10.2.12

Respekt Copyright

Toto je wallpaper Respektu (a také obálka posledního čísla). Jeho autorem je údajně Pavel Reisenauer.


Toto je plakát (jeden z mnoha) čtvrtých Pirátů z Karibiku. Jsem si na 95% jist, že jeho autorem není Pavel Reisenauer.


Oboje přes sebe:


Detail (zrcadlově otočený) fotografie z této stránky obchodu s lihovinami (kterou vám Google nabídne když zadáte vyhledávání "pirate rum") versus detail wallpaperu Respektu:


Detail v rohu wallpaperu Respektu:


Tomu říkám hezky sofistikovaný vtípek na téma "autorská práva a pirátství"!

P.S: Když jsem ty zdrojové obrázky z internetu kombinoval s tím wallpaperem, tak jsem vůbec nemusel používat příkaz "resize", velikost přesně souhlasila! (Ano, je to zvláštní, ale bylo tomu tak u piráta i u flašky.)

P.P.S: Nepodařilo se mi najít předlohu toho papouška :( Papoušek se taky našel!

UPDATE: Nemyslel jsem to zrovna tak, že Respekt by měl jít k soudu, ale spíš tak, že ten malíř je líný malíř a než namaluje piráta, flašku a papouška, tak si je najde na Googlu a pak je obkreslí a sesadí tak, aby nemusel vlastně nic sám malovat (pirátovy nohy končí "náhodou" přesně nad titulkem filmu). Pokud ten pirát MĚL být Johnny Depp v záměrné satiře, pak je to navíc ještě špatný malíř.

119 komentářů:

 1. Pokud nekdo rozumite autorskemu pravu lepe, nez ja, pak mne prosim opravte, nicmene mam za to, ze:

  Pokud autor "kresby" tuto skutecne vlastnorucne nakreslil podle predlohy, pak je vse v absolutnim poradku.
  Porusenim autorskych prav by bylo, kdyby predlohu jen digitalne upravil.

  A podle mne se o digitalni upravu NEJEDNA, staci porovnat treba levy rukav, prsty leve ruky, copanky atd.

  Navic tato konkretni fotka neni registrovana obchodni znamka, takze take v poradku.

  To uz bysme mohli zavrit kazdeho malire Karlova mostu, protoze jeho dilo se prilis napadne podoba fotografii od pana X.Y., ne?

  I kdyz... v Britanii to uz v tomhle smeru dotahli az desive daleko: http://www.dpreview.com/news/2012/01/25/Imitated_Image_Copyright_Case

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozrejme mas ve vsem pravdu. To jenom sv. Frantisek zkousi cerit vody ve kterych nedokaze ani plavat.

   Vymazat
  2. Zovme ho Fukou!!!

   Vymazat
  3. Proc mu nikdo nerika Franta?

   Vymazat
  4. zalezi kdo to posuzuje viz. http://goo.gl/0bsdx

   Vymazat
  5. hlavne ho nezovte Fuckyou ...

   Vymazat
 2. § 2 odst. 4 AutZ - Předmětem práva autorského je také dílo vzniklé tvůrčím zpracováním díla jiného, včetně překladu díla do jiného jazyka. Tím není dotčeno právo autora zpracovaného nebo přeloženého díla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Otazka zjevne zni, obkresleni pres pauzak, neli aplikace nejakych filtru ve fotoshopu, je 'tvurci zpracovani'. A hodlam tvrdit, ze od oka to clovek takhle presne neobkresli.

   Vymazat
  2. Ze od oka to clovek takhle presne neobkresli?? Jak přesně a proč by ne. Pokud je to dobrý kreslíř se zkušenostmi (což lze u autora obálky Respektu očekávat) tak by s tím neměl mít sebemenší problém.

   Vymazat
 3. mohammed to (snad) není, takže je vše v pořádku, FF.

  OdpovědětVymazat
 4. Podle případu "kresby dinosaurů od Z. Buriana vs. autor, který je překreslil do svého komiksu" tipuji, že se opravdu jedná o porušení autorských práv, vizte: http://dl.dropbox.com/u/3844514/sharing_on_net/autorska_prava_burian_plagiator.jpg

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No potes koste. Kdo je autorem clanku?
   Jinak ja bych neusuzoval podle nejakeho pripadu, ale podle zakona, ktery hovori pomerne jasne. To, ze si v praxi v soudnictvi dela kazdy, co chce, je bohuzel jen smutna praxe.

   Ostatne, kopirovani a napodobovani je zalezitost, bez ktere by to lidstvo moc daleko nedotahlo. Co kdyby vynalezce napr. pily v praveku nechal kazdeho, kdo ho "okopiroval", za trest ukamenovat? Nebo vynalezce, cihly, boty, strelneho prachu, papiru, ... Nebo jakekoliv know-how. To bysme jeste dnes sedeli na sutru v jeskyni.

   Myslim, ze kazdeho autora potesi, kdyz je o jeho dilo zajem a jini ho napodobuji. Kdyz vidi, ze jeho myslenka se siri dal.
   A pokud nekdo namita, ze autor musi z neceho zit? Je to jednoduche. V tom je Frantiskuv model doslova genialni: Dilo je pro kazdeho zdarma. Libi se ti moje prace? Chces toho vic a lepsi? Tak posli nejakou korunu. Nechces, nemusis. Ale kdyz neposles, tak zadne dalsi dilo nebude vznikat, protoze budu muset do tovarny k pasu. Takze bud zodpovedny k sobe i ostatnim.
   Tenhle model ma jen same vyhody:
   1) neni potreba vyzirku typu OSA, co se na autorech je prizivuji
   2) nebude potreba ACTA a podobnych kravin
   3) lide se nauci platit za (a tim ocenit) to, co maji radi a co je pro ne prospesne
   4) nebude vznikat obsah, ktery stoji za h***o
   5) autori budou moci tvorit zcela volne
   6) pokud nekdo nemuze platit, stejne se k informacim dostane a muze se vzdelavat

   Jsem zvedav, jestli se neceho takoveho doziju...

