1.12.11

Recenze: Velká vánoční jízda [Arthur Christmas] - 90%

Santa existuje! Ale není to jedna nesmrtelná osoba, nýbrž dědičný titul, který si už po 20 generací předává rodina, žijící na severním pólu, a disponující tajnou základnou, odkud expeduje vánoční dárky za pomoci nejmodernější techniky.Aktuální Santa už má nejlepší léta za sebou, začíná tak trochu senilnět a uvažuje o tom, že co nevidět předá celý podnik jednomu ze svých dvou synů (Santové žijí o něco déle než lidi, běžně přes 100 let). A není to moc těžké rozhodování, protože zatímco starší syn Steve už teď celému podniku de facto velí a vyzná se v technice, které taťka nerozumí, mladší Arthur je spíš takový trumbera, který byl odklizen na řadovou pozici poštovního agenta, aby zase něco nezvoral. No a kromě toho do rodiny patří ještě paní Santová a dědeček Santa, který už má senilitu pořádně rozvinutou a když je zrovna při smyslech, tak nadává na dnešní techniku a láskyplně vzpomíná, že "za mých časů jsem lítal na dvoumístných saních a osobně lezl do komínů a vždycky jsem to zvládl bez problémů, akorát v roce 1913 se můj elf strašně ožral a spadl do Ženevského jezera", nebo tak nějak podobně.

Fun Fact: V původním znění došlo k zajímavé situaci, kdy herec, mluvící dědečka (Bill Nighy), je stejně starý jako herec mluvící jeho syna (Jim Broadbent), a pouze o deset let starší než herec, mluvící jeho vnuka (Hugh Laurie). Arthura mluví James McAvoy, z čehož vyplývá, že Santovi-Christmasovi jsou zřejmě Britové.

Krátce poté, co jsou nám představeni hrdinové a jejich utajený svět, začíná zápletka: Všechny dárky jsou rozneseny, až na jeden! Malá holčička z Anglie nedostala omylem svoje kolo. Steve "logicky" přesvědčí Santu, že to jedno dítě v celém tom úspěšném megaprocesu nic neznamená, ale Arthur se s tím nehodlá spokojit a spolu s dědou se ve starých saních tajně vydávají nedopatření napravit, dřív než vyjde slunce (ve většině Santoidního světa děti nacházejí dárky pod stromkem ráno 25. prosince).


Rozjezd filmu je úžasný. Rodina Santových je nám představena jako víceméně normálně fungující, standardní rodina (nikdo z ní není nic jako prvoplánovitý padouch, včetně Stevea), která se od ostatních odlišuje jen tím, že každý rok musí provozovat přísně utajenou megaoperaci za pomoci armády elfů. Při realizaci operace a pohledu do jejího zákulisí se samozřejmě dočkéme obrovské spousty vtipů, ale přitom si film neustále udržuje jakýsi glanc, eleganci a stopu logiky kterou se to všechno řídí. Rozehrávka, dynamika v rodině a celý ten šílený podnik mi dost připomínal Hračky Barryho Levinsona.

Další děj už obdahuje méně vyložených překvapení a je celkem předvídatelný. Ale i pak je celý film pohodový (i pří šílených akčních scénách) a i když jde do tuhého, nikdy se v něm neobjeví vyloženě záporná postava. Prostě je celý plný (nejen vánoční) pohody a je na něm dle mého dost vidět, že ho režírovala žena a že ho produkoval Aardman (ano, jde o film od tvůrců "Wallace a Gromita", přestože se nedíváme na modelínu, ale na CGI).

I když tedy film probíhá a dopadne podle očekávání, je pořád nabitý spoustou drobných vtípků, z nichž některé jsou (na děti) překvapivě sofistikované.

 • Například když Santa úspěšně (domněle) dokončí rozvoz dárků, oslavuje to před elfy na pódiu s transparentem "Mission Accomplished".
 • Na nočním stolku Santových je roztomilá fotka paní Santové z doby, kdy byla ještě mladá šťabajzna.
 • Ve staré kůlně je plakát v propagandistickém stylu Druhé světové s nápisem "Don't be seen - Remember 1812" (což se váže k dříve letmo zmiňované historce o předchozím Santovi, který byl při roznášení spatřen a byly z toho velké problémy).
 • V téže staré kůlně leží velká kovová stříkačka s nápisem "Chimney Lube" ("komínové mazadlo").
A spousta dalších. Až bude film na BluRayi, při některých scénách to budou doslova hody.

Pokud chodíte na méně než dva animované filmy za 14 dní, vykašlete se na Kocoura v botách a jděte na Vánoční jízdu.

