3.3.13

Recenze: Martin a Venuše - 30%

Sedm let po svatbě mají Martin (Marek Taclík) a Vendula (Kristýna Boková) dvě předškolní dcery a jednoho batolícího se syna. A moc jim to neklape. Dohodnou se tedy, že se Martin (pracující jako návrhář hraček) bude měsíc starat o děti a domácnost, zatímco si Vendula bude užívat na chatě a věnovat se malířství, na které neměla v posledních letech čas. Načež nastává humor a love!Film Martin a Venuše (název je narážka na "Mars a Venuši") kopíruje filmy Marie Poledňákové, a to tím způsobem, že námět je obšlehnutý ze S tebou mě baví svět, a strašný scénář a režie jsou obšlehnuté z jejích posledních LíbášJakoKrokodýl filmů.

Jak je asi jasné už z traileru, celý film od začátku do konce je tzv. "Mimibazar porn". Je cílen na publikum, kterému přijde roztomilé, když malé děti krkají, vřískají, blinkají a kakají. Na divačky, které pomalu odkvétají a sní o tom, že se budou moci rozhodovat mezi milujícím pohledným manželem, vypomáhajícím v domácnosti, a bohatým majitelem galerie.

Příkladem kvalitního "Mimibazar porn" je například výše zmíněný S tebou mě baví svět nebo Tři muži a nemluvně. (Soutěžní otázka: Víte, kdo režíroval jeho americkou verzi?)

Martin a Venuše není kvalitní "Mimibazar porn".

Stejně jako v předchozím filmu Jiřího Chlumského 7 dní hříchu i tentokrát uvidíme pár řemeslně vydařených záběrů (i když vzhledem k námětu filmu nemá moc příležitostí nějak si s kamerou a záběry hrát) a stejně jako v předchozím filmu je i tentokrát děj zahalen hustým oparem nepochopitelnosti a WTF. Naštěstí je děj o tolik jednodušší, že není moc co znepochopitelnit. Ale z nějakých čtyř - pěti větších zvratů, které ve filmu jsou, je nejméně polovina velmi bizarní.


Napríklad ve druhé polovině filmu už to Vendula nevydrží, vrátí se k milovanému Martinovi domů, a uvidí, že děti klidně spí, všude je uklizeno, všechno tip top (protože náhodou ten den zrovna uplatil sousedku, aby se o domácnost postarala). Vendula je z toho nejdříve nadšená a okouzlená, co manžel dokáže, vypadá to, že film skončí, když se náhle Vendula z nějakého důvodu rozbrečí, uteče a film pokračuje další půlhodinu.

Největší majstrštyk je ale tento zvrat: Aby měl Martin čas na rodinu, musí si v práci vzít volno, respektive pracovat z domova. Aby to volno od šéfa (Tomáš Hanák) dostal, z nějakého důvodu mu namluví, že Vendula se zbláznila a je na psychiatrii (což zní asi mnohem lépe než "je na chatě a věnuje se malování"). Což je spouštěč k následujícímu šokujícímu zvratu: Jan Budař (majitel galerie) kdysi Vendulu miloval a stále se jí platonicky dvoří, zve ji na večeře atd. Mimo jiné jí doporučí "pro získání inspirace" návštěvu u nějakého avantgardního umělce doma. Vendula tam jde, umělec se tváří divně, má doma vystavená mrtvá zvířátka, zamkne Vendulu z nějakého důvodu u sebe ve skepě, Vendula uteče oknem (celá ta scéna má od představení uměl ce do útěku asi jednu minutu). Uteklou Vendulu na noční ulici náhodou uvidí Hanák a následuje brutálně vykonstruovaný dvojsmyslný dialog, ve kterém mu ona vypráví, jak utekla od umělce, ale on to pochopí tak, že utekla z blázince. Proto ji odveze "zpět" do blázince (jak ví do kterého?). Teprve tam na příjmu mu Vendula řekne, co se doopravdy stalo, čemuž se Hanák začne smát tak ďábelsky, že na místě do blázince zavřou jeho. Touto geniální scenáristickou kličkou bylo dosaženo toho, že do konce filmu je Hanák v blázinci a Martin se musí chopit otěží v jeho firmě a dokázat, co umí.

