30.3.13

Recenze: Lesní duch [Evil Dead] - 40%

Pět mladých přátel (tři děvčata a dva kluci) se vydá společně do opuštěné chaty v lesích, aniž by tušili, že se ve zdejším sklepě skrývá kniha, vyvolávající SMRTELNÉ ZLO!Trilogie Evil Dead patří k mým oblíbeným filmům: Především její druhý film, který je víceméně remakem prvního. Tehdy byl Sam Raimi ještě mladý, neklidný, avantgardní a nedržel se zpátky. Nejde jen o to, že na tehdejší dobu (před třiceti lety!) byly tyto filmy velmi brutální. Pro mě je kouzlo Evil Deadů především v tom, jak maniakálně psychedelicky vtipné filmy to byly. Některé jejich scény jsou jako něco z němých grotesek, jiné jsou na hranici parodie, a především: Ash is the man.


Jako fanouška původní trilogie mě tudíž nový reboot (nebo co to je) zákonitě musel zklamat ve dvou věcech:

1) Ve filmu se nevyskytuje žádný humor, nadsázka, komedie, nic podobného. Ani trochu! Vypadá to, že některé jednotlivé scény (asi 2-3) byly ve scénáři myšleny jako legrace (například pokus o oživení někoho pomocí drátů zaražených do srdce a připojených k baterii), ale jsou zahrány a natočeny se zcela vážnou tváří, bez jakéhokoliv pomrkávání na diváka! Pokud si vzpomínáte na některé slavné extrémní scény z prvních dvou filmů, a říkáte si "tohle přece nemohli v remaku natočit s vážnou tváří", pak máte pravdu. Tyto scény v novém filmu vůbec nejsou! Totiž:

2) Film nemá téměř nic společného s původní trilogií - ani atmosférou, ani dějem, a už vůbec ne hlavním hrdinou. Jsou v něm náhodné odkazy na jisté detaily originálu (např. se v něm kromě pekelné knihy vyskytuje také brokovnice a motorová pila, někdo také nějak přijde o ruku, někdo je také zavřen ve sklepě, před chatou stojí zrezivělé zarostlé auto původního Ashe), ale to všechno mi jen zbytečně připomínalo, že tenhle film s původními Evil Deady nemá nic společného a dokonce jako kdyby se ze všech sil snažil, aby s nimi náhodou neměl něco společného...

Nejlépe nakonec film dopadne, pokud úplně ignorujete jeho název a pokud si vymažete z paměti existenci Ashe, motorovky na ruce, šíleného smíchu, vtipných hlášek, a všeho ostatního, co dělalo Evil Dead Evil Deadem.

Poměrně dobrým nápadem je základní zápletka, podle které jedno z děvčat, Mia, je závislé na drogách, a ostatní mu chtějí na chatě připravit drsnou odvykací kůru. Tudíž se předem dohodnou, že Miu za žádných okolností neodvezou zpět do civilizace dokud se nedostane ze závislosti. Tudíž, když si pak Mia začne stěžovat, že v lese viděla cosi ošklivého, co je teď v ní, nikdo jí to pochopitelně nevěří.

Tato zajímavá zápletka dostane na frak, když se asi ve čtvrtině (velmi krátkého) filmu konečně začnou dít krvavé a nechutné věci. Poté, co Mia začne mluvit dvojhlasně, spálí si záměrně vlastní kůži, změní se jí barva očí a vyzvrací několik litrů něčeho červeného, a poté, co se něčím podobným nakazí druhé děvče a rozřeže si vlastní obličej, baví se spolu dva hoši stále úplně vážně o tom, že je to možná jenom nějaká nemoc / záchvat a že by se s tím asi mělo jít k doktorovi... Bez jakéhokoliv náznaku ironie!

Jak už jsem psal výše, nějaký odstup a nadhled tomuto filmu zcela chybí. Chtěl by být drsným a skutečně depresivním, ale nedaří se mu to, protože k tomu používá pět nezajímavých a navzájem zaměnitelných idiotských hrdinů. Je docela možné, že ti pohlední mladí lidé jsou schopní herci, ale scénář je napsaný tak, že jejich postavy nejsou ani realistické ani vtipné. Jsou to prostě jen další nezajímaví mladí lidé, kteří špatně skončí, protože si zahrávali se zlou knihou a zaříkávankou "Kunda, Astratta, Montosse, Canda" (ano, "kunda" tentokrát psáno s K) - podobně jako v desítkách jiných podobných hororů.Nový Evil Dead je v některých svých scénách (a s blížícím se finále) slušně krvavý a nechutný (a trikům není co vytknout). Pokud bych ale na film nahlížel jen jako na sbírku nechutností, pak je jeho první čtvrtina úplně zbytečná (když se řeší to odvykání a vypadá to, že film bude mít děj). Rozhodně existuje mnoho filmů, které jsou brutální srovnatelným způsobem, a přitom i působivé v jiných ohledech, než v množství litrů tělesných tekutin - například Frontier(s) nebo Poslední dům nalevo. A pokud chcete pouze přehlídku nechutností, bez jakéhokoliv dalšího balastu, pak tu mámě méně mainstreamové filmy jako Mordum, Tokyo Gore Police, RoboGeisha nebo Saxána a lexikon kouzel.

P.S: (Spoiler po titulcích) Při závěrečných titulcích slyšíme nahrávku z magnetofonu z původního Evil Deadu. Úplně na konci titulků se pak na tři sekundy objeví obličej starého Ashe (Bruce Campbell) a řekne "Groovy" (aniž by to mělo JAKOUKOLIV souvislost s filmem). Působilo to na mě jako kdyby někdo znesvětil památník válečných hrdinů, nicméně Bruce Campbell je spolu s Raimim koproducentem tohoto rebootu.