   Vymazat
  2. jenže tohle je primitivní systém obchodu, který nutně (a v jistých ohledech bohužel) "evoluuje" do toho našeho, současného, v němž producenti pomocí marketingu a médií lidem vnucují, co se jim má líbit. příklad - FF nyní vydělává určité množství kreditů. to bude v nejlepším případě stagnovat, bude-li chtít vydělávat víc, musí být víc vidět, víc reklamy, víc vnucování atd., což zisky zvedne o několik řádů (ale zároveň mu do toho ten producent bude remcat, což FF naštěstí odmítá) a jsme tam, kde nechceme být... také bych rád, kdyby to fungovalo tak, jak píšeš, ale obávám se, že to je nereálné

   Vymazat
  3. ten Burianův případ je známej, ten člověk si mohl vzít jakýkoliv jiný dinosaury, mohl si koupit model a kreslit je z různejch vlastních úhlů, ale prostě vzal Buriana a předělal ho do vl. stylu, aniž by se k inspiraci - resp. obkreslení přiznal, tak nevim, ja kto dopadlo, jasně, je to těžké, protože parafrázování a nebo to transformování je děsně rozšířené - třeba taková Mona Lisa a další, jinak co se umění týče, mě imponují více tvůrci, kteří podle fotografií neobkreslují, ale pracují s vlastní vizuální pamětí a fantazií, u Reisenauera je o velmi přesném obkreslení kontur, ale jinak se mi jeho věcí dost líbí, je fakt precizní..

   Vymazat
 5. Co se týče papouška, tak ses zjevně moc nesnažil, Franto:

  http://4.bp.blogspot.com/-q7VwNz9T9xg/TcG2QmFzvZI/AAAAAAAAB5M/gj-x0Lmzjhc/s1600/383dabbd16.jpg

  OdpovědětVymazat
 6. Reisenauer pracuje s popkulturními motivy často, rád a záměrně, viz http://www.pavelreisenauer.cz/promedia# (zejména obrázek s Babišem a plakátem Podrazu v pozadí). Jsem si jista, že pirát na obálce měl být Depp v charakteristickém postoji a měl být jako takový rozpoznán, protože právě v tom je fór té obálky. Je to dost typický příklad tranformativního díla, jakým jsou třeba také koláže nebo samply; známý prvek v novém kontextu. Není co řešit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a ten okopceny papouch a flaska rumu meli byt tez rozpoznani protoze trensformativnost dila nebo to uz je pouze ukazkou ze autor nedokaze namalovat ani papagaje ci flasku?

   Vymazat
  2. Nemluvě o těch kostech, které se nápadně podobají kostem, a kružnici, která se nápadně podobá kružnici. Nechci vidět ty žaloby od tvůrců anatomického atlasu a učebnice geometrie.

   Vymazat
 7. Je to porušenie autorských práv, ide o derrivative work. Nie je ani len uvedený pôvodný autor, a určite ani nebolo vyžiadané právo na použitie aby sa to aspoň mohlo tváriť ako fair use. Myslím že prípadná požiadavka na stiahnutie predmetného wallpaperu zo strany autora by bola úspešná a v prípade odmietnutia by bola úspešná aj prípadná žaloba.

  Voľakedy dávno som si s chuťou prečítal túto stránku, odprúčam to aj mudrlantom ktorí napísali prvú reakciu k tomuto postu.

  http://www.whatiscopyright.org/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady nejsme v USA.

   Vymazat
  2. To bol dosť hlúpy komentár.

   Vymazat
  3. Proč? Český autorský zákon např. nic jako „fair use“ vůbec nezná, ta stránka se zjevně týká amerických zákonů.

   Vymazat
  4. Keď fair use nepozná, ako rieši takéto prípady kedy príde k použitiu iného autského diela v diele? Skús ísť do detailu, nájdi k tomu niečo. "Slovenská republika sa zúčastňuje Dohovoru od roku 1921 a parížskym znením je viazaná od 11. apríla 1980." Dohoda zosúlaďuje zákony ohľadom autorských práv a keďže tá stránka čo som linkol je výkladom tej dohody, tak je veľmi pravdepodobné, že sa to u nás aj u vás riadi takýmito pravidlami. Keďže 1980 bolo v čase československa. Jedine, že by ste si to po rozdelení riešili po svojom. Nie som právnik ani nič také, ale čo sa týka etickej roviny, tak plne rešpektujem výklad http://www.whatiscopyright.org/ rozhodne sa s ním dá len súhlasiť. Autora tejto vtipnej paródie neodsudzujem, je to fajn. Spôsobilo to minimálne škody a tým pádom je to zanedbateľný problém ktorým sa nikto nebude zaoberať, ale aj tak sa jedná podľa mňa o porušenie autorských práv.

   Vymazat
  5. U nás existují volná užití a zákonné licence. Součástí návrhu poslední novely autorského zákona byla i zákonná licence pro karikatury, parodie, parafráze a koláže, ale nakonec ta novela byla schválena bez tohohle paragrafu, takže pro tato užití je u nás potřeba souhlas autora. Na Slovensku nevím, jak to máte, tahle výjimka vychází myslím z nějaké směrnice EU, ale je tam jenom jako volitelná, takže záleží na tom kterém členském státu, zda ji implementuje, nebo ne. Bernská úmluva myslím výjimky nijak detailně neřeší.

   Vymazat
 8. Respekt nebo Reflex?.....baba nebo snih...

  OdpovědětVymazat
 9. A máte vy povolení od obou autorských děl je tady zveřejňovat? Neporušujete autorská práva?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. nastudujte si co znamena novinarska licence

   Vymazat
 10. No a co jako??? Je to sice obkresleny ale proste neni to stejny ... Zejtra se pujdu vycurat do snehu a beda jak nekdo udelate stejnou zlutou kresbu jako ja ... vsechny zazaluju :)

  OdpovědětVymazat
 11. WOW! ty umis Franto pouzivat prikaz "resize"? to je uzasny, naucis me to? Mozna by to byl zajimavy namet na dalsi chat s Frantou...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Resize je jeden z nejpoužívanějších příkazů Imagemagicku. A jestli to Franta složil v Imagemagicku, tak je to těžký guru. :-)

   Vymazat
 12. Tomu říkám metahumor, panečku! :-)

  OdpovědětVymazat
 13. jinak co se týká toho gůglu, divili by jste kolik reklamy, grafickýho designu, kreseb a vůbec používá první, co jim vyhodí gůgl, jinak ve VB už něco takovýho řešili, tam stačilo, že jedna firma napodobila reklamu jiné - fotka Big Benu černobílá s červenym dubledeckerem, obojí focena z jinéh úhlu jindy, ale kompozice dost podobná, no prostě, už museli cvakat, ne-li horší věci, v umění je transformace v pohodě, ikdyž po čase ta díla nabírají na velké hodnotě, jinak tady ten ilustrátor samože práva porušil - nejspíš drtivá většina jeho prací je na tom založená :), kdo sleduje trochu umění, tak tuší, co se řešilo v roce 2000 (myslim), kdy vyhrál cenu CHalupeckého Vaněk, kterej přepracovával Josefa Ladu - použil jeho styl a postavy, aby vytvořil nové erotické kresby, Ladovy potomci se mohli zbláznit a Knížák je myslim, že podpořil...nevim, jak to dopadlo..

