16.12.11

Recenze: Černobílý svět [The Help] - 40%

Ve státě Mississippi ve městě Jackson to v 60. letech černoši neměli snadné. Fungovali víceméně jako otroci a špatně placení sluhové. Když tu se mladá Skeeter Phelanová (Emma Stoneová) rozhodne sepsat knížku o osudech černošských chův, které se starají o děti bohatých bílých rodin a přitm nemají čas a peníze pro vlastní děti.Jde o film podle "senzačního bestselleru" a "inspirovaný skutečnými událostmi", což obojí ponechám zcela stranou a podívám se na toto dílo (kupodivu) jako na film.

Je jasné, že to černí tehdy neměli snadné a opravdu netuším, jak DOOPRAVDY fungovaly vztahy mezi jimi a bílými v té době a v těch místech.

Skutečnost je ale taková, že ve filmu Černobílý svět jsou tyto jistě velmi komplexní vztahy zredukovány takřka na propagandu, na úkor skutečných pocitů a občas i logiky příběhu.

Například to, co Skeeter dělá (vydává knihu, hlásající, že by černoši měli mít stejná práva jako bílí) je ve filmu opakovaně označováno za velmi rizikovou věc, za kterou může být ona i černé služebné zlynčovány a/nebo uvězněny (protože podobné podněcování je ilegální!). Proto se všichni zúčastnění bojí knihu napsat a vydat, a proto jsou v ní změněna jména všech lidí i míst. Po vydání knihy ale obyvatelé Jacksonu brzy přijdou na to, že kniha je o nich a... nestane se NIC! Tedy téměř nic, co by nějak služebným uškodilo, naopak se ty ženy, o kterých se píše, ztrapní samy před sebou.

Celý film je pak založen na tom, že černoši jsou v Mississippi málo placeni, tudíž mají morální právo své bílé zaměstnavatele zesměšňovat, okrádat je a případně jim do dortu dát svoje výkaly (kolem toho se točí značná část filmu a několik legračních scén). To je veselé a dává jim to na chvíli radost. Když na to pak bílí přijdou a potrestají je za to, je to opět prezentováno jako důkaz toho, že jsou bílí zlí. Osobně mi nepřipadá nic "zlého" na tom, že pošlu policii na člověka, který mi z mého bytu ukradl můj drahý prsten, ale tvůrci to vidí jinak. A soustředí se téměř výhradně na zdůrazňování ekonomických aspektů "běloši jsou zlí protože málo platí černým a nechtějí jim půjčovat peníze", přičemž téměř zcela ignorují tehdejší institucializovaný apartheid, s oddělenými autobusy, školami atd (o tom jsou ve filmu jen letmé zmínky)

Všechny postavy jsou jasně rozškatulkovány: Jedna polovina (většina černých) je hodná, utlačovaná, inteligentní a nadaná. Druhá polovina (většina bílých) je komická, zlá, zákeřná, hloupá a neschopná. Moc nepomáhalo ani obsazení dobrými / sympatickými herci, protože mi valná většina postav (z obou táborů) byla výrazně nesympatická. Ale sympatické výjimky se našly, protože film má opravdu HODNĚ postav (a hodně přes dvě hodiny).

Vpodstatě všechno v tomto filmu je rutinní, na slušném standardu výpravnější telenovely. Černobílý svět je nejen naivní a zjednodušující film, ale dokonce bych se - kdybych byl černoch - cítil uražen, že je moje rasa opěvována tímto laciným způsobem, který trivializuje staletí útlaku mého lidu, nebo tak něco. Pravděpodobně to bude hluboce lidsky dojemná událost pro starší matky / babičky, ale nemám odvahu to zkoušet.

