13.2.12

Recenze: Tohle je válka! [This Means War] - 60%

Dva špičkoví agenti CIA a nejlepší kamarádi (Tom Hardy a Chris Pine) začnou shodou okolností oba současně chodit se stejnou dívkou (Reese Witherspoonová), která netuší, že se znají. Když to oba zjistí, nejdřív se férově dohodnou, že "vyhraje ten pro ni lepší", ale postupem času to přeroste v otevřenou válku za pomoci nejšpinavějších triků.


Film režíroval člověk, který má zkušenosti s akčními blbostmi (Charlieho andílci) a málo písmen ve jméně (McG). To znamená, že když je na plátně nějaká honička, případně jakákoliv scéna z luxusního nočního klubu, případně jakákoliv scéna z luxusního doupěte CIA, je se na co koukat a co poslouchat (pokud vám nezalehnou uši). A nejlepší to samozřejmě je, když někdo megazpomaleně vystupuje z vrtulníku.

Bohužel, takových scén je ve filmu dost málo a poměr akce vs. sitcomový humor je asi 1:10.

A ten sitcomový humor málokdy překoná televizní úroveň.

Samozřejmě nemůžeme u takového filmu očekávat, že by chování jeho postav dávalo jakýkoliv smysl, ale stejně mi průběh toho balení kombinovaného s odposloucháváním a vyřešení celé hlavní zápletky (tzn. "S kým se dá hrdinka nakonec dohromady, a co na to ten druhý") připadlo takové nějaké zvláštně zrůdné. Asi i následkem castingu.

Zatímco Hardy a Pine slušně hrají zastydlé puberťáky, Witherspoonová vypadá poněkud moc dospěle a sofistikovaně na to, aby byla natolik naivní, jak je nám její postava podávána. (Je o rok starší než Hardy a o čtyři roky starší než Pine, ale vypadá ještě o něco starší.) Dávalo by mi ta dynamika větší smysl, kdyby postavu Witherspoonové hrál někdo, kdo vypadá tak o 10 let mladší než ona (címž konstatuji, že na svých 36 let vypadá stále velmi dobře).


Ale takovéhle analýzy jsou u tohoto filmu víceméně nesmyslné. Když v něm nefungují základní fyzikální zákony, proč by v něm měly fungovat zákony skutečných mezilidských vztahů, že?

No aspoň že to šlape, pořád se tam něco barevného a hlasitého děje, všichni jsou decentně upravení a bohatí a je to krátké.

Ale pokud se McG zase někdy pokusí natočit něco seriózního, kde například budou vystupovat nějaké postavy s nějakými motivacemi a duševními rozpoloženími, obávám se, že to nemůže dopadnout dobře.

P.S: Til Schweiger jako hlavní padouch je ve filmu opravdu jen pár desítek sekund.

4 komentáře:

 1. Reese With-a-spoon vypadá o dost starší než 35 let, můj dojem. A za to její neustálé hraní takovýhle pipek, co se furt nedokážou rozhodnout, by si zasloužila pořádné kolínko do hlavy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Melo by bejt zakonnym previdlem, ze u takovejch komentaru autor uvede svuj vek.

   Jinak se na "With-a-spoon"(har har hardy fucking har) bude koukat dvacetiletej a jinak padesatiletej, zejo.

   Vymazat
 2. Hardymu se to už krátí... Ukázky z nového Batmana napovídají, že to co tam Hardy ztropí zřejmě podrazí laťku ultramagorů zas o stupínek níž k peklu. I kdyby pak brilantně rozehrál něžného odpaňovače v rebootu Modré laguny, stejně už jednou provždy bude tím plešatým cvokem v maskáčích a s tím podivným šulkem na ksichtě. Podobně může R.Fiennes hluboce prožívat roli maďarského milovníka v Anglickém pacientovi nebo do zkonání blbnout v Harrym P., stejně už jednou provždy bude tím obtloustlým SS pošukem. A co v neposledku takový Javier "vyber si stranu" Bardem. :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.