  OdpovědětVymazat
 14. co se tyce kresby papouska tak to je okopirovane z americkych bankovek. podle XX. dodatku ustavy tim autor prevzal zodpovednost za verejny dluh usa. bude mu dukladne omyta hlava na guantanamu a pujde na dozivoti otrocit americkemu spotrebiteli. zrovna tak franta za zverejneni na fffilmu. a taky vsichni kdo maji souhlasne nebo pitome komentare k tematu.

  OdpovědětVymazat
 15. art je art, ilustrace je víc řemeslo, kšeft, ty Reisenauerovi kresby v podstatě prodávaj Respekt, co by byl Respekt bez nich ,né, to neni legrace, hrajou velkou roli, tutíž by zacvakat něco Johnymu a spol. měli - ikdyž beztak vyděli miliardy (v přepočtu)....
  http://kultura.idnes.cz/dedicove-josefa-lady-prekazili-vystavu-fcf-/vytvarneum.aspx?c=A020108_124047_vytvarneum_kne

  OdpovědětVymazat
 16. Franto máš tam chybu, pleteš si Respekty a Reflexy

  OdpovědětVymazat
 17. Myslim, ze by vas mohl zajimat podobny priklad Ladislava Kamarada: http://www.horolezec.cz/blog/index.php?action=item&itemid=18

  OdpovědětVymazat
 18. To je zbytečnej post, Reisenauer překresluje reálný věci / lidi / plakáty případně tvoří koláže, není na tom odhalení nic senzačního páč. Myslím, že to dojde 10 letýmu děcku že je to "obreslený".

  OdpovědětVymazat
 19. Poznám ešte jedného takéhoto """umelca""" - veď posúďte sami!

  http://jordan-ebacher-andy-warhol.wikispaces.com/file/view/john-lennon-andy-warhol.jpg/61902472/john-lennon-andy-warhol.jpg

  a originál: http://28.media.tumblr.com/tumblr_lnudo9ce3O1qagyv6o1_500.jpg

  Banda pirátska toto... :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kto bol autorom pôvodnej fotografie? Neurobil si si dobre domácu úlohu.

   Vymazat
 20. "ten malíř je líný malíř" - není malíř, jen počítačový grafik ;-)

  OdpovědětVymazat
 21. Není se čemu divit, dneska má hromada středoškoláků a vysokoškoláků tenhle názor: našel jsem si to na internetu, trochu upravil - a tím pádem je to moje autorské dílo!

  Reisenauer je jen jeden z nohých, který si krádež plete z popkulturním používáním symbolů doby.... nemá na to nakreslit piráta, tak použije práci jiného, shodou okolností notoricky známé dílo (tedy jakýsi pseudosymbol) - a hned tu máme umění na druhou! A co je tam satiry, soudruzi....

  OdpovědětVymazat
 22. Naprosto JEDNOZNAČNĚ to na té ilustraci má být Depp a je to na první pohled poznat - v tom je jaksi vtip té obálky. Že zrovna Františkovi nedojde tak jasná citace a dělá z toho objev je trapas (Fukův).

  A ne, není to líný malíř (grafik, whatever). Tvůrčí práce je tu ve vymyšlení koncepce a kvalitním zpracovnání zdrojů. Jestli se s flaškou rumu hodinu kreslil nebo ji za půl hodiny obkreslil z fotky nehraje v tomto případě žádnou roli.

  OdpovědětVymazat
 23. Pepo - ja bych tenhle Tvuj prispevek radeji stahnul ... co rikas ...

  OdpovědětVymazat
 24. Tohle se děje na obálkách paperbacků (fantasy a sci-fi) docela běžně. Spousta hrdinek má tváře nápadně podobné hollywoodským herečkám (Kate Backinsale z Underworldu jsem zahlédl, nebo Clive Owena). Pamatuji si i jednu obálku, která byla věrnou kopií plakátu k Pánovi prstenů: Návrat krále, kde Aragorn sedí na koni a v jedné ruce drží meč. Kopie byla téměř doslovná, jen tam nebyl obličej Viggo Mortensena, ale nějaké neohrožené hrdinky (přičemž brnění bylo stejné, tj. mužské).
  - RK -

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moment, moment... tady si vážně ještě někdo myslí, že tam ten Depp není záměrně? Že jenom grafik neuměl nakreslit piráta a nenapadlo ho nic lepšího, než obkreslit toho nejprovařenějšího? Sorry, ale to je fakt zoufalý nepochopení smyslu tý ilustrace.

   Ad "Pokud ten pirát MĚL být Johnny Depp v záměrné satiře, pak je to navíc ještě špatný malíř" - proč jako? Vidím v tom Deppa na první pohled. Hned jak jsem tu obálku na začátku článku zahlédl, říkal jsem si "cool, to je celkem vtipný, spojit Piráty z Karibiku s downloadováním". Když to pak FF začal srovnávat s plakátem, ještě chvíli jsem si nebyl jistej, jestli je opravdu tak natvrdlej, nebo to má být humor.

   Pokud ještě někdo nechápe, že jde o záměr, ať si projde ostatní Reisenauerovy kresby. Podobný citace používá pořád a vždycky jde o "záměrnou satiru".

   Vymazat
  2. Preach it, brother.

   Vymazat
 25. Franto, mám tě rád, ale tenhle článek je opravdu fail :)

  OdpovědětVymazat
 26. Fuko ty ses proste chudak, zajimalo by me co jsi doakazal ty? Kdyz kouknu na tvuj osobni blog, rekl bych ze nic, krome tech tvejch vecnejch plku, ktery jsou vetsinou totalne mimo...

