28.3.13

Recenze: 5 pravidel - 40%

Parta asi 50 lidí (z nichž většina se navzájem předem neznala a přihlásili se na inzerát) se na víkend sešla v chatkách někde v lese, aby zde hrála LARP hru, ve které všichni představovali obyvatele různých kast (chudí přistěhovalci, studenti, politbyro...) ve fiktivním komunisticko-fašistickém totalitním státě.


"Loosing" your freedom?

Je nutno důsledně od sebe oddělit dvě věci - jestli se za ony tři dny odehrála v těch chátách zajímavá virtuálně-společenská akce (což nevím, protože jsem tam nebyl), a jestli o tom byl natočen zajímavý film - což, obávám se, nebyl.

Především není jasné, pro koho je vlastně film určen.

Pokud už víte, co je to LARP, tak vám polovina filmu nedá nic nového, co už byste nevěděli, případně si sami nezkusili. Tento konkrétní totalitní scénář není nic obzvlášť objevného a zaujme snad jen tím, že se jedná (na české poměry) o poměrně rozsáhlou akci, a že někteří z účastníků jsou ucházející herci (například ten v traileru ve 2:04), kteří opravdu uvěřitelně HRAJÍ emocionální stavy svých postav. Ale těch je jen pár.

Pokud nevíte, co je to LARP, tak se to z filmu moc nedozvíte. Tato zkratka je ve filmu několikrát použita, ale nikdy v něm není vysvětlena a nikdo se nijak nezamýšlí nad tím, nakolik jde o "live action" - když vpodstatě jediná "action" spočívá v přecházení mezi budovami, a jinak se tento projekt od klasického RPG sezení liší jen svou délkou a náznakem kostýmů. A nakolik jde o "role play", když mají účastníci papírky nejen se svými rolemi, ale i s příkazy, co mají kdy udělat. Neříkám, že to role play nebyl, jen jsem očekával, že se dozvím víc o tom, jak to vlastně přesně probíhalo.

Zajímavým momentem pro mě bylo, že účastníci hry byli i nějak hypnotizováni, aby na ně všechno působilo reálněji, ale opět to není nijak blíže vysvětlováno, jen vidíme část hypnotické indukce.

Pokud měl film být o tom, jak "normální dnešní lidé zakusili, jaké to bylo v totalitě", pak se to dle mého názoru taky nijak úžasně nepovedlo. Většina zúčastněných se jen pasivně dívá a na konci, při závěrečných titulcích, se vyjadřuje jen velmi obecně o tom, že "to byl zajímavý zážitek a příště pojedu zase".

A pro celou akci pochopitelně platí, že většina jejích účastníků nebyli herci a když se pokoušejí hrát, vypadá to - zcela logicky - strašlivě. Viz příklad ze zahraničí:Znovu opakuji: Je možné, že experiment, který v oněch chatkách proběhl, byl velmi zajímavý. Ale na tomto filmu to není moc vidět.

27 komentářů:

 1. Trochu sdílíme pocity. Jsem jedna z mluvích hlav a jakkoliv to tak nemusí vypadat, tak do natáčení a jeho výstupu jsme za organizaci Court of Moravia (tvůrci toho larpu) nijak nemluvili. O agitaci proti totalitě však nešlo ani režisérovi, ani nám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. By mě zajímalo, vo co teda šlo, kurde.

   Vymazat
  2. Zdravim... Je skoda jak to dopadlo, takhle to vidim jako film, ktery je urceny tem co se ho zucastnili a pro ostatni nema moc vyznam. Na to aby byl urcen siroke verejnosti je tam moc malo faktu, takze pusobi spis jako predstaveni ochotnickeho divadla:)... mrzela me absence rozboru tech roli...chtel jsem vice vedet o tom co dela ''mistr loutkar'' a jak se to rozehrava... a vubec co trebas delali ostatni krome ustredni 4-5tice...

   Vymazat
 2. ""..lidé zakusili, jaké to bylo v totalitě", pak se to dle mého názoru taky nijak úžasně nepovedlo. Většina zúčastněných se jen pasivně dívá a na konci, při závěrečných titulcích, se vyjadřuje jen velmi obecně o tom, že "to byl zajímavý zážitek"" .. no ale presne takhle se dnes totalita jevi!

  OdpovědětVymazat
 3. Trocha obhajoby té akce (né až tak filmu) z pohledu účastníka jiného běhu - přidám komentář který už jsem psal dřív jinde ...

