18.3.13

Jste dost hardcore na elektronické daňové přiznání?

Opojen radostí z toho, že mám datovou schránku, jsem se letos rozhodl vyplnit a podat daňové přiznání čistě elektronicky, bez jakéhokoliv tisknutí nebo posílání čehokoliv klasickou poštou.

Je už v tomto ohledu náš e-government připraven na příliv technicky zdatnějších podnikatelů? Čtěte celou napínavou story!

Na mnemotechnické adrese https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/dpr/uvod.faces se nachází Daňový portál finanční správy ČR, který má umožnit vyplnění daňového přiznání online, včetně jeho automatického výpočtu, zálohování, exportu do PDF a XML (pro odeslání do datové schránky finančního úřadu).

Pro legraci si zde zkouším udělat "Kontrolu nastavení počítače", která mi pro Chrome na Linuxu vyhazuje různá červená a žlutá varovná světýlka, nicméně přiznání vyplním naprosto bez problémů, protože vše je standardní jednoduché HTML s občasným drobným Javascriptem. Přestože je daňové přiznání složitý dokument, vyžadující několik příloh, mohu v něm přehledně navigovat sekvenčně i na přeskáčku, všechno si nechat zkontrolovat, použít kontextový help a nakonec si z toho vygenerovat buď PDF pro vytištění a ruční odeslání, nebo XML soubor pro elektronické odeslání datovou schránkou. Což dělám. Méně sofistikovaného uživatele by snad vystrašilo jen varovné hlášení browseru ohledně neplatného certifikátu tohoto serveru.


Znovu opakuji, že všechno, co jsem potřeboval, mi na Daňovém portálu fungovalo naprosto bez problémů, svižně a bez nutnosti instalovat jakékoliv šílené aplikace / doplňky prohlížeče. Zcela neironický palec nahoru pro lidi, kteří za tím stojí. Pokud jsem správně pochopil vysvětlivky, stejně tak dobře bych mohl do datové schránky FÚ prostě poslat PDF soubor. Elektronický podpis v žádném případě není potřeba, dostačující je samotná existence mé datové schránky.

Beru tedy XML soubor s hotovým přiznáním a přílohami, přihlašuji se do své datové schránky a chci ho odeslat Finančnímu úřadu. Kupodivu, ve zdejším seznamu schránek institucí není na dotaz "Finanční úřad Praha 9" nic nalezeno! Při zadání "Finanční úřad" je nalezeno asi 20 výsledků, ale žádný z nich není "Finanční úřad pro Prahu 9". Je tam pouze "Finanční úřad hl. m. Prahy". Pak si vzpomínám, že při exportu přiznání na Daňovém portálu jsem byl automaticky upozorněn, jakou datovou schránku má FÚ pro Prahu 9. Tudíž se tam vracím, znovu exportuji a zapisuji si adresu schránky pro FÚ Praha 9 (která je skutečně jiná než adresa pro "FÚ hl. m. Prahy"). Odesílám na ni přiznání a vše se zdá být OK. Bezva.

Zbývá podat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a Správu sociálního zabezpečení.

Na stránce své zdravotní pojišťovny (www.ozp.cz) se přihlašuji do on-line sekce a klikám na "Přehled OSVČ za rok 2012". Dozvídám se, že "Je zapotřebí vyšší stupeň autentifikace". Autentifikuji se SMS kódem, načež se mi okamžitě objevuje velmi matoucí stránka s hláškou "Chyba: Pro podání přehledu musíte být přihlášen jako OSVČ!" Zkouším metodu "když to nejde, zkus restartovat" a po návratu do hlavního menu a opětovném kliknutí na "Přehled OSVČ za rok 2012" již je vše v pořádku a mohu vyplnit klasický HTML formulář, ve kterém jsou komfortně předvyplněny mé osobní údaje a reálné zaplacené zálohy za loňský rok. Vše je vyplněno a zkontrolováno během tří minut, klikám na "Odeslat" a formulář mizí, aniž by mi nabídl vytisknutí nebo uložení. Po odeslání formulář tento není nikde v systému vidět, takže kdybych si z něj preventivně nezkopíroval výsledky do textového dokumentu, nevěděl bych, kolik mám vlastně tento rok a musel bych všechno vyplňovat znovu!

