25.3.13

Recenze: Hostitel [The Host] - 30%

Země v blízké budoucnosti je ovládána mimozemšťany. Mimozemšťani vypadají jako malí (párcentimetroví) svítící pavouci, kteří vám vlezou do hlavy, načež vás začnou zcela ovládat a zčernají vám duhovky. Mimozemšťané takto asimiliovali naprostou většinu lidstva (a mnoho jiných planet), ale hrstky rebelů (asi milióntina obyvatel Země) odolávají, skrývají se a plánují vzpouru, nebo co to vlastně...

Hlavní hrdinkou filmu je mladá Melanie (Saoirse Ronanová - Pokání, Hanna), která byla polapena, byl jí do hlavy implantován mimozemšťan, ale ona má tak silnou vůli žít, že ji to neumlčelo, takže jsou nyní v jednom těle dvě: Jednak Melanie a jednak tisíciletá kosmická cestovatelka, která si říká The Wanderer, později zkráceně Wanda.

No a zbytek filmu... Zbytek filmu je o rozhodování se, kterého 25-30letého mládence budou obě píchat... Cože???Ledacos vám asi docvakne už z traileru, ale já šel na film zcela nepřipraven, aniž bych tušil, že to je podle knihy a kdo tu knihu napsal!

Takže jsem si říkal, "Haha, to je dobrý, další blbá kopie Twilightu", a až na konci jsem zjistil, že to je podle knihy stejné ženské, která napsala "Twilight". To je ona a od této chvíle je oficiálně na mém Hit Listu.

Tvář zla

Stephanie Meyerová je trochu podobný fenomén jako Zdeněk Troška, o kterém jsem shodou okolností obšírněji psal včera.

Pochopitelně jsem knihu "Hostitel" nečetl (a nehodlám na tomto stavu nic měnit, pokud na tom nebude záviset život mé rodiny nebo psa). Ale odvážím se fabulovat, že kniha je podobně dementní jako film a že je naprosto neakceptovatelná jako předloha dvouhodinového filmu. A že podle ní ten dvouhodinový film vznikl POUZE PROTO, že je hitem, a že je hitem PŘEVÁŽNĚ PROTO, že ji napsala autorka "Twilightu" - která je ostatně také producentkou tohoto filmu.

Tady nejde o žádné umění ani vzdáleně, tady jde jen o prachy a o ukojení nejnižších pudů cílového publika (které má vagínu, v některých případech ještě i s hymenem, a tudíž má zásadně jiné nejnižší pudy, než mám já). Díky těm prachům se podařilo naverbovat k napsání scénáře a k režii Andrewa Niccola, který občas zplodil fajn věci a je zřejmě specialistou na filmy, ve kterých mladí krásní lidé bojují s totalitou jiných krásných lidí (viz jeho filmy Gattaca a Vyměřený čas). Ať se scenáristicky a režijně snažil jakkoliv, obávám se, že tentokrát to byl marný souboj s debilní předlohou, které se musel držet. Ale teď už k obsahu:

Film začíná tím, jak je Melanie polapena a zlouni jí implantují do hlavy pavouka. Takže se z ní stane Wanda, která analyzuje Melaniiny vzpomínky a sděluje je ostatním zlounům, aby tito na jejich základě mohli vypátrat ostatní svobodné lidi, kteří se někde ukrývají. (Kdykoliv píšu "zlouni", tak tím myslím "lidi, kteří v sobě vevnitř mají mimozemského pavouka" - pavouky jako takové ve filmu téměř neuvidíme.)

Melanie má ale obzvlášť silnou "vůli k životu", takže se Wandě nepodaří její mozek zcela ovládnout,  obě identity spolu komunikují a perou se jedna s druhou! Ve filmu je to znázorněno tak, že Melanie mluví mimo obraz a s ozvěnou a Wanda jí viditelně odpovídá svým normálním hlasem. A občas Wanda škubne Melaniinou rukou, aby dala někomu facku, a tak podobně. Dost mi to připomínalo nějakou komedii Jima Carreyho, ale je to myšleno úplně vážně.

Takhle spolu Melanie a Wanda komunikují, až se Melanii podaří Wandu přesvědčit, že by měla utéct od ostatních zlounů a přidat se k odboji. Přiznám se, že ani teď, zpětně, mi není pořádně jasné, jak se jí taková zásadní věc povedla, a jak dvacetiletá holka přemluvila tisíciletou vyšší kosmickou inteligenci, ale rozhodně to ve filmu moc smyslu nedává. Každopádně v tom hraje výraznou roli láska Melanie k jednomu hošíkovi.

