1.1.12

Bilancování po roce a po měsíci

Rok se s rokem sešel a je čas bilancovat.

V roce 2011 jsem například znovu byl v pařížském Disneylandu, dodělal jsem hru pro Facebook a osud mě svedl dohromady s úžasným děvčetem.

Pro vás, čtenáře FFFILMu, ale bude zajímavější, co se dělo v posledním měsíci loňského roku, konkrétně nesmělé varování, opatrné očekávání a exaltace.

Řečeno stručně:
Dali jste mi kolektivně najevo, že byste FFFILM rádi nadále četli.
Řečeno obšírně:
Bankovním převodem a skrze PayPal jste na zachování a rozkvět FFFILMu poslali za prosinec 55 077 Kč (před zdaněním), přičemž as 60 % z toho šlo na účet a 40 % přes PayPal. Ti pozornější z vás si možná všimli, že tato částka je o 1500 Kč vyšší, než by měla být podle real-time záznamů a grafů. To je způsobeno jednak tím, že první tři dny v grafu byly jen přibližné hodnoty, a jednak několika platbami došlými v cizích měnách (které jsem také do grafu zanášel jen přibližně, na základě aktuálního kurzu). Také to může být tím, že informační e-maily občas někam zmizely. Každopádně, oficiální částka, získaná sečtením měsíčních výpisů z banky a PayPalu je těch 55 077 Kč. 
Kromě toho mi prostřednitcvím služby Flattr 15 z vás celkem 48krát "flattrovalo" FFFILM nebo jeho jednotlivé články, což odpovídá hrubé sumě 36 Euro, tedy asi 920 Kč (definitivní vyúčtování od Flattru a odečtení jejich poplatku proběhne až 10. 1.)
A čtyři z vás byli natolik avantgardní, že zaslali Bitcoiny, a to v celkové hodnotě 1,633 Bitcoinu, tedy podle aktuálního kurzu něco přes 8 amerických dolarů. Za zmínku stojí, že dnes (1. ledna) dorazily tři Bitcoiny (tedy dvakrát víc než za celý prosinec), ale ty už se do prosince nezapočítávají. Každopádně, moje vnoučata si za to v roce 2069 koupí hezký dům. 
Nejvyšší příspěvek byl 2000 Kč. Nejnižší příspěvek byl 12 Kč přes PayPal, což znamenalo výsledných 1,60 Kč pro mě.
Jaké závěry jsem z toho vyvodil?

Především jsem se začal FFFILMu věnovat podstatně víc než předtím, protože ať to s ním dopadne nakonec jakkoliv, přinejmenším toto si zasloužíte. A hodlám v tom pokračovat.

Národní kulturní památka

Zprovoznil jsem chat, na kterém můžete kecat o filmu i o úplně jiných věcech. Naprogramoval jsem pro něj robota, který zaznamenává chaty pro příští generace, udělal jsem jednoduché API, abyste si s těmi záznamy mohli dělat co chcete. (Chat je nemoderovaný, necenzurovaný, a tudíž ne vždy vhodný pro mládež.)

Byl jsem na několika nezávazných pracovních pohovorech, ze kterých nic závazného nevyplynulo. Chystám se na několik dalších.

Překládám o něco více filmů než obvykle, ale zrovna teď probíhá ohledně titulkování u nás taková bouře (zahraniční studia si chtějí titulky dělat zcela nezávisle na českých titulkovacích společnostech), že i kdybych se "uchytil jako trvalý titulkovač", nebylo by to nic bůhvíjak stabilního.

Budu bedlivě sledovat, jak se budou příspěvky na FFFILM vyvíjet a na jaké hladině se dlouhodobě ustálí. Nadále budu zveřejňovat detaily o příchozích penězích, abyste věděli, co pro mě děláte a abyste si z toho vyvodili závěry, jaké uznáte za vhodné. Pokud dojdete k názoru, že když mám 55 000 Kč za první měsíc, tak pár měsíců další peníze nepotřebuji, je to vaše svatosvaté právo.

