25.2.12

Recenze: Křtiny [Chrzest] - 90%

Michal a Janek jsou kamarádi, protože Michal Janka kdysi zachránil před utopením. O pár let později se Janek vrací z armády do Varšavy a Michal ho nechává u sebe bydlet - chtěl by ho za kmotra pro svého synka. Založil si totiž mezitím rodinu, firmu a živí se poctivě. Narozdíl od Janka, který už se nemůže dočkat, aby zase pracoval pro podsvětí...


Záhy vyplyne najevo, že Michal má (aniž by o tom věděla jeho žena) velké problémy s polskou mafií kvůli své minulosti a že se jeho zbývající život počítá na dny, ne-li na hodiny. Janka si vybral, aby se po jeho smrti staral o jeho rodinu.

Nesmírně zajímavá dynamika příběhu (údajně natočeného podle skutečných událostí) vyplývá i z toho, že Michal pravděpodobně tuší, že mafie chce, aby ho zabil právě Janek, a Janek pravděpodobně tuší, že to Michal tuší. Film tudíž není ani tak kriminálka nebo gangsterský film, jako spíš psychologická záležitost o tom, co taková složitá duchovní rozpoložení s člověkem dělají a jak je hodlá řešit.


Film je velmi dobře napsaný a především výborně zahraný, protože hlavním představitelům jejich složitá rozpoložení většinou věříme. Michalovi věříme, že teď chce žít fér a zakládat rodinu. Jankovi věříme, že je jako puberťák a prosťáček poprvé postaven před smrtelně závažná rozhodnutí.

Za zmínku také stojí že film musel být extrémně laciný a i když má třeba někdo někoho zmlátit, je to natočeno tak, že mlácený je často mimo obraz a ani není vidět, nicméně to díky hereckým výkonům, zvukovým efektům a střihu je působivé.

Film je občas trochu prvoplánovitě "euro-art", tzn. na můj vkus trochu dlouhé zasněné pohledy do dáli a trochu moc ručně nezávislá kamera, ale na druhou stranu - že by podobná psycho-kriminálka vznikla u nás, o tom si můžeme nechat jen zdát. Vendeta je podstatně slabší.

Ještě nesmělý návrh, jak mohl film být ještě lepším:

Krtiny plakat

9 komentářů:

 1. Porovnejte plakát pana Fuky s touto postavou z oblíbeného večerníčku: http://www.postavy.cz/krtecek/

  Náhoda, nebo lenost a parazitování na cizí práci?

  OdpovědětVymazat
 2. Je to nahoda. Uplne jiny font. Podoba se jen jedna z postav. Jine pozadi... MOhl bych pokracovat hodiny...

  OdpovědětVymazat
 3. Je tohle jenom náhoda? :
  Režisér filmu Marcin Wrona je česky Martin Vrána.
  Martin Vrána je totiž jen režisérovo výtvarné alter ego, jehož galerie je tu:
  http://www.pismolijna.cz/typomonolog/?p=871

  A v té galerii je v posledním řádku úplně napravo - pozor - František Fuka!
  Je toto všechno jen náhoda?

  OdpovědětVymazat
 4. Podle plakatu to vypada ze by tam mohl byt Full Frontal

  OdpovědětVymazat
 5. a co treba tenhle Chrzest...

  http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSDbiZzCFHDMY02ZdM7kq60Sgtr48VKQaJVspu1DcSdC3SWJ4Q2VQ

  OdpovědětVymazat
 6. Dle mého názoru je v tomto případě použití tagu humor odvážný a sebevědomý tah.

  OdpovědětVymazat
 7. Bando hnidopichů...

  OdpovědětVymazat
 8. Po uletu v podobě 80 procent pro Merunkovy ostrov jsem rad, ze jsme se s Frantou opet vkusove shodli. Krtiny jsou opravdu masterpiece, po jehoz shlednuti jsem mel depresi jeste 2 hodiny a doted jsem to poradne nevstrebal. A to jsem to videl nekdy v lednu.

  OdpovědětVymazat
 9. Kamarád mi vnucoval DVD s tímto filmem minulý rok a já ho pořád odmítal. Teď si ho asi půjčím :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.