30.12.11

Retro recenze: Legenda o vášni [Legends of the Fall] - 90%

Silvestr se blíží, což je vhodná chvíle na posezení u krbu a u velké televize s červenou knihovnou, konkrétně s polonahým zarostlým mladým Bradem Pittem ve filmu z roku 1993 Legenda o vášni.


Rok 1913. Plukovník Ludlow (Anthony Hopkins) žije na farmě v divoké přírodě, která ještě před pár lety byla Divokým západem (konkrétně ve Skalistých horách v Montaně), se svými třemi syny: Nejmladší Samuel (Henry Thomas, ten chlapeček z E.T. mimozemšťana) si na farmu přiváží z města krásnou mladou snoubenku Sussanah (Julia Ormondová). Nejstarší Alfred (Aidan Quinn) se do ní nešťastně zamiluje. Prostřední Tristan (Brad Pitt) je tak trochu šílený (od rané puberty loví v divočině medvědy), a Susannah po něm pokukuje...

Situace se značně katalyzuje, když bratři po pár měsících nadpozemsky dokonalé idyly (tenis na širé pláni pod pohlednicovou oblohou) odjedou proti vůli otce bojovat do První světové války a Samuel tam zahyne. Následně je plukovník Ludlow naštvaný na oba zbývající bratry, Alfred požádá Susannah o ruku, Susannah by ráda ztratila pel nevinnosti s Tristanem a Tristan podléhá šílenství z viny za bratrovu smrt a mizí do divočiny. Tím začíná rodinná sága, kterou z povzdálí pozoruje a pro diváka komentuje starý Indián One Stab (česky myslím "Dlouhý nůž"), rodinný přítel.

Původní název Legends of the Fall nemá nic společného s podzimem, je to odkaz na biblický "fall from grace" a český název Legenda o vášni je výstižný.

Čeká nás plno dramatických zvratů, úmrtí, porodů, vášně, zrady, poznání, odcizení a znovunalezení. Na rodinném minihřbitově na skále nad řekou přibývají náhrobky až po závěrečnou kódu v roce 1963 (tedy 50 let po začátku filmu), kdy se kruh osudů rodiny Ludlowových osudově naplní a One Stab pronese poslední indiánské moudro. (MEGASPOILER: poslední dvě minuty jsou k vidění zde - bohužel v nic moc kvalitě - a ve stejném duchu se nese celý film.)

Přiznám se, že jsem trochu dojat i když to teď píšu a tu scénu jsem si znovu pustil... Pozoruji, že mé cynické srdce s přibývajícími lety jihne snáze a snáze, ale Legenda o vášni byla v době své premiéry, téměr před 20 lety, jedním z prvních filmů, u kterého jsem se dojal a viděl jsem ho několikrát, aniž by v něm byli mimozemšťani a akční scény (takže to nemá nic společného s tím, že "na stará kolena měknu"). A rozhodně to nebylo tím, že bych byl fanouškem Julie Ormondové nebo Brada Pitta. Ani Anthonyho Hopkinse jsem tehdy moc neznal.

Když srovnávám červenou knihovnu jako je Legenda o vášni s červenou knihovnou jako je třeba Twilight sága, musím konstatovat, že červená knihovna není hanlivé označení, nýbrž definice subžánru, který může být zpracován dobře nebo špatně. Zatímco v Twilightu někdo někomu 8 hodin opakovaně říká, že ho hrozně miluje, v Legendě o vášni se někdo na někoho na tři sekundy podívá, a my víme, že ho miluje mnohem víc než kdokoliv kohokoliv v Twilightu. Rodinné vztahy Ludlowových (a jejich několika netradičních zaměstnanců/přátel) a jejich nepřekročitelná tabu jsou dnešnímu člověku na hony vzdálené, ale kvalita filmu spočívá v tom, že nás přesvědčí o tom, že tehdy a tam to takhle fungovalo a logika neměla v životech těchto lidí co dělat. Jestli to je z historického a sociálního hlediska pravda, to je úplně jedno.

