31.3.13

Recenze: Vojta Lavička: Nahoru a dolů - 40%

Vojtěch Lavička (narozen 1973) se vyznačuje tím, že:

 • Je Rom
  • a aktivista
 • Hrál na housle
  • sólo
  • s Deep Sweden
  • s Gypsy.cz
  • s Banda.cz
 • Dělal moderátora
  • v rozhlase
  • v televizi
 • Vystřídal několik partnerek
  • a měl s nimi několik dětí
 • Neví přesně, co od života chce
 • Nechce se stěhovat do Kanady
A o něm je dokument Heleny Třeštíkové, která ho zachytávala déle než 15 let jeho života.Přestože Vojtěch Lavička dělal spoustu různých věcí, z filmu to nevypadá, že by nějaká z nich byla nějak výjimečně zajímavá.

Film skáče dopředu po měsících i letech a obsahuje spoustu segmentů, které vypadají jako příslib něčeho zajímavého:
 • Lavička se prochází po hororovém autozdevastovaném romském ghettu a vysvětluje, že romové prostě asi pracovat nikdy nebudou, protože k tomu nevidí jediný důvod, neboť stejně peněz mají i bez práce.
 • Lavička dělá moderátora v televizi, dojde tam k nějakému rasovému konfliktu a k nuceným personálním změnám, Lavička odejde jinam.
 • Lavička má téměř dospělého syna (s neromkou), kterého většinu jeho dospívání zcela ignoroval, a najednou mu připomíná, aby nikdy v životě nezapomněl, že je Rom (což není).
 • Lavička hraje v kapele Gypsy.cz, jejíž kariéra vyvrcholí neuvěřitelným teroristickým výstupem na Eurovizi v Moskvě, kde se umístí na hezkém posledním místě s nula body. Což ze zákulisí realtime komentuje rezignovaný Rejžek, smutně vzpomínající na dobu komentování Oscarů.
Lavička je ten s houslemi a tmavým kloboukem

Dokázal bych si představit celovečerní dokument o tom, jak se romský aktivista prochází po ghettech, rozmlouvá s jejich obyvateli a vysvětluje nám své názory na problematiku.

Dokázal bych si představit celovečerní dokument o rasové rozmíšce v televizním studiu.

Dokázal bych si představit celovečerní dokument o nespolehlivém otci, který se najednou začne sobecky zajímat o svého dospívajícího syna.

Dokázal bych si představit celovečerní dokument o kapele, která začíná jako zajímavý mix rapu a cikánské lidové hudby, aby po různých peripetiích klesla na samé dno showbyznysu, respektive někam do záporných hodnot (nula bodů znamená, že se nelíbili ani Českým divákům).

Tento dokument ovšem každé z těchto podzápletek věnuje jen 10-15 minut, na přeskáčku s jinými, méně zajímavými podzápletkami.

Podle následné diskuse s režisérkou byl problém v tom, že Lavička často beze stopy mizel, takže v dokumentů chybí celé roky jeho života (pak se objeví v další scéně, má jinou partnerku, jiné zaměstnání a o minulosti nechce moc mluvit). Tudíž nebylo dost materiálu k dokumentování.

Ledacos zachraňuje řemeslná zručnost Třeštíkové, takže nedochází k tomu, že bychom se vyloženě nesnesitelně nudili. Ale jde o její zatím nejméně zajímavý dokument (aspoň z těch, co jsem viděl).

10 komentářů:

 1. Nechce se mi dohledávat ostatní účastníky té Eurotrapárny, ale vzhledm k tomu, jaké komerční a kýčovité se tam věršinou nachází sračky, si nemyslím, že by jejich vystoupení bylo až tak hrozné. Spíš jen málo koz a ohňostrojů a moc cigošů, to se blbě ovcím prodává, zvlášť když nemaj silnej refrén.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vono ale to z kazdyho umelce udela sracku bez tvaru, zapachu (paradoxne!) a kontextu, vzpomenme na Kerndlovou! v CR prakticky bezkonkurencne nejlepsi zpevacka svetovych parametru, autenticky projev se snad az premirou sebereflexe a nebrani se vazne (to bylo fakt na hrane, mene obdareni posluchaci mnohdy byli schopni brat vazne!), zhave rytmy, ktere vyuzily sirku pasma mainstreamu naplno, texty, nad kterymi by i sebevrah chapave pokyval hlavou; Eurovize, podium a co z toho? kunda, kozy, kunda a zase kozy; ale nebudme zas male cesti, panecku jakapak to byla kunda!

   Vymazat
  2. nebo Kabati, ze, stejna story, akorat misto kundy tam byli curaci; ale poradni curaci!

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Tos přehnal, Čačo, Kerndlová je bezvýrazná cukrová vata českého hudebního showbusinessu, kterému je jedno, že docela dost lidí cukrovou vatu nebo popcorn nejí a radši by si dali pořádný hudební steak.

   Vymazat
 2. "...nula bodů znamená, že se nelíbili ani Českým divákům." Nejsem si jistý, ale nemají občané států v soutěži Eurovize podle pravidel zakázáno hlasovat pro svou zem?

  OdpovědětVymazat
 3. Čeští fanoušci nesměli podle pravidel soutěže hlasovat pro zástupce své země.
  Zdroj: http://www.lidovky.cz/super-gipsy-cz-nebyl-na-eurosongu-tak-super-fe9-/kultura.aspx?c=A090513_003629_ln_kultura_jk

  OdpovědětVymazat
 4. Do tý soutěže měli poslat Orlík a překládat jejich veselé texty do angličtiny. Mám pocit, že by určitě neměli od zahraničních diváků nula hlasů, naopak by naši zemi konečně začali mít rádi. ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Imhou nejhorším dokoušem paní Helen je Soukromý vesmír - dívat se na ššštudovanou psycholožžžku kterak jen s obtížemi zvládá výchovu synčeka... hm hm hm.
  Takže teď je moje žencká doku ikona paní Olga. :D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.