1.2.12

Recenze: Muž na hraně [Man on a Ledge] - 30%

Kdyby byl Muž na hraně kvalitní film, musel bych vám v tomto okamžiku důrazně doporučit, abyste nečetli dál, nedívali se na trailer a upalovali do kina. Naštěstí to kvalitní film není, takže se na trailer podívejte a pak klidně čtěte moje spoilery...


Ono těch spoilerů ani moc nebude, protože trailer vám vpodstatě odhaluje, co se děje první dvě třetiny filmu. Ano, musíte v kině sedět hodinu, abyste se dozvěděli to, co vám trailer řekne za dvě minuty. Shrňme si to:
 • Sam Worthington dělá, že chce spáchat sebevraždu skokem z 20. patra hotelu.
 • Ve skutečnosti to ale dělá proto, aby kryl loupež, kterou v tutéž chvíli provádí jeho bratr se svou snoubenkou v protějším baráku.
  • Bratr a snoubenka zde chtějí ze sejfu ukrást vzácný diamant.
  • Ten sejf i ten diamant patří Edu Harrisovi.
  • Harris kdysi nechal falešně odsoudit Worthingtona za to, že mu ten diamant ukradl, a získal díky tomu (Harris) peníze od pojišťovny. Worthington šel na mnoho let sedět.
 • Worthington s bratrem dlouze připravovali složitý plán, jak Worthingtona dostat ze Sing Singu, ukrást Harrisovi ten diamant a tím dokázat Worthingtonovu nevinu.
 • S Worthingtonem na římse vyjednává policejní vyjednavačka Elizabeth Banksová, které začíná docházet, že ten chlapík se nechce zabít a má za lubem něco komplikovanějšího.
  • Přitom se do Worthingtona zamiluje.
 • Jsou v tom zapleteni zkorumpovaní policisté, kteří pracují pro Harrise.
  • A kteří náhodou pracují zrovna na tomto případu tohoto muže na římse.
Pokud pominu tu skutečnost, že cca první dvě třetiny filmu jsou víceméně zbytečné, protože se v nich nedozvíme o mnoho více, než z dvouminutového traileru, mám problém hlavně s totální debilitou scénáře. V Mission: Impossible mi taková debilita příliš nevadí. Ve filmu, ve kterém se až do úplného konce nevyskytují žádné pořádné akční scény, a měl by to být thriller, taková debilita vadí zcela zásadně.