Na konci března letím na 14 dní do Japonska. Pošesté. Není to výstřelek způsobený radostí z vašich peněz - letenky jsem kupoval před několika měsíci, když byla situace poněkud jiná. Budu tam mít mobilní internet. A když už na FFFILMu občas píšu o videohrách nebo mediálních mrdkách, mohlo by vás snad zajímat i nějaké obšírnější psaní o Japonsku, kde už jsem skoro jako doma.

Musím říct, že model "Fanoušci dobrovolně platí přímo tvůrci obsahu, téměř s vyloučením prostředníků" se mi velice líbí a domnívám se, že má na internetu budoucnost.

Překvapilo mě, že ta budoucnost je takhle blízko.

54 komentářů:

 1. Tak at se dari Franto v roce 2012, hodne dobrych filmu, recenzi a odvaznych palcu, mimo to uzij si Japonsko a doufam ze bude nejaka projekce pote! Diky

  OdpovědětVymazat
 2. Cau Franto, tak stastnej novej a blahopreju.

  Kdyz tu najednou byl kazdy den novy prispevek tak jsem si rikal, ze prachy asi chodej a hejbes kostrou :)

  OdpovědětVymazat
 3. jak velký příspěvek by to chtělo, abys mi něco přivezl z japonska? :)

  OdpovědětVymazat
 4. Kiwu: použité kalhotky z automatu?

  OdpovědětVymazat
 5. S predposlednim odstavcem se naprosto ztotoznuju, vsechno je to jenom otazka mit tu autory, co jsou schopni jit s kuzi na trh, jelikoz osobne radeji podporim konkretniho cloveka nez bandu prizivniku a manazeru. Zvedam oba palce a at se dari.

  OdpovědětVymazat
 6. Hlavní je nezpychnout...

  OdpovědětVymazat
 7. Františku, co ste vlastně dělal předtím za práci, jestli to není tajný/blbý?

  OdpovědětVymazat
 8. Anonymni: Delam vzdycky nekolik ruznych praci soucasne, ale poslednich cca 5 let me zivilo predevsim programovani a vyvoj ruznych velmi specialnich online aplikaci.

  OdpovědětVymazat
 9. Cha, prej národní kulturní památka :-)

  V březnu tam bude krásně, ukrutně závidím.

  Informační e-maily?

  OdpovědětVymazat
 10. Mikeila: "Informacni e-maily" = E-maily o zmenach stavu uctu, ktere mi chodi z PayPalu a z banky. Pravdepodobne nejake nedosly, tudiz se muj program ktery kresli graf nedozvedel o nejakych prispevcich...

  OdpovědětVymazat
 11. Dobrý námět na nějaký větší post, resp. sérii postů na FFFilm v novém roce by byla filmová hudba. Už to tu občas je, což je fajn, tak prosím dál a houšť. Například nějaký přehled nejlepších nedoceněných/zapomenutých soundtrackových klenotů či skladatelů by byl super.

  OdpovědětVymazat
 12. Ohledne soundtracku doporucuji projit posty cca za posledni 2 mesice ve FFFILMu na Google Plus: https://plus.google.com/110852275367847958142/posts

  OdpovědětVymazat
 13. Tenhle post mě málem dojal ;-). Tak přidávám se k přání, ať se v roce 2012 daří, podporovat FFFilm budu v rámci možností i nadále a až budeš v tom Japonsku, pokus se tam nezpůsobit žádnou katastrofu. A vraťte se v pořádku a za vlastní, ne za státní.

  OdpovědětVymazat
 14. Mas uz nejakou predstavu, jakym zpusobem ty penize budes danit? Protoze mam ten pocit, ze dary (ani od osob ze skupiny III., tzn. cizich lidi) se do urcite vyse nedani. Doufal bych, ze nejinak tomu bude u vetsiho mnozstvi malych daru. Ale jiste to teda nevim.

  OdpovědětVymazat
 15. i`m in...........právě jsem ti poslal pětikilo. máš recht, přímá platba za obsah bez všech vyžírků a pijavic je jediná možná cesta do budoucna! Zdraví Ender Wiggin

  OdpovědětVymazat
 16. souhlasim, největší vyžírkové jsou ti co veřejně hlásí jak jim jde o dobro umělce....(každý nechť si to přeloží jak chce)

  jinak fandím a moc rád si tu čtu a jsem rád že to mělo přesně ten supr efekt.