16 komentářů:

 1. Škoda že se Franta v recenzi nezmínil o absenci CGI. Všechny ty nechutnosti, které se tam odehrávají, byly natočeny na place. Ano, včetně jazyka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je přece v dnešní době už úplně jedno, když CGI vypadá jako reál a naopak... Tedy, přesněji řečeno, je to fajnšmekrovská zajímavost, ale nemá nic společného s kvalitou filmu.

   Vymazat
  2. Všechny ne, něco jsou dobře zamaskované počítače (zdroj: oficiální presskit filmu).

   Vymazat
 2. Ach jo, největší zklamání roku a možná i desetiletí. Sérii Evil Dead jsem miloval a nedám na ni dopustit ani dnes. A když se na tom podílel i origo Ash, čekal jsem důstojný reboot a možná i více nových dílů. Svatokrádež...

  OdpovědětVymazat
 3. spravnej milovnik evil dead,na tohle nikdy koukat nebude.stejne na patek 13tyho nebo treba halloween.dobre vam tak!

  OdpovědětVymazat
 4. Jen tak pro zajimavost, o ktere scene puvodnich Evil Dead si myslis, ze obsahuje humor?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vetsi cast posledni tretiny, od rozsekani nebohe zeny na male kousicky dale.

   Vymazat
  2. Například scéna se smějícím se nábytkem, humoru je v původní sérii hodně i v brutálních scénách..

   Vymazat
  3. Všechny díly Evil deadu byly svým způsobem vtipné.. když si vzpomenu na Armádu temnot tak to byla vesměs horrorova komedie.

   Vymazat
 5. Fuku mi touto recenzí právě zkurvil celej prodlouženej víkend...

  OdpovědětVymazat
 6. Já Evil Dead 1 viděl hodně dávno, ale právě co jsem četl rozhovory, tak chtěli remakovat bez humoru, protože i jednička byla myšlena vážně (to je nejen z úst tvůrců remaku, ale i původního Evil Dead). Ale já to viděl dávno, tak nevím.

  Každopádně jsem v to vkládal velké naděje, když už to i Ash tak chválil a propagoval kde mohl, snad to bude dobré a potěší mě to. A nanejvíš nám zpraví chuť až právoplatná čtyřka (kterou ale podle všeho Raimi dělá z donucení, takže se bojím, že to bude malá nicka).

  OdpovědětVymazat
 7. Konečně se někdo pustil s posvěcením původního autora Sama Raimiho do remaku The Evil Dead /opět kdo vymyslel zhovadilý název do češtiny - Lesní duch ??-už to je u mnoha filmů trapné přečešťování/. Na trilogii Evil Dead jsem odkojen a je to kult mezi hororovými fanoušky 1.z roku 1981, 2.z roku 1987 a 3. z roku 1992..!! I mé děti jsem Evil Dead naučil skouknout několikrát , proto na premiéru jedeme po tolika letech celá rodina /a to upozorňuji,že do kin nechodím/ - četl jsem Fukovu recenzi a nesouhlasím s ní ..!!! Je přeci blbost natočit remake úplně stejně jako první originál ..!! Moc se těším a i kdyby byly ve filmu super scénky jen co jsou v trailerech, tak to bude stát za to ....triky totiž od roku 1981 už trošku pokročily !! Mám doma celou původní trilogii na Blueray a z "Lesního ducha-2013" už i CD-soundtrack - hudba moc výborná i remixy. Jasně, že pro velkou reklamní kampaň na film bude film pro někoho zklamáním a nepřebije poslední top hororový hit jiného žánru Sinister , ale mě rozhodně ne - jen co mi bude 100% chybět z původního originálu bude herec v hlavní roli : Bruce Campbell, jehož herecký výkon v celé trilogii byl superexcelentní a tvořil 50% filmu !!!! Hlavně jeho obličejové výrazové grimasy..!! Správný fanda - Evil Dead na všechny způsoby / to samé u mě platí jako fanda dle počítačové hry filmů - Resident Evil / Třeba to bude jen na těch Fukových 40%, ale správného zarputilého fandu na toto téma bude bavit vše ..!! Jinak od Sama Raimiho mě uspokojili všechny jeho filmy /např. Cabin Fever či stáhni mě do pekla/ ..každý bude má jiný pohled a jinak bych se zeptal kde pan Fuka již viděl celý film ??? :D :D Fanda :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Koukám, že i muži mají své Stmívání, nutící je psát sáhodlouhé, gramaticky a stylisticky pofidérní komenty.

   Vymazat
 8. Nevím já na původním Evil Deadu právě nesnášel ten jakoby "humor", který spíše vyplynul z trapného zpracování krvavých (brutálních) scén.
  Modla z té série je jen proto, že nic takového předtím prostě nebylo.
  Kdyby čistě hypoteticky byl tento remake původním filmem, tak by ho každý chválil až do nebes. Prostě je to tak a všichni rádoby fandové se mohou mlátit do hlavy jak se jim zachce. :)

  OdpovědětVymazat
 9. Konečně jsem si to pustil a bylo to fakt o ničem. Na atmosféru jedničky to nemá ani z dálky. Démon je málo démonický, postavy mě štvaly od začátku všechny a přál jsem jim to peklo. Jednu hvězdičku dám za nechutnosti, občas to bylo docela nechutné. Na vymáčknuté zombie oko letící do něčích úst to ale opět nemá - stylem a kvalitou nápadu. Rozbitý most byl mnohem působivější než rozvodněná řeka. S utrpením jsem to dokoukal do konce. Bída s nouzí a ještě větší nouzí.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.