19.2.12

Recenze: Modrý tygr - 30%

Malá holčička Johanka s matkou a malý kluk s otcem společně žijí ve staré čtvrti nejmenovaného města a starají se zde o malý rozpadající se skleník. Holčička má bujnou fantazii a tak si vymyslí modrého tygra, který jim má pomoci zachránit skleník před zbouráním zlými developery.


Máme tu chvályhodný pokus o dětský film, který se hlásí k odkazu toho nejlepšího, co u nás vzniklo (všechno před revolucí, bohužel), byl natočen za slušné peníze a pracovali na něm povětšinou schopní tvůrci.

Z vyloženě nepodařených technických aspektů si vzpomínám pouze na vskutku strašlivé postsynchrony, které především v případě zlého starosty Rýpa (hraného německým hercem) působí jako kdybych se díval na něměcké porno dabované v brněnském televizním studiu. I některé jiné hlasy jsou ale dost hrozné, včetně případů, kdy herec předabovával sám sebe. Vše ostatní (mluvím o technických a "řemeslných" aspektech filmu) je ucházející, dobré až výborné.

Bohužel, úplně základní a naprosto nepřehlédnutelný problém filmu spočívá v tom, že nemá nijak fungující děj, a dokonce ani náladu nebo nějaký "feeling", kterým bychom se mohli kochat. Vše se neustále zcela náhodně a nekonzistentně mění, postavy se jen koukají co se kolem nich děje, případně dělají věci, které nemají smysl ani z hlediska logiky, ani z hlediska filmového (PROČ tam ta postava / scéna vůbec je?). Připomnělo mi to zfetovanou pomalou atmosféru Cronenbergova Nahého oběda (samozřejmě bez análně znásilňujících lidohousenek a mluvících švábích prdelí), což pravděpodobně nebyl záměr tvůrců tohoto rodinného filmu.

Problém s dějem ale rozhodně není v tom, že by se toho ve filmu dělo moc najednou a člověk by se v tom tudíž ztrácel. Naopak. Z čistě dějového hlediska se ve filmu nestane téměř nic, a o to je markantnější, jak to vůbec nedává smysl.

Starosta Rýp je zlý a podporuje projekt na zbourání staré čtvrti (včetně skleníku) a místo ní postavení nového skleněného mega-cosi. Ponechme stranou, že ta stará čtvrť vypadá značně hnusně, špinavě, rozpadle, do toho hnijícího skleníku chodí v průměru 1 návštěvník denně a to nové skleněné mega-cosi nevypadá vůbec špatně. Řekněme, že skutečnost, že skleník je oblíbené místo hlavních hrdinů, je dostatečnou záminkou pro to, aby ten, kdo ho chce zničit, byl padouch (ačkoliv starosta značnou část filmu o existenci skleníku vůbec neví).

Takže: Mezi obyvateli čtvrti se začne šířit, že se v ní objevil modrý tygr (poté, co si ho hlavní hrdinka vymyslela a namalovala do sešitku). Starosta nejdřív popírá, že by modrý tygr existoval, pak připustí, že tygr existuje, ale není modrý, a nakonec vypíše na jeho dopadení velkou odměnu, jako by byl nějak osobně zainteresován nejdřív na jeho popření a pak na jeho likvidaci. Není ale nijak naznačeno proč.

Modrý tygr skutečně existuje, ujmou se ho děti a posléze se o něm dozví i rodiče. Efekt tygra je ten, že se díky němu ve skleníku objeví kytky a zvířata, která tam dříve nebyla, a začne tam chodit o něco více lidí (rozhodně se ale nezvedne nějaká "celoměstská kampaň za zachování úžasného skleníku" nebo něco podobného).

Starosta nechá schovaného tygra najít a polapit zlým policistou, ale stále není vysvětleno, co mu na něm tak vadí a jak je na jeho svobodě / existenci zainteresován.