Melanie/Wanda tedy utečou (zlouni je pronásledují) a najdou lidskou komunitu, která se schovává v jeskyních někde v poušti. Rebelové to zde mají celkem komfortně zařízeno, protože pod jeskyní je sopka (takže mají teplou vodu) v jeskyni si pěstují obilí (protože ve stropě je díra a v ní mají zrcadla) a okrádají bez problémů zlouny tím, že si nasadí sluneční brýle, aby nebylo vidět, že nemají černé duhovky (což se jim jednou pekelně vymstí, když se omylem vydají krást hluboko v noci a nedojde jim, že pak budou ve slunečních brýlích podezřelí).

Rebelům šéfuje William Hurt jako excentrický strýček jménem Jebediah (takže ho v českých titulcích všichni oslovují "Jebe"), který občas vypadá, jako kdyby se upřímně bavil tím, v jakémže filmu se to ocitl a/nebo byl na kvalitních drogách.

Mezi rebely je shodou okolností také Melaniina stará láska (ten vlevo). Tento hoch ji ale chce zabít, protože si myslí, že Melanie už není Melanií (má černé duhovky, což vždy značilo ovládnutí zlounem). Melanie ho ovšem stále miluje, zatímco Wanda se zamiluje do jiného rebela (toho vpravo). Což je z kosmického hlediska něco podobného jako kdyby Ellen Ripleyová chtěla souložit s Alienem.

Kdybyste byli tisíciletá mimozemská inteligence vyššího stupně, kterého z nich byste chtěli?

Z nějakého naprosto bizarního důvodu se navíc Melanie s Wandou dohodnou, že rebelům neprozradí, že jsou obě v jednom těle, a budou tvrdit, že Melanie je pryč a tělo obývá pouze Wanda. Odůvodní to zcela nesmyslně tím, že "To by nám nevěřili a zabili by nás", jako kdyby být zlým mimozemšťanem (které rebelové běžně popravují) bylo v něčem výhodnější, než být zlým mimozemšťanem, který v sobě má fungující duši hodné pozemské dívky.

K tomu dojde před polovinou filmu a většinu zbývajícího čase je film o tom, že Melanie/Wanda v jeskyni řeší, s kým z nich se vyspí (respektive s kým se vyspí jako první a jak se potom budou střídat). Včetně scén, kdy Wanda říká  Melanii "teď na chvíli zalez, chci se s ním políbit" atd. atd... Ve druhé polovině filmu o tom všichni tři různě diskutují ve všech kombinacích (s občasnou vsuvkou starého Jeba a Melaniina malého bratra, který je v jeskyni taky).

Druhých 60 minut filmu v kostce

Raději na to upozorním ještě jednou: Dříve než v polovině filmu mizí jakékoliv náznaky postapokalyptické sci-fi a film se změní v historku z Bravíčka, ve které vystupují sexy hoši, kteří přežili apokalypsu, vybojovali svůj holý život a jejich hlavní starostí nyní je, aby hrdinku nepolíbili, respektive neosouložili, dokud si nebude stoprocentně jistá, že to opravdu chce, a že jí to mentálně ani jinak neublíží (v čemž je tento film vlastně sci-fi).

Samozřejmě, nikoho nenapadne, že celý problém je jen zástupný, protože hrdinka má nejméně tři funkční otvory, takže by mohli oba najednou a ještě by zbylo místo...

Základní zápletka s invazí a kradením těl, která by se dala rozvinout do spousty různých směrů, včetně hororu, sociální satiry nebo sci-fi několika podtypů, je téměř úplně ignorována, a ke konci filmu, kdy už zřejmě Meyerová nevěděla, co s ní dál, se stane pár překvapivých zvratů, které jsou v rozporu i s těmi málo fakty, která byla nastolena na začátku. Řekněme, že najednou jeden osamocený mimozemšťan dokáže něco, co předtím nedokázala celá rasa, a že lidské duše přicházejí a odcházejí podle toho, jak se zrovna autor předlohy vyspal...