  OdpovědětVymazat
 27. já to chápu, že prostě Johny - trapná prvoplánová asociace na piráty, jojo, to ví i Fuka a většina lidí, ale přecijen, tady už někdo na kopírování (částečnym) vydělává, takže to je horší než pirátství - warez, kde nejde většinou o zisk (vyjma toho kulturního zážitku zdarma), jedna věc je art, kde se reflektuje realita - popart třeba, Warhol a ty jeho polívky a vůbec (ikdyž jim vlastně dělal neskutečnou reklamu, záhy už ty sítotisky měly miliónovou hodnotu, je to těžké), já si myslím, že tady o art nejde, jde tady o ilustraci na zakázku, která velmi pomáhá prodávat onen časopis a Piráti z Karibiku a Johny z toho moc nemá - reklamu....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jinak ten ilustrátor patří mezi naše nej současné, což uznávám, mě se jeho věci líbí, ale většinou dávám přednost větší původnosti, kdy člověk konstruuje všecko bez předlohy, nemám rád malby podle fotografií, příliš realistický komixy podle fotografií a tak, raději pořádnou stylizaci, jasně, že třeba Štěpán Mareš používá fotky, ale předělává si je do svýho stylu, tak, že se to nepozná, které fotky to bylo, pracuje spíš jako animátor, kterej se snaží vytvořit vlastní postavičky (tady teda podobnou třeba Klausovi), ale dělá předem různé varianty, pohledy z různejch úhlů, různá gesta, emoce....

   Vymazat
 28. Našiel som pravdepodobne pôvodného autora fotografie toho papúcha ktorého prácu tak veselo rozkopírovali po webe wallpaper portály. Hľadal som to len preto,či to náhodou nenájdem v nejakej fotobanke. Nenašiel som. Nepochybujem o tom, že sa autor popkultúrnej kresby na to aby kontaktoval autora fotografie vykašlal.. a tu nejde o odkazovanie na johnyho deppa a pirátov karibiku.. tu ide už o regulérny pracovný postup, lenivosť a zlodejstvo. Keby bol slušne vychovaný a rešpektoval fakt, že to čo nájdete na webe cez vyhľadávače, nie je autoamaticky free, tak si kúpi fotku vo fotobanke.

  http://pets.webshots.com/photo/1051181416038098318qquvno

  p.s.:kto si bez viny, hoď kameňom.. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jediné, co je na těch papoušcích shodné, jsou horní konce letek. Nohy jinak, tělo jinak, zobák jinak, hlava kompletně jiná a světe zboř se, ocas toho papouška dokonce ani nekončí tam, kde končí na fotce! Inspirace? Možná. Bezduché kopírování? No way. Jestli už jsi dlouho nehrál hru "najdi deset rozdílů", teď je ta pravá chvíle.

   Vymazat
  2. Ja som našiel originál fotky ktorú niekto označil ako zdroj. Ostatné čo som napísal platí.

   Vymazat
 29. Franto, ty si tak trapnej. :))) A tak hrozně investigativní... po té, co na svým blogu "geniálněL odhaluješ, že někdo oprásknul melodii, tak přijdeš s tímhle. Prostě je to takhle namalovaný-okopírovaný záměrně. Jinak nevím, co tím myslíš, že je špatný malíř. To má být taky joke?

  OdpovědětVymazat
 30. Proboha Franto, jed uz zase do Japonska, protoze srackovitost FFFilmu zacina nabirat obludnych rozmeru :(
  Nebo alespon napis nejakou zajimavou retrorecenzi, kdyz uz nic jinyho...

  OdpovědětVymazat
 31. To je zas chytráků na jedný hromadě. Ta exploze myslím že ani na diskuzním fóru menzy nedochází k takovým explozím geniálních myšlenek.
  Malá rada pro ejakulátory geniálních myšlenek: pokud se vám nelíbí co tady franta píše, běžte na web blesku, tam vaše budou vaše touhy ukojeny...

  K tématu: Taky mě štve když člověk něco udělá, kdejakej moula použije tři filtry ve fotošopu a otaguje si to. Ale že něco podobnýho udělá takovejhle časopis, to by mě ani nenapadlo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je proboha tak tezky pochopit, ze ta podoba je zamerna??? OMFG!!!

   Vymazat
 32. Já tu postavu Deppa chápu jako narážku na pirátské stahování filmů, kde série pirátů určitě byla jedna z nejstahovanějších a přijde mi ta hříčka povedená. To, že je to omalovaný přes pauzák už je malinko trapas - ten grafik to asi neumí sám namalovat tak, aby v tom byl Depp poznat a řeči o "citacích" to nezachráněj. A pokud je to udělaný takhle, tak napsat si pod to "Copyright Respekt Publishing a.s." je asi nějaký meta humor Respektu...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Slovo citace nemusíš dávat do uvozovek, je na místě. Když se podíváš, jak se liší výsledný obrázek od původního plakátu, musí ti být jasný, že ten grafik toho umí dost. Kdyby na to místo obkreslování jenom koukal a kreslil od ruky, bylo by to podle tebe v pořádku? Nebo je to taky zlodějina a správně se smí kreslit jenom z paměti? A co tablet, ten používat může, nebo je to lenost a férovej kumštýř kreslí jenom na papír?

   Umění je často citace kopie z kopie. Klíčový je, jestli se cituje promyšleně a s vlastním autorským vkladem, nebo se prostě tupě kopíruje. V tomhle případě jde podle mě rozhodně o první případ. Nikdo soudný nemůže tvrdit, že Reisenauer *ukradl* tu generickou fotku papouška nebo nedejbože flašku rumu a přiživil se tím na práci fotografa. Výsledný dílo nemá s tím, co vytvořil původní fotograf, společnýho prakticky nic.

   Jak se na to dívá autorský zákon je jiná věc, to by mě docela zajímalo.

   Vymazat
 33. Při vší úctě napsat takovejhle post je asi to samý jako vzít do rukou Respekt a říct někomu - hele, to je obkreslenej obrázek z Pirátů z Karibiku ... a má bejt? To vidí přeci každej ne?
  To že si to skládá z google obrázků mi taky nepřijde nic špatnýho, každej kdo někdy dělal montáž (viz níže ilegální alien) šel pro obrázek na google protože je to nejrychlejší.
  Pokud zkombinuju existující materiál a dostane to díky tomu novej význam, tak je to nový dílo a mám k němu autorský práva. Už asi 200 let je to legitimní umělecká technika. Tady je navíc jasnej další vklad v podobě kresebnýho stylu (kterej teda z tý fotky nevytrasuješ ani náhodou).
  A mimoto, ten člověk tohle dělá v Respektu pořád, stačí neskončit u titulky a podívat se dovnitř. Takže opravdu nechápu smysl.