Ještě mnohem bizarnější ale je, že to vypadá, jako by modrý tygr žral po celé čtvrti nejrůznější domácí psy (včetně čtyř suprových čivav), a to od samého počátku, kdy se poprvé objevil. Na konci filmu se ukáže, že všechny ty psy kradl osobně starosta a schovával je do klecí někde ve sklepě. Ve chvíli, kdy děti ten sklep objeví (protože tam starosta odnese polapeného tygra), vpadne tam policie a televizní štáb a starosta je odveden v poutech. Proč ten starosta ty psy kradl??? Představoval si, že tím nějak urychlí / usnadní bourání čtvrti? Každopádně se tím vyřeší problém zmizelých psů, ale nijak to neřeší problém o kterém celý film je, tzn. "město nám zbourá náš milý skleník a celou naši čtvrť".

V tu chvíli také zmizí modrý tygr (rozplyne se ve vzduchu).

Následuje šťastný konec, ve kterém děti i rodiče vlezou do starých polorozbořených lázní, které se předtím ve filmu několik minut vyskytovaly a nikdy nebylo řečeno kde se nacházejí, komu patří, proč do nich děti vlezly atd. Zde vlezou děti i rodiče do nástěnné malby ostrova a následně se ocitnou v malých loďkách na moři a připlují k malému pohádkovéu ostrůvku. Na něm se mezi palmami objeví modrý tygr a je konec filmu. To mě zprvu potěšilo, protože jsem si to vykládal tak, že se v lázních všichni něčím přiotrávili a v halucinacích umřeli, ale prý jsem to špatně pochopil.

Jak jsem to správně měl pochopit, to jsem se nedozvěděl.


Nevidím tvůrcům do hlav, ale domnívám se, že se snažili natočit jednak něco jako starého dobrého "Pana Tau" a jednak něco jako Where The Wild Things Are Spikea Jonzeho. K "Panu Tau" odkazuje úvodní rozehrávka filmu a jeho výprava, která se důsledně snaží být "mimo čas a prostor", bez specifikace města, země a doby, kdy se příběh odehrává. K Wild Things pak odkazuje výtvarná stránka Modrého tygra, s podobně těkající kamerou a podobnými barevnými filtry, a také nikoliv nezajímavá hudba.

Takový film bych velice rád viděl, kdyby se ho u nás podařilo někomu natočit. Bohužel, tentokrát se to nepodařilo, přestože film vypadá a zní většinou velmi dobře, a že občasné (bohužel velmi občasné a velmi krátké) animované vsuvky jsou naprosto magické. Tímto stylem (CGI ve stylu ploškové animace) měl vzniknout celovečerní film o tygrovi, plavícím se ve vaně po světě a propichujícím mraky deštníkem, aby pršelo (což všechno v těch vsuvkách je)! Bylo by to mnohem zajímavější a působivější.

Hlavní hrdinkou je malá holčička, která má bujnou fantazii, což je nám prezentováno různými (povětšinou velmi krátkými) animacemi, naklíčovanými do reálných záběrů filmu (tzn. jde o něco jiného a v jiném výtvarném stylu, než jsou ty výše zmíněné vsuvky s animovaným tygrem). Takže když si hrdinka představuje, jak zlikvidovat starostu, uvidíme, jak ho škrtí namalovaný ručně animovaný had. Když jí nadává její učitelka, vidíme, jak jí z hlavy lezou animovaní hadi. Když vezme nenáviděný jeřáb na obzoru jakoby "mezi prsty", tento se změní v kreslený a hrdinka ho rozmačká. To vše evidentně znázorňuje pouze hrdinčinu představivost. Jak a proč dojde k tomu, že se jedna z jejích mnoha představ (modrý tygr) skutečně zhmotní a je pozorovatelná ostatními lidmi, to není ani náznakem vysvětleno. Ani "vysvětleno nějak magicky, pohádkově".

Pokud zamýšlené vyznění mělo být "tygra vidí pouze ten, kdo v něj věří" (něco jako v Hřišti snů), scenáristická a režijní realizace tohoto vyznění je naprostý fail a dokazuje, že tvůrci mají na "filmové vyprávění" nějaký diametrálně odlišný pohled než já (opět).

Kdyby tento film vznikl v Hollywoodu, bylo by v něm aspoň těch triků a animací více a v takové intenzivně, aby divákovi pomohly vydržet nezáživné (byť neurážející) výplně mezi nimi. Ale ve své současné podobě je to něco trochu bizarního pro dospělého a o strašlivá nuda pro děti.