25 komentářů:

 1. Je to, Frantisku, vec nazoru. Povazuji se za celkem rypaveho a zmlsaneho divaka a tve recenze mam velmi rad a ironicky styl mi sedi, u The Help ale nejsme na steje vlne (coz je u filmu zcela v poradku). Vsechny ironizujici vytky, co zminujes, me naopak prisly jako plne funkci a v ramci pribehu autenticka slozka silneho vypraveni. Opacnejsi nazor snad ani nemuzem mit, pac ve vsech smerech jsem ocenil kvalitni provedeni, u nejz me telenovelnost nenapadla ani omylem a pri skoro dvouapul hodinove stopazi jsem se nenudil ani sekundu. Dokonce ani herci mi neprisli nesympaticti, naopak, predsavitelky starych cernosek byl skvele a belosky si sve otrokarske mrchy tez uzily. (Ano, kazdopadne je to silne cernobile a ostrou carou rozdelene na hodne, moudre a laskave otrokyne a absolutne vymastene tyranske, bile slepice, ale o tom to jaksi je, nedival jsem se na to jako na faktograficky dokument a o "podle skutecnosti" jsem se dozvedel az od tebe)... Timhle krofanim nijak nesnizuji tvuj nazor, diky za nej, to mam na filmech rad, ze vyvolavaji rozlicne emoce u ruznych lidi, takze jen protinazor pro srovnani. (Omlouvam se za preklepy, krofu to v potukrve na dotykaci, a asi si nikdy nezvyknu...)

  OdpovědětVymazat
 2. Je tam nějaká paralela mezi jejich a našimi nepřizpůsobivými?

  OdpovědětVymazat
 3. Paralela mezi našimi nepřizpůsobivými a černochy na "Jihu" není. V USA nebyly žádné sociální dávky, což neumožňovalo rozvoj lhostejnosti k vlastnímu uplatnění ve společnosti tak, jak je to tady, naopak bych řekl, že se Afro-Američané snažili vydělat pro rodinu každou korunu. :) Rasismus v Americe vyplýval ze skutečného přesvědčení bílé populace, že černoši jsou degenerovaní a "méně lidští". A ten boj proti rasismu znamenal právě vymýtit z Amíků tohle přesvědčení. U nás boj proti rasismu znamená naučit nepřizpůsobivé, že je správné vydělávat prachy poctivou prací, chovat se slušně doma i na veřejnosti a omezit reprodukci na nějakou rozumnou část. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Pavel: díky za precizně formulovaný a absolutně berný popis, sám bych to tak trefně nepopsal. Je radost vidět v diskusi příspěvek, obsahující inteligentně zformulovaná fakta, tím spíše na u nás tak "nebezpěčné" téma, kde aby jeden vážil slova, nechtěje být středem kanonády hloupých reakcí, a ne bezobsažné plácání či invektiva.

  OdpovědětVymazat
 5. Tahle diskuze je zatím příliš intelektuální, pročež se jí nezúčastním (jsem líný) a počkám, až přijde PP.

  OdpovědětVymazat
 6. Axident: neboj, dočkáš se, jen co se všichni anonymové vzbudí...raděj uteč

  OdpovědětVymazat
 7. A co na to kurva Petra Polachová?

  OdpovědětVymazat
 8. Asi na tebe jebe, zmrde

  OdpovědětVymazat
 9. Myslím, že taková laskavá témata jsou v dnešní uspěchané společnosti potřeba. Nicméně děkuji i za Tvůj pohled, Františku!

  OdpovědětVymazat
 10. Tahle recenze mi připomněla některé příspěvky v diskuzi k The Help na imdb.com, FF by se tam našel. A taky by si měl přečíst reakce:-). Já ten film považuju za jeden z nejlepších za posledních pět let, teď čtu knížku a teprve tu atmosféru začínám pořádně chápat. K tomu prstenu: asi to nebyl žádný luxusní šperk, když ho majitelka nechala kdovíjak dlouho válet za gaučem a ani se po něm nesháněla.
  Podle skutečných událostí je to v tom smyslu, že autorka knihy takové věci znala ze svého dětství a většina pamětníků potvrzuje, že takové to tenkrát opravdu bylo.
  Poměr dobrých a zlých na obou stranách mi přišel realistický dost.

  OdpovědětVymazat
 11. la muerte del imperialismo!

  OdpovědětVymazat
 12. Milé děti chtěli jsme vědět, co je to medvědí služba. Tak si to vyložíme na příkladu.
  To je například, když někdo, kdo film považuje za velmi dobrý reaguje na obvinění filmu v recenzi ve stylu - asi to nebyl žádný luxusní šperk, když ho majitelka nechala kdovíjak dlouho válet za gaučem a ani se po něm nesháněla.

  OdpovědětVymazat
 13. to je proto, že mám té knížky zrovna plnou hlavu :-)
  Ale vzhledem k tomu, že film má pět nominací na Zlatý glóbus, to asi přece jen nebude úplný propadák...

