17.3.13

Recenze: Mama - 50%

To se takhle jeden pán zbláznil, zabil několik lidí a unesl své dvě dcery (ve věku 1 rok a 3 roky) do opuštěné chaty v lese. Pak se tam cosi dramatického stalo, otec zmizel ze scény a dcery byly nalezeny až po pěti letech, za kteroužto dobu samozřejmě v chatce velmi zvlčily.

Ujme se jich strýc a jeho partnerka (Jessica Chastainová) a snaží se z nich udělat civilizované malé slečny. Bohužel to ale vypadá, že obě mají nějaký hlubší psychologický problém - pořád totíž dělají narážky na nějakou "Mamu", která se o ně údajně těch pět let v chatě starala...Tento horor z produkce Guillerma Del Tora napsal a režíroval snaživý mladý neznámý Španěl, který totéž natočil už před pěti lety. A můžete to celé vidět legálně online. Má to tři minuty.

Film, uváděný nyní do našich kin, má normální celovečerní stopáž, v něčem je lepší než ta tříminutová verze, a v něčem zase horší.

Musím říct, že zpočátku jsem byl téměř nadšen. Úvodní scény ("před pěti lety") byly natočeny velmi zručně, neodfláknutě (včetně zajímavé práce kamery) a úvodní titulky obsahovaly příjemně nápaditou hudbu (tj. se skutečnými hudebními motivy), doprovázenou roztomilými dětskými kresbičkami, dokumentujícími strašlivé věci, které se během těch pěti let v chatě odehrály.

I po úvodních titulcích mě film zajímal, a co chvíli jsem si říkal, že je nějaká drobnost natočena nápaditě, působivě a zjevně tvůrci přemýšleli o tom, co a jak natáčejí.

Konkrétně se mi líbilo třeba ztvárnění strašidelně "zpustlých" holčiček (za mírné pomoci decentního nekřiklavého CGI) a také několik lekaček, ve kterých strašidelná podstata vyplynula až když jste se logicky zamysleli nad tím, co právě vidíte na plátně - bez potřeby nějakého bafání a hlasitých disharmonických zvuků.

I samotná "Mama" byla poměrně slušně strašidelná, protože jsme ji viděli spíš jen v dobře dávkovaných náznacích (vypadá o dost jinak, než v tom tříminutovém filmu).


Takže jsem natěšeně čekal, co bude, a bohužel jsem se dočkal poslední cca čtvrtiny filmu, ve které jde úplně všechno totálně do kopru! Pomalé plíživé zlo se téměř skokově změní v typický dementní hollywoodský nízkorozpočtový CGI-fest (viz např. Darkness Falls nebo většina nových remaků starých hororů). Postavy se najednou pseudonáhodně objeví tam, kde je scenárista potřebuje mít ("Ježiš, to je bezva, že jsi tady, já tě hledal(a)!"), a několik minut se přetahují s hromadou CGI bajtů, která z nich různě vysává životy, láme končetiny atd., což jim nevádí, protože jsou poháněni láskou... Nefunguje to NAPROSTO VŮBEC, je to místy nechtěně vtipné, ale hlavně je to ve strašném kontrastu s předchozími desítkami minut, které většinou fungovaly (respektive "fungovaly" aspoň na úrovni amerického Kruhu nebo něčeho srovnatelného).

Obávám se, že po zkušebních projekcích režisérovi film sebrali, narychlo ho přepsali a přestříhali a nechali konec natočit někoho jiného. Jiné vysvětlení mě nenapadá.

Škoda...

11 komentářů:

 1. Viděl jsem trailer v kině, byl hezky udělaný, skoro jsem přemýšlel, že asi po 10 letech zajdu znovu do kina na horor. Očividně trailer dělali ještě před "změnou režiséra", škoda...
  Tímto se omlouvám všem anonymním teplákům za svůj první a doufám, že snad i poslední on-topic komentář.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak tos teda posral kamaráde... koukej to hend napravit minimálně 5ti off-topic komenty

   Vymazat
  2. Už začínám za toho Horáka a Chlebce fakt truchlit..lepší zábavný máčo, než tahle nuda, tepláci. I ti anonymní asi umřeli a Fukoj po svatbě odumírá zbytek smyslu pro humor, možná odešel nadobro s tím teplým radobyčoklem.
   Nakonec zůstane jen diskuze bez OT plná umaštěných solventních pak a uťáplých Zuzek.

