15.12.11

Recenze: Soukromý vesmír - 80%

"37 let života jedné rodiny ve filmu Heleny Třeštíkové". Je věcný slogan, který dává tušit, o čem a jaký tento film bude. A je takový.Helena Třeštíková začala před více než 40 lety natáčet svou kamarádku, která se chystala rodit. Natočila (jako studentský film) její porod, ale příští desetiletí se s kamerou k její rodině vracela. A nyní z toho všeho sestříhala celovečerní film.

A co že se vlastně té rodině (Kettnerovým) příhodilo? Nic extra výjimečného. Odstěhovali se z Prahy do domku u Liberce, po synovi se jim narodily dvě dcery, za kterých vyrostla slušná děvčata s vlastními rodinami. Ovšem syn byl rebel / punker / anarchista / lennonista / traktormetalista, který se krátce po dosažení plnoletosti potloukal světem a pak se zklidnil a zakotvil ve Španělsku (odkud také uvidíme dost minut záběrů). I když je jeho osud nejzajímavější, rozhodně nejde o nějaké drama (nejdramatičtější bylo jeho měsíční uvěznění v Rumunsku za převážení marihuany). Zajímavé by bylo sledovat polopsychopatického syna jeho španělské partnerky (ta je výrazně starší než mladý Kettner), ale ten se mihne ve filmu jen na pár desítek sekund.

Celý film vychází z deníků, které si vede otec rodiny a je doprovázen jeho předčítáním z těchto deníků a fotografiemi z nich. Jako niť, vinoucí se celými čtyřmi desetiletími pak slouží dobové televizní záznamy, soustřeďující se na dvě nadčasové konstanty: Dobývání vesmíru (syn chce od dětství být kosmonautem) a Karel Gott.

Objektivně vzato se rodině Kettnerový za těch 37 let nepřihodilo nic, co by se nějak lišilo od osudů běžných lidí kolem nás. To, že z toho Třeštíková dokázala udělat film, který je zábavný i dojemný, je důkaz jejího talentu. Ne, s rodinou Kettnerových nemá nic společného, co si Karel Gott myslí o LSD. Ale Třeštíková to dokáže natočit tak, že tam tu souvislost skoro vidíme.

16 komentářů:

 1. Nabízí se elementární otázka, na níž recenze neodpověděla, ale já se na ni nezeptám, jelikož jsem líný a nechám to za sebe udělat jiného anonyma...

  OdpovědětVymazat
 2. ... je při záběrech porodu vidět krvavá garáž, ze které vyjíždí budoucí traktormetalista???

  OdpovědětVymazat
 3. Vydal Mistr nejake oficialni stanovisko ohledne LSD?

  OdpovědětVymazat
 4. Karel drogy nebere...

  OdpovědětVymazat
 5. ...Karel drogy to teda ne...

  OdpovědětVymazat
 6. Dobře bude to na mojich bedrech.
  Je tam Full Frontal (zkráceně "FFko") ?

  OdpovědětVymazat
 7. Je tam FKčko jako polopsychopatický syn.

  OdpovědětVymazat
 8. Hlavně co na to Petra Polachová?

  OdpovědětVymazat
 9. Petra Pelechová16. prosince 2011 v 9:56

  Děkuju Františku, na tenhle film si asi do kina zajdu. I když mi trochu chybí knižní předloha, se kterou bych mohla porovnávat. Ale nevadí, tvé doporučení mi je jako vždy dostatečnou zárukou kvality.

  OdpovědětVymazat
 10. VyrostlY pěknÁ děvčata.. je to takový nepěkný, zlý, ošklivá věc!

  OdpovědětVymazat
 11. vážně nevím proč mi tahle diskuse připadá zábavná....
  asi mi v pátek ráno mozek funguje na nějaké jednodušší úrovni
  dík úchylným a nechutným anonymům

  OdpovědětVymazat
 12. Tož to može byt hérdek dobré - já su včíl tak netěšené!
  V téhle souvislosti upozorním i na existenci podobného "familidocu", což je cyklus Soukromé století od režiséra a dokumentaristy Jana Šikla. Už byl dvakrát reprízován před pár lety na ČT2 a (mimo Šumná města) je to to nejlepší co ČT kdy vyprodukovala.
  Tomáš
  Má to osum dílů a v každém sledujeme osudy jiné rodiny napříč celým 20.tým stoletím. Vždy jde o archivní záznam jednoho člena rodiny, který točil své blízké. Celé je to citlivě doplněno citáty z deníků nebo pamětí dosud žijících členů (namluveno hercem) a parádní minimalistickou hudbou.
  Jak píše v recenzi Franta, že rodině se nepřihodilo nic extra výjmečného, těmhle se naopak sakra přihodívává. Někomu se přihodila světová válka, druhému poválečný odsun, třetímu nástup komunistů a perzekuce, čtvrtému emigrace a tak dál. Jen jsem měl občas problém uvěřit, že sám Život dovede napsat tak strhující drama.

  OdpovědětVymazat
 13. Už se těším, konečně nějaký retro záběry z komunismu, ať jde kapitalismus do pr*ele. ;-)

  OdpovědětVymazat
 14. >16. prosince 2011 16:52 Tady zaplat pambu jeste klidne muzes napsat "do prdele" bez posrany hvezdicky.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.