  OdpovědětVymazat
 14. Nešlo o to, že by někdo schvaloval její krádež, ale o to, že trest byl nepřiměřený. Hilly ráda dělala lidem ze života peklo.

  OdpovědětVymazat
 15. Z traileru se obavam, ze to bude vse vykreslene prilis cernobile bez ohledu na dobove realie... takovy sentiment za dobou zmizeleho detstvi...

  Mimochodem Moc doporucuju Audioknihu - vyborne namluvena, skvele jsou i ty jizanske akcenty.

  OdpovědětVymazat
 16. Znovu jsem si přečetl recenzi i diskusi a tahle prezentace, FF promine, se příliš nevyvedla. Je totiž extrémně zavádějící a popisuje dění na plátně hodně nefér a zcela zaujatě. U mě 100%.

  OdpovědětVymazat
 17. Souhlasim s diskutujicimi, tentokrat je imho Franta mimo :)
  Videno stejnou optikou by se dalo tvrdit treba o Vyssim principu, ze neni nic spatneho na poprave studentu, porusujicich zakon.

  OdpovědětVymazat
 18. Takže když nacistický teror omlouvá karikaturu zabitého vysokého představitele tyranského režimu, tak nízké platy a celkově postavení černochů na vedlejší koleji omlouvá krádeže a míchání výkalů do jídla?

  OdpovědětVymazat
 19. film je o hodnejch cernouskach a kazdej komu se nelibi na 100% je clenem kukluxklanu!

  OdpovědětVymazat
 20. Fuka - sociopat a kokot, svejk, ktory v teplakoch porpaguje rasismus a schvaluje apartheid.

  OdpovědětVymazat
 21. Tentokrat s hodnocenim naprosto nesouhlasim, ale muj bily zamestnavatel mi neplati dost na to abych tady verejne prezentoval duvody. Ode me filmu decentnich 70%

  OdpovědětVymazat
 22. Knihu jsem nedávno četl. Vynikající. Na film se tudíž těším i přes Františkův palec dolů.

  OdpovědětVymazat
 23. Jedna věc je, že vám zaměstnanec ukradne prsten… trochu jinak působí, pokud máte černou služku, kterou ponižujete, chováte se k ní blahosklonně, prakticky venčíte ji jako psa (případně kočku, které chodí na svůj záchůdek) zatímco ona to snáší, aby vydělala a dostala své dvě děti z okolního rasistického pekla… a tak, když jednou najede pod gaučem zatoulaný prsten… prostě ho poslušně nevrátí.
  Stejně tak, když svému zaměstnanci zakážete používat toaletu v místě pracoviště, přestože venku zuří tornádo (doslova) a pak ho za to vyhodíte a obviníte (jak máte ve zvyku) z krádeže, aby nikde nesehnal místo… nedivte se, že vám dá do dortu výkaly…
  Film je černobílý… ale tenhle pohled na něj ještě víc.

  OdpovědětVymazat
 24. Mně vadilo, že černošky byly vykresleny jako svaté a jenom jedna udělala trestný čin (a to ještě z dobrých důvodů). Zatímco bílé charaktery byly různorodé, byli tam zbabělci, hlupáci i ti hodní, černé postavy byly jenom hodné a odpouštějící.

  OdpovědětVymazat
 25. "Osobně mi nepřipadá nic "zlého" na tom, že pošlu policii na člověka, který mi z mého bytu ukradl můj drahý prsten, ale tvůrci to vidí jinak."

  No, ono to tam bylo trochu jinak SPOILERY:
  Služebná prosila zaměstnavatele, aby jí půjčili 75 dolarů na studia syna, že si to odpracuje (znamenalo by to tak necelé 2 výplaty), tj. dali by jí plat dopředu. Pro ně to byla zanedbatelná částka, ale oni odmítli. Pak našla zapadlý prstýnek, podlehla pokušení a nechala si ho. Film neříká, že je to správné, ale že by se to nikdy nestalo, kdyby jí dali ten plat dopředu.
  KONEC SPOILERů

  I když uznávám výtky v recenzi, filmu bych dala klidně 80%, protože mě dojal, pobavil a neměl hluchá místa. Tohle píšu jako reakci na to, že War Horse dostal 70%.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.