  OdpovědětVymazat
 17. Ten komentář o "vyloučení prostředníků" je i moje vize. Obecně. Na světě se příliš mnoho lidí zabývá tím, že dělají prostředníky, aniž by sami vytvářeli jakoukoliv hodnotu (myšlenkovou, produkt). Samo, že někteří prostředníci existovat musí...např. je logicky vhodné nakoupit rohlík, sýr a jabko na jednom místě a neobjíždět kvůli tomu pekárny a farmy. Ale všichni ti realitní makléři, pojišťovací agenti, přeprodejci všeho možného, poradci, dealeři apod...jsou z velké části naprostí zbytní. Tak jim na Nový Rok vzkazuju:"jděte do prdele a pak začněte sami něco vytvářet". :)

  OdpovědětVymazat
 18. Dobrz den, pane fuka. ato gratulujme. Pár tipů:

  - píšete, že u nás teď probíhá ohledvá titulkování pořádná bouře. A vidíte, to je třeba zrovínka věc, o které bych se na FFFilmu rád dočetl nějaké podrobnosti, věci ze zákulísí, o kterých se nezainteresovaný člověk běžně nedozví, abych si mohl svorně zanadávat na židozednáře v teplákách. Rozhodně bych to tu četl raději, než recenze na hry.

  - Kéž by byly recenze na aktuální filmy tak dlouhé a podrobné, jako jsou retrorecenze. Chápu, že o oblíbeném filmu napíšete víc, než o aktuálním škváru, ale co zkusit takový model: Napíšete běžnou recenzi, tak jako jste je psal dosud, pod tím uděláte tlustou čáru, napíšete "extended:" a pod to můžete přihodit bez ladu a skladu různé myšlenky, které vás napadly, ale do recenze byste je normálně nedal, páč by vám připadalo, že se to tam nehodí, že to tam nepatří, že by to beztak nikoho nezajímalo, že je to vaše soukromá věc atd...

  - Audiorozhovor s p. Kubíkem byl skvělý. Co takhle více zvukových záznamů rohovorů. Imho je to win-win, vám odpadne práce s přepisem a editováním a FFFilm se stane více multimediálním.

  OdpovědětVymazat
 19. Fakt pěkná holka, FF! Ačkoli mně se vždycky víc líbily hráčky na cello - to, jak mezi nohama drží ten velký nástroj, je prostě sexy :-)

  OdpovědětVymazat
 20. Mysh.82: Drzet nastroj pod bradou je taky dost sexy.

  OdpovědětVymazat
 21. Ad daneni: Penize zdanim jako normalni prijmy v ramci Zivnosti ("publikacni cinnost" + "internet").

  OdpovědětVymazat
 22. Ad audiorozhovory: Bohuzel, malokdo je tak brutalne otevreny jako Zdenek Kubik. Vetsina ostatnich tvurcu / producentu mi rekne maximalne "byl to uzasny projekt, se vsemi se mi pracovalo skvele, sveho divaka si ten film jiste najde", t.j. naprosto nezajimave veci.

  OdpovědětVymazat
 23. Tak už jsem ráno taky předplatil.

  OdpovědětVymazat
 24. Já nepochopil toto:

  Za zmínku stojí, že dnes (1. ledna) dorazily tři Bitcoiny (tedy dvakrát víc než za celý prosinec), ale ty už se do prosince nezapočítávají. Každopádně, moje vnoučata si za to v roce 2069 koupí hezký dům.

  Díky za vysvětlení :)

  OdpovědětVymazat
 25. víc o bouři pls ;-)

  OdpovědětVymazat
 26. Anonymní 13:29

  je to trochu starsi, ale mozna to, co chcete cist

  http://www.novinky.cz/kultura/1204-fffilm-bez-ceskeho-zneni-kamenak.html

  http://www.novinky.cz/kultura/1515-fffilm-bez-ceskeho-zneni-2-navrat-do-budoucnosti.html