45 komentářů:

 1. haha co je špatného na brněnském televizním studiu? takhle brzy přijdeš o dotace z Moravy, Franto..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jejich dabingy jsou legendary.

   Vymazat
  2. aha, jako třeba Helmut, opravář komínů? nevěděl jsem, že je má na svědomí Brno, čímž jeho tv studiu srdečně děkuji a aplauduji

   Vymazat
  3. Opravář komínů ne, ale Helmut, resp. Horst Fuchs nebo Peppi (další trouba z teleshoppingů), to je dabing Brno a v dost podobném stylu je většina jimi dabovaných projektů (například neskutečně prasácký dabing Faunova labyrintu nebo Terminator 2: Director´s cut...)... Takhle v poslední době zní většina postsynchronů... Kdyby byli tvůrci co k čemu, tak si pořídí aparaturu, která tu byla před dvaceti lety a postsynchrony by mohli znít skvěle (viz zvuk ve filmech jako Záhada hlavolamu)... Nebo by se vůbec mohli vzpamatovat a na postsynchrony se vykašlat...

   Vymazat
 2. Proč mi to připadá z popisu, jako že se objevily nějaké peníze na film a tak se sehnali různí umělci/kamarádi, aby se ty peníze nějak utratily - přičemž někteří z těch umělců byli celkem schopní a jiní zase nic moc?

  OdpovědětVymazat
 3. Hodne to z tech naznaku pripomina Saroyana (nejenom nazvem)

  OdpovědětVymazat
 4. Přesně, taky mi to připomíná Tracyho tygra..recenze samozřejmě vynikající (ale to se od českých sračkoidních filmů čeká, pročež je máme všichni tak rádi - už aby tu byl Líbáš 2 a Cesta z města 2)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Líbáš 2" už je natočeno ...God help us all:
   http://www.csfd.cz/film/296347-libas-jako-dabel/

   Vymazat
 5. Chtěl jsem si přečíst k podvečeru recenzi a teď se mi bude zdát o brněnském televizním studiu dabující mluvící švábí prdele, nedík ...

  OdpovědětVymazat
 6. Hm, fakt to vypadá jako že autoři četli Tracyho tygra a rozhodli se ho převést na dětský film, ale moc tu knížku nepochopili. Pustil jsem si trailer a už v něm jsou postsynchrony k nevydržení. A hlas vypravěče v traileru je taky naprosto strašný, zní trochu jako počítačový předčítač v Kindlu.

  OdpovědětVymazat
 7. "něco trochu bizarního pro dospělého a o strašlivá nuda pro děti"
  Tohle platí skoro o všech dětských filmech. Úplně nejhorší co si pamatuju z televize z mýho dětství jsou filmy o dětech, které si na něco hrajou.
  Proč bych měl na něco takovýho prolétajícíšpagetovémonstrum koukat? Není lepší jít ven a hrát si?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejlepší je zůstat doma a číst recenze na fffilmu, venku hrozí, že potkám starostu Rýpa nebo ještě hůř modrého tygra

   Vymazat
 8. Nikde se nepíše, že film je podle dětské knihy?
  http://www.baobab-books.net/modry-tygr

  OdpovědětVymazat
 9. skoda, ze tie civavy ten tiger neroztrhal v prvom plane a priamom zabere. Bolo by sa na co tesit a pozerat. ;(

  OdpovědětVymazat
 10. V Cechach uz nejaky rok neziju, takze jsem mozna zapomnel, jak normalni cestina zni (prestoze ji sam stale pouzivam).

