5.2.12

Recenze: Signál - 50%

Kryštof Hádek a Vojtěch Dyk jako dva mladíci, kteří přijíždějí do malé vesničky, kde údajně mají najít nejvhodnější pozemek pro nový telefonní vysílač. Ve skutečnosti jsou to ale podvodníci, kteří jenom chtějí z vesničanů vytahat úplatky: Peníze, jídlo a sex (protože tomu, koho "vyberou", slibují velký nájem v Eurech).


Pokud znáte Gogolova "Revizora" nebo Werichův film U nás v Kocourkově, máte celkem představu o hlavní zápletce.

Ve vesnici žije asi tucet výraznějších postav, hraných převážně kvalitními herci, a všichni z nich jsou svině, které jsou ochotné nonstop podvádět a lhát, aby dosáhly svého. Asi ale nemáte představu, jak MOC jsou to svině. Například Roden hraje statkáře, který pravidelně chlastá, bije svou manželku a chtěl by souložit se sotva zletilou dcerou hostinského (Bolek Polívka). A ke konci filmu zastřelí hlavní hrdiny. Tedy, nezastřelí je, protože za tím oknem nejsou, ale to on neví.

Zajímavé rozhodnutí tvůrců spočívá v tom, že velké svině jsou i dva hlavní hrdinové: Na rozdíl od "Revizora" nebo Wericha se do této situace nedostali shodou okolností, ale cíleně ji připravili, a provádějí tuto akci dokonce opakovaně (mají už nasbírané jídlo a podprsenky z předchozích "operací"). A i tentokrát si chtějí něco přivydělat a s někým se vyspat: Dyk s Rodenovou zmlácenou ženou a Hádek s Polívkovou sotva plnoletou dcerou.

Toto rozhodnutí tvůrců je zajímavé proto, že ve filmu následkem něj není nikdo, kdo by nám mohl být z jakéhokoliv důvodu sympatický. Hádek sice párkrát dělá jako že se mu do toho všeho moc nechce, nicméně nakonec do toho jde, s Polívkovou dcerou se vyspí (vidět to není, bohužel) a pokud hrdinové na konci dostanou nápad ve smyslu "měli bychom jim ty prachy vrátit", dostanou ho pouze proto, že se nenabízí jiné řešení, neboť vesničané cosi tuší a ukradli hochům kola od auta - nikoliv proto, že by jim připadalo jejich chování závadné.

S depresivním námětem jde překvapivě ruku v ruce režie Tomáše Řehořka (Czech Made Man). Film totiž rozhodně není natočen jako komedie, i když má takovýto plakát:


Tento plakát (a rozjuchaná hudba v traileru) ale nemá NIC SPOLEČNÉHO se skutečnou atmosférou filmu. Plakát by správně měl vypadat nějak takto:


Nebo takto (rovnou jsem navrhl slogany pro nasazení do mezinárodních soutěží):


Řehořek velmi zručně navozuje non-stop depresi pomocí postupů, kterým bych se nedivil u Davida Lynche. Roztřesená kamera, zpocení strhaní antihrdinové, abstraktní hudba jako ze "Silent Hillu" - a to není nadsázka! Kdyby mi někdo zpětně tvrdil, že v Signálu hrála přesně tato hudba, neodporoval bych mu. Atmosféra většiny filmu je skvěle působivá a temná, podobně jako v Je třeba zabít Sekala nebo v Poupatech. Opravdu.

Proč tedy dávám tomuto filmu jenom 50 procent?

Protože si někdo v průběhu tvůrčího procesu usmyslel, že by to asi přece jen měla být komedie, a napráskal do filmu věci, které se používají v komediích. Například scénu, kdy někdo souloží na radnici,  omylem zapne mikrofon a soulož je slyšet po vesnici. Nebo velmi zvláštní konec, ve kterém (SPOILER!) se jednak všichni skamarádí, přestože všichni byli podvedeni a přišli o velké peníze, a jednak se ukáže, že jsme se dívali na sci-fi, protože starý atomový fyzik (Menzel) si za peníze, které všem ukradl, postaví na návsi levitující pomník. Ano, jediná postava, která celý film vypadá, jako že v sobě má trochu dobra, nakonec okrade úplně všechny a dobře se tomu zasměje.