  OdpovědětVymazat
 34. Takhle grafici pracují, prakticky žádný nechodí fotit vlastní materiály, které pak upravuje, nebo nekreslí něco od nuly. Prostě grafik vezme něco z nějaké databáze (ať už má přístup k nějaké placené) a nebo využije googlu a jde tam spíš o to udělat z toho něco, co se chce za pomoci toho, co již existuje. Prostě aby to bylo v nějakém stylu. Grafik zde vytvořil další dílo a na to dílo si copyright dát může...

  OdpovědětVymazat
 35. Ta obálka je geniální... dokonale vystihuje smysl hlavního tématu... je to bomba... a je jedno, jestli si vypůjčil ty obrázky "náhodou" z lenosti nebo úmyslně, aby tomu dal takový význam... Depp... Piráti z Karibiku... ilegální kopírování filmů... internetoví piráti... tady teda rozhodně palec nahoru pro grafika... tohle by mohla být klidně i obálka roku.

  OdpovědětVymazat
 36. Fakt by mě zajímalo, jestli jsou všichni milovníci Respektu tak mentálně zaostalí, nebo se jejich redakce domluvila a postuje sem ty nesmysly sama.

  Pokusím se problém vysvětlit tak, aby ho pochopilo i mentálně zaostalé pětileté dítě: Obrázek z pirátů musel někdo připravit - namaskovat depa, sehnat rekvizity... pak s tím měl práci fotograf - nasvícení scény a vytvoření fotky taky není práce na 5 minut. Než tedy fotka vznikla, dalo to poměrně dost práce a stálo to dost peněz.

  Na druhé straně tu máme komerční (za peníze) časopis, který se prodává (mimo jiné) i podle obálek. Její grafik/autor tudíž za ní dostává nemalou sumu. Je tedy (minimálně neetické) když si ten obrázek "vypůjčí", prožene ho fotošopem a prezentuje jako svou práci (otaguje) a prodává ji.

  Pokud to vezmeme do extrémů, podle této logiky bych si mohl "vypůjčit" film Star Wars, použít několik filtrů, lehce ho ztmavit upravit titulky, vložit tam pár svých scén a prodat to do kin jako Dark Wars.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty seš trouba :D

   Vymazat
  2. dej sem navod jak vyrobis tu kresbu tim, ze ji "prozenes fotosopem", experte.

   Vymazat
 37. všechna čest stranou, pane Fuko - oba palce dolů

  OdpovědětVymazat
 38. Ta kresba nevznikla fotošopovým filtrem, je to překreslené na té prolínačce je to jasně vidět. Kdyby to byla jen fotka prohnaná filtrem, dával by ten post, i celá tahle diskuze alespoň minimální smysl. František se fatálně zmýlil především v tom, že kreslíř nechtěl udělat Deppa z plakátu, nebo se mu to nepovedlo. Ve skutečnosti je to perfektně vystižený a na první pohled poznatelný Depp a ta podoba je tak dobrá, že se tu lidi domnívají, že to vzniklo jen pomocí fotošopového filtru. A teď... co se tu řeší? Měl kreslíř dělat Deppa raději podle Orlanda Blooma? Nebo musí správný "nelíný" krteslíř dělat všechno zpaměti a nesmí se kouknout na plakát s Deppem, když cituje plakát s Deppem? Nebo měl jet za Deppem a znovu ho nalíčit a nastavit aby vypadal tak jako na tom plakátu co chce parafrázovat? A to by nebylo kopírování? Vždyť je to totální hovadina!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Možná pro tebe bude překvapením, že i kdyby autor obálky jel za Deppem, navlékl ho do tohoto kostýmu, vyfotil ho a zaplatil mu za to, tak tím bude pořád porušovat copyright Disneyho, který má na tu postavu práva. To jen tak na okraj. :) Ale toto jsem vůbec nerozebíral, protože vím, jak je tom všem u nás u prdele a klidně si udělají montáž s neupravovaným Mikymauzem nebo Kačerem Donaldem...

   Vymazat
  2. ja mam zkroucene vsechny ctyri palce dolu. bolesti

   Vymazat
  3. Mam pro tebe Franto nový investigativní případ... http://www.economist.com/printedition/2012-02-04 koukni na ty lemply v the Economist... chudákovi Zukrtrautnberkovi oprintscreenovali facebook page a přepsali mu tam pár věcí a pak si to dovolili hodit na obálku svýho komerčního časopisu... a ještě to obsadili titulkem, kterej už dávno před nimi použil jeden špagetožrout... :D :D :D To je kurva lenost! Měl bys o tom něco napsat!
   Tvý recenze mam rád, i ten tvůj metahumor, ale tohle je teda epic fail.

   Vymazat
  4. Chudák franta, člověk by čekal že takovýhle blog čtou lidi aspoň s průměrným IQ a ono prd. Ani nepoznaj rozdíl mezi screenshotem služby a votuněným obrázkem ve fotošopu drsně votagovanej céčkem.

   Ale co se dá dělat. I tohle jsou lidi co maj právo volit a podle toho to u nás vypadá...

   Vymazat
 39. Volal jsem reziserovi, rikal ze s tim nema problem. Nechtel to moc rozebirat, bral akorat analni beleni.

  OdpovědětVymazat
 40. Už mi prosím nevolejte, dík.

  OdpovědětVymazat
 41. Franto, nebude nejaky highlight otazek a odpovedi ze ctvrtecniho chatu? Pro nas, kteri jsme jej nemohli zastihnout live.

  OdpovědětVymazat
 42. Franto nakresli nam pirata, at vime jak to vypada, kdyz nekdo umi malovat...

  OdpovědětVymazat
 43. Sry Franto, epic fail.

  OdpovědětVymazat
 44. Zajímavá tématika, která asi vzbudí rozporuplné názory. Podobně jako Franta bych to nehrotil žalobami a soudem, ale pro Pavla Reisenauera, a možná pro mnoho dalších "umělců", to není úplně ta nejlepší vizitka. Díky článku jsem trochu prohlédl.