  Takze kdyz si poslechnu, jak starosta v traileru v case 1:07 rika "Prominte, modry tygr? To zni trochu jako z rise fantazie, ze?", s takovym pousmanim ve slove "fantazie", tak to zni blbe jenom mne, nebo i ostatnim? Protoze mne to pripada uplne presne jako intonace v anglickych vetach pouzivanych v podobnych filmech natocenych v USA. V anglictine je to prirozene, ale v cestine se prece snad takhle nemluvi, ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No celkovy dojem je, jako kdyby to byl puvodne americkej film a bylo to nadabovany do cestiny a pritom v dabingu kopirovali tu americkou intonaci. Treba to byl zamer:)))

   Vymazat
 11. taková americká zápletka, fakt, dneska teda už dost česká, jinak nevím, tenhle hlas provází celou dobu? Ty kreslený animace vážně žádná slává, chápu, že se tvůrci snaží o alternativu americkejch 3D (megapopulárních) věcí, ale obávám se, že tim moc dětí neuhranou...Polistopadová tvroba po děti fakt děs..

  OdpovědětVymazat
 12. Tahle věta mne odbourala na několik minut, díky. :-)

  "To mě zprvu potěšilo, protože jsem si to vykládal tak, že se v lázních všichni něčím přiotrávili a v halucinacích umřeli, ale prý jsem to špatně pochopil."

  OdpovědětVymazat
 13. Film je aktuální reakcí na bourání komplexu České typografie a Rudého práva na Florenci. Ne všichni chceme vyměnit skleněné moderní cosi za náš sentimentální rudý skleník! :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Kdyby radši udělali dabing pro Totora, měly by děti v ČR větší radost. (I když - jak se tak dívám na trailer - tihle by dabing pro Totora dělat radši neměli.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas!!! Já ho dětem pouštěl japonsky (to znění je kouzelné, hlavně ta holčička) a četl jim titulky (bylo jim asi 6 a 4!) a i tak to znají nazpaměť a milují. Ten dabing by musel být dobrý.

   Vymazat
 15. koukám "nejen, že jsem nečetl předlohu, ale ani mě nenapadlo, že nějaká předloha existuje" :)
  http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/novinky/clanek.phtml?id=733560

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Baobab je alternativa ke kýči a hnusným knihám". Soudě dle kvality scénáře MT je tento "spisovatelčin" výrok ekvivalentní příměru, že požití bolehlavu je příznivou alternativou ke sledování Ordinace v Růžovce...souhlasím, nicméně přesto bych zřejmě volil méně radikální řešení než Baobab potažmo MT. Přeci jen zatím se dostatečně miluji a nepotřebuji během konzumace literárního díla zkoumat obsah svého žaludku...

   Vymazat
  2. Tady se toho "vysvětluje" ještě víc.

   http://www.mestoprodeti.cz/tematicke-clanky/rozhovory/1829-rozhovor-modry-tygr-se-objevil-u-bufetu-na-karlove-namesti.html

   Vymazat
 16. Díky za recenzi - média teď film vychvalují až do nebes, tenhle článek je příjemně věcný. A já už vím, že Modrého tygra ráda oželím :)

  OdpovědětVymazat
 17. Viděla jsem a musím souhlasit. Všechno super až na ten příběh. A ten bohužel dělá film, že.
  Do knihy jsem nahlédla a přijde mi hodně jiná a fungující. To je holt problém, když se imaginativní texty převádějí do scénáře a nezdaří se. V knize klidně může fungovat, že řidič zlého starosty (tedy ještě ke všemu nikoli policista!) je zároveň tichý likvidátor psů a tygrů. Ve filmu je to jedno velké WTF.

  OdpovědětVymazat
 18. Je tady někdo, kdo by chtěl vidět domácí porno tatínka (Hartl) a maminky (Hrzánová)? Já teda ne. To je ale hrozný, když film vnucuje dětem, že Hrzánová může mít sex, který vede k dětem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nedávno jsme tu měli šukající gorily s odpornými prsy, tak nevidím žádný problém...

   Vymazat
 19. btw, nešla by vrátit stará captcha? ty nový písmenka nemůžu přečíst..asi jsem robot...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dí pravdu chlapec!

   Vymazat
  2. Ma pravdu ten chlapec!

   Fakt hruza, neda se to cist. A smysl to taky nedava: jedno slovo je rozpatlany tak, ze je opravdu nekdy tezky uhodnout co to kurva ma znamenat a druhy slovo je pak zase napsany UPLNE NORMALNE. WTF?

