31.1.12

Retro recenze: Timescape / Grand Tour - 80%

V této retro recenzi se zastavím u zajímavosti, kterou asi většina z vás vůbec nezná. Jde o film z roku 1992, který byl distribuován pod názvy Timescape nebo Grand Tour. Je to sci-fi, která vás neoslní svými efekty (je to laciný film, vypadá podle toho a ve většině zemí šel přímo do televize nebo na video), ale má slušnou režii a hlavně vynizkající scénář - originální, překvapivý, fantastický, ale přitom smysluplný.

Šlo o debut Davida Twohyho, který později režíroval Invazi, Černočernou tmu, Riddicka nebo Dokonalý útěk, a napsal scénář mj. k Uprchlíkovi, Vodnímu světu, Critters 2 a Warlockovi, OLOL.

Jak už jsem psal, to nejzajímavější na celém filmu je jeho scénář a mnohá překvapení, která se v něm skrývají. Takže jestli mi věříte, nekoukejte na trailer, nečtěte dál, a na film se podívejte.


Takže teď ke spoileroidnímu ději:

Jeff Daniels žije sám se svou dcerou (Arianne Richardsová, o rok později hrála v Jurském parku) a renovuje malý hotýlek na kopci za malým městem. Náhle se objeví autobus s asi deseti turisty, kteří by rádi v hotelu několik nocí přespali. Nevadí jim, že rekonstrukce není dokončena a nešetří penězi, takže Daniels souhlasí.

Záhy zjišťuje, že hosté jsou tak nějak "zvláštní". Zvláštně mluví, zvláštně se oblékají, diví se obyčejným věcem. Když jednoho omylem srazí auto, Daniels ho zavede k doktorovi na vyšetření a tam se zjistí, že má v hlavě za očima něco mechanického, co by tam být nemělo.

Protože Twohy nemá diváky za idioty, Danielsově postavě velmi záhy dojde, že hosté jsou z budoucnosti a že cestují po místech a datech, ve kterých dojde k zajímavým katastrofám, které sledují, protože je to vzrůšo. Krátce poté spadne meteor a zlikviduje polovinu městečka i s jeho obyvateli! (To v hostově lebce byla automatická always-on kamera.)

Krása je v tom, že tohle všechno se stane v první polovině filmu, načež to začne být ještě zajímavější. Zničený Daniels nejdříve rezignuje, pak se diví, proč cizinci zůstávají nadále ve městě, pak se stane další katastrofa, při které zemře Danielsova dcera, takže Daniels udělá co? Takže Daniels zjistí, jak funguje stroj času, vrátí se o den do minulosti, aby dceru zachránil, je omylem zatčen, zavolá svému včerejšímu já, aby ho osvobodilo z vězení a pak dva Jeffové Danielsové běhají po městě a okolí a snaží se zabránit katastrofě a přitom nerozjebat časoprostorové kontinuum.


Jak už jsem psal, jedná se o velmi laciný film, ve kterém je celkem asi minuta triků a některým scénám ta láce opravdu nesvědčí - například město zničené meteorem je reprezentováno jedním pármetrovým kusem doutnající ulice.

Přitom je opravdu nutno ocenit scenáristické nápady (za které nemůže pouze Twohy, protože jde o zfilmovanou knížku někoho jiného). Vypadá to skoro jako kvalitní adaptace nějaké kvalitní klasiky od Asimova nebo Bradburyho, ale kromě celkového námětu jsou vydařené i jednotlivé scény (například jak nejsnáze použít své druhé, nezasvěcené já k útěku z vězení) a hlášky jako "Simply grand", "Fuck the physics, Ben", nebo má oblíbená "There is purpose in time, you know. It keeps everything from happening at once."

K dobrým fórkům ještě patří scéna, kdy Daniels překvapí "turisty" těsně před jejich opuštěním města a ti jsou všichni v neuvěřitelně gay extravagantních kostýmech, případně s nalíčenými obličeji. Máme si myslet, že teď konečně vidíme lidi z budoucnosti v jejich pravé podobě, ale pak se ukáže, že "turisté" se pouze přesunují o sedm let dopředu, kdy má dojít ke katastrofě na Mardi Gras v News Orleansu a tudíž na sobě mají klasické karnevalové kostýmy, aby nebyli nápadní. Takovéhle drobnosti dokazují, že tvůrce nad svým filmem přemýšlel (a je to vidět ve většině dalších Twohyho filmů).