  Výsledek mého pátrání:

  http://www.pavelreisenauer.cz/promedia?page=7

  http://screenshotcomparison.com/comparison/107747

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Presne. Koukal jsem vcera na jeho dalsi "kresby", a velke mnozstvi je jich obkresleno z fotografii, ale tak spatne, ze pritom jsou hrdinum zkurveny obliceje a jsou identifikovatelni jenom podle svych poz a obleceni. Nebo to dela schvalne, aby ho nemohli zalovat? Nevim. Kazdopadne se mi to nelibi a kdybych byl majitel prav na Piraty z Karibiku, libilo by se mi to asi jeste mene.

   Vymazat
  2. Osobně jsem v téhle věci dost liberální. Když něco publikuji, musím počítat s tím, že se moje "dílo" stává tak trochu veřejným majetkem. Za článek jsem rád v jednom ohledu. Když člověk vidí samotnou kresbu, říká si - ten autor, to je Bůh, to bych já nikdy nedokázal. Trochu mi teď stouplo sebevědomí. :-)

   Vymazat
  3. Jako sorry, ale i kdyby to obkreslil pres pauzak, tak je to naprosto legitimni a ze se ti nelibi jeho kresleni, tomu se ani nedivim, kdyz je pro tebe vrchol umeni Lvi Kral :D :D :D

   Vymazat
  4. Andewz: já osobně jsem stejně liberální a pokud by se podobné dílo objevilo ve středosškolském studentském časopise rozdávaném ve školní jídelně, rozhodně bych tleskal.

   To že se tohle objeví na titulce známýho časopisu mě přijde jako drzost, ale to že si to někdo otaguje céčkem - to mě už přijde jako mega mediální mrdkovina. To bych čekal od blesku nebo aha, ale rozhodně ne od časopisu úrovně na kterou si respekt hraje.

   Vymazat
 45. Mně osobně je jedno, jestli mistr Reisenauer, který se živí kopírováním obrázku stažených z netu, okopíroval Deppa nebo ne. Ale ta palba anonymních výpadů proti Františku Fukovi je napsaná v tak jednotném tónu, že by mě zajímalo, z kolikati IP adres tyhle ohlasy přišly. Z jedné? Ze dvou? Neshodují se všechny s IP adresami Respektu?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ha, odhalil jsi nás!

   Teď budeme muset spáchat harakiri (nebo se udávit chlebem se škvarkama)!

   Vymazat
  2. Objevilo se tu toto podezření už poněkolikáté (je veselé, že z profilů Anonymů), tak na rovinu: Na to opravdu v Respektu nemáme čas, abychom vytvářeli anonymní reakce. Navíc, jak sám naznačujete, lehce se to dá odhalit. A hlavně, nemělo by to žádný smysl, necítíme potřebu to komentovat či snad dokonce pořádat odvetné výpady. To nás hodně podceňujete...

   Vymazat
  3. Toto bych chtel okamzite dementovat, zitra samozrejme cela redakce spachame harakiri udavenim skvarkovym chlebem, pouze Michal Ischia bude udaven teplaky.

   Vymazat
 46. Frantisku a jak se bude libit majitelum prav k filmu Shame, tohle tvoje dilo?
  http://4.bp.blogspot.com/-F2QV4GjUuL8/TzfByeNBr1I/AAAAAAAADkM/WndX5U4K77c/s1600/porn.jpg

  Nedelas dle svoji podivne logiky to same co Reisenauer, kdyz z FFFilmu ted tezce rejzujes? A to pomijim fakt, ze Reisenauerovy kresby jsou zpracovanim asi tak 1 000 000x narocnejsi :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1) tohle rozhodně není obrázek na titulce...
   2) franta si nehraje na to že ten obrázek "vytvořil"
   3) nemá ho otagovanej "Céčkem" aby si všichni mysleli že jde o jeho superpráci chráněnou zákonem

   Doufám že jsem to vysvětlil dostatečně jednoduše i pro primitiva jako ty, ale pokud by i toto překračovalo úroveň tvého chápání - nestyď se a napiš. Namaluju ti to - zdarma a bez céčka.

   Vymazat
  2. 1) v dobe vydani clanku to bylo na titulce
   2) o to vic je jeho cin nechutnejsi, neco ukradne a pak se k tomu ani otevrene nehlasi?
   3) to nic nemeni na tom, ze vyuziva praci nekoho jineho

   Snad jsem to vysvetlil dostatecne jasne, experte.

   Vymazat
  3. 1) koukám že vyvětlovat někomu pojmy titulka (časopisu) a titulka (článku na webu) je tady v tom případě asi zbytečný, co. Holt Lékárna a Mlékárna...
   2) nehlásí? ve vlastním článku?
   3) asi není šance, jak by nám expert vysvětlil jak konkrétně franta využívá práci někoho jiného (1 obrázek s vepsaným textem).

   Ale nám nic z toho nevadí. Holt už víme, že
   a) respekt je stejná žumpa jako Aha nebo Blesk
   b) má na webu aktivní, pomalu chápající, ale věrné redaktory

   a to je pěkná tečka za naší diskuzí...

   Vymazat
 47. Z mnoha komentářů tady se mi dělá blivno. Lidi, to snad nemyslíte vážně?! Jednak - kdo říkal, že "filtrem kresbu nenapodobíš" tak pravděpodobně nikdy v životě neměl zapnutý Photoshop. Další - obkreslování NENÍ umělecká disciplína, to dělají děti na prvním stupni v základní škole a dělají to pro sebe, maximálně pro maminku - NEPRODÁVAJÍ TO! Obrázek není ani PŘEkreslený, neb by NIKDY nebylo možné, aby se překreslený obrázek !dokonale! prolínal s předlohou. I pokud by autor obrázek překreslil, stále by bez debaty porušoval autorská práva na postavu - rozhodně k takovému obrázku nepatří copyright! Líbilo by se vám, kdyby někdo stáhl z internetu vámi vyfocenou fotku, prohnal ji Photoshopem a poté jí začal prodávat? Opravdu byste si to nechali líbit? Každý jeden z vás, svobodných a liberálních? A co teprve kdyby na tom začal opravdu slušně vydělávat - na vaší práci? To už byste neměli plnou pusu řečí o umění, záměru nebo svobodném využití materiálu na internetu, že? Nehledě na to že každým slovem, kterým toho člověka obhajujete neskutečně urážíte skutečné umělce, kteří věnují roky tomu, aby se něco naučili a vy je pak tady stavíte do jedné řady s člověkem, který si stáhne fotku, obšlehne ji (jako) přes kopírák a ještě to prodává. To není pan Fuka, kdo by se měl vzpamatovat - to jste vy. Někde tu padla vyslovená perla, že kde by prý bylo lidstvo bez kopírování. Pravděpodobně by stále sbíralo kořínky a bobule, neb by všichni kopírovali sbírání a nikdo by nevymyslel nic nového, čím by ten systém vylepšil. V dnešní době je těžké vymyslet něco nového ale proboha! Nebavíme se tady o tom, že pozice levého ukazováčku té postavy je možná vzdáleně podobná pozici pravého ukazováčku na postavě z díla chráněného autorským zákonem. Krást se nemá - na tom se, doufám, shodneme všichni, ale to je přesně to, co ten člověk dělá a "umělecký záměř" je opravdu chabá výmluva.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty komentáře není tak těžký pochopit. On je českej internet dost malej, takže bych se moc nedivil, kdyby nemalé procento zdejších diskutující bylo z respektu (holt potrefený husy nejvíc kejhaj).