   Vymazat
  3. ..možná pak příjde i Kája Mařík.

   Vymazat
 2. Františku, neplánuješ retrorecenzi Kubrickovy Vesmírné odysey? Tvůj pohled na tenhle film by mě opravdu zajímal. (Omlouvám se za off-topic)

  OdpovědětVymazat
 3. Dobře, odčiním svůj on-topic komentář něčim, na co určitě všichni mí fanoušci už netrpělivě čekají - jak to dopadlo s naší hrou v ochotnickém divadle.

  OdpovědětVymazat
 4. Jelikož je tu určitě spousta neznalých tepláků, napíšu radši i jako to začalo, tedy:
  "Promiňte za další OT, ale musim se s váma zase podělit, co se mi stalo, ne. V našem ochotnicky divadle sme se rozhodli, že už to je všechno provařený a potřebujem něco novýho a kůl, protože už na nás lidi serou a nechoděj. Začali sme vymešlet co, viď, a pak přišel Peťa s tim, že v žádný naše hře neni vystrašující slůně. On chudák Peťa to má v hlavě trochu pomotaný, má trauma z toho, jak ho v dětství podváděl jeho černej milenec, otec a pasák v jednom, s mrtvou čivavou, co vypadala jako krysařík. To by dostalo i silnějšího borce, no ne?
  No, tak jsme nevěděli, co s tim. Nechtěli sme Peťu nasrat, jako herec je nepřekonatelnej. Naštěstí asi v půlce přišel náš velkej fanoušek a kámoš, sám veliký Blablabla Vosmík. Řikal, že může udělat nějakej WTF rituál, co jednou viděl asi od půlky, a přivolat nějakýho Démona Lindelofa nebo tak nějak, a ten že prej nám napíše scénář tý hry a že prej do něj umí dát i to vystrašující slůně. No tak uvidíme, jak to dopadne, budu vás ještě informovat"

  OdpovědětVymazat
 5. No, jak to asi mohlo dopadnout, ne. Už jak se do toho začal montovat Vosmík mi bylo jasný, že to pude do hajzlu...
  Prej že ten rituál provede hned teď u jednoho svýho kámoše na balkóně a pak přivede toho Démona co umí psát scénáře, řikal. Tak tam všichni stojíme a čekáme jak kreténi, zvědavý s čim se vytasí, žejo. No a on za hodinu přijde a s nim - hovno, žádnej démon, přítáhnul tam nějakýho připrcatělýho divnýho chlápka. Jeden člen souboru ho asi znal, protože jen nevěřícně vydech "ty vole, Kubík". Ten divnej tvor co přišel s Blablabla Vosmíkem popotáh nosem, trochu se mu rozšířili zornice a káravě se na kolegu podíval, ne, a prej "pro tebe PAN Kubík".
  Blablabla Vosmík začal švitořit, že je to velkej expert a že společně s dalšim svym kámošem (na jeho balkónu prej dělali ten "rituál") nás naučej jak vydělat těžký prachy vlastně za nic a že ta hra, co nám vymyslej, bude úplně boží!
  V tý chvíli mi docvaklo, v jakejch jsme sračkách, ne. Snažil jsem se kluky přesvědčit, kretény, že tohle jsme určitě nechtěli, takovýhle sociální experimenty. Peťa zase začal votravovat s tim jeho slůnětem, ale nikdo už ho neposlouchal, tak se nasral a odešel, dodneška nevíme, kde je..
  No a jak to skončilo? Na pyču samozřejmě, já jako režisér jsem se jim nezdál, tak to dali nějakýmu dalšímu individuu, který znali, že prej ten umí točit filmy, který běžný lidi zbožňujou, a že divadlo mu určitě pude taky a že bude furt narváno a "pude to i v lajf přenosu na Nově pičo". Takže se, tepláci, těšte, tohle bude k posrání...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blabla Vosmík má ted i jiný "starosti" - připravuje se na konkurz na čteče hlavních zpráv na Nově. Z původně silný sestavy: prsatá blondýna, černoch a homosexuál vypadl poslední jmenovanej a je třeba sehnat novej magnet, aby se prodalo dost reklam a bylo dost peněz na nákup nový serie Sběratelů kostí. Bohužel mu ale asi ten flek snů vyfoukne jednookej kyklop Karel Fuchtle. "Všude tady jsou kusy masa" prostě říká uvěřitelněji. Chudák Fialová.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.