Film režíroval Edward Zwick, který se o podobné rodokapsy pokoušel předtím (Glory) i potom (Poslední samuraj), ale nikdy se mu to nepovedlo takhle dobře. Velmi kvalitní je už scénář (na motivy krátké novely), který je slušně nepředvídatelný, ale přitom se postavy chovají v rámci svého nadlidského trápení konzistentně a příběh nevypadá jako vycucaný z prstu. Starý Indián jako vypravěč pak tvůrcům umožnil používat věty jako "On se stal kamenem, o nějž se roztříštily jejich životy", aniž by to znělo směšně.


Veskrze kvalitní herecké výkony (především trojúhelník Hopkins - Pitt - Quinn) jsou pro takový druh filmu nezbytné (protože rozhodně nejde o výpravný velkofilm, spíše o intimní rodinné drama ve výpravných kulisách), stejně jako dokonalá kamera, zabírající andělskou přírodu. A fantasticky použitá hudba Jamese Hornera. Tím nechci říct, že to je nejlepší věc, jakou Horner složil, ale pro tento film, takto použitá, funguje naprosto dokonale, s každým dramatickým momentem zdůrazněným dramatickým hudebním přechodem.

K Legendě o vášni mám podobný vztah, jako mají mí o něco starší kolegové k Casablance, Vzpomínkám na Afriku nebo Jihu proti Severu (které mě už u srdce nechytají, protože mi přijdou příliš archaické a ocením je maximálně jako součást filmového zlatého fondu): Je to blbost, ale je to profesionálně natočené, hrozně osudové a stejně mě to dojímá. Z podobné doby a podobného soudku bych mohl jmenovat filmy Tanec s vlky nebo Posledního Mohykána, ale Legenda o vášni je v mých očích naprosto zastiňuje.

P.S: Z výše uvedeného jste pravděpodobně pochopili, že pokud se vaše drahá polovička dívá na telenovely a podobné věci, tímto dvouačtvrthodinovým filmem si u ní naženete slušné bonusové body.

P.P.S: Zajímavost: V tomto filmu jsou Brad Pitt a Julia Ormondová milenci. V Benjaminu Buttonovi hraje Ormondová Pittovu dceru.

27 komentářů:

 1. Souložil jste někdo s indiánem? Já ne :(

  OdpovědětVymazat
 2. indiáni nejsou dobří milenci, už jen ta jejich jména: "One Stab" :-)))

  OdpovědětVymazat
 3. A vyzvání k dýmce míru je pozvání do náčelníkova stanu na homosexuální orgie

  OdpovědětVymazat
 4. Ode mne jeden chtel abych mu vyndal jeho "Valecnou sekyru".

  OdpovědětVymazat
 5. Chceme víc retrorecenzí! Budou i Cruel Intentions nebo South Park? Za každou nabízím 150,- ...

  OdpovědětVymazat
 6. Pustit to svojí drahé polovičce na Silvestra (nebo Nový rok), mám zrovna v úmyslu :-) Takže díky za retrorecenzi a utvrzení, že nejsem jediný chlap, kterému to sice připadá hodně sladké, ale přesto více než stravitelné.
  Jen se bojím, že se na to Zuzka nevydrží koukat, protože sice má ráda dojáky, ale spíše ty naivní, kde nikdo neumře a všichni si na konci padnou do náruče;-)

  OdpovědětVymazat
 7. Je to pecka. Vzpomínám si správně, že to onehdy v Cinemě někdo hrozně odstřelil?

  OdpovědětVymazat
 8. zdá se mi to, nebo v tom traileru hraje kus soundtracku z Posledního Mohykána?

  OdpovědětVymazat
 9. Ano, v traileru je hudba z Posledniho Mohykana i z Legendy o vasni.

  OdpovědětVymazat
 10. mysh.82 - bez do prdele koho zajima co sleduje tvoje zuzka.