Třešnička: Stránky ozp.cz mají v patičce uvedeno: "Copyright © KOMIX s.r.o., optimalizováno pro rozlišení 1200x800 px, podporovaný internetový prohlížeč Firefox 3.x, MSIE 8 a MSIE 7, verze: 1.1.4". Tudíž, kdybych měl Windows RT nebo něco jiného, co používá Radek Hulán, byl bych zřejmě fucked...

Opojen úspěchem se vydávám na stránky Správy sociálního zabezpečení, aniž bych tušil, že mě čeká největší výzva tohoto večera. Po přečtení ne zcela srozumitelných pokynů docházím k závěru, že budu nutně potřebovat buď aplikaci XML Form Filler (na několik místech webu chybně nazývanou "Form Filer") nebo editor PDF formulářů (což není v Linuxu nic triviálního) a z popisu to navíc vypadá, že pro každý z těchto dvou formátů musím použít jinou datovou schránku.

Chci být hardcore a klikám na link "Stáhnout XML Form Filler". Bez ptaní se mi začíná stahovat EXE soubor. Jdu tedy na stránky 602 Software a zde nacházím .deb balíček pro 32bitový Linux. Ten stahuji, instaluji a strávím menší dobrodružství s jeho zprovozňováním. Zjišťuji, že součástí .deb balíčku je (ne)emulátor Wine a v něm celá aplikace běží.


Po zprovoznění zjišťuji, že Filler je strašlivě pomalý a ať v něm udělám cokoliv (například přejedu kurzorem o jeden znak), vytěžuje mi na dlouhé sekundy jedno CPU jádro na plných 100 %. Při pokusu o tisk vidím pouze hlášku "Pro tisk je nutno instalovat tiskárnu", bez možnosti konfigurace čehokoliv. Mé dvě nainstalované a fungující tiskárny jsou ignorovány. Nemůžu si ani pořídit PDF kopii pro archivování. Při stisknutí tlačítka pro kontextovou pomoc se v postranním okně objeví dlouhé pokyny a když v nich chci kamkoliv odscrollovat, okno se okamžitě automaticky zavře. Naštěstí tytéž pokyny nacházím na webu ČSSZ jako PDF.

Po pár minutách přehled ve Filleru vyplním, tento úspěšně projde kontrolou Filleru, získávám XML soubor a ten odesílám do datové schránky ČSSZ, určené pro XML soubory.

Ještě ale není zdaleka vyhráno!

Po pár minutách mi přichází zpět automatická odpověď s přiloženým XML souborem se zlověstným názvem 126960758_0_CSSZ_Protokol_o_zpracovani_e-Podani_CSSZ_OSVC_PRE-1577A8F1A48C4DC8A5DFAFCFD93CC8CB-126958726.xml. Netuším, co se souborem dělat. Není u něj žádná lidsky čitelný text ani vysvětlivka.

Při pokusu o otevření tohoto souboru v XML Form Filleru se tento spolehlivě zasekne na s následující hláškou:


Odvážně otvírám XML soubor v textovém editoru a jediné, co je v něm čitelné pro člověka, je tato hláška: "OSVC11: 004 - Položka 'průměrný měsíční příjem' (/prehledosvc/pvv/mesp) nesplňuje omezení na délku hodnoty (povolená délka: 1-13 znaků)."