Scén, snažících se udělat formanovský nebo troškovský vtip, je ve filmu asi tucet (ani tvůrci přítomní na projekci se nezasmáli víckrát), a zcela rozbíjejí tu působivou depresivní atmosféru zbytku filmu.

Nemám tušení, jak k tomu mohlo dojít. Musel režisér na poslední chvíli svůj konzistentně depresivní film předělávat, aby působil aspoň trochu jako komedie? Byl jeho přístup tak pomýlený už od samého počátku? Znovu opakuji, že 95 procent filmu je natočeno tak, jako kdyby děj směřoval ke krvavému masakru / mučení hlavních představitelů. A když do toho občas vpadl pokus o "bodrý humor" (nikoliv o černý humor, který by se tam možná hodil), nevěděl jsem, jak to mám vnímat a co cítit.

Jsem opravdu dost zvědavý, co dalšího Řehořek natočí, protože jeho talent je nesporný. Stejně tak je nesporné, že jeho filmy dopadají tak nějak divně, a nedokážu si zatím vyvodit, kdo za to může...

20 komentářů:

 1. "Dyk sice párkrát dělá jako že se mu do toho všeho moc nechce..." Myslím, že tam má být Hádek...

  OdpovědětVymazat
 2. Na začátek bych dal SPOILER ALERT!

  Czech made man se zdál super, tohle bych si taky stáhnul, jenže teď už vím všechno, co se tam stane ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Líbí se mi, jak recenze nejdřív nabízí Signál takový, jaký mohl být, aby byl perfektní, a pak to jedním odstavcem rozboří - stejné dojmy jsem měl i z filmu. Jen jsem byl teda mnohem naštvanější. :-D

  OdpovědětVymazat
 4. Pokud by k tomu dělal hudbu Akira Yamaoka, tak bych si to snad i stáhnul.

  OdpovědětVymazat
 5. zní to ale všechno zajímavě, ale viděl jsem kus Czech made man a přišlo mi to jako pěknej šmejd, tak nevim...některý herci se zdaj super, ale pak tam má Řehořek nějaký ty, s kterejma dělal dřív a to mi teda moc nevyhovuje, populární Dyk, nevim a Hádek mi příde, že se opakuje . . .

  OdpovědětVymazat
 6. Řehořek je zrůda. Pro mě je arci-zlo českého filmu. Nějakej Troška, ten už dávno vyšel z módy. I hate Řehořek.

  OdpovědětVymazat
 7. Odkud zná František "Revizora", když nechodí do divadla a nečte? Samé otázky...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z gymplu. Na Arabske to bylo probirane behem hodin cestiny i rustiny :/

   Vymazat
 8. Vážne hraje Polívka sotva zletilou dcerou hostinského ? Vážne nevím co s tím, ale asi zvítězí mé skryté perverzní já a budu to chtít vidět.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale ne Polívka v hospodském sklepě sodomituje manželku nezletilého Rodena.

   Vymazat
  2. Raději bych Rodena sodomitujícího Polívku

   Vymazat
 9. Po roce se me CMM jevi o neco lepe
  http://www.youtube.com/watch?v=xTtvMVU5p3M

  OdpovědětVymazat
 10. A já vážně myslel, že to jsou Bobule 3. Díky za varování (ne, že bych se na Bobule 3 chtěl snad podívat).

  OdpovědětVymazat
 11. Promiň, Franto, ale U nás v Kocourkově je film Cikána s Werichem. Cítíš ten jemný rozdíl, že? Werich si tu zahrál, zazpíval, zatextoval si, ale autorem pořád není. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chtel jsem puvodne Cikana zminit, ale nechtel jsem byt oznacovan za rasistu.

   Vymazat
  2. Tohle by určitě čtenáři zvládli, kdyby jsi přidal i křestní jméno a poukázal na své tolerantní smýšlení :)

   Vymazat
 12. Tak vám tady dámy a pánové musím napsat, že kdo dal na tento film peníze, tak si myslím, že už momentálně není mezi živými!!!!! Něco takového natočit a dokázat ukecat hvězdy typu Polívka a Menzel. absolutně nudný nezáživný až trapný film. Pokud by ve 23 hodin nebyly zavřeny pokladny tak bych se dožadoval vrácení vstupného !!!!! Tomáš Ostrava

  OdpovědětVymazat
 13. Mám po shlédnutí úplně stejný názor...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.