Například:
 • Když na začátku Worthington leze na římsu, je z toho dost rozklepaný a evidentně se bojí (a nikdo jiný u toho není, takže to nehraje). Celý zbytek filmu pak po římse běhá a skáče jako kamzík.
 • Worthington má v uchu miniaturní vysílačku, kterou celou dobu komunikuje s bratrem, který je u sejfu v protějším domě. V jednom okamžiku se s Worthingtonem policistka baví o nějaké blbosti a současně mu bratr něco říká do sluchátka. Worthington "bravurně" odpovídá tak, aby jeho odpovědi dávaly smysl současně policistce i bratrovi, místo aby poslal policistku do prdele, vzdálil se pár metrů od okna a v klidu vyřešil bratra (což už předtím několikrát udělal).
 • Celý složitý plán je založen na tom, že Worthington ví, kde má Harris schovaný ten diamant (sice nevíme odkud to ví, ale kdyby to nevěděl, celá akce je od samého začátku zhola zbytečná). Pokud to ví, proč plánuje tu MEGASLOŽITOU akci, včetně falšování smrti vlastního otce, útěku ze Sing Singu a poskakování po římse ve 20. patře, místo aby se domluvil s bratrem (se kterým se musel z vězení nějak domlouvat tak jako tak), že celou loupež provede on s nějakými kámoši (přičemž jeden z nich by se klidně mohl i promenádovat po římse, pokud by to byla skutečně jediná možost jak odvést pozornost)?
 • Váš geniální neprůstřelný plán, na kterém mimo jiné závisí váš život a svoboda vašeho bratra a otce, je založen na tom, že:
  • si nikdo nevšimne náhle se objevivší louže na podlaze nejpřísněji střeženého super hi-tech sejfu.
  • si lehnete na skateboard, přikryjete se dekou a když takto pojedete před bezpečnostní kamerou, ostraha té kamery si vás nevšimne.
  • laciným digitálem vyfotíte chodbu, tu fotografii přilepíte před kameru, sledující onu chodbu, a nikdo si ničeho nevšimne
 • Představte si, že organizujete policejní akci, protože vám nějaký magor vyleze z okna hotelu a vyhrožuje, že skočí. Uzavřete rušnou ulici v centru, naženete tam hromadu policistů, požárníky, záchranku. Pak se dozvíte, že ten chlapík je uprchlý trestanec a zavoláte na něj URNU. Přitom vás nenapadne, že by ten chlapík, co celou dobu běhá desítky metrů po římse, mohl náhodou přeběhnout k vedlejšímu oknu, vlézt do něj a tím vám zmizet. A když tento chlapík skočí do vaší záchranné matrace a vyskočí z ní ven (aniž by ho to na sekundu dezorientovalo), necháte ho odběhnout k vedlejšímu bloku a tam se pošťuchovat s nějakým váženým businessmanem, kterého neznáte.
 • Představte si, že jste vážený businessman, který se pomalu dostává na mizinu. Takže nastražíte na hodného poldu, že vám jakoby ukradl váš diamant za 40 milionů, ve skutečnosti si ho ale schováte, a necháte si 40 milionů vyplatit od pojišťovny. Ten původní diamant nerozřežete a neprodáte, ale necháte si ho mnoho měsíců ležet v celku v sejfu, přestože vám už nikdy v životě k ničemu nebude, protože kdykoliv by se o jeho existenci dozvěděla veřejnost, půjdete sedět, a přestože o jeho existenci vědí přinejmenším ten falešně obviněný polda, dva další policajti a váš osobní asistent.
 • Představte si, že jste chlapík, který se zúčastní extrémně komplikovaného a riskantního plánu za účelem prokázání neviny svého bratra. Nakonec se vám podaří získat diamant, který údajně váš bratr ukradl, rozřezal a prodal, tzn. máte v ruce důkaz jeho neviny. Místo abyste ho okamžitě ukázal deseti televizním štábům a stovce policajtů, kteří stojí pár metrů od vás (a vědí co by existence toho diamantu dokazovala), tak ten diamant tajně předáte svému komplicovi, který ho má předat vašemu bratrovi (i když v tuto chvíli existují vážné pochybnosti, jestli ještě žije a kde vůbec je) a snažíte se nenápadně zmizet z města, nebo o co se to vlastně snažíte (není zřejmé o co se vlastně snažili, protože se jim to nepovede)...
 • Jste soudce, státní návladní, nebo někdo podobný, a sledujete, jak chlapík uprchne z vězení a za pomoci dvou kompliců zraní několik policistů, způsobí škody za miliony dolarů, způsobí zablokování centra města na několik hodin a vloupá se do banky. Chlapíka z ničeho neobviníte a necháte ho jít, protože se prokáže, že v tom vězení seděl neprávem.
 • A jak může být Worthington v New Yorku a a pleťové barvy, když víme, že je na Pandoře a modrý?

Jistě existují kvalitní filmy, jejichž zápletka byla z logického hlediska ještě debilnější, namátkou můžu jmenovat Skálu nebo Smrtonosnou past 2. U těch jsme se ale měli kochat vizuálním spektáklem, cool hláškami a slizkými padouchy, přičemž zápletka tvořila jen jakousi méně důležitou berličku, která to celé plus mínus držela pohromadě. Muž na hraně není akční spektákl, není v něm nic cool a celý má být o tom, že je něco odhalováno a někdo někoho přechytračuje.

A pokud to odhalování a přechytračování nedává nejmenší smysl a dělá z diváků voly, pak je víceméně jedno, jestli k tomu hraje slušná napínací hudba (hraje, Henry Jackman) a jestli někdo ve filmu podává geniální herecké výkony (nepodává).

46 komentářů:

 1. na přažských školách a školkách se proslýchá, že ho má fuka většího než kůň

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V Kladrubech, Velké Chuchli a Edorasu se proslýchá, že ho mají koně většího než Fuka.

   Vymazat
 2. Škoda, toho jsem se obával (proč se vlastně natáčel film, když všechno je v traileru?) a uvažoval o návštěvě kina. Tak prd, slízne to Forces Spéciales. To sice nebude o nic objevnější, ale alespoň akce by e mohla povést.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To te s Forces Speciales moc nepotesim, ty jsou asi tak o 7 procent lepsi... Recenze tento tyden.

   Vymazat
  2. Franto, jdi do háje! :D Na co se mám pak těšit, co?

   //Sákryš, takto mi filmový začátek roku moc nevychází...

   Vymazat
  3. Líbáš 2 a Cesta z města 2 jsou na cestě...

   Vymazat
 3. Údajně ho má jako Hulán po koupeli v Bolevčáku, ale nevím, co je na tom pravdy, mám to jen z doslechu...

  OdpovědětVymazat
 4. Mám rád komplikované filmy o bankovních loupežích (například Inside Man) a trochu jsem doufal, že by tohle mohlo být dobré... dobře, že jsem byl varován.