  OdpovědětVymazat
 27. přímá platba autorovi je určitě fajn, ale představa že budu mít např. 20-50 oblíbených autorů tak jen nezapomenout poslat příspěvek každému koho jsem zrovna ten měsíc/týden četl nebo sledoval je náročné (pro mě)
  pokud by se tohle rozmohlo, asi by stálo za to udělat nějaký systém, kam by se daní autoři registrovali a následně by člověk jen na jednom webu vybíral komu a kolik chce poslat(následně by byla vygenerována výše platby s příslušným variabilním symbolem), s tím že o přerozdělení peněz by se potom staral dotyčný web - vím že už je to prostředník, ale dle mého by poplatek nemusel být veliký. Já bych toto využil spíš, nežli myslet na to že jsem někomu chtěl přispět (a komu, a kdy atd. atd.). Jen by mi jednou měsíčně přišlo upozornění na email a já už bych si odklikal komu chci kolik ten měsíc zaplatit. To mě jen napadlo když jsem četl Fukův komentář o tom jak by to v budoucnosti mohlo fungovat - jestli to už existuje tak pardon a jestli ne, tak to třeba Fuka napíše a bude ho to časem slušně živit :-) já nic takového vytvořit a následně prodat nedokážu :-(

  OdpovědětVymazat
 28. jo a ještě jsem chtěl Frantovi též popřát úspěšný rok 2012 a až si na něj někdy vzpomenu až budu zrovna na svém účtu provádět platby, taky nějakou tu korunu urvu sobě a rodině od úst a pošlu mu ji, protože myslím že to za to stojí

  a připojím se k ostatním - recenze her i filmové (či herní) hudby jsou fajn

  OdpovědětVymazat
 29. Mně někdo poslat 55k peněz, tak minimálně všem hromadně poděkuju, ale kolik třešní, tolik višní.

  OdpovědětVymazat
 30. Hustotles skoro presne takhle funguje ten flattr.com, ktery tady pouzivam. Bohuzel, nepouziva ho moc ceskych serveru...

  OdpovědětVymazat
 31. Fotka vynálezu zkázy chybí =///


  ---BOmbA!!!---
  Bulvární plátek The Mirror tvrdí, že čtvrtá SMRTONOSNÁ PAST bude o tom, jak Willisovi unesou jeho dceru, barovou tanečnici, kterou bude hrát Britney Spearsová! Pravděpodobně se zachrání tím, že začne zpívat a únoscům vyhřeznou mozky z hlav...

  OdpovědětVymazat
 32. http://www2.skoftenmedia.com/images/picdump/210/47.jpg

  OdpovědětVymazat
 33. Franto, velmi on topic, koukni na Louise CK:

  https://buy.louisck.net/news

  Suffice to say, jeho experiment zafungoval taky dobře, tohle opravdu je budoucnost placení za obsah na internetu.

  Jestli ho neznáš, koukni na

  http://www.youtube.com/watch?v=VABSoHYQr6k

  a pak si ten jeho stand-up kup :-)

  OdpovědětVymazat
 34. Ať fuka zkusí natočit nějaký stand-up recenze, třeba mu pak taky pošleme milijón.

  OdpovědětVymazat
 35. taky preju vsechno best do 2012.

  jeden tip: nestalo by za to, zvlast estli planujes vic retrorecenzi ,prihodit nejaky affiliate amazonu? me dneska na zaklade fffilm "doporuceni" prisly burtonovy vanoce, a bezosovi by se nic nestalo, kdyby se s tebou podelil.

  OdpovědětVymazat
 36. Anonym: Mozna se mylim, ale obavam se, ze lidi, kteri si na zaklade me recenze koupi originalni DVD na Amazonu, je naproste minimum. Pokud nekdo takovy je, tak mu doporucuji to DVD si radsi nekde stahnout a penize poslat mne. :)

  OdpovědětVymazat
 37. "Pokud nekdo takovy je, tak mu doporucuji to DVD si radsi nekde stahnout a penize poslat mne."

  už píšu trestní oznámení

  OdpovědětVymazat
 38. Franto, můžeš osvětlit to "za bitcoiny v Praze Dům"? Něco jsem o tom přečetl a jen málo pochopil - znamená to, že bitcoinů je jen omezené množství a dělí se na mnoho desetinných míst, takže časem, až se všechny vytěží, budou 3BC velké jmění?

