26.3.13

Recenze: Parade [Parada] - 40%

V Srbsku to nemají gayové (a lesby, transvestité, ateisté atd.) snadné. Gayové Radmilo a Mirko jsou odhodláni uspořádat s kamarády "gay pride" pochod v Bělehradě, a aby nedostali všichni na budku, požádají o pomoc pologangstera, ex-vojáka s přezdívkou "Citron". Ten na to sám nestačí, takže se vydává s Radmilem v jeho růžovém Mini Cooperu do Chorvatska, Bosny Hercegoviny a Kosova, aby zde zlanařil své hardcore kamarády (bývalé válečné soky), kteří mu mají s ochranou gay průvodu pomoci.Na papíře to pravděpodobně znělo zajímavě: Natočit ztřeštěnou komedii o buzících, nacionalistech a obecné nesnášenlivosti, která by kromě humoru také trochu nastavovala zrcadlo.

I kdybych detailně rozepsal děj, pořád by to mohlo vypadat jako zajímavý, ambiciózní film.

Bohužel, veškerou chvályhodnou snahu zabíjí značně neschopná režie, která nedokáže tuto riskantní kombinaci správně vybalancovat. A dokonce nedokáže ani pořádně zúročit potenciálně velmi vtipné scény, jako "Kosovští domorodci pomocí vycvičených ptáků pašují drogy, které prodávají vojákům NATO". Režie je opravdu na úrovni nějaké hodně blbé české komedie.

Výsledek je o to horší, že některé scény mají být vážnější až velmi vážné (skinheadi, postřelený pes, státní aparát versus gayové), a do jalového humoru okolo vůbec nezapadají, respektive působí jako nějaká divná parodie na druhou.


Většina filmu vypadá jako kdyby ho natočili brutální rasisté. Gayové jsou v něm zobrazeni tím nejstereotypnějším způsobem, chodí extravagantně oblékaní, jezdí v růžových autech, a všichni o nich pořád mluví pouze jako o "buzících", ženské hrdinky stále afektovaně ječí... Většina humoru je založena na tom, že někdo nadává na buzíky nebo na jiná etnika, a oběti nadávek (které jsou přitom u toho) si to nechávají líbit.

A na konci je titulek, který naznačuje, že je to celé snad inspirované nějakými skutečnými událostmi - což je méně uvěřitelné, než kdyby takový titulek byl na konci Babovřesk.

6 komentářů:

 1. Na Balkáně je možné všechno. Párkrát jsem tam byl (ne u moře) a je to opravdu země neomezených možností. A že se tam buzíkům říká buzíci, to jen dokládá, že si tam opravdu ale opravdu na nic nehrajou. Tak bacha na ně. :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Publikovat B....resky tak casto, davat do srovnani tak casto, komentovat tak casto. Kurva doprdele jsem jedinej kdo to vidi? PR saje, dopici! Navrhuju okamzite kyvnout na nejaky programatorsky kseft a fffilm psat o volnych chvilich. Tohle i diky (me)nam je na ten zkurveny film moc SEO.

  Kdysi zmineny modry ocean se zabarvil do hneda. A Ba..v..s.y uz jen v naznacich pls.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, nejsi jedinej. FF prostě podlehl "syndromu ženatého muže", FFFILM už nic nezachrání, maximálně rozvod a ukončení "sociálního experimentu"....

   Vymazat
  2. Myslíš, že je tenhle film lepší než Babovřesky, Spimfurte? :-)

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. kdybych cetl jenom prvni odstavec tak by to skoro vypadalo jako balkanskej pokus o four lions

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.