To zní jako dobrá stopa, ovšem v mém přehledu přehledu není žádná kolonka, která by se jmenovala "průměrný měsíční příjem". Hledáním identifikátoru "mesp" zjišťuji, že správné jméno této položky je ve skutečnosti "Průměrný měsíční daňový základ". Hodnota této položky je v mém vyplněném přehledu "19019.58" (tak, a teď to víte!), což je zvláštní ze dvou důvodů: Za prvé má tato hodnota korektní délku mezi 1 a 13 znaky a za druhé je to položka vypočtená Fillerem, kterou já nemohu nijak měnit!

Opět to vypadá, že jsem v koncích, ale rozhodnu se být hardcore a analyzuji v textovém editoru neúspěšně odeslaný XML soubor, který mi Filler vygeneroval po vyplnění přehledu. V tomto nedlouhém souboru záhy objevuji úsek:Takže mi konečně dochází příčina problému: Linux, operační systém pro socky, neumí zaokrouhlovat na 2 desetinná místa, a řetězec "19019.580000000002" skutečně má více než 13 znaků, takže stát má opět pravdu, your argument is invalid.

Řetězec v texteditoru ručně opravuji na "19019.58", čímž se pravděpodobně dopouštím padělání úřední listiny. Upravené XML znovu odesílám do datové schránky ČSSZ a záhy mi přichází odpověď, že byl úspěšně zpracován.

Takhle dobře jsem se naposled cítil v roce 1984, když jsem rozslouskl svůj první Speedlock!

Mnou udělené výsledné známky pro organizace, účastnící se tohoto cirkusu, jsou následující:


Takže, pokud budu optimisticky předpokládat, že nějaká úřednice nebude mít připomínky a reklamace vůči mé osobě, e-government u nás víceméně funguje. Možná k tomu budete muset ručně editovat XML soubory, ale ruku na srdce: Pro kterého živnostníka toto není denním chlebem?

37 komentářů:

 1. Franto, žádnej Finanční úřad Praha 9 už od 1. ledna samozřejmě neexistuje, existuje maximálně Územní pracoviště pro Prahu 9 FÚ pro h. m. Prahu. S tím se taky měnily ID datovejch schránek a čísla účtů. Kdoví, kam si co poslal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně na to, do schránky z4gn679, kterou mi přesně specifikoval ten Daňový portál a která se v odeslané datové zprávě zobrazuje jako "Územní pracoviště pro Prahu 9 (Finanční úřad pro hlavní město Prahu), Drahobejlova 945/48, 19000 Praha, CZ". Při základním ani rozšířeném hledání na "Finanční úřad praha 9" ani "FÚ Praha 9", ani "Finanční 9" ji to ale nenašlo.

   Vymazat
  2. Mohlo by se někdy hodit: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/cds/Seznam_FU-UzP_20130101-aktualni.xls

   Vymazat
  3. nápodobně, najít id datovky finančáku je malé dobrodružství.....

   nerozumím tomu jaký je problém, aby na stránkách příslušného FÚ (nebo dnes územního pracoviště)bylo v kontaktních údajích vedle tel. čísla, emailů a adresy uvedeno také id datové schránky aby to člověk nemusel hledat po všech čertech


   jinak obdivuji tvoji dobrodružnou povahu, i když se znalostmi v tvém oboru to asi není taková potíž

   Vymazat
  4. Zdravím,

   adresa:
   https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/dpr/uvod.faces je jistě velmi snadno zapamatovatelná, nicméně adresa
   www.daneelektronicky.cz se mi zdá přívětivější :)

   Dále bych řekl, že elektronické daňové podání je možné datovou schránkou odeslat na finanční úřad pouze ve formátu XML, který je ze strany FÚ požadován. Ve formátu PDF ho možné odeslat není.

   Seznam všech ID kódů datových schránek jsem nalezl na webu finanční správy: http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/dane_elektronicky_datove_schranky.html?year=0“
   je tam pěkný PDF soubor se všemi. Pokud bude mít někdo nějaký dotaz a já budu vědět odpověď, rád poradím.