Možná někomu přijde zajímavé rozebírat, že podle Meyerové je zlo mimozemšťanů symbolizováno tím, že jsou pořád spokojení, zrušili reklamy a v obchodech je nyní všechno zadarmo. Ale obávám se, že to autorka myslela zcela neironicky... Stejně tak se nikdo nepozastavuje nad tím, že zatímco zlí mimozemšťané to všechno dělají proto, aby zachránili Zemi i její obyvatelstvo, hodní rebelové ty mimozemšťany (i jejich lidská těla) běžně zabíjejí. Vidět nějaké zajímavé přesahy v těchto rovinách je zjevně zcela mimo schopnosti tvůrců.

No a na konci je velmi jasně řečeno, že jde pouze o začátek velkého mega epického příběhu (který uvidíme až příště, protože tento film vypadá spíš jako něco televizního).

Pokud vím, druhá kniha zatím neexistuje a i vy můžete udělat svůj malý kousek dobra pro to, aby nikdy nevznikla: Nekoupit si ji a nechodit na tento film.

P.S: Pokud vám to náhodou nedošlo, film je mládeži přístupný a neobsahuje jakýkoliv frontal kohokoliv.

46 komentářů:

 1. Co je lepší, Babovřesky nebo Hostitel?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to plus-mínus srovnatelné. V Hostiteli je hezčí baba, Babovřesky zase dávají více smyslu...

   Vymazat
 2. Fuku, jestli si nepřečteš Twilight, sežeru ti psa. Vím, kde bydlí(š)...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...no jo, ale kde je pes zakopaný?

   Vymazat
  2. Pes je zakopaný přesně tady: http://www.flickr.com/photos/fuxoft/8407223835/

   Vymazat
  3. ok, ok, rikal jsem si, jestli to uz není moc, ale nikdo se k tomu rozboru gps souradnic z exifu nemel, tak jsem to udelal: https://maps.google.cz/maps?f=q&source=s_q&hl=cs&q=Peklo+Strahovsk%C3%A9+n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD+132%2F1,+118+00+Praha+1-Hrad%C4%8Dany&aq=&sll=50.060218,14.465931&sspn=2.92348,4.938354&vpsrc=0&brcurrent=5,0,1&ie=UTF8&geocode=FQM__AIdno7bAA&split=0&hq=&hnear=Peklo+Strahovsk%C3%A9+n%C3%A1dvo%C5%99%C3%AD+132%2F1,+118+00+Praha+1-Hrad%C4%8Dany&ll=50.085647,14.388914&spn=0.022828,0.038581&t=m&z=15

   Vymazat
 3. Výborná podrobná recenze, jen houšť.

  OdpovědětVymazat
 4. promarnena sance; dve zensky v jedny hlave; mimozemska civilizace zkoumajici lidskou sexualitu na pozadi podrobovani lidske rasy; to vse to mohlo byt a není

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlastně o tom byl nějaký díl Emmanuelle, pokud se nepletu...

   Vymazat
  2. chtěl bych to téma videt zpracovany od Finchera, Tarantina nebo Triera s ackovejma hercema; krehke duse princezen ve velrybich telech by si pak mohly tvalajtama vytirat svých 50 odstinu hnede a v kine by se opet promitalo, co tam patri

   Vymazat
  3. "krehke duse princezen ve velrybich telech"

   :-D

   Vymazat
  4. A "50 odstínů hnědé" :D Vy dneska válíte, Čačaný!

   Vymazat
  5. Jj.Kdybych byl tisíciletá mimozemská inteligence vyššího stupně, šukám čačanýho.

   Vymazat
  6. kdybys byla tisicileta mimozemska inteligence, rad bych z tebe udelal svou pravou ruku!

   Vymazat
 5. Jestli to chápu rovně, tak ta ,,Tvář zla" vykradla A. Schopenhauera, obrátila ho z nohou na hlavu a narvala do toho spotřební pubertu. No to je aspoň podnikatelský záměr, kam se hrabe kubík, s tím parazitováním na české separační úzkosti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kterého Schopenhauera přesně? Svůdcův deník?

   Vymazat
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Schopenhauer

   Vymazat
 6. To si pýta trilógiu. Už len kvôli tým budúcim Fukovým recenziám :P

  OdpovědětVymazat
 7. na začátku.. lidem nezčernají duhovky, ale zesvětlají. Duhovka je to duhove okolo čočky:) jinak dobrej článek

  OdpovědětVymazat
 8. Jako jo, recenze dobrá, ale nějak mi chybí odůvodnění těch 30 procent... podle všeho to vypadá na 10, případně nulu.