  Lepší Systém jako larp než 5 pravidel jako film. Mám obavu že působivost filmu pro mě byla daná převážně tím že jsem Den rovnosti v Hranicích zažil, než filmem, jak je to srozumitelné a působí na diváka neobeznámeného s larpem by měl docela zajímalo.
  Jinak
  * film docela spoiluje děj larpu
  * pojednání některých účastníků-hráčů mi přijde poněkud nefér
  * pro larp je většinou dobře nebát se být např. zlý a dělat ošklivé věci, mám-li takovou postavu, ale je poněkud nefajn pokud zobrazení toho co postavy dělají doplňuje převážně interpretace "takhle bych se asi taky choval" nebo "máme svoje temné stránky".
  * dobrá kamera a filmové vyprávění na úrovni odstavců, spíš zmatené na úrovni filmu - je to o hráčích? nebo dokument děje hry? nebo o totalitě? nebo o larpu?

  Dík za recenzi, takže už mám pohled jak to působí na lidi kteří Systém nezažili - atmosféru larpu se zjevně zachytit nepodařilo :-/

  * "Většina zúčastněných se jen pasivně dívá" - ono to tak z filmu pravděpodobně vypadá, ale ve skutečnosti má každá postava dost zápletek a dost co hrát.

  * "live action" - když v podstatě jediná "action" spočívá v přecházení mezi budovami, a jinak se tento projekt od klasického RPG sezení liší jen svou délkou a náznakem kostýmů. Opět, ve skutečnosti to tak není - Systém je extrémně intenzivní zážitek, rozdíl je asi jako hrát onlinovku vs. armádní výcvik pro případ zajetí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za příspěvek, ale "obhajovat akci" opravdu nemusíte, protože o akci samotném jsem se z filmu moc nedozvěděl a rozhodně ji nekritizuji (jak tam několikrát píšu).

   Vymazat
  2. Jasně, rozumím, celkem s recenzí souhlasím, v podstatě jsem chtěl jen upřesnit že např., pokud to vypadá že je to něco jako RPG jen s přecházením mezi budovama, je to problém filmu.

   Mám trochu dojem že film vznikl tak, že i pro filmaře to byl nečekaně intenzivní zážitek - a tak se místo 15 minut režisér rozhodl vytvořit něco většího - ale ne úplně se to povedlo, co ještě bylo působivé pro filmaře se nějak nepodařilo předat pro diváky v kině.

   Charakteristické je naprosté a totální nepochopení Spáčilové - "v závěru naskáčou uvolněně do vody" - tak nebyl jsem tam na tomhle běhu, ale usuzuju že ve skutečnosti skákali do vody proto, že jim z postav bylo tak hnusně, že cítili potřebu je ze sebe "fyzicky umýt" - asi jako když policie po domácí zabijačce najde vraha pod sprchou, jak ze sebe po půl hodině umývá ne krev, ale vinu.

   Vymazat
  3. Clovece, Jane, vas bych nechtel mit ve hlave.

   Vymazat
 4. Dobrý den,

  jako jeden z hráčů se pokusím o konkrétní reakci:

  1. Líbí se mi, že František oddělil hru a film a že sdělil, co o hře samotné ví (totiž nic). Tím se velmi sympaticky odlišil kupříkladu od Mirky Spáčilové v MF Dnes.

  2. Celá hra je velmi komplikovaná obsahově, počtem postav, vztahy meti nimi, souběžnými dějovými příběhy. Začíná v pátek v poledne workshopy pro hráče, kde se vysvětlují mechaniky hry, prostředí, výchozí situace a kde se vybírají role. Nevšiml jsem si, že by kdykoli během této doby padly z jakékoli strany přívlastky fašistický, komunistický. Tomu se organizátoři důsledně vyhýbají.

  3. Absolutně není pravda, že by hráči dostali papírky s pokyny, co mají kdy dělat. Hráči dostanou charakteristiky svých postav a popis vztahů s ostatními postavami. Kdy, jakým způsobem a s jakou intenzitou svou roli odehrají, je jen na nich. Protože je děj larpu zarámován konkrétní událostí (výroční slavnost obce), jsou v této události přirozeně určena místa a časy, kdy se udějí konkrétní akce - promítání filmu, manifestace, ... Právě tak se v životě obce dějí pravidelné činnosti - studenti jdou do školy, ráno je rozcvička, podávají se tři denní jídla. Takže postavy mají tyto body harmonogramu určené. Ale nic více! Rozhodně jim nikdo neříká, kdy mají spát, něco najít, souložit, prát se, udávat... Není to soutěž ani bojovka!

