14.3.13

Recenze: Smrtelné lži [Arbitrage] - 100%

Robert Miller (Richard Gere) slaví 60. narozeniny a vypadá to, že mu nic nechybí. Je miliardář, podnikatel a úspěšný finančník. Má věrnou manželku (Susan Sarandonová), inteligentní dceru, která pro něj pracuje ve firmě (Brit Marlingová) a mladou (relativně) milenku (Laetitia Castaová). A právě se chystá uzavřít obchod, který mu vydělá dalších pár set milionů. Všechno klape.

Ale... všechno tak úplně neklape. Robert totiž ten obchod MUSÍ nutně uzavřít, a to velmi rychle. Jinak se totiž provalí, že má ve své megafirmě manko bratru 400 milionů dolarů a půjde sedět. A kromě toho při jizdě s milenkou v autě havaruje, milenku zabije a uteče z místa činu. A to není zdaleka všechno. Dalo by se říct, že se osud, náhoda i vlastní vychcanost proti Roberovi náhle vzácně spikly.Film s poněkud laciným českým názvem Smrtelné lži napsal a natočil Nicholas Jarecki, o kterém jsem v životě neslyšel (přestože už něco natočil). A je to nejlepší film, jaký jsem viděl za hodně dlouhou dobu.

Snoubí se v něm detektivka (policajt Tim Roth pátrá, jak že to bylo s tou havárií, uhořelou pasažérkou a chybějícím řidičem), thriller, osobní drama a dokonce i něco jako obžaloba kapitalistického finančně-podnikatelského systému (což funguje mnohem lépe, než podobná obžaloba v obou Wall Streetech). Snoubí se v něm všechno velice chytře a šlape to jako hodinky. Film stříhá mezi nejméně třemi rovinami vyprávění (zdaleka ne ve všech scénách vystupuje Gere) a u každé z nich jsem se těšil, co bude dál, čím mě tvůrci překvapí a jak to dopadne.

Základním motivem filmu samozřejmě je to, že Robert je v kulometném tempu stavěn před mnoho obrovských dilemat. Jde o jeho budoucnost, o finanční zajištění jeho i rodiny, o jeho svobodu a možná i o život. A o to, kolik dalších lidí (včetně zcela nevinných) do toho všeho chce Robert namočit, aby ulehčil sobě.

Přičemž objem toho, co je v sázce, a v souvislosti s tím i velikost rizika, se v průběhu filmu neustále mění. Už to vypadá, že je manko vyžehleno, ale v tu chvíli se ozve bezelstná dcera, že si všimla v účetnictví rodinné firmy něčeho divného. Už to vypadá, že u rodinného krbu bude vše v pohodě, ale tu se ukáže, že manželka cosi tají. Už to vypadá, že policajti Robertovi nic nedokážou, ale najednou se objeví překvapivý důkaz, který objektivně nemohl existovat (a někdo spolehlivý tudíž musel z nějakého neznámého důvodu lhát)...

Rich motherfucker on a plane

Musím znovu a znovu zdůraznit, že film je vzácně dobře napsán, zrežírován a zahrán (naprosto všemi zúčastněnými, nejen Gerem, který dostal za svou roli nějakou tu cenu). Nezvratná osudovost, s jakou to do sebe všechno zapadá, šrouby se utahují a sázky stoupají, skoro připomíná nějakou antickou tragédii nebo moderní remake Shakespeara. Každý dialog je břitký, každé krátké zaváhání ve větě v sobě nese jasnou emoci. Všechny postavy se chovají inteligentně a nedělají voloviny jen proto, že by mohly v dané chvíli být na plátně prvoplánovitě efektní.

Obával jsem se, jak proboha chtějí tvůrci celý příběh uzavřít, probíral všechny realistické možnosti, a opět jsem byl mile překvapen tím, jak se s koncem vypořádali, aby nepůsobil jako agitka ani jako červená knihovna.

Tohle je dokonalý příklad filmu, ve kterém režisér přesně věděl, co autor scénáře myslel kterou svou větou (není divu, když oboje má na svědomí stejný člověk), a měl k dipozici skvělé herce i ostatní tvůrce (kamera občas stojí za to a hudba Cliffa Martineze správně téměř podprahově tepe).

Po dlouhé době zase film, u kterého jsem si přál, aby byl delší.

P.S: Tento film je již nějakou dobu k dispozici na různých nosičích, ale doporučuji vám návštěvu kina (od 4. dubna) už z toho důvodu, že jde o konverzační drama s velmi rychlými a komplikovanými dialogy a české titulky jsou VÝBORNÉ. Ve filmu je spousta narážek na velmi lokální newyorské záležitosti, stejně jako na pokročilé vyfikundace z finančního světa, a Barbora Knobová (kterou osobně neznám a nikdy jsem o ní dosud neslyšel) v titulcích většinu z toho velmi nápaditě upravila tak, aby byla česká verze pochopitelnější pro Čecha.