Protože to celé musí mít happyend, tak je na konci vzniknuvší paradox (dva hodní Jeffové Danielsové v jednom čase a místě) vyřešen až podezřele jednoduše a úplně závěrečná tečka je až příliš happy, ale celkově jde o ideální studijní materiál pro začínající scenáristy (třeba i pro scenáristy České televize).

A také je to ideální kandidát na novodobý remake za 100 milionů.

19 komentářů:

 1. Tak v původní knížce měl prsty Henry Kuttner, což klasik určitě je...

  OdpovědětVymazat
 2. A ten děj v té knížce je taky jinak. Hlavní hrdina je první, která po pádu meteoru má jakousi nemoc, která následně má vyhubit většinu lidstva a ti hosté jsou tam proto, že jeden z nich, pod domy z katastrof skládá nějakou vizualizovanou hudbu. Jen si nevzpomenu na název. A byla to povídka, ne kniha nebo novela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vintage Season.
   Co se týče děje, když filmaři nemají prachy na meteor, kde by je vzali na vizualizovanou hudbu?

   Vymazat
 3. Vintage Season je novela (50-70 stránek podle vydání) a napsala ji C. L. Mooreová – moderní badatelé soudí, že bez Kuttnerovy účasti (ostatně měla víc talentu, než je v celém Asimovovi); viz SF Encyclopedia. A film je podle věrohodných zdrojů z roku 1991.

  OdpovědětVymazat
 4. C.L. Mooreová nevypadá ani zdaleka tak dobře, jako Julienne Moorová! Ale zase vypadá o trochu lépe než Dudley Moore....

  OdpovědětVymazat
 5. Nie "Arianne", ale "Ariana" Richards(ová)

  OdpovědětVymazat
 6. Dá se sehnat někde na netu?

  OdpovědětVymazat
 7. Anonym přede mnou myslí samozřejmě koupit že? Vždyť je přece možné koupit kterýkoli film a není nutno si ho pokutně a fujfuj pirátsky stahovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nic takovýho jako "pirátský stahování" neexistuje.

   Vymazat
 8. Ledaže by ho provozovali Piráti z karibiku.

  OdpovědětVymazat
 9. Ja za túto retro recenziu ďakujem a len skopírujem môj komentár z csfd:
  Rok výroby a určenie pre TV nesľubujú žiadne očarujúce efekty ani slávne mená, námet s cestovateľmi v čase tiež nepatrí medzi najoriginálnejšie, predsa však táto Twohyho prvotina má čosi do seba. Scenáristicky veľmi podarená konfrontácia hlavného hrdinu seba so sebou z iného času, obľuba vo farebných filtroch (neskôr naplno využitá v Pitch Black) a vo svojej podstate veľmi jednoduchý a pritom originálny spôsob cestovania v čase dvíhajú tento film z inak mierne priemerného hodnotenia.
  (15.9.2004)

  OdpovědětVymazat
 10. Zkouknuto vcera. Jako dobry, ale idealni stopaz bych videl tak 30 minut. S paradoxy cestovani v case si autor nelame hlavu vubec, ale nechci bejt nespravedlivej - jedinej film, kde to je spravne je "12 opic" (a proto je uplne jinde nez zbytek vsech tech "cestovani v case").

  OdpovědětVymazat
 11. Povídka se jmenuje v češtině Ideální jaro a vyšla v antologii Síň slávy II A - nejlepší SF novely. Baronet 2006. Má 58 stran.
  Stojí za to si přečíst celou knihu, rozeznáte tam spoustu námětů filmů (přiznaných i ukradených).

  OdpovědětVymazat
 12. Tak film mám, ale jako neznacle anglického jazyka je pro mě problém mu porozumět:)
  nemá někdo titulky?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.