1.3.13

Recenze: Mocný vládce Oz [Oz the Great and Powerful] - 60%

Oscar Diggs, přezdívaný Oz (James Franco) se snaží v roce 1905 v Kansasu uživit jako cirkusový kouzelník, což se mu moc nedaří a používá své triky především k balení ženských.

Před zhrzeným partnerem jedné z nich je nucen uniknout v balónu a tornádo ho odnese z černobílého běžněformátového Kansasu do barevné a širokoúhlé země Oz.

Zde se seznámí s několika čarodějkami (Mila Kunisová, Rachel Weiszová, Michelle Williamsová), mnoha bizarními obyvateli, a dozví se, že on je ten vyvolený ("co se jmenuje stejně jako naše země"), který má usednout na zdejší trůn poté, co zničí zlou čarodějnici. Problém je v tom, že není úplně jasné, která z těch tří čarodějnic je vlastně zlá.Letošní Mocný vládce Oz Sama Raimiho je přímým prequelem k filmu Čaroděj ze země Oz z roku 1939. Ten je pro Američany něco jako pro Čechy Mrazík, každý ho viděl tucetkrát a všichni ho znají zpaměti (aniž by nutně tušili, že je podle nějaké ještě starší knížky).

Raimiho film tudíž obsahuje mnoho odkazů na původního Čaroděje, ať už vizuálních, nebo v dialozích. Ty jsou občas skoro rušivé, když mezi vším opulentním CGI najednou uvidíme něco, co vypadá jako 75 let staré filmové kulisy (protože jsme právě na tomtéž místě, kde byli hrdinové ve filmu z roku 1939). A pokud původní film znáte, pak víte, kdo musí a kdo nemusí přežít tento prequel (odehrávající se o několik desetiletí dřív) a kdo musí kde zůstat. Toto se ale v našich končinách týká především filmových teoretiků, a ti budou mít z Mocného vládce především neodbytný pocit "proč nám museli dokurvit další oblíbenou klasiku?"


Mocný vládce totiž nevypadá jako nový zajímavý film kultovního režiséra, ale jako mírná variace na nedávnou Burtonovu Alenku v říši divů. Poté, co je Franco v úvodních černobílých scénách docela úspěšně představen jako pěkná svině, se děj přesouvá do země Oz, mizí psychologie postav a vidíme jenom přehlídku 3D CGI efektů - které ovšem nejsou špatné a některé 3D sekvence, se soustavným metáním nebezpečných objektů na diváka,  připomínají nějakou atrakci z Disneylandu. Proč ne.

Na druhou stranu je s podivem, jak špatné jsou některé triky, konkrétně třeba okřídlená opice v uniformě, která začne Oze provázet na jeho pouti a pohybuje se jako něco ze Saxány (tedy na české poměry velmi dobře, na hollywoodské nic moc). Dalšími doprovázejícími pak jsou porcelánová panenka (z města "China Town" - chudák překladatel) a občas trpaslík. Ani jeden z nich není vůbec ničím zajímavý nebo zábavný, jen trpaslík občas mluví "vtipně negersky", což působí v tomto filmu značně nepatřičně.

I když by film měl být o konfliktu a složitých vztazích mezi Ozem a třemi čarodějkami, tato možnost je naprosto trestuhodně nevyužita, a film opravdu není o mnoho víc, než přehlídka drahých triků a krásně nalíčených a pestře oblečených lidí. Oz je celý film hajzl, a co je horší, je pasivní hajzl, a všechno se tak nějak samo od sebe děje kolem něj. Až v úplném závěru, se z něj stane najednou hodný člověk (protože si to přečetl ve scénáři, ne proto, že by to z něčeho vyplývalo), což působí velmi nevěrohodně.

Zajímavá je skutečnost, že v Mocném vládci představují poměrně velké procento obyvatel země Oz černoši a v Čaroději ze země Oz vůbec žádní černoši nejsou.

Z toho vyplývá, že někdy v období mezi oběma filmy muselo v zemi Oz dojít k masovým rasovým čistkám, koncentračním táborům a podobně. Ostatně, je o tom muzikál Čaroděj (The Wiz):


(Což je mimochodem dobrá otázka do filmového kvízu: "Ve kterém celovečerním filmu, uváděném v našich kinech za hluboké totality, hrál jednu z hlavních rolí Michael Jackson?")

P.S: Díky Falconu za to, že existují i titulkované kopie!

P.P.S: Dobrá zpráva: Ve filmu je Bruce Campbell! Špatná zpráva: Je tam asi 20 sekund a je tak nalíčený, že ho možná ani nepoznáte.

20 komentářů:

 1. Když už tak mluvíme o prznění klasik prequely a pokračováními, příběh Dorotky z Čaroděje ze země Oz pokračuje v komiksu Alana Moore "Lost Girls". Jsem si jist, že čtenáři FFFilmu tento druh prznění velmi ocení.

  OdpovědětVymazat
 2. A to existuje ještě jeden zásadní MUZIKÁLOVÝ čarodějkový prequel zaměřený na Glindu a Elphabu (ano, to je ta "zlá zelená čarodějnice"), jmenuje se WICKED, hraje se od roku 2003 nonstop na Broadwayi (v Londýně je stejně úspěšný), a napsal ho celý Stephen Schwartz, který dělal i pro Disneyho, takže by se Františkovi i mohl pozdávat (já jsem v žánru nic lepšího neviděl), filmová verze asi do pár let coming soon (to jsem zvědav, jestli půjde do české distribuce) jelikož je producentem Universal, zejména po Les Mis se o té realizaci začalo hovořit, což ale probíhá celých těch 10 let od bombastické premiéry. Mocný vládce Oz mě tedy zajímá i z toho důvodu, jak moc je "kompatibilní" třeba právě s WICKED.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nějakej chytrolín, ne? Řekni Ondro, už se holíš?

   Vymazat
  2. Já o něm vím, a tohle je jedno z mých oblíbených videí: http://www.liveleak.com/view?i=cfa_1350348186

   Vymazat
  3. To je ten muzikál, co se objevil v South Parku?

   Vymazat
  4. A já bych dodala, že muzikál "Wicked" je původně podle knihy "Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West" z roku 1995 od Gregory Maguira, což je první část tetralogie, souborně nazývané "The Wicked Years", ale koho takové kraviny zajímají.

   Vymazat
  5. Nikoho. A ty už se holíš, Lyto?

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  7. Mě to taky zajímá..i to holení, ale hlavně u Ondry.

   (ta hrubka mě tam fakt moc srala)

   Vymazat
 3. 2 Michael Jackson za totality v československém biografu: napadá mě pouze Čaroděj (The Wiz)?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ja bych rekl ze spis ten film podle Carodeje ze zeme OZ, myslim, ze se to jmenovalo The Wiz. Ale kdo vi ..

   Vymazat
 4. "Ve kterém celovečerním filmu, uváděném v našich kinech za hluboké totality, hrál jednu z hlavních rolí Michael Jackson?"
  V roce 1982 byl v kinech uveden film "The Witz" česky "Čaroděj".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To myslíš opravdu vážně?? Tos mě fakt pobavil :-D.

   Vymazat
  2. Ano myslím to naprosto vážně. Nějaký problém?

   Vymazat
 5. Další seqel: minisérie Tin Man z roku 2007

  OdpovědětVymazat
 6. Tahle recenze stojí za vyližprdel. Franta začíná bejt slušně mimo. Dobré ráno kokoti.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.