20.12.11

Recenze: Sherlock Holmes: Hra stínů [Sherlock Holmes: A Game of Shadows] - 80%

Profesor Moriarty (Jared Harris), geniální matematik, špičkový boxer, milionář a mezinárodní politik, cosi kuje a hodlá uvrhnout celou Evropu do chaosu. Zabránit mu v tom mohou jen Sherlock Holmes, Watson a nově také cikánská věštkyně (Noomi Rapaceová) a Holmesův homosexuálnější bratr Mycroft (Stephen Fry).Recenze ani nemusí být příliš dlouhá, protože film je v mnohém podobný prvnímu. Stále platí zvláštní vztah z prvního dílu, kdy Holmes je buď psychicky chorý nebo na tripu a provádí Watsonovi hrozně ošklivé věci, aniž by ho tento za to zabil nebo navždy opustil (i když tím neustále vyhrožuje). I akční scény a šílené dedukce působí velmi podobným dojmem jako v jedničce, jen jsou snad ještě více matrixoidní.

Zásadnější změna spočívá v tom, že se tentokrát více cestuje (vlakem, autem, na koních i na mule), po Anglii i po Evropě, takže výsledek více připomíná tradiční bondovku.

(Eiffelovka se ve filmu vyskytuje celkem dvě a půl sekundy)

Přestože je ve filmu nejedna velmi vydařená sekvence, celkový dojem je podobně gulášovitý jako Holmesova psýché. Stejně jako v jedničce si Guy Ritchie moc nepotrpí na nějaké nuance a opět režíruje způsobem "Kulometným tempem budu na diváka házet bez ladu a skladu všechno možné, a ono se mu něco z toho zalíbí." A ono to celkem funguje, přestože jsem na mnoha místech měl pocit, že spolu hlavní hrdinové žertovně špílcují nikoliv proto, že to v dané chvíli vyplývá ze vztahu Holmese a Watsona, nýbrž proto, že to Downeyovi a Lawovi přišlo jako dobrá švanda. A že něco vybuchuje nikoliv z logiky děje, ale protože Ritchiemu připadalo, že už dlouho nic nevybuchlo.

Z řemeslné stránky je film úžasný, obzvlášť se mi líbily digitální dokreslovačky velkých staveb a strojů, připomínající skoro něco od Karla Zemana. Za zmínku stojí i hudba, ve které se mísí Hans Zimmer s cimbály a Don Giovanni se soundtrackem ze 40 let starého westernu (Holmes jede na mule, tak k tomu logicky hraje soundtrack z "Two Mules for Sister Sara".

Dovolil bych si ocitovat závěrečné titulky:  "Music by Hans Zimmer, Lorne Balfe, Wofgang Amadeus Mozart, Ennio Morricone & Cigánski Baróni". A to tak nějak vystihuje celý tento bohémský film.

25 komentářů:

 1. Můžeme doufat v FF, postavu ukazující své čerstvé anální bělení, jízdu autobusem do Lidic, kokota v teplácích, odporné povislá prsa nebo alespoň v cameo slavé PP?

  OdpovědětVymazat
 2. Vzhledem k době kdy si to odehrává tam bude možná kanální bělení.

  OdpovědětVymazat
 3. škoda, že film po stránce tržeb poměrně propadl...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tos vyčet gde? v Mateřídoušce? 6MLD Kč zisk ti ye málo?

   Vymazat
 4. Balfe spoluskládal nebo jen additional music?

  OdpovědětVymazat
 5. Anonym: Je to slozitejsi. V hlavnich titulcich je myslim "Music by Zimmer, Produced by Balfe", v zaverecnych je pomerne prominentni titulek "Additional music by Balfe", jako prvni v sekci "Hudba".

  OdpovědětVymazat
 6. První Holmes se mi líbil, a Cigánští Baroni to musí jen vylepšit.