   Vymazat
  5. je hezké že mohu najít seznam se všemi ID, ale já bych radši našel přesně to co hledám na tom místě kde to čekám

   tedy - google - FÚ Praha např. 5 - přičemž na příslušeném nalezeném odkazu s kontakty by měl být i tento údaj

   nebo je nějaký důvod proč tam není a jen ten důvod neznám?

   já to jen nechápu a když už na to Fuka narazil tak jsem se chtěl podělit ............ ale ID FÚ jsem si našel a v datovce kontakt uložil, samozřejmě

   Vymazat
 2. Já jsem letos podával přiznání k dani z nemovitosti a musím říct, že až na komplikované daňové zákony, to byla dobrá zkušenost. 30 minut práce doma, zasláno přes datovou schránku - vše bez větších problémů. Taky palec nahoru.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. "Opojen radostí z toho, že mám datovou schránku"
  A důvod, proč jsi ji vůbec zřizoval? Pro občany a neprávnické osoby není zatím* povinná a já se do ní rozhodně nehrnu (horší fikce doručení atd.).
  (* http://www.lupa.cz/clanky/budou-datove-schranky-pro-vsechny-a-pro-zivnostniky-povinne/)

  Co se týče XML Filleru, jeden rok mi fungoval dobře, s formulářem na další rok zase špatně, obecně všechny formuláře od pojišťoven jsou další rok sázka do loterie... nakonec pravidelně končím u interaktivních formulářů v Excelu od finančních webů a odesílání papírovou poštou, to je zdaleka nejpohodlnější cesta, bohužel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Datova schranka ma prave vyhodu ve fikci doruceni. Pokud v ni neco neni, tak to neni povazovano za dorucene, takze se nemuze stat, ze Vam neco prijde na nejakou minulou adresu a Vy o tom ani nevite.
   Nehlede k tomu, ze urednici jsou docela lini a v minulosti se ani neobtezovali zjistovat, jestli ma obcan DS, takze tam nic neposilali a byla to celkem sranda.

   Vymazat
  2. To by mně celkem zajímalo. Přesně proto jsem si schránku zřizoval, ale bohužel mi chodí pošta do DS a na adresu tak střídavě, že bych řekl že si hází kostkou, kam to pošlou. Nicméně máte nějaký zdroj, kde se mluví o tom, jak to dopadne pokud máte jako občan DS a pošle vám třeba berňák nebo soud něco klasickou poštou? Podle toho co jsme slyšel tak máte stejně smůlu.

   Vymazat
  3. Pokud vám ten dopis klasickou poštou fakticky dojde („dostane se do sféry vaší dispozice“), pak je platně doručen (a nemůžete se chovat „jako by doručen nebyl“), i když to úřad měl správně doručovat jinak. Pokud vám ale fakticky nedojde (třeba používají adresu, odkud jste se odstěhoval), pak nemůže nastat fikce doručení. Vizte Závěr Poradního sboru ministra vnitra ke správnímu řádu č. 86/2009 - Právní účinky doručení podle správního řádu v případě kdy mělo být doručováno do datové schránky a právní účinky doručení do nesprávné datové schránky

   Vymazat
  4. Tak třeba CZ.NIC vydal tento týden stabilní verzi aplikace Datovka pro Android, mají i verzi pro iOS atp. Rozhodně se blýská na lepší časy. https://labs.nic.cz/

   Vymazat
 5. Takže jestli tomu dobře rozumím, nebejt toho že používáš Linux, šlo by to bez problémů?
  Ale nakonec mise úspěšná, čekal jsem nějakou drsnější pointu... jako že třeba jsi to vyplnil radši ručně.

  OdpovědětVymazat
 6. Linux jsem pro tyto účely vzdal a poměrně rychle zběhl k win, kromě toho jsem si vyzkoušel i šarádu s elektronickým podáním přehledu pro VZP:
  http://www.jarnik.com/1652-elektronicke-danove-priznani-2012

  OdpovědětVymazat
 7. Ta mnemotechnická adresa mě fakt rozesmála.

