4.2.12

Recenze: Speciální jednotka [Forces Spéciales] - 40%

Někde v Afghánistánu nebo okolí je zajata Talibanem odvážná půvabná francouzská reportérka (Diane Krugerová). Francouzská vláda vysílá elitní jednotku (asi 10 lidí), aby ji zachránila. To se podaří, ale následně nevyjde extrakce a všichni musejí pěšky putovat přes hory, doly, černý les, někam do bezpečí.


Tento francouzský film v sobě spojuje dva přístupy, které jsou tak zásadně odlišné, že film bohužel nefunguje.

Objektivně nejsnáze se dají hodnotit "macho" scény, ve kterých pečlivě naleštěné stroje přelétávají před zabarvenými objektivy ve formacích, upocení sexy vojáci křičí do vysílaček, nabíjejí zbraně a spouštějí se z vrtulníků na laně, a nakonec i zpomaleně uskakují před kulkami. Tyto záběry jsou řemeslně velmi dobře zvládnuté, jistě byly velmi drahé a za většinu z nich by se nemusel stydět ani Michael Bay.

Bohužel, těchto záběrů je ve filmu menšina. Přibližně jeho tři čtvrtiny jsou o tom, že si lidé povídají, filosofují o smyslu války a demokracie, nebo se někam pomalu zničeně přesunují (deset dní čistého času).

Veškeré to povídání a filosofování je přitom neuvěřitelně naivní, protože celková psychologická hloubka filmu ze všeho nejvíc připomíná Ramba III, s tím rozdílem, že v Rambovi III byli talibánci hodní, tady jsou z nějakého důvodu zlí (jak ten čas letí). Zlí jsou proto, že střílejí do žen a dětí. A když někdo střílí do žen a dětí, znamená to, že můžeme rozstřílet bazukou jeho i všechny jeho kamarády, to je fér.

Jak můžeme brát vážně nějaký pomalejší moment, kdy se vojáci baví o smyslu toho všeho, když okamžitě po něm přiběhne nejzlejší démonický talibánský šéf, který vypadá jako Sandokan a osobně chce reportérku podřezat za podrývání své autority, i když má armádu respawnujících se zpomaleně střílejících teroristů, která vždycky odněkud náhodně vyběhne, když už je nuda nesnesitelná?


Pohled tvůrců na politicko / společenskou situaci v této části světa je tak naivní a mělký, že ani není hoden toho, aby se divák snažil rozebírat všechnu tu trivialitu. Ale ta trivialita nezmizí díky tomu, že je zabírána třesoucí se / rotující / poletující kamerou a rychle stříhaná.

Kdyby šlo o dílo Michaela Baye, těch stupidních akčních momentů by bylo víc a byly by možná ještě o trochu absurdnější, takže by se film stal zábavným a ty patetické neakční vložky bychom nějak přetrpěli.

Tenhle film ale vypadá jako hodně špatné dílo některého z bratrů Scottových.

19 komentářů:

 1. Díky bohu, že nikdo nerecenzuje Jacka Bauera. Vydržel sem to 10 minut. Z lidstva se stává banda pitomců, co jsou ochotni čumět na něco v čem je průměrně 1,7 blbosti za minutu.

  OdpovědětVymazat
 2. Františku, minimálně na jednoho z bratrů Scoottových mi nešahej!

  Až tebou tak adorovaný M.Bay natočí alespoň přibližně něco tak zásadního, jako Alien, Blade Runner, Thelma a Luisa nebo 1492: Dobytí ráje, tak může Ridleymu mooožná dělat klapku....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S tím se ztotožňuji a není to v rozporu s tím co jsem napsal. Speciální jednotka není tak blbá jako špatný film Michaela Baye. Je lepší. Je jako špatný film některého z bratrů Scottových.

   Vymazat
  2. Ani na toho druhýho! :) Co Top Gun, The Hunger a Spy Game?!

   Vymazat
  3. A muž v ohni...

   Vymazat
 3. Na podobné téma jsem viděl lepší... http://vimeo.com/8850063

  OdpovědětVymazat
 4. Sandokanův Full Frontal ANO x NE?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozrejme a predchazi mu vyholovani celeho tela. Takze opravdu FULL

   Vymazat
 5. V Rambovi III žádní talibanci nebyli, maximálně tak hekmatjárovci, ale nebudu chtí po filmovém recenzentovi znalost moderní historie:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. prdlajs... byli to cimrmanjárovci...

   Vymazat
 6. "Sandokan...má armádu respawnujících se zpomaleně střílejících teroristů, která vždycky odněkud náhodně vyběhne, když už je nuda nesnesitelná"
  +1, možná si film stáhnu z uložto

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. na nově říkali, že to je protizákonné, budeš zabit a sněden

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 7. dnes som mal tu cest vidiet. bolo to trapenie. uplny suhlas s frantom.

  OdpovědětVymazat
 8. Super film, naprosta bomba, bavil jsem se od zacatku do konce. Nic jinyho nez zabavu jsem od toho necekeal. Urcite ne realnou valku v Pakistanu, jak si nekteri intelektualove predstavuji...Ze tam je par filosofickych blabolu? Ts, to patri k dnesnimu klise vsech akcnich filmu. Zkratka a dobre, akce od zacatku do konce a chlapci vypadali fakt drsne. Jen skoda toho snajpra...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tenhle film urazi inteligenci nejen itosu.
   Petha

   Vymazat
 9. Vim ze polemizovat o "skore" nema moc smysl, ale nemuzu se udrzet - 40% mi pripada sakra hodne. Tahle groteska by mi prisla funny, pokud by se tam jen strilelo, ale ze spousta nudnych, dlouhych (a trapnych) klise scen je videt, ze to autori mysleli asi vazne. Jedine, co mi prislo na filmu zabavne (krom prestrelek na 10m ve stylu beckovych osmdesatek), bylo hadat, odkud reziser tu kterou scenu obslehnul. Protoze cely to neni nic jinyho, nez slepenec okopirovanych scen z (ponejvice): Cerny Jestrab, Ceta, Rambo 2-4, Utek ze Sibire, Slzy Slunce - ale uplne nejvic Call of Duty :) Schvalne, kolik toho najdete jen v traileru? Ne, jinak - kolik vterin z traileru je originalnich? :D Bez moznosti FF>> a za penize zlo. ZLO!!!

  OdpovědětVymazat
 10. Viděl jsem ten film a souhlasím s recenzentem, je to ptákovina (a to jsem silně militantní:-)

  OdpovědětVymazat
 11. Film jsem také bohužel viděl a měl jsem co dělat, abych tu slátaninu dokoukal. Autor recenze ještě opomněl zmínit jednu zásadní věc - Francouzi se své touze točit filmy zásadně jiné než Amíci, páchají většinou ve svém zápalu ještě hoší ptákoviny, že samotní nabubřelí Amíci. Proto je pro mě většina francouzských filmů posledních dvaceti let, které jsem měl možnost vidět, vpodstatě nekoukatelná.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.