   To ti sem Franto psalo tisice robotu, ze nas timhle doprdele musis otravovat?

   Vymazat
 20. U Jóviše! Tak božansky vypadavší trajler a nakonac takový střevní výměšek? Ještě že máme z podobného soudku film Marie Poledň ..ehm.. Procházkové Kdopak by se vlka bál. Vizuelně střídmější (ale pořád vysoko nadprůměrá podívaná) a příběhově dostatečně hutné pro malé špunty i jejich rodičovstvo. Horepalec!

  OdpovědětVymazat
 21. Stejně by se starosta měl jmenovat Rieb nikoli Rýp. Je zlý, tak by měl být Němec (ne jen herec) a basta, no ne?? Dnešní filmy už opravdu nemají logiku..

  OdpovědětVymazat
 22. Prave jsem volal reziserovi Modreho tygra. Byl nevrly, protoze ma cerveneho vlka.

  OdpovědětVymazat
 23. ...postsynchron starosty v traileru zni jako z reklamy na Visir. Asi se na to
  nepujdu podivat...

  OdpovědětVymazat
 24. Odpověď na otázku, proč starostovi vadí modrý tygr a jak je na jeho svobodě / existenci zainteresován, mi přijde celkem jasný. Já být starosta a v mém městě se potulovat tygr, tak se taky budu snažit seč můžu, aby byl odchycen.

  OdpovědětVymazat
 25. Jakkoli se dá souhlasit s konkrétními výtkami, tak kompozičně i analyticky jde o velmi slaboduchou až amatérskou recenzi. Pro srovnání viz recenze Jana Jaroše zde: http://filmserver.cz/clanek/3186/recenze-modry-tygr/

  OdpovědětVymazat
 26. nic nechci, jenom zkousim captchu

  OdpovědětVymazat
 27. Absolutně nechápu ty negativní komentáře. Na film jsem byla se třemi dětmi a všem se nám velmi líbil. Děti vysloveně nadšené. Jistě byly tam nějaké nedostatky,ale film jako celek vyzněl příjemně. Fantazie nemá hranice, tak proč ne, třeba takto.

  OdpovědětVymazat
 28. Dej nic moc, postsynchrony hrozne.
  K vytkam v recenzi:
  1/ Starosta chce mit vsechno pod kontrolou, takze nema rad, kdyz se mu tam coura neco, co by nemelo existovat. Pak zjisti, ze je to asi pravda, takze zacne krast psy, aby mel duvod vyhlasit patrani a odmenu za tygra.
  Staci obcas cist noviny a sledovat, jak se chova vetsina komunalnich politiku - pak tohle neprijde divny.
  2/ Tygr tam byl a videl ho kazdej, vzniknul z fantazie holcicky. Nebylo to dany moc polopaticky, ale v ramci toho co se ve filmu delo je to OK. Tygr odesel, kdyz uz nebyl potreba.

  Je to film pro deti, kteri si ho vyslovene uzili, ja se trosku nudil (asi jako u spousty jinych pohadek), ale slo to.
  Nemusi bejt snad kazda pohadka ve zbesile Shrekovskem tempu, kdy je to nacpane neustalymi vtipnymi gagy, zvuky a prdy, ne? (Shreka mame radi doma vsichni)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslim, že 1) nemůže být pravda, protože prvního psa ukradl dřív než věděl o tygrovi.

   Vymazat
  2. ale moze, je to len chyba skriptu :D

   Vymazat
 29. prave som to videl a prveho ukradol toho nahaca na krizovatke, kde ludia videli modreho tigra, johanka sa pytala rypa, ci si mysli, ze modry tiger neexistuje a nasledne zmizol babke nahac.
  Cize ryp uz vedel, ze je tam modry tiger.
  Ci sa mylim ?

  OdpovědětVymazat
 30. Moje děti (kluci 7 a 6 let) ztratily zájem a začaly lézt po sedadlech kina asi po 10 minutách. Já poprvé usnul kolem 30 minuty. A to jsem se na ten film pekelně těšil a v kině usnul naposledy před dvaceti lety na Tarkovskýho Zrcadle, což bylo navíc po dvoudení kalbě...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.