  OdpovědětVymazat
 8. Naprosto stejnej postup i se stejnými kroky. Známkoval bych také takhle. Nechápu, co s tím XML Fillerem je, ale taky mi vytěžoval CPU na max a nešel ani pořádně skrolovat. Celkem zenové cvičení a hlavně velkej opruz ve srovnání s DP a OZP. Z loňské zkušenosti to dělá ale hlavně formulář ČSSZ, vloni jsem ještě OZP dělal taky ve Filleru a to šlo relativně svižně. Všechno na 64bit OpenSuse.

  OdpovědětVymazat
 9. To máš kvůli, že používáš Pentium I s tou FDIV chybou. Měl by sis koupit něco novějšího... :-)

  OdpovědětVymazat
 10. XML Filler verze pro Mac bych se nebal oznacil terminem "nepratelsky software".

  OdpovědětVymazat
 11. Priznani pro financak, jsem stahnul letos v podobe pro FormFiller }zatim s nim mam dobre zkusenosti] a potesilo me, na konci byly odkazy na formulare pro socialku a i nekolik zdravotnich pojistoven. Po jejich odkliknuti se predvyplnily udaji z formulare pro financak. Mam Windows a nenarazil jsem na problem, ale pravda zatim jsem to predal ucetni ke kotrole a neodesilal uradum, tak uvidim.
  Pokud ale bude ze vsech formularu fungovat automaticke odeslani do prislusne datove schranky (odesilatko je soucasti formulare), tak za me to bude 1 s hvezdickou pro e-goverment. :)

  OdpovědětVymazat
 12. To je tak, když k tomu pustí matláky, co nikdy neslyšeli o aritmetice v pohyblivej řádovej čárce. Snažit se reprezentovat prachy jako float nebo double je bez pardonu na useknutí rukou (a to si uvědomuji závažnost takového trestu, vzhledem k tomu, že takový člověk už nikdy nepohoní).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. souhlas, jen - zde (a asi nejspis nikde) by nenastal problém, kdyby formatovani bylo ok (tozn. osekávalo cokoli za 2 des. cis.), vůbec navíc není jiste, na které urovni se s tim pracovalo jako s fp..

   Vymazat
 13. Franto, ted jsi mne teda prekvapil, ocekaval bych ty prijmy vyssi, bez ironie...Tohle neni teda vubec zadna slava :-(
  Budu asi muset vic solit bulvam, sakra :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To nejsou prijmy, to jsou drive nezdanene prijmy 2012 minus procentualni vydaje, to cele lomeno dvanacti. Ale solit bys samozrejme mel, vo tom zadna...

   Vymazat
  2. Nesmíš se nechat zmást chybovou hláškou o "průměrném měsíčním příjmu", ale soustředit se na skutečné políčko "průměrný měsíční daňový základ". Kdyby byl Franta zemědělec nebo zedník a odečítal si 80% paušál, to by hned bylo zajímavější ;)

   Vymazat
 14. SW602 a jeho nové verze každý týden/ nebo dle nálady, jsou jedna z nejhorších aplikací, co znám. 602 má ale asi dobré kontakty, protože se jim i přes šajze aplikaci daří získávat exkluzivitu na státní zakázky. Pro firemní prostředí a updating, speciálně toho Filleru, je to vosa v zadnici..

  OdpovědětVymazat
 15. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 16. Vůbec nevím, co to tu řešíte. Ženy zastřelit, muže znásilnit!

  OdpovědětVymazat
 17. OT pro tu picu pankubika: http://hradec.idnes.cz/reditel-kina-bio-central-0w7-/hradec-zpravy.aspx?c=A130319_1901773_hradec-zpravy_pos
  ze by ne všichni byli spokojeni?