  OdpovědětVymazat
 9. Autorka vypadá jako tlustá Sandra Bullock.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A proto si zaslouží být ve Frantovo hitlistu. Prostě dvě mouchy jednou hranou.

   Vymazat
 10. Ale Ripleyova s Alienem soulozila, cili je tento film naprosto v poradku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že jisté penetrace je Alien schopen, ale nebyla to Rypleyova, koho "A" obšťastnil. Buď to byla ta blondýna, nebo ten velkej černoch, teď nevím. Ani jednomu se to ale myslím nelíbilo a smlouvu na další díl už nepodepsali. Tedy shrnuto, podtrhnuto: tento film "není" jakýmkoli pokračováním Aliena :-)

   Vymazat
  2. Moje chyba, myslel jsem, ze jak se Ripleyova vali na konci Alien Resurrection v ty deloze, ze to je soulozeni a ze ona dodala tu posledni ingredienci na toho sedivyho aliena. Nejspis to tak neni.

   Vymazat
 11. Já se hlásím jako výplň toho třetího otvoru, kam se mám dostavit?

  OdpovědětVymazat
 12. Nerad to píšu, ale krásně napsáno.
  Tvář zla je tentokrát něčím zapatlána tak, že působí téměř lidsky. Takže majznout ji něčím těžkým a pak znovu a znovu, nebude narozdíl od Trošky a Kubíka tak snadný úkol.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ..a myslím, že konec té sračky uhodnu. Wanda náhodou narazí na tělo s hymenem a bez mozku, tedy vlastně tělo běžné konzumentky podobných umění (mohla by ho hrát Lucka Vondráčková) a vše zakončí romantická skupinová deflorace, poté co Jebe řekne něco chytrýho a mimozemštani uznají chybu a až na Wandu všichni odlítnou, aby zase mohla být reklama a peníze, dobro to lidstva.

   Vymazat
 13. "Možná někomu přijde zajímavé rozebírat, že podle Meyerové je zlo mimozemšťanů symbolizováno tím, že jsou pořád spokojení, zrušili reklamy a v obchodech je nyní všechno zadarmo."

  Zatím nevím, jak nebo jak moc se Meyerová coby producentka otiskla do filmu, ale v knize nejsou mimozemšťani vnímáni jako zlí, ale jako síla dobra (mimo jiné právě proto, že už se nemusí platit za cukrovinky, kterými se autorka tak hezky vyžrala). Maximálně je neochotně připuštěno (a to pouze Wandou), že de facto genocida lidstva byla tak trošku krůček vedle - a navíc ne proto, že jde o, no, GENOCIDU, ale protože ne všichni lidi jsou násilničtí vrahouni posedlí zbraněmi, a tudíž si vyhladit nezasloužili. Vůbec předloha naznačuje, že jakákoli mentalita "my vs. oni" je pomýlená, a lidi a mimozemšťani by se spolu měli naučit vycházet. Jestli se zdá, že takhle je to ještě vymaštěnější, tak ano, je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aha. Tak ve filmu nic takového není ani náznakem.

   Vymazat
  2. Ano, četl jsem to, a co napsala kiddo je dost přesné. Mně přišlo, že nejvíc se Meyerová snažila vykrást poslední filmové zpracování "Uchvatitelů těl," toho s Kidmanovou a Craigem, nevybavuji si teď název. I tam je prvek určité "pochybnosti" o tom, zda ta invaze byla míněna jako akt války nebo nezvládnutá snaha emzáků "pomoci," a zde by nakonec ti "nakažení" vlastně NEMĚLI vyhrát. Ale tam to mělo na rozdíl od Hostitele hlavu a patu.

   Vymazat
 14. Tak mě napadlo... nefunguje ono to tak, že když hostitelský člověk splodí s nehostitelským potomka, tak ten potomek má automaticky aliena v sobě? To by mohlo vysvětlit tu potřebu Wandy kopulovat s tím chlapcem a vůbec důležitost téhle zápletky...

  OdpovědětVymazat
 15. Pochybuju. V předloze takhle kopulují dva hostitelští lidé a zplodí normálního člověka. Navíc je v ní jasně vysvětleno, že mimozemšťané jsou buďto neplodní, nebo se jako Wanda množí sebedestruktivním dělením.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kurva, tys za tu mrkovinu snad platil?! Jestli jo, tak výplach dutin čilivomáčkou!

