6.12.11

Recenze: Love [Lóve] - 70%

Maťo a Tomáš žijí v Bratislavě a živí se vykrádáním a kradením aut. Mezitím hulí a paří na PS3 a v nočních klubech. Maťo se náhodou seznámí se studentkou Veronikou a vypadá to, že mezi nimi půjde o něco víc než o souložení, takže by rád přestal s kriminalitou. Což se nelíbí Tomášovi, který potřebuje ještě nějaké ty love vydělat.Přiznávám, že když jsem uviděl trailer a plakát tohoto slovensko-českého filmu (Češi ho koprodukovali a stříhali), těšil jsem se, jak se budu v kině skvěle bavit (úplně jiným způsobem než tvůrci zamýšleli):


Nicméně, k mému převelkému překvapení, jsem se bavil skoro přesně tak, jak tvůrci zamýšleli.

Scenárista a režisér Jakub Kroner je 24 let starý. Když mu bylo 22 let, debutoval filmem Bratislavafilm, který stál nula peněz. Love stálo o něco víc a Kronerovi se podařilo z těch peněz vytěžit maximum. Možná ještě víc než maximum.

Aby nedošlo k mýlce: Love není a nemá být depresivní sonda do života dnešní mládeže (jako třeba Poupata). Love má být cool zábavný film pro dnešní mládež ve věku 15-25 let, jehož hrdinové jsou gangsta, vyznávají filosofii GANJA & RAP & KUNDY & NO_RESPECT_AUTORITY YEAH a přesto jsou nám víceméně sympatičtí.

Poslední ucházející české filmy tohoto pokleslého žánru vznikly ještě za minulého režimu: Discopříběh nebo Láska z pasáže (místo GANJA & RAP & KUNDY v nich tehdy samozřejmě byly MARLBORA & MICHAL_DAVID & NAHÁ_BRADAVKA, ale paralela je jasná). V následujících letech následovalo několik špatných filmů tohoto žánru, jako například Snowboarďáci nebo Gympl, ale moc jich nevzniklo. Neviděl jsem za posledních 20 let žádný, jehož hrdinové by mi nebyli k smíchu a nechtěl bych je výchovně propleskat / zkopat.

Love zcela překvapivě takové hrdiny má. Permanentně hulí, krádeže jsou pro ně zcela normální způsob obživy, místo sloves říkají "jebať" a místo podstatných jmen "kokot", a přitom JSOU COOL skoro jako pořádní niggaz z bostonského předměstí. Nevím jestli to dělá ta slovenština (film je v původním znění bez titulků), nebo jsou herci a režisér (všichni okolo 25 let) opravdu tak geniální, ale docela dobře jsem si dokázal představit, jak si mladí diváci promítají sami sebe do těchto mladých hrdinů, kteří jsou o něco pohlednější a víc cool než oni, ale přitom jsou jim blízcí. Kdybych například měl děti v patřičném věku, neměl bych problém poslat je na Love (na rozdíl od Snowboarďáků nebo Gymplu). I rodokapsový šokující zvrat a závěřečný trest / vykoupení fungují velmi dobře, v rámci tohoto žánru a mohl bych pak následně s ratolestmi konstruktivně probrat problematiku "proč není nejlepší nápad dělat ozbrojená loupežná přepadení".

Zcela současný je také přístup, kdy se při počínající zamilovanosti hrdiny a hrdinky režisér vůbec nezabývá tím, zda, jak často a v jakých pozicích spolu souloží, protože soulož je dneska samozřejmá. Důležitější jsou ty výjimečné okamžiky, kdy si něco řeknou nebo se pohladí po tváři. (Jeden z okamžiků, kdy film přestal fungovat, nastal ke konci, kdy najednou uvidíme explicitní soulož. Ale bradavky jsou zřejmě v těchto filmech nutností a není před nimi úniku.)

Scénář má samozřejmě spoustu logických děr (především policejně / kriminologických), ale funguje v něm to hlavní: Spousta malých okamžiků, kdy někdo hodí nějaký přesně správný pohled a přesně správným tónem hlasu něco ucedí. Konkrétně si vzpomínám třeba na scénu, kdy hoch odchází v noci z dívčího internátu a rozespalá ožralá osouložená slečna na něj volá "Kam ideš? Milujem ťa!" tím přesně správným tónem, který je mírně přehnaný, aby byl vtipný, ale je v něm hodně pravdy. Tohle v naprosté většině českých filmů prostě není.

Takových momentů jsou ve filmu tuny a byly pro mě mnohem důležitější než skutečnost, že se občas divoce videoklipově stříhá a občas jezdí v nějakém superautě.

P.S: 23letá slečna, která byla na filmu se mnou, se divila, když jsem se zmínil o bratislavských exteriérech. Myslela si totiž, že se film odehrával v nějakém menším slovenském městě "Petrželka". Je pravda, že diváci, kteří nepamatují Československo a pravidelná slovenská vysílání ze Slovenska, budou mít občas zkomplikované chápání některých drobností a jazyka, ale myslím, že nejde o nic kritického.

34 komentářů:

 1. Franto, ty jsi ale kanec, že pícháš 23-letou mařenku!

  OdpovědětVymazat
 2. a ake su tie petrzelkove exteriery?