  OdpovědětVymazat
 5. Ocenil bych rozebrání co je debilního na Skále a Die Hard 2...je to sice dlouho co jsem je viděl, ale nějak extra debilní mi nepřišly (nebo aspoň ne debilnější než tahle sračka), ale je možný že mi to tak nepřišlo díky tý skvělý akci a hláškám.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už jsem je taky dlouho neviděl, ale tehdy jsem se při nich těmi nesmysly dobře bavil. Snad to bude tady všechno tady:

   http://www.imdb.com/title/tt0099423/trivia?tab=gf
   http://www.imdb.com/title/tt0117500/trivia?tab=gf

   Vymazat
  2. pripájam sa k pavlovi, tie goofs pri diehard2 sú len malickosti predsa...ake su tam chyby v logike (samozrejme ak pominieme tú, že 1 chlap porazí 1 teroristické a 1 vojenské komando)

   Vymazat
 6. Tato recenze mi nic nedala, protože nevím, jestli je scéna z plakátu i ve filmu.

  OdpovědětVymazat
 7. Proč je Sam Worthington na Pandoře a modrý?

  OdpovědětVymazat
 8. Úvodní slova druhého příspěvku ("Škoda, toho jsem se obával..") mě v kontextu s tím prvním strašně rozesmály.. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "na přažských školách a školkách se proslýchá, že ho má fuka většího než kůň"
   "Škoda, toho jsem se obával a uvažoval o návštěvě kina. Tak prd, slízne to Forces Spéciales. To sice nebude o nic objevnější, ale alespoň akce by se mohla povést."

   Vymazat
 9. Hele, proc venovat tak dlouhou recenzi necemu, co stoji za hovno? Jako aby se FF predved, jak je chytrej a ukazal jak si dokaze vsimnout nesmyslu ve filmu? Radsi bych misto toho bral recenzi (klidne retro) na nakej plnohodnotnej film.
  Co takhle (retro)recenzi na The Day of the Jackal od Zinnemanna, to je film jak svine.

  OdpovědětVymazat
 10. ty ses asi priotravil chlebem se skvarkama ne?? proc by sem mel ff davat retrorecenze na klasicke filmy? to uz by sem rovnou mohl hodit casablancu,obcana kanea a vertigo, coz by byla ptakovina, cilem retrorecenzi je upozornit na dobre filmy, ktere unikly hledackum filmove akademie nebo televiznich stanic a malokdo je zna..recenze na filmy jak svina najdes urcite v blesku. redaktor top byl prevelen ze sportovni sekce do filmove..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No ja bych se vsadil, ze treba prave toho Sakala z r.1973 taky zrovna kazdej nevidel a je to skvelej film.
   Proc by sem mel FF davat tohle nebo tamto?! Jen jsem napsal nazor, tak se z toho hned neposer ty chytraku.Ses hned neprijemnej jak makak, kterymu odebrali banan.

   Vymazat
 11. Obcas mi prijde, ze Franta Fuka pouziva pri psani recenzi generator nahodnych cisel, na zaklade jehoz vysledku pridava, nebo ubira k hodnoceni filmu 20-30%. Film jsem nevidel, ale z popisu deje mi neprijde buhvijak hloupejsi nebo nelogictejsi nez velika spousta jinych, ktere tady dopadly vyrazne lepe. Anebo je to fakt blbe a nezazivne natoceno. ps: Bezel u nas film "Tell no one" ? Na fffilmu jsem recenzi nevygooglil. PPS: Generator nahodnych cisel pouzivam ocividne taky, protoze v TV zrovna davali Shawshank redemption a ja nejak nepochopil, proc se zrvona tenhle film vyjima na cele zebricku csfd...

  OdpovědětVymazat
 12. FFFILM = BAŠTA PEDOFILŮ A DĚTSKÉ PORNOGRAFIE

  OdpovědětVymazat
 13. Skála, jo? COže? CO je na ní pitomýho? Ten Sean Connery, jakože už je starej a k čemu ho vlastně potřebovali, nebo to, že odborník na ty jedy se stane akčnim hrdinou, už si to moc nepamatuju, ale co jsem viděl ukázky k Man on a ledge, tak jako jsem si hned řikal, co to je za trapnou sra**u...

  OdpovědětVymazat
 14. aha, ty chyby ze Skály jsou zajmavý, je jich pěkná fůra, ale obávám se, že kdybychom rozebírali víc filmů, tak bychom asi našli to samý, je tu spousta sci-fi, která na lidi působí chytře, ale jsou to ve skutečnosti kraviny, ty řemeslný chyby mě teda většinou udivujou, 100 mil. dolarů rozpočty a oni si to nedokážou pohlídat, myslim si, že to tam asi nechávaj naschvál, protože ví, že to drtivý většině lidí na první zkouknutí ujde a asi aby i ušetřili, ikdyž řada věcí se dá snadno vyretušovat, objevujou to pak až fanoušci filmů, co si to sjížděj víckrát, ty faktografický souvislosti mě štvou míň, třeba to s tim plynem, jestli ho přestali používat....