  OdpovědětVymazat
 18. ty desetinný místa jsou totálně debilní i třeba v pythonu.

  au@howth:~$ python
  Python 2.7.3 (default, Aug 1 2012, 05:16:07)
  [GCC 4.6.3] on linux2
  Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
  >>> 8.13/3
  2.7100000000000004

  OdpovědětVymazat
 19. No a my, co mame VZP a musime s prehledem pekne na pobocku. pac je to rychlejsi nez ten silenej proces pres jejich "Portal".

  OdpovědětVymazat
 20. Jako účetní smekám. Ještě štěstí, že na to mám jeden soft, který to udělá všechno. _:-)

  OdpovědětVymazat
 21. Já jen mohu souhlasit s Hlk. Filler od 602 je jedna z nejhorších nočních můr, které jsem viděl. Když se pokusíte v tomto zázraku vyplnit nějaké tabulky, podobné Excelu, tak si musíte dát pozor, jak rychle je vyplňujete. Tento "software" si totiž nepamatuje sekvenci stlačených kláves, takže při vyplňování několika tabulkových políček se klidně stane, že při rychlejším vyplňování se vám prostě různé cifry ztratí.

  OdpovědětVymazat
 22. Letos jsem ještě nepodával, ale vloni jsem při elektronickém podávání udělal také jednu úžasnou zkušenost s OSSZ. Přes formfiller (mám windows, takže bez problémů) jsem vytvořil XML soubor (korektní). Ten jsem přes svou datovou schránku poslal na OSSZ. Vrátila se mi odpověď, že Přehled nelze podat touto formou (XML). Jediné co mohu přes datovou schránku udělat je poslat scan vytištěné a podepsané verze. Když jsem začal pátrat, proč nemohu poslat přímo XML, dostal jsem se až na technickou podporu někde v Brně, kde mi pán vysvětlil, že XML oni berou pouze z automatizovaných kanálů (větší společnosti?) a že jako OSVČ musím "papírově". Důvod je prý ten, že by mohlo dojít k neošetřeným situacím při nahrávání XML souborů (někdo ho ručně pozmění či použije nevhodný program) od běžných občanů a tak že to není povolené.

  Každopádně děkuji za inspiraci, letos udělám s XML pro OSSZ pokus č. 2 a uvidíme, jestli se za rok něco změnilo. Co se podání pro FÚ týče, tak bych také rád velmi pochválil daňový portál. Pominu-li strašnou adresu, tak aplikace jako taková funguje skvěle a bez problémů jsem z ní dostal XML pro daň z příjmu i daň z nemovitosti, které FÚ vzal.

  OdpovědětVymazat
 23. Muze mi nekdo vysvetlit ty datovy schranky? Jaky to ma vyhody a nevyhody? Jestli dobre chapu, tak mi kdyz budu mit datovou schranku, tak mi napr. financak, VZP, socialka atd. bude posilat vsechnu postu tam, a kdyz nahodou zapomenu se do ty schranky podivat nebo mi nepujde internet, tak se i tak ta posta povazuje za dorucenou a tudiz mam smulu?

  OdpovědětVymazat
 24. Zdravím, tak přidám také svoje zkušenosti. Já mám teda trochu příznivější zkušenosti s 602, místo Wine raději používám VirtualBox s klasickou instalaci windows, podle mě je to nejlepší varianta. Vyplňoval jsem daňové přiznání, přehled pro OZP i pro CSSZ jenom ve Form Filleru a vše bez problémů a díky automatickému odeslání přes datovou schránku na správný úřad nemusím hledat ID datových schránek. Jediné, co mi vadí je, že při uložení rozpracovaného formuláře se vytváří nový souboru, tak neustále přepisuji ten předchozí.

  Mimochodem, každý vývojář na Linuxu je chytřejší než ten z windowsu (to je prostě axiom), ale je třeba si uvědomit, že linux komunita chce všechno zadarmo a bez prachů se špatně pro daný OS vyvíjí :)

  P.S: Jasně, že jsou ty formuláře zadarmo, ale pro radost občanů to ta firma nedělá :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.