  OdpovědětVymazat
 3. INTERNET. Dozvědět se koho fffuka píchá a s kým chodí do kina. Priceless

  OdpovědětVymazat
 4. Ta vypada nejmin tak na 24!! https://plus.google.com/111642452997102704640/photos

  OdpovědětVymazat
 5. Franto tys nekoukal na Česko Slovensko má talent? Tam v porotě exhiboval "hochštapler z Petržalky" takže bych řekl že přes milion pravidelných diváků tuhle reálii má zmáknutou a ani nemusí pamatovat Českolovensko.

  OdpovědětVymazat
 6. Nechají si hlavní hrdinové vybělit anál?

  OdpovědětVymazat
 7. "Hrdiny" z Gymplu bych pověsil za koule do průvanu a vyvrhnul je (tvůrce "filmu" jakbysmet) a la Hannibal. Gympl je nejzávadnějším českým filmem novodobé historie. Vorel je blázen a nebezpečný člověk. A zajímalo by mne, jestli Petra Polachová viděla Love a co říká na Gympl. Děkuji

  OdpovědětVymazat
 8. Hm, takze zahranicni film bezi v kinech v puvodnim zneni bez titulku. Jsem fakt zvedavej, kdy se takhle zacnou promitat filmy treba z Madarska, Polska, Svedska, Nemecka, Francie, Italie, Ruska, Mongolska, Vietnamu, Ciny, atd. atd, vyberte si nebo dosadte jinou zemi.

  OdpovědětVymazat
 9. Někteří zvláštní a staří lidé tajemnému jazyku z Východu nejspíš rozumějí...já tedy ne..

  OdpovědětVymazat
 10. Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.

  OdpovědětVymazat
 11. My na Slovensku tiez cesky vobec nerozumieme ... ;-)

  OdpovědětVymazat
 12. Nerozumím anonymu nade mnou, prosím o překlad.

  OdpovědětVymazat
 13. Nerozumím anonymu nade mnou, prosím o překlad.

  OdpovědětVymazat
 14. Nerozumím světu, kde sračka jako Lóve získá od Frantu 70%, prosím o překlad a vysvětlení.

  OdpovědětVymazat
 15. Pod posledníma 2 články žádný příspěvek od Petry Polachové. Co to má kurva bejt? Začínám dostávat absťák!

  OdpovědětVymazat
 16. co to je za novej móres, dávat recenze měsíc před premiérou?

  OdpovědětVymazat
 17. Děkujeme Jakubu Kronerovi za štědrý finanční příspěvek na provoz FFFilmu.

  OdpovědětVymazat
 18. Teda to je dobrá pičovina, že Bratislavafilm stál nula peněz. To môže fakt len kokot niečo také tvrdiť. Jebem ti také informácie!

  OdpovědětVymazat
 19. Petruškooooo! Na kolikátém místě v žebříčku CSFD máš umístěny Love a Gympl? Odpověz! Petruškooooo!

  OdpovědětVymazat
 20. Péťo, a ty bys vědela, že Petrželka není menší slovenské město ale část toho hlavního? Já myslím, že jo, poněvadž v těch sluchátkách vyzeráš tak inteligentně.

  OdpovědětVymazat
 21. Teda nevím, ale myslím, že si filmy svého mládí se Sagvanem, Vaculíkem a Hrušinským nějak idealizujete. Dle mého názoru není Gympl o nic horší. Prostě o sexu a tom,co je zrovna cool. (disco, graffiti) U všech těchto filmů jsem se bavil, zároveň u všech z nich jsou nechtěně komické momenty. Je to jen komerce, nehraje si to na Felliniho, takže bych takhle nesoudil.

  OdpovědětVymazat
 22. Saints Row a la Petrzalka, neverim, ale napad to neni zly ;)

  OdpovědětVymazat
 23. Super film navyše Slovensky to tu dlho nebolo :) a nechápem ako tomu nemôžete rozumieť??? veď aj my pozeráme filmy niektoré v českom jazyku !!! tak sa nepokakajte

  OdpovědětVymazat
 24. Perfektní recenze...segment ganja rap a MARLBORA & MICHAL_DAVID & NAHÁ_BRADAVKA mě dostal.

  OdpovědětVymazat
 25. 7. prosince 2011 21:28/ Ty sa zas neposer a nauč sa riadne po slovensky.

  OdpovědětVymazat
 26. Zrovna jsem chtěl upozornit, že je pod touto recenzí nějak málo národnostní nesnášenlivosti...

  OdpovědětVymazat
 27. Keď Slovák Slováka jebe nejde o národnostnú neznášanlivosť!

  OdpovědětVymazat
 28. Ale je, Slovaky nemaj radi ani Slovaci

  OdpovědětVymazat
 29. Hlavně je tady málo genderové nesnášenlivosti, anžto Petra trucuje...

  OdpovědětVymazat
 30. u tohoto filmu doporucuji stahnout si nelegalni kopii... nemuzu spoilerovat proc ale nejde o piratstvi

  OdpovědětVymazat
 31. Hmm, keď už niečo "inbetween", tak "The Space in Between":

  http://vimeo.com/11754815

  A to nás privádza k Dievčaťu s dračím tatovaním, ktorého soundtrack dnes (včera) vyšiel...

  PS: Chcel by som mať manželku ktorá by sa na toto dala. :-)

  OdpovědětVymazat
 32. To jim ten plakát nikdo nezkontroloval před jeho vypuštěním na veřejnost? Nebo už si i korektoři zvykli na patvar "jsi se"?

  OdpovědětVymazat
 33. Nerozumím světu pode mnou, prosím o překlad.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.