   No pak je tady spousta lidí, kterým někdy franta udělal bebíčko, franta je častokrát přece jen trochu neortodoxní což českým ovcím vychovaných "pravdám" v magazínech LžiDnes a Rudé právo moc nezamlouvá. A ti se holt k respekťákům přidali...

   Celá tahle diskuze je jen ukázkou české malosti a ubohosti. A to se spoustě ovecí pochopitelně nelíbí...

   Vymazat
  2. Mas pravdu Franto...

   Vymazat
  3. 1) Občas si přivydělávám kreslením, rukou i Photoshopem. Jsem si na 95% jistý, že za tím obrázkem není automatický filtr, ale z velké části i precizní ruční práce. Není to tak těžké jako nakreslit to bez vzoru od nuly, ale není to ani tak triviální, aby to (takhle dobře) zvládl každý. Pokud se pletu, ukažte mi prosím na příkladu, jak hrozně jednoduché to je - pokud máte pravdu, nemělo by to zabrat moc času.

   2) Kdyby někdo použil moji fotku nebo moji kresbu stejným způsobem, jakým to udělal Reisenauer, vůbec nic bych nenamítal. Možná bych byl i rád, kdyby se výsledek povedl. Bohužel jsem nikdy nevytvořil nic tak známého, aby to mělo smysl parodovat.

   3) Kdybych chtěl někdy udělat vizuální vtip, ve kterém by měl figurovat například Bart Simpson, Batman, Michael Jackson nebo Jack Sparrow, asi bych tu postavu taky odněkud obkreslil - možná od oka, možná dokonce přes virtuální pauzák. Jak už tu víc lidí napsalo, jde o legitimní metodu.

   4) Kdyby mě na základě takového "kopírování" chtěl někdo žalovat, považoval bych ho za malicherného hňupa. Stejně jako všechny ve zdejší diskuzi, kteří ani nedokážou pochopit jednoduchý vizuální fór a myslí si, že tomu celému rozumí, protože už někdy zvládli zapnout Photoshop. Sorry, přátelé, jste fakt mimo.

   Vymazat
  4. nikde nepíšeš nič o súhlase autora, o tom že si tam autor plácol "copyright" pričom porušil iný copyright.. je úplne nepodstatné aké namáhavé je vytvoriť dané dielo, podstatné je to, že ide o prácu odvodenú z iných materiálov ktoré sú chránené copyrightom. nejde o veľké škody, ale nepochybujem o tom, že v prípadnom súdnom spore by copyright owner pôvodných dieľ uspel.

   Vymazat
  5. Pro: Feb 14, 2012 11:36 AM

   jeden dlouhý příspěvek a přitom stačilo napsat KDYBY.

   Aneb jak někdo, kdo v životě nic nedokázal teoretizuje o tom jak by to vypadalo KDYBY...

   Takže chlapečku, až něco v životě uděláš, budeš si prací vydlávat a někdo to od tebe zkopíruje...
   Pak si znova popovídáme. Do tý doby se "KDYBYL" uč. Ať máš nastudovanou aspoň tu teorii

   Vymazat
  6. Možná, nemám právnické vzdělání ani zkušenosti s podobným případem, takže nemůžu oponovat. Asi by záleželo na tom, jak moc se to Reisenauerovo dílo liší od originálu (v detailech dost, s přihlédnutím ke kontextu propastně). Já jenom píšu, jak to vidím z lidského a morálního hlediska.

   V každém případě by ničemu neškodilo, kdyby do budoucna v Respektu nějakým miniaturním písmem v tiráži uváděli zdroje použitých materiálů a vůbec si víc posychrovali právní stránku věci. Na kvalitě Reisenauerových kreseb se tím nic nezmění a bude klid.

   Vymazat
 48. Přidávám se na stranu Františka. Pokud chtěl mít Respekt na obálce Deppa, mohli si zaplatit práva na originální obrázek. Jenže to by stálo víc peněz než obrázek poupravit tak, aby to byl stále Depp, ale nebylo by na první pohled poznat, že na obrázek už má právo filmové studio.
  Na druhou stranu, pokud je kopie obrázku záměr (poukázání na kopírování autorských děl) měl uvést pod obrázkem něco jiného než "copyright Respekt".
  Pře nějakou dobou si udělal idnes podobou ostudu, když použil z webu nějakou fotku ženy, kterou vydávali za českou workoholičku. Byla to však žijící australská spisovatelka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jasne Franto..

   Vymazat
  2. Ach jo. Takže znovu:

   Downloading + popkulturní ikona piráta z Karibiku v tradiční póze + pojem "internetové pirátství" = humor = záměr.

   Fotka spisovatelky + lživé označení fotky = ignorantství ≠ humor ≠ záměr.

   Chápeš ten rozdíl?

   Vymazat
  3. "Tradiční póza" Johnnyho Deppa jako Piráta z Karibiku na plakátu z roku 2011 (ke čtvrtému dílu, kde NEMÁ svůj "tradiční" klobouk), když Piráti z Karibiku z Johnnym Deppem jsou z roku 2003...??? :)

   Vymazat
  4. No vida, a na ilustraci MÁ ten klobouk! Takže bych mohl tvrdit, že Reisenauer snažil, aby byl "typičtější".

   Ale ok, vynechme spornou tradiční pózu:

   Downloading + popkulturní ikona piráta z Karibiku + pojem "internetové pirátství" = humor = záměr.

   Změnilo se tím něco podstatného?