  OdpovědětVymazat
 39. KillanD: Pokud se Bitcoiny uchyti tak jak je zamysleno, tak budou v prubehu casu prirozene nabyvat na hodnote, protoze jich bude existovat konstantni mnozstvi a nebude mozne nijak "vytisknout" dalsi.

  OdpovědětVymazat
 40. Františku, kolik bych musel měsíčně přispívat, abys mi zaručil, že odpovíš na každý můj (byť sebe úchylnější) komentář?

  OdpovědětVymazat
 41. Ctirad: Pokud bych mel odpovidat pravdive, tak hodne moc!

  OdpovědětVymazat
 42. ok, díky Frantisku, skoukl jsem jejich(Flattr) intro video a jak jsem cekal, nekdo tenhle napad mel a uz ho vypiloval do podoby v jake je plne funkcni

  OdpovědětVymazat
 43. Výborná debata, pobavil jsem se (i poučil), Frantovi jsem nic neposlal (nabízí se mi hloupá, obligátní výmluva, že sám mám daleko z ruky do huby, ale o tom to není, dycky se dá něco poslat...), ale děkuji, fandím, vážím si a třeba, možná, kdo ví jestli, nějakou pětikorunu časem zašlu :o)

  OdpovědětVymazat
 44. Uplne souhlasim s Anon 2. ledna 2012 13:29

  Vselijake psani o vecech "ze zakulisi" je hodne zajimave. Velmi na tobe Franto ocenuji, ze opravdu otevrene pises i treba kolik je zaplaceno za otitulkovani filmu apod.
  Je mi jasne, ze zeptat se nekoho jineho, tak z toho budou delat veledulezite tajemstvi a clovek by se podobne informace asi stezi dovedel.

  Taky si vysoce cenim toho, ze komentarum nechavas volny prubeh a nic (aspon myslim a doufam) nemazes. Zatim je to tady vzdycky sranda a neni nic horsiho, nez kdyz majitel blogu zacne "moderovat", cili cenzurovat a mazat to, co mu nejde pod nos. Ty to nechas, jak to lezi a bezi a za to fakt palec nahoru.

  Dalsi velke plus za to, jakym stylem pises. Je mi jasne, ze jsi na svem soukromem blogu a muzes si dovolit to, co bys treba jinde nemohl. Hlavne ale nepises jako vsichni jini "kritici", kteri se porad v recenzich snazi o radobychyre bonmoty, je to vsechno stejny styl a jeden by se z nich uz posral.

  Jestli bych te mohl poprosil, tak jen abys to nezacal prilis "rozmelnovat" - neco na chatu, tamhleto zas na facebooku, neco na google+ atd.
  Rad si vsechno prectu, ale takhle skakat me nebavi a ctu jenom tady.
  Hazej sem recenze, postrehy, zajimavosti, i recenze na vedeohry ktery nehraju, kazdy si neco najde a netristi si zbytecne zakladnu priznivcu.

  Heca glaja fichtelo neboli That's all I have to say.

  OdpovědětVymazat
 45. Souhlas s anonymem. Taky mě nebaví kontrolovat i soukr. blog a g+ atd..

  kdyby šlo všechno integrovat na fffilm přímo, bylo by to fajn.

  OdpovědětVymazat
 46. Nechces zacit tu a tam recenzovat nejake japonske anime, kdyz uz jezdis do toho japonska? Treba v nejakem Koutku zahranicni filmove kultury...

  OdpovědětVymazat
 47. hustotles: Na Slovensku už niečo také máme - Piano http://www.pianomedia.sk/main/index.php Pokiaľ viem v prípade úspechu plánovali systém rozbehnúť aj v čechách.

  OdpovědětVymazat
 48. Anonym s trestním oznámením: stahování filmů je u nás zcela legální, předplacené ve výpalném za média a tudíž doporučené přímo mediálními domy!

  OdpovědětVymazat
 49. Františku, krásnej rok 2012, užívej lásky a úspěchu - který si díky svým recenzím bezesporu zasloužíš. Budu posílat dál :) Díky!

  OdpovědětVymazat
 50. Fuka = zebrak bez kvalifikace a sebaucty

  OdpovědětVymazat
 51. koukám, že i po roce sem pořád leze ten slovenský retard.. asi tě má rád

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.