  4. Představa, že akce spočívají v "přecházení mezi budovami" je zcela mimo. Ani všichni hráči netuší, kolik souběžných dějů, konfliktů a zápletek se rozehrává na mnoha místech. Pokud tento dojem vznikl, není to proto, že by larp Projekt Systém takový byl.

  5. Přál bych Vám zažít, jak takové "pasivní dívání se" v Projektu Systém vypadá. Opět jako u bodu 4.: není to tak.

  6. A na závěr naopak já prosím o vysvětlení, kde, u všech všudy, byl někdo hypnotizován?

  František Vaške, hráč (nikoli herec) z času 2:04 :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 6. Úplně na začátku, když tam má někdo ten pomalý monolog "sestupujete dolů do tepla" a k tomu odpočítává od 10. To klasická hypnotická indukce. Viz například: http://www.key-hypnosis.com/Hypnotic-Inductions/Countdown-Induction-Script.php

   Vymazat
  2. Jinak proč to dělají by museli vysvětlit organizátoři, mě to odpočítávání pomáhá přepnout se do role a zase z ní vystoupit. Larp je samozřejmě o "hraní rolí" (aby bylo zajímavé se na to koukat), ale částečně i o "prožívání rolí", které skutečně má cosi společného se sugescí... když si představím hypnoticko/spiritistickou seanci kde do média vstoupí duch, řekněme, královny Viktorie, tak bych řekl že mozek toho média dělá trochu podobnou věc jako mozek (imerzivního) hráče larpu když hraje královnu Viktorii - "simuluje" jinou osobu. Pro psychickou bezpečnost hráče je potřeba se z toho zase dost, odstřihnout, a sugestivní technika může pomoci.

   Vymazat
  3. pokud bych se neceho takového ucastnil, jedine, co by mi na tom prislo atraktivni (po nejakem odhozeni studu), by bylo prozivani one role, pokud by se mi podarilo nejak vyrazne do akce ponorit; co presne znamena "aby bylo zajimave na to koukat"? je tim myslena sugestibilita okoli, které mi ma ponoreni umožnit? nebo tam jsou i lidi, kteří plati jen za cumeni?
   pro většinu tech esoterickych terminu (simulace) imho nejaka herecka teorie bude mit standardni slovnik

   Vymazat
 5. Děsí mě ta potřeba obhajovat i to, co nebylo napadeno.
  Jako by tu někdo pronesl, že larp je blbost, které se účastní znuděná korporátní mládež a zbytečně tak plejvá energií, kterou by mohla využít líp, třeba na nadávání Kubíkovi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. imho je ZKM jasnou cílovkou prave tohoto larpu, neboť spolu s openspacovymi kralikarnami presne zapada do chytreho postrehu, ze nesnesitelne se da resit bud vytesnenim nebo je nutne se jim nechat vzrusit..
   a v tomto druhem ohledu, kterým tento larp imho hoji pobyt v kotcich, je na muj vkus scenar larpu hrube nedotazeny (resp. nepadla zadna zminka o full frontalech)

   Vymazat
  2. Ten larp se opravdu nedá hodnotit podle filmu. Film spoiluje jednu dějovou linii. Víme co znamená zkratka larp. Tak to slovo "Life" je tam docela klíčové. Dokud člověk hru nezažije, nemůže ji hodnotit. Podle tohohle filmu se dá hodnotit zase jen film.

   Vymazat
  3. to jo no, ale nejaky larp každý z nas proziva v realu, ze, cili v jistem smyslu nejaky relevantni názor mit muzu, aniz bych se akce ucastnil; a pokud je vychozi premisa "vse, ale ne sex", pak se mi to jevi spis jako onlineovka nez jako armadni vycvikovy tabor; film jsem nevidel (a za peníze neuvidim.. thx Fuxoft)