20 komentářů:

 1. Být Hložková, dám si na tu Knobovou bacha - Fuka po ní jede jak teplej pes po análu...

  OdpovědětVymazat
 2. Barboru neznáš? To je maximální kočka, navíc mluví mnoha jazyky, inteligentní, vtipná a skromná (nikdy si nedala na baru dražší drink, než já). Jenomže se ukázalo, že my dva jsem nemohli být spolu, protože je hrozně sexuální náruživá. Když psala ty své knížky, ideální - pracovala, pak rychle uvařila, sex různého typu čtyřikrát až šestkrát za den. Ale jak nemá do čeho píchnout, je to k nevydržení. Vstával jsem ráno sedřený jako bejk... takže adie. Ale vzpomínky, ty nám zůstanou...

  http://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/146989-barbora-knobova.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo Barča, vždycky byla ráda když jsem jí vypíchnul nějaký jazykový obrat a pak jí ho tam ještě nápaditě upravil...

   Vymazat
  2. Jo, EnW, chlape jeden! Říkala, že prý jsi dobrej v opravování... sice prý děláš hrubky, ale jeden nápad z deseti se prý dal použít. Ale trochu ji vadil ten tvůj malý penis. A pak ty výkony s ním, docela jsem se s ní i její sestrou v posteli nasmál, když vapravovala... a pak se mnou takový obrovský kontrast. Ale co už, každému není dáno, starý parde.

   Vymazat
 3. Franto, neuvažovals, že bys diskuze nějak moderoval? A nebo zobrazení diskuze na rozkliknutí, abych si pamatoval, ze je nemám číst, protože zkazí celý předešlý článek...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chlapci, nerad to rikam, obzvlast temito slovy, ale jevite se mi jako dve prvotridni pice.

   Vymazat
  2. Čačaný, zrovna ty bys mohl vidět, že se správně píše pYče! Fuku by měl to moderování opět zvážit.

   Vymazat
  3. Cha, cha!
   Moderování TĚCHTO diskuzí je práce pro vraha (ale není tak dobře placená).

   Vymazat
  4. Dve naprosto nudny pice, ktery tu nevyplodej zhola nic, krom totalnich gejovin a brekotu, jake to driv byvavalo.. je jen pochopitelne, ze prave ony preferuji diskuzi moderovanou.
   Vierzbowski & Ajuga zpet do kotelny a prikladat sakra, kdo vam dovolil opustit stanoviste.

   Vymazat
 4. Tak to vypadá hodně dobře, díky.

  OdpovědětVymazat
 5. Film si asi nechám ujít 100 procent ne100 procent, Gereho nesnáším.

  OdpovědětVymazat
 6. Františku, mohl bys někdy napsat metatext o psaní recenzí? Rád bych si něco takového přečetl (a to zcela bez ironie). Konkrétně o tom, jak se rozhoduješ co je spoilerování a co není. Chápu, že je dost obtížené popisovat film, který už jsi viděl, jen v obecné rovině, případně zvažovat kam dát spoiler alert. V tomhle případě určitě už mi to připadá trochu za hranou ("dcera zjistí nesrovnalosti v účetnictví" apod. by si podle mě zasloužily alert), i když na film si mě jednoznačně nalákal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Teď jsem si pustil tralier a beru zpět svou poznámku o "spoilování za hranou" - když spoilují sami tvůrci, může to nepochybně jít do recenze.
   Ten metatext o recenzopsaní bych si ale stejně rád přečetl.

   Vymazat
  2. Znal jsem Aleše Balcara, to byl rocker, skvělej zpěvák... ááá zpět, to byl Aleš Bajgar. Tak nic, zpět.
   gej?

   Vymazat
 7. diky za tip, zkusim zde jednou zareagovat v diskuzi. uvidime.
  myslim, ze re "obzaloba kap trhu" je miller mirnejsi verze gekka z wall street. miller jede rizikove, coz sype, to je zivot, ale nepodrazi. (mchm. jeho postupy jsou podle mne porad mene nebezpecny, nez napr. michani metylalkoholu do chlastu nebo celosvetoveho kartlelu vyrobcu crt obrazovek, nebo jakekoliv mafie - presto na nej policie porada hon??). uchvatila mne scena ke konci, kde ma schuzku s mayfieldem v kavarne a kde to miller hraje, jako ze rusi obchod, i kdyz ho tak nutne potrebuje... jelikoz tohle znam z vlastniho zivota. super. dobry film. mohl byt lepsi s lepsim tymem, ale za tech podminek super.

  OdpovědětVymazat
 8. No, tak já bych tomu dal tak 60 procent.

  Podle mě se proti hrdinovi ani tak nespiknul osud, jako prostě dostal to, co svým dlouhodobým chováním zasel. Byl mi taky dost nesympatický.

  Sympatický mi byl ten policajt, než začal (vy víte, co).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.