  OdpovědětVymazat
 11. zeby dalsia retro recenzia na braindead???....http://www.oldgames.sk/mag/score-16/page/81/

  OdpovědětVymazat
 12. Malé děvčátko se ptá své matky: "Mami, můžu vzít psa na procházku kolem bloku?"
  Matka odpoví: "Ne, protože hárá."
  "Co to znamená?" zeptá se dítě.
  "Běž se zeptat tatínka. Myslím, že je v garáži."
  Malé děvčátko jde do garáže a říká: "Tati, můžu vzít Belle na procházku? Ptala jsem se maminky, ona ale řekla, že pes hárá a abych se šla zeptat tebe."
  Otec odpoví: "Přiveď Belle sem."
  Vezme hadr, namočí jej do benzínu, potře jím zadní část psa, aby zakryl zápach, a říká: "Dobrá, můžeš jít. Ale drž Belle na vodítku a obejdi s ní blok jenom jednou."
  Děvčátko se psem odešlo. Za několik minut se ale vrátilo a pes na vodítku chyběl.
  Překvapený otec se ptá: "Kde je Belle?"
  Dcerka odvětí: "Asi v polovině cesty kolem bloku jí došel benzín a nějaký pes se ji teď snaží dotlačit domů..."

  OdpovědětVymazat
 13. Nechapu. Jako, ze ten pes je indin, nebo co?

  OdpovědětVymazat
 14. Mels nechat indina, to by bylo jako anglicky injun

  OdpovědětVymazat
 15. Františku, omlouvám se za už trochu off-topic příspěvek, ale neplánuješ ty herní recenze trochu pravidelnější - klidně i na nějaké starší věci? Vím, že tohle je fffilm, ale ta recenze na Dark Souls byla opravdu super :)

  OdpovědětVymazat
 16. Je zvláštní, že tady prošel úplně bez povšimnutí Vyměřený čas, přitom je to po docela douhé době sci-fi s nápadem.

  OdpovědětVymazat
 17. kde je novoroční přání?

  OdpovědětVymazat
 18. Františku, nechceš popřemýšlet nad FFGames? Jestli budu platit za FFFilm nevím, jsem stále na vážkách, ale pokud bys byť jednou měsíčně hodil recenzi kvality té na Dark Souls, tak bych neváhal ani vteřinu...a myslim, že nejsem sám:)

  OdpovědětVymazat
 19. jojo, těžká romantika:
  "- You're not going to fuck her?
  - I'm planning to be with her
  - I recommend fucking!"
  Zjevně i Tarantinům oblíbený kousek, viz. skalpující Brad Pitt.

  OdpovědětVymazat
 20. Sorry za OT, ale tato recenze mě utvrdila názoru, že už je na čase, abys založil rodinu a měl děti, Františku :-)

  OdpovědětVymazat
 21. Jo, rodina a děti vyřeší každý problém. Františku, raději si jich pořiď pět, protože čím více dětí, tím budeš šťastnější, aneb nervově zhroucení rodiče neexistují a je potřeba myslet na náš důchod.

  OdpovědětVymazat
 22. Tady si někdo založil poradnu?

  OdpovědětVymazat
 23. zadna slava, mam z filmu uplne stejny pocit jako z posledniho samuraje - promarneny potencial. srovnani s poslednim mohykanem lotf nesnese..nelibi se mi co s cooperovou predlohou udelali scenariste, ale zaverecna desetiminutovka posledniho mohykana je naprosto strhujici, zato u lotf jsem se tem zpomalenym zaberum a kotoulum jako vystrizenym z maxe payna musel smat..zaver tohoto filmu je opravdu slabota a pred tim jsou dve hodiny preslazene limonady. v twilightu jsoualespon sexy upirky a obcas si navzajem trhaji hlavy..

  OdpovědětVymazat
 24. Já už jsem stará hokejka, a Brad Pitt když ho vidím na fotkách mě nezajímá, ale v tom filmu mě dostal. Co mě trochu mrzí, že ve filmu hrdinové jednají inteligentně, s tím se v reálném životě často nesetkám. A myslím že kniha bude zajímavá.

  OdpovědětVymazat
 25. Ale saša michaljedisů povídal že je to prej blbost...no ale pokud neprokáže že to není robot tak radši budu věřit frantovi a na film se mrknu!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.