21.12.11

Recenze: Černá hodina [The Darkest Hour / Фантом] - 30%

Dva mladí Američané se na výletu v Moskvě seznámí s dvěma mladými pohlednými Američankami, když tu najednou... zničeho nic... začne smrtící mimozemská invaze!Z toho mohlo být něco když ne zajímavého, tak aspoň zábavného, neboť tuto americko-ruskou koprodukci produkoval Timur Bekmambetov (z jehož Wanted jsem měl velmi příjemný pocit). Bohužel, nic zajímavého ani zábavného nevzniklo.

Kde začít...

Prvních 15-20 minut je poměrně slušných a svižných. Seznámíme se s hrdiny, uvidíme sestřih "jak to v Moskvě žije" (s ruským rapem), uvidíme nějaké hezké Rusky na diskotéce, a pak přestane jít proud a začnou se snášet strašidelně krásné vraždící odlesky. Od té chvíle jde film naprosto do kelu.

Především: Mimozemšťani jsou neviditelní. Pouze se v jejich okolí občas vlní vzduch a když do nich střelíte mikrovlnnou puškou (kterou vynalezl šílený ruský děda, až na úplném konci filmu), tak je uvidíte "v pravé podobě", což je něco podobně debilního jako v Mars útočí, ale zde to není myšleno jako humor. Většinu filmu ale nevidíme NIC, hrdinové jenom před něčím utíkají a občas se zavlní vzduch.

I když se pár lidí pohybuje po zcela vyvražděné Moskvě, naprostá většina děje se "shodou okolností" odehrává v místech, kde se tak jako tak moc lidí nepohybuje, tzn. v bytech, v obchodním centru v noci nebo na opuštěném nádraží. Pár triků s "vyhynulým městem" vidíme a jsou kvalitní (pracovalo na nich UPP), ale je jich opravdu jen pár minut. Hodně to připomíná půl století staré laciné horory Rogera Cormana, ve kterých se jenom všichni vyděšeně tvářili, křičeli a utíkali, aniž by bylo potřeba moc ukazovat, před čím vlastně. Tomuto přístupu odpovídá i plakát, na kterém je výjev, který se nepodobá ničemu, co doopravdy ve filmu je:


Tím vším vám chci jen přiblížit, že film moc nefunguje ani jako zábavná mimozemská béčková honiča / vyvražďovačka.

Ale aby fungoval na nějaké vyšší úrovni, to naprosto nepřichází v úvahu.

Především je nějaký naprosto pošahaný celý děj, od 20. minuty až do konce. Těžko zjistíme, jestli byli scenáristé idioti, nebo jestli někdo něco vystříhal (film má necelých 90 minut!), ale některé oslí můstky, spojující jednotlivé části filmu, jsou něco tak nesmyslného, že to skoro vypadá jako záměrný humor. Nějaká postava vždycky řekne "musíme jít tam a tam" nebo "musíme udělat to a to", aniž by jakkoliv odůvodnila proč a aniž by měla jakékoliv informace, které by ji k této domněnce opravňovaly, a všichni to okamžitě akceptují a poslechnou...

K otevřené humornosti film sklouzne na samém konci, kdy zachránění odplouvají na ponorce za patetických proslovů, které jsou hrozně legrační a bylo by super, kdyby byl film takový od začátku. Jenže není a toto je příliš málo humoru příliš pozdě.

Hlavní dva hrdinové ujdou, ale ostatní obsazení (především Rusové) je z nějakého důvodu neuvěřitelně strašné. Jsou to nějaké ruské celebrity? Producentovi kamarádi?? Netuším...

Tenhle rok měl být uzavřen nějakou lepší premiérou...

P.S: Film je promítán ve 3D (a podle toho zaplatíte), ale jeho naprostou většinu jsem si vůbec nevšiml, že by obraz měl jakoukoliv trojrozměrnost!

9 komentářů:

 1. Ajaj .. o ten trailer vypadal TAK dobre ..

  OdpovědětVymazat
 2. Já jsem pozemskej béčkovej honič, ale doufám, že to jednou vytáhnu výš.

  OdpovědětVymazat
 3. Černá, nikoli temná hodina

  OdpovědětVymazat
 4. Pořád lepší než banální volovina typu Blade Runner.

  OdpovědětVymazat
 5. No minimálně je osvěžující že emzáci jednou zaútočí i na něco jiného než New York :D

  OdpovědětVymazat
 6. anonym 9:45
  no, nedavno zautocili na vezak :)
  http://www.youtube.com/watch?v=cD0gm7dHKKc
  ben

  OdpovědětVymazat
 7. sociopat v teplakoch tancuje na cintorine pri hrobe humanistu Havla

  OdpovědětVymazat
 8. Keby mali v Rusku Ghostbusters, vsetko by bolo inak!

  OdpovědětVymazat
 9. už z traileru bylo jasný, že to bude průšvih

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.