P.S: Mých 90 procent platí pokud film uvidíte bez dabingu. V češtině to není hlasově úplně ono a ne všechny vtipy a narážky šlo přeložit.

P.P.S: Před samotný film je bohužel přilepený teroristický videoklip s Justinem Bieberem a stejná "píseň" zazní i při závěrečných titulcích. Při samotném filmu naštěstí ta hnusná lesba slyšet není.

25 komentářů:

 1. Typo:
  I když tedy film probíhá a dopadne podle očekávání, je pořád nabití spoustou drobných vtípků (...)

  OdpovědětVymazat
 2. No child left behind je taky dost sofistikovaná narážka.

  OdpovědětVymazat
 3. No asi na tom filmu něco bude, uz když jsem před par týdny četl Empire, tak jsem koukal na ty čtyři hvězdy v hodnoceni :-)

  OdpovědětVymazat
 4. A co na to Petra Polachová?

  OdpovědětVymazat
 5. Na tomto filmu mě mrzí, že je to zase Santa, což není kompatibilní s českými Vánocemi, moje děti (2 a 4 roky) v tom budou mít zase maglajz. :-(

  No a druhá věc - Aardmani by se mohli trochu více věnovat Wallacovi a Gromitovi. I když chápu, že tady toto asi vydělá víc a i u Aardmanů musí platit složenky...

  OdpovědětVymazat
 6. Jaj, zase budu muset opravit svůj filmový kalendář. Taky mě tak trochu štve, že je to zase Santa, ale na druhou stranu si nedovedu představit, že by se film zabýval rodinou Ježíška, aniž by z toho vzniklo historické drama.

  OdpovědětVymazat
 7. Santa mě nezajímá, nikdy mi nic nepřinesl.

  OdpovědětVymazat
 8. Prosimvás, pošlete někdo odkaz na toho Justina, přestože ho také ze srdce nenávidím, zpívat jsem ho ještě neslyšel, teda kromě toho jak po něm někdo hodil PET lahev a to jsem se nesoustředil na zpěv, ale na tu letící flašku... Děkuji.

  OdpovědětVymazat
 9. FUN FACT 2: V Cestě do hlubin študákovy duše hráli Marvan s Nedbalem staré učitele a Plachta úpného kmeta Matulku. Přitom jejich žáci Pešek a Filipovský byli jen o 5 resp. 7 let mladší. S Nedbalem byli dokonce vrstevníci!

  OdpovědětVymazat
 10. Potěšilo mě, že jsem věděl o čem že je ta narážka-vtípek s tím Mission Accomplished i před rozkliknutim na fotku G.W.Bushe ( když na letadlové lodi slavil "ukončení" války v Iráku). Jen jsem dlouze bádal, k čemuže Ujo Santa potřebuje "kmínové mazadlo", než jsem si to pořádně přečetl. :-)

  OdpovědětVymazat
 11. Kdyz chci videt Justina, tak se neptam na fffilmu, ale pouziju google, a hledam psychiatra.

  OdpovědětVymazat
 12. Je tam full frontal?

  OdpovědětVymazat
 13. Petro, sundej si konečně ty sluchátka, nejdou ti k pleti..

  OdpovědětVymazat
 14. Kdo je Justin Bieber?

  OdpovědětVymazat
 15. Kde je Justin Bieber?

  OdpovědětVymazat
 16. Proč je Justin Bieber?

  OdpovědětVymazat
 17. Kdy je Justin Bieber?

  OdpovědětVymazat
 18. Co je Justin Bieber?

  OdpovědětVymazat
 19. Jak je Justin Bieber?

  OdpovědětVymazat
 20. Z textu je to přece naprosto jasné. Justin Bieber je druh ošklivé lesbičky.

  OdpovědětVymazat
 21. Justin Bieber je výsledek nezdařilého análního bělení.

  OdpovědětVymazat
 22. A ta nedabovana kopie je nekde k zhlednuti? Jak Cinestar Andel tak Slovansky dum promitaji dabovanou...

  OdpovědětVymazat
 23. Taky hledam, kde v Praze muzu videt puvodni verzi bez ceskeho dabingu a nemuzu to nikde najit. kdybyste nekdo vedel, dejte vedet. diky!

  OdpovědětVymazat
 24. Ad titulkovaná verze: z Falconu mi na můj dotaz dnes odepsali. "Dobrý den, zatím nemám stoprocentně potvrzeno, ale kopii s CZ titulky v anglické verzi by měl hrát od premiéry (8.12.) Cinestar Anděl, Radlická ul., Praha 5."

  OdpovědětVymazat
 25. Kmínové mazadlo samozřejmě sloužilo k análnímu styku se soby.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.