22.12.11

Retro Recenze: Vánoční skřítek [Elf] - 80%

Jedno retro vhodné pro vánoční čas, o kterém možná mnozí z vás nikdy neslyšeli. Tato vánoční komedie z roku 2003 totiž nikdy neběžela v našich kinech.Buddy (Will Ferrell) je Elf. Vlastně, to není úplně přesné. Buddy se narodil jako člověk, ale náhodou vlezl Santovi v sirotčinci do pytle, Santa si ho nechal a dal ho bezdětnému Elfovi k výchově. Takže Buddy je sice teď dvakrát vyšší než jeho adoptivní otec, ale výchovou je to storpocentní Elf - miluje Vánoce, dárky, dobrou náladu a sladkosti, nezná lži, přetvářky ani ironii a radost okolí je pro něj vším.

No a pak se Buddy rozhodne, že by chtěl konečně poznat svého biologického otce (James Caan) a vydá se za ním do New Yorku, aniž by věděl, jak to chodí mezi lidmi. To samozřejmě neprobíhá podle jeho představ. Souběžná dějová linie pak spočívá v Buddyho seznamování se sympatickou prodavačkou (Zooey Deschanelová je neuvěřitelně roztomilá) a ve snaze Santy donutit lidi k tomu, aby v něj více věřili, protože jinak mu nepoletí sáně.


Will Ferrell umí dělat humor už mnoho, mnoho let. Umí přitom být tanečník, Alex TrebekGeorge W. Bush i člen Blue Öyster Cult. A v tomto filmu doslova exceluje postavou Buddyho, který je z našeho pohledu kretén a nebezpečný člověk (resp. elf), ovšem všechno to myslí tak upřímně a nevinně, až je to odzbrojující. Něco jako Borat, kdyby nebyl rasistická svině.

Vánočního skřítka režíroval Jon Favreau (a také v něm tradičně hraje, tentokrát doktora). Favreau se později dostal k režii dražších filmů jako Zathura, Kovbojové a vetřelci nebo oba Iron Mani, ale už nikdy nedokázal přinést za tak málo peněz tolik muziky a humoru jako ve Vánočním skřítkovi.

Celý film je dost laciný (včetně  roztomile naivních triků a kulis na severním pólu) a mohla by to klidně být dražší televizní inscenace - ale humoru a dobré vůle by mu to nijak neubralo.

P.S: Film dávají na štědrý den dopoledne na ČT1, ale obávám se, že dabing Ferrellova unikátního výkonu nemohl dopadnout dobře...

12 komentářů:

 1. ferrella i tento film milujem, rozhodne odporuca!!!

  OdpovědětVymazat
 2. jo to je bezva film, jednu dobu šel furt na HBO. A pokud to bude mít stejný dabing, tak je to v pohodě, mě se líbil

  OdpovědětVymazat
 3. A neni on teda skřítek? Elf je v češtině elf jen v Tolkienovském slova smyslu.

  OdpovědětVymazat
 4. vzpominam si ... prosinec 2004, let Praha-Zurich-New York ... Elf a Rolnicky vsude kam se podivas ... byl to napinavy let :)

  OdpovědětVymazat
 5. nejprve jsem si myslel ze ten tatik je dennis hopper a to bych pak pridal 20%.

  OdpovědětVymazat
 6. Nahodou jsem to videla nez jsem si vsimla recenze, a dabing byl docela v pohode. Vetsinou na nic dabovaneho nekoukam, protoze nemam televizi, ale u tohodle jsem pri zdobeni stromecku ukapla slzu.

  OdpovědětVymazat
 7. I just like to smile, smiling's my favorite.

  OdpovědětVymazat
 8. Elfa doporucuji, divame se na to kazdy rok v prosinci. S Ferrellem je to muj druhy nejoblibenejsi film (po Old School).

  OdpovědětVymazat
 9. Tenhle film je pro mě naprosto nejlepší vánoční komedie, kterou už nic nepřekoná. Zooey s Ferrellem jsou dokonalí!

  OdpovědětVymazat
 10. Na Františkovo doporučení jsem si film pustila a to na Vánoce. Je to ten nejroztomilenjší příběh, který jsem viděla za hodně dlouho. Všechna šílená klišé v něm neuvěřitelně fungují a při velkém finále jsem se smála a brečela zároveň. Díky za tip.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.