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. V první řadě si myslím, že to je poprvé, kdy někdo otevřel takovéto téma. I za to patří autorům dík. Já jsem třeba až do zhlédnutí filmu netušila, že něco takového jako larpy existuje, a zaujalo mě to. Film ukazuje, že pro některé lidi je hra na totalitu zážitkem, což je ze sociologického hlediska přinejmenším zajímavé. Kdyby měl film vysvětlující formu – s komentáři hráčů, autorů a odborníků, jednalo by se o publicistiku a ne umělecké ztvárnění situace, tak jako v tomto případě. A to by podle mě do kina naopak nepatřilo, ale spíše do televize. Proč taky vysvětlovat všechno ve filmu? Kdo není líný, najde si po zhlédnutí filmu informace k dané materii sám. Když jsem viděla v kině film o Lincolnovi, taky jsem neočekávala, že tam budou sáhodlouhé popisy o tom, kdo byl Lincoln, co obnáší funkce prezidenta, kdy byla občanská válka apod. Popisovaná hra na totalitu je očividně daleko propracovanější, než se zdá. Pro autory muselo být obtížné rozhodnout, kterou linii pro film vybrat a kterou ne, když jich ve skutečnosti běželo nejméně deset najednou. Je každopádně vidět, že vzhledem k debatě na internetu - jak zde tak na čsfd - film nutí lidi přemýšlet, což s největší pravděpodobností autoři zamýšleli. A paní Spáčilová – se vší úctou – opravdu nepochopila, co v dnešní době lidi prožívají a co hrají. Tak odfláknutou recenzi jsem od ní už dlouho nečetla. Jsem přesvědčená o tom, že rozhodně stojí za to jít na tento dokument do kina a udělat si svůj vlastní úsudek.

  OdpovědětVymazat
 8. Hehe Fuka se proste neboji :-) Ale je fakt ze pro bezneho divaka by proste trochu vic uvedeni do deje bodlo...

  komentare larperu bych nebral jako obhajobu ale spis doplneni informaci.

  K te hypnoze: je to spise takove neobvykla vec. Po vic jak deseti letech hrani jsem se s tim potkal az na Systemu... Je to v zasade snaha donutit hrace at vypne sebe a zapne postavu - pomoct hraci se rychleji szit s jeho roli. Casto se totiz stava ze hrac zapomene a zacne ve hre jednat za sebe nikoliv jak by se asi chovala postava - chovat se neadekvatne, trapne a kazit tak ostatnim zazitek ze hry...

  OdpovědětVymazat
 9. Sama jsem hrála a sdílím stejné pocity z filmu, jaké zazněly v recenzi. K tomu, aby se jednalo o plnohodnotný dokument toho chybělo poměrně hodně. A k tomu, aby se jednalo o hraný film ještě mnohem víc. Proč jsme se nedozvěděli, jak to na hráče zapůsobilo? A proč to vůbec dělají?

  OdpovědětVymazat
 10. nemuzu se zbavit dojmu, ze je to podobne promarnena prilezitost (zde potencialne navíc bonusovy meta level - něco jako behind the scenes..) jako Hostitel, kdy výsledkem mohl byt pravy nefalsovany sex (resp. - kdyby vyslo meta - zkoumani sexuality) na pozadi podrobovani lidi totalitnim režimem, a místo toho je to zase nejaka upatlanost s drevenejma mecema, tough lidma, co se hypnotizujou do roli jako Kirk Lazarus, a kakofonicky pseudointelektualismus nejhrubšího mimopražského zrna

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den, chraň přírodo, že bych byl puritán, nicméně Vaše orientace na (ne)přítomnost sexu v larpu mi přijde poněkud obsesní. Podobně jako pseudointelektuální vyjadřovací prostředky. Nějak Vám není rozumět. Pochopil jsem snad správně jenom to, že o larpu Projekt Systém nevíte zhola nic a film jste možná neviděl?

   Vymazat
 11. Film jsem zatim nevidel a nechci se na nej divat, protoze se larpu snad nekdy v budoucnu zucastnim. Jak tady jiz padlo, tak se jedna o pomerne velky spoiler.
  Kazdopadne jen na obhajobu filmu, at je jiz jakykoliv - natacet larp je z filmarskeho hlediska neuveritelne nevdecna prace a jde to spatne. Kamera muze zachytit pouze maly vysek udalosti, vsude se neco deje, pevny scenar neexistuje a vykony lidi nejsou casto srovnatelne ani s ochotniky - ale kvalitni, nebo alespon prumerny herecky projev neni smyslem larpu.
  Znam nekolik filmaru, kteri zaznamenavali jine larpove akce a dokonce i pri dobre spolupraci s organizatory a obeznamenosti s dejem nadavali a neslo to dobre.
  Larp je participacni aktivita, medium pro prvni osobu. Asi tak bychom tomu meli rozumet.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.