Film samozřejmě skončí happyendem, ale nikdo nijak neřeší, že se Vendula nevyspala s Budařem POUZE díky tomu, že Budař zrovna v tu chvíli neměl čas.

Děj je natolik nesmyslný a nefungující, že ani velmi kvalitní herci, které jsme viděli v mnoha kvalitních rolích, nejsou ve valné většině filmu schopni dát svým postavám jakýkoliv smysl a pokud nějaký vtip občas zafunguje, je to vždy jen třívteřinový vtip, nikdy ne minutová scéna.

Pokud má česká komerční kinematografie směřovat z jedné poloviny k Babovřeskám a z druhé poloviny k tomuto stylu filmů, je to pro mě poměrně smutná představa, která mě nutí zamýšlet se nad mou další existencí...

28 komentářů:

 1. Zase taková typická normální česká rodinka. Návrhář hraček a duchem malířka se třema dětma, partnerská krize, "staráš se málo o děti, mohla jsem bejt dneska už slavná malířka", atd. Že z těchle námětů nedělaj rovnou toaletní papír.

  OdpovědětVymazat
 2. (Soutěžní otázka: Víte, kdo režíroval jeho americkou verzi?)

  The Wiz?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Při čtení tvého komentáře jsem si místy vzpomněl na Blade Runnera a to je co říct.

   Vymazat
  2. Minem Isemem Bulat je ve skutečnosti freddie mercury, jak už dávno víme.

   Vymazat
 3. Ano! Tusim, ze v cestine jako Carodej

  OdpovědětVymazat
 4. Neměl čas, tak to osud nechtěl, aby s ním něco měla poslechla ho a vrátila se k manželovi.
  Když měl uklizeno, zdrhla, protože jí napadlo, že je vlastně k hovnu, ne?! To je přece jasný jak facka..trochu ženský logiky do toho..a teď jdu líbat krokodýla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A docela by mě zajímalo, co je na tom manželoj pohlednýho..

   Vymazat
  2. jsem chtel rict, ze to vysvetleni me napadlo taky, a to nejsem zenska ani gej
   ale treba se u toho nejak dabelsky zasmala, treba jako Joker nebo Dr. Evil, a pak by to mohlo bejt znacne nejasny

   Vymazat
 5. Fuku je sociopat, vůbec mě nepřekvapuje, že se mu (opět) nelíbí pozitivní a milá taškařice pro lidi, kteří se nezapomněli smát a v tĕle jim bije teplé srdce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jejiz scenar navic obsahuje zvraty, za ktere by se nemusel stydet ani ten Kubikuv novy Vorlicek

   Vymazat
  2. ... řekl anonymní pravdoláskař, exvolič havla, nosič batikovanýho trička, čteč osha a pič Šou mej.

   Vymazat
  3. Teplé srdce bije v těle především Horákovi, ač to odmítá přiznat.

   Vymazat
  4. Hele ty cyklostezko, ne že bys se mýlil, ale určitý jména jsou tady teď po tom několikaměsíčním traumatu tabu, jasnačka?

   Vymazat
 6. Pane Fuku nad vaší další existenci filmového kritika se zamýšlíme od doby kdy jste dal Proméseusovi 80% a páteční recenzi na něj nikdy nedodal.

  OdpovědětVymazat
 7. "je to pro mě poměrně smutná představa, která mě nutí zamýšlet se nad mou další existencí..."

  Franto neblázni, nevzdávej to, máš ženu a Alberta, život má smysl !

  OdpovědětVymazat
 8. Na toho Nimoye už se ptáš podruhé, mylím že je nám to všem jasné:)

  OdpovědětVymazat
 9. Který film, který jste mohli za minulého režimu vidět v našich kinech, režíroval Vulkánec?

  OdpovědětVymazat
 10. Lepší filmy jsou jak tam jsou bojující roboti a maj všude lejzry a můžou prorazit třeba zeď a lidský tanky je jen tak neohrozí.

  Chtělo by to aby už tady byl pořádnej film kde jsou bojující roboti.

  OdpovědětVymazat
 11. Dotaz na chlebce. Jsi Jedna z tech kund co zasira chat?


  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.