  OdpovědětVymazat
 15. jinak akční filmy jsou nerealistický ze svý podstaty, výbuchy, držení zbraní, kadence, zvuky....nerealistický bylo prej i to vychvalovaný dráma od tý režisérky o těch pyrotechnicích...

  OdpovědětVymazat
 16. hm, co to tak čtu, tak bordel po celym městě, to je naprosto běžnej základ většiny americkejch filmů, nejvíc pitomý je asi to, že tam leze jako uprchlej trestanec, si měl dát aspoň nějakou masku nebo knírek :) :), z traileru na mě spíš nejvíc trapně působilo to zpracování, policajtka s tim účesem a dole tleskající čumilové....

  OdpovědětVymazat
 17. panove nerad vam kazim zabavu ale volal sem reziserovi ...

  OdpovědětVymazat
 18. škoda, že se ve filmu nevyskytují žádné odporné prsy...

  OdpovědětVymazat
 19. Otrava chlebem se škvarkama je evidentně prudce nakažlivá.
  To Anonym Feb2, 4:08 - co nerealistickýho bylo na Hard Locked, ty chytráku? Sloužil jsi snad u pyrotechniků v Iráku?

  OdpovědětVymazat
 20. Vlastne je to uplne mimo, ale chtel jsem ti Fuxofte rict, ze pri docteni k subitem "Pritom se do W. zamiluje", jsem si smichy skoro cikl do textilu. Jak zjistim jak (oser free), aktivuju trvalej prikaz.

  OdpovědětVymazat
 21. psalo se o tom, že pyrotechnici až tak neriskují a pak různý technický věci, ještě to najdu, jinak tady píšou, že se to nelíbilo veteránům, co tam byli....
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hurt_Locker

  OdpovědětVymazat
 22. no, prostě, co je základ většiny americkejch akčních filmů, člověk, co mnohdy vůbec prý žádné zkušenosti nemá se z ničeho nic stává hrdinou a bezhlavě riskuje, Hurt Lockerovi vyčítali, že pro práci pyrotechnika se nehodí kovbojové, pak jsem jinde v tu dobu, kdy to blyo aktuální četl, nejsem si uplně jistej, ale je byly tam prej nerealistický ty exploze, totiž, že v reálu by ty následky byly mnohem horší....

  OdpovědětVymazat
 23. je naprosto jasný, že to byl film, kdy je třeba udělat všechno napínavější, atmosféričtější, barvitější, Američani dokážou navodit pěknou atmosféru, když dělaj retro, je to úžasný, ale s detajlama se moc netrápěj, aby všechny uniformy byly přesný, teďka se třeba hodně vyčítá tomu Lucasovu digitrháku o těch černejch letcích, že ty letadla nelítali ve svý době a v tý podobě, samozřejmě zase - inspirace skutečností, černí letci hrdině bojují - tentokrát prozměnu lépe než bílí apod., ale o to nejde, to je politika, spíš, že AMíci si to dicky budou upravovat, jde přece o zábavu laiků né hrstky odborníků....

  OdpovědětVymazat
 24. Tak nějak moc nechápu, za co je těch 30%........tohle vypadá na čistý odpad:)

  OdpovědětVymazat
 25. Mě to baví, když Franta vyjmenovává kraviny u otřesnejch filmů. Škoda, že Vyměřený čas (In Time) měl tak dobré recenze, jistě film je to lepší, ale ta logika tam šla do hajan úplně stejně. Asi nejvíc mě pobavilo jak lidé z ghetta, kde se bojuje o každou vteřinu života navíc, když se na ulici objeví někdo s miliony let, tak místo aby se strhl drsnej riot (asi něco jako teď v tom Egyptě na stadionu), tak si to vesele předávaj jako v nějaký posraný hippie komuně. Autor scenáře asi nikdy nečetl nic o psychologii davu.

  OdpovědětVymazat
 26. Tak jistě, In Time byl film, kterýmu dálám bez uzardění 0%...........a proto se ptám FF - je toto ještě horší ? Nebo jsem fakt králíček Azurit ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. In Time jsem bohuzel nestihl projekci a podle reakci ostatnich nemam moc chut si to dohanet...

   Vymazat
  2. jsi kralicek Azurit

   Vymazat
  3. Já se u Intime bavil. Některé scény jsou epické :-)

   Vymazat
 27. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 28. Tak jsem to konecne videl a nemel jsem to delat.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.