   Vymazat
  2. Mně třeba napadlo, proč se ty dvě, proboha, prostě nedohodnou na tom, která s kterým bude mít kdy tělo. Já si beru úterky a pátky s Jimem, ty máš pondělky a čtvrtky s Joem. Zbytek dáme ve čtyřech. Hotovo, problém vyřešen. :-)

   A ano, přeháním, ale i to by bylo lepší než ta bezbřehá NUDA.

   Vymazat
  3. Nebo by Wanda mohla vlízt rovnou do toho kluka a onanovat před zrcadlem. To aspoň třikrát a mezitím by si povídali vo lásce, jako by se přepínal on a Wanda, aby z toho byl celovečerní film. Kdyby měl volný tepláky, aby mu nebylo přímo vidět péro, bylo by to i přístupný.
   Byla by to sice nuda, ale nebylo by to tak dementní.

   Vymazat
  4. Taky mi to připomínalo jednu SF povídku, kde měl chlápek v hlavě emzáka-ženskou. Jenže ti spolu nechtěli mít vztah, o to tělo se rvali a vycházeli spolu jenom proto, že jaksi museli, protože jim další emzáci šli po krku - a kdyby tělo zabili, bude po nich po obou.

   Vymazat
 16. No, nedá mi, musím sa vyjadriť. Tento film je zrozumiteľný a jasný LEN pre toho, kto predtým čítal knihu. Ja som si tú námahu dala, hoci TW ma neoslovila. Hostiteľ je kniha rozsahu cca 700 strán. Prvých 150 je vyložená nuda, potom to začne naberať grády. Bohužiaľ, vnútorné monológy a myšlienkové pochody hlavnej hrdinky / hrdiniek, ktoré viedli k jej činom sa jednoducho NEDAJÚ sfilmovať, preto tam autor recenzie našiel toľko nezrovnalostí. Knihu milujem, s filmom je to bohužiaľ oveľa slabšie. Pripadá mi to, akoby sfilmovali len asi tretinu skutočného príbehu, hoci všetko podstatné tam bolo. Proste vypadli tie dôvody, ktoré Wandu viedli k tomu, aby sa dala svojou hostiteľkou presvedčiť o tom, či o tamtom. Opakujem: kniha bola po prvých 150 stranách viac, než len priemerne dobrá. Film bol brak. A pre toho, kto predtým nečítal knihu, to muselo pôsobiť ako trojnásobný brak. S recenziou nesúhlasím, ale na druhej strane viem presne pochopiť, prečo autor vnímal film až takto negatívne. Až na jednu vec. Ten sex. Nemám potuchy, ako sa autorovi recenzie podarilo prepašovať akýkoľvek náznak sexuality do maximálne platonického filmu ( a knihy! ). Podľa tej recenzie by človek očakával ak nie rovno porno, tak aspoň nadržanú mimozemšťanku, ktorá sa chystá odušu kopulovať s akýmkoľvek dostupným matrošom. V skutočnosti vo filme padli dve pusy. V knihe tri. A ani si pri tom nestrkali jazyk do krku. Môj osobný názor: kniha 95%, film 15%.

  OdpovědětVymazat
 17. Rozhodně souhlasím s tím, že zfilmovaný hostitel je totální katastrofa. Ale názor typu, knihu jsem sice nečetl, ale stoprocentně nestojí za nic, je opravdu k nezaplacení. Já jsem knihu četla a rozhodně nemám z touto osekanou verzí nic společného. Samozřejmě, že pro komerční využití filmu bylo potřeba vymazat co nejvíce věcí u kterých by člověk musel přemýšlet a dát tam co nejvíce trapných milostných scén, sci-fi efektů a vymyšlených akčních scén. Musím říct, že takhle zhnusená už jsem dlouho nebyla, ale z knihou tato slátanina vůbec nesouvisí!

  OdpovědětVymazat
 18. bohužel udělali tě ve vaně a semeno uplavalo a zůstal jenom "čurák" blik

  OdpovědětVymazat
 19. miluji tenhle film ♥♥♥♥♥ nenávidím lidi co říkají, že tenhle film je špatnej, vidím ho znovu a viděla bych ho nejraději 100x. ♥♥♥♥♥♥♥♥

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.