   Tohle slovíčkaření by mělo smysl, kdybys tvrdil, že na tom obrázku to nemá být rozeznatelný Jack Sparrow. Že to má být jenom univerzální pirát. To si opravdu pořád myslíš? I potom, co jsi viděl další Reisenauerovy kresby?

   Vymazat
  5. a nesel by vynechat i ten humor?

   Vymazat
 49. Všem chytrolínům, co blábolí o přidaný hodnotě nekterých kopií, "uměleckých vkladech" atp.: Proč neupozornit na to, že i rádoby prestižní (v některých kruzích) plátek se nestydí udělat titulku z koláže, kde leitmotivem je překopírovaná (a je Fuka jestli přes pauzák nebo elektronicky)filmová postava z plakátu - a na to drze vrazit svůj Copyright. Tato diskuze (a Reisenaureovi (C) zastánci) je IMHO krásným dokladem toho, kam naše kultura spěje.. Tag medialni_mrdky je určitě výstižný.

  OdpovědětVymazat
 50. http://kultura.idnes.cz/ilustrator-pavel-reisenauer-vystavuje-obrazy-ktere-vytvoril-pro-sebe-13q-/vytvarneum.aspx?c=A120217_094158_vytvarneum_ob

  OdpovědětVymazat
 51. Jestli to tedy není ze strany pana Fuky celé nějaký vtip, tak je dost strašidelné jak není schopný přečíst a pochopit vizuální sdělení.

  OdpovědětVymazat
 52. Taky si rikam ze to musi byt vtip. Tak blbej urcite neni.

  OdpovědětVymazat
 53. Tohle mi příjde hloupé od pana Fuky. Sama dělám grafiku a krestlím komixy a občas se inspiruji fotkami z internetu. Dělají to všichni protože je nadmíru těžké věrohodně zobrazit cokoli z paměti. Ať si radši napíší čí je čí copyright, ale pana Reisenauera ať nechají být. A psát tady o tom kam naše kultura spěje a o ,,Tagu medialni_mrdky,, mi přijde trošičku mimo.
  Je vidět, že tu píší lidé co praxi moc nerozumějí. Jo a ten džbán mě fakt dostal. Adéla

  OdpovědětVymazat
 54. Franty Fuky si velice vážím za to co vše dokázal (někdo tu psal poznámku naznačující, že nic nedokázal - zásadně nesouhlasím), za jeho humor a vážím si ho rovněž jako filmového kritika. Ovšem tenle post a debata jsou opravdu smutné.

  Doporučuju se podívat na termín pop-art a jeho další větvení. Možná to trochu rozšíří obzory a tudíž pomůže pochopit souvislosti s tím jak a proč a v jakém kontextu Reisenauer použil Sparrowa a že to bylo naprosto legální vůči českému i jinému autorskému zákonu a celkem běžné užití popkulturního stereotypu ve svém díle. Nejsem si přesně jistý v jaké zemi zákon žádá alespoň 33% změnu díla, aby nebylo hodnoceno jako kopie. Nicméně tady je naprosto jasné, že je vše v pořádku. Včetně používání dalších prvků jako rekvizit (v tomto případě papoušek, lahev, možná i klobouk nebo kosti) k dosažení uvěřitelnosti celého díla. Výrok, že je špatný, protože snad Sparrow nevypadá jako na plakátu (jak jsem to pochopil) je naprosto absurdní. Vůbec tu nešlo o realistické vyobrazení, šlo o to, aby ho divák poznal. A to se bezesporu povedlo. Pokud se podíváte na jeho skutečně realistické kresby, nemůžete říci, že je špatný.

  Také doporučuji shlédnout pár děl Roye Lichtensteina, jednoho z významných představitelů umění druhé poloviny 20. století, jehož stěžejním prvkem bylo používání motivů jiných umělců a to téměř do puntíku. https://www.google.cz/search?q=lichtenstein+comparison&safe=off&hl=cs&qscrl=1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=v82DUabVPJHUsgbGg4CQCA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1680&bih=925

  Ad označování Reisenauera za špatného a línoho malíře (tento obrázek není malovaný, je kreslený a to ručně digitálně. Ale dobrá, on je i malíř). "Zjednodušování" si práce tím, že se použije jako reference nějaká fotografie, je naprosto běžný jev, který se objevuje u obrovského množství výtvarníků po celém světě a to včetně použití různých artworků k filmům, komiksům, knižním (fantasy) obálkám atp. Někdy to krátí čas, někdy to je snaha o dosažení realističnosti nebo dané podoby. Doporučuji se podívat například na díla Tima Bradstreeta (komiksové obálky např. pro DC Comics), Vlada Rodrigueze (přímé kopírování záběrů z filmů nebo jejich plakátů) nebo malíře Gottfrieda Helnweina (naprosto přesné, hyperrealistické rekonstrukce svých fotografií pomocí malby). Tito lidé kolikrát i danou fotografii přímo obkreslují nebo prosvětlují. Jde tam především o tu přidanou hodnotu - zasazení, koláž a nebo právě to důležité osobité ztvárnění a jedinečnou stylizaci. Tito výtvarníci často také umí realisticky či jinak vyobrazit předlohu, kdyby ji malovali/kreslili živě. Toto ale přece vůbec není o umu nebo lenosti. PROBOHA!

  Lidé, kteří nedokáží ocenit a pochopit rozdíl (teď skutečně řeším rozdíl, protože tu také jde o to proč nepoužili fotku, jak někdo v diskuzi namítal) mezi výše zmíněnou stylizací a prostou, byť technicky skvěle vyvedenou a na poli fotografie třeba kreativní a originální, fotkou, jsou bohužel umělčtí ignoranti a k jakémukoli hodnocení takovýchto děl nemají dispozice, kompetence nebo znalosti... v tomto případě i pravděpodobně postrádají estetické cítění. Můžou se o tom leda hádat na poli bez definitivních soudů, nejlépe někde v hospodě u piva a při tom nadávat na politiku a jak by to sami v téhle zemi vedli líp!

  Proto se také dost divím Vám, Franto, že jste schopen napsat něco jako, že kvůli použití předlohy, je výtvarník jako Reisenauer (který je naprosto bezesporu uznávaný, zdatný ve svém oboru a který se nesnaží nic skrývat) špatný nebo líný. Jak Vás mám tu možnost znát z internetu, čekal jsem, že o těchto věcech více přemýšlíte. Ale očividně nevidíte do oboru a to bude jádro problému.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.