  OdpovědětVymazat
 7. SloMo vypadá celkem vydařeně, snad toho tam nebude příliš.
  Nejen Holmesova psýché :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Holmes je buď psychicky chorý nebo na tripu ... no je na tripu, sorry v originálu tuším šňupe kokain

  OdpovědětVymazat
 9. jeste aby tak ciganski baroni meli analni beleni, to by byl sukces!

  OdpovědětVymazat
 10. Pozitkar: nesnupe, picha si roztok (seven per-cent solution). Dale morfium.

  OdpovědětVymazat
 11. Franto, viděl jsi anglickou seriálovou verzi nebo četl knihy? Tenhle film je dobře řemeslně zpracovaný a zajisté zábavný, ale tak strašně pokřivuje a amerikanizuje původní námět, že fanouškům původního Sherlocka je z toho do pláče.

  OdpovědětVymazat
 12. Ale povídky a romány s Holmesem byla spíše "spotřební" literatura, jako rodokapsy. A to neříkám já, to říkal sám Doyle, který si mnohem více vážil úspěchu svých "vážných" historických románů (které už však dnes skoro nikdo nezná, jelikož je přebil fenomén Holmese).
  Tím nesnižuji hodnotu děl s Holmesem. Doyle byl skvělý a všestranný spisovatel (vytvořil třeba i sci-fi Ztracený svět) a u Holmese čerpal z vlastních zkušeností s kriminalistikou. Ovšem bylo by naivní chránit Holmese jako nedotknutelnou ikonu. Navíc nové interpretace (ať už akční americký Holmes, tradiční seriálový britský gentleman nebo novější zcela asociální magor z posledního seriálu na BBC) jen dokazují, že ta postava stále žije a inspiruje další a další tvůrce. Což je jedině k jejímu prospěchu.

  OdpovědětVymazat
 13. mysh.82 + priZdisrac bez do prdele nemame te tu radi.

  OdpovědětVymazat
 14. Jim_MatriX:
  Tak to je hrozná škoda, z toho úplně nebudu spát. Producenti asi chudáci chcípnou hlady.

  OdpovědětVymazat
 15. Ještě k tomu Holmesovu jídelníčku: požíval sice kokain, ale jen z nudy, když neměl nějakou záhadu k rozřešení (např. na začátku Podpisu čtyř.) Když byl "ve službě", tak nefetoval.

  OdpovědětVymazat
 16. Fanouskum Holmese: Sorry ale cetl jsem snad vsechny povidky a romany ktere byly vydany a tam Holmes docela odpovidal tomu z minuleho filmu (tento jsem jeste nevidel). Bud mel pripad nebo deprese a neco si pichal, obcas delal docela silene veci atd. A Watson byva liceny jako veteran z afghanske valky, ktereho Holmes s sebou bere kvuli jeho pistoli. Cili ne natvrdly trouba, ktereho ma starik Holmes u sebe aby mu mohl vsechno po lopate vysvetlovat.

  OdpovědětVymazat
 17. Jsem dlouholety fanousek Doyleovych knih. Musim rict, ze dosud me vsechna filmova zpracovani vicemene zklamaly.Prave krome tohoto zpracovani (resp. predchoziho dilu). tady je Holmes konecne spravne excentricky a proste cool.

  Konecne taky prestali delat z Watsona blekotajiciho idiota, ktery si bez Holemse ani nezavaze tkanicky!

  OdpovědětVymazat
 18. Filmy bez odporných prsů můj intelektuální vkus již neuspokojí...

  OdpovědětVymazat
 19. Co se týká nových zpracování Holmese, tak mě se velmi líbil ten seriál s Benedictem Cumberbatchem (podstatně víc než ten s Downeym a to i ten se mí líbil)

  OdpovědětVymazat
 20. Právě jsem se vrátila z Hradu, vlastně z kina - v UK už Sherlock 2 běží. Zhruba od 10. minuty jsem si úpěnlivě přála, aby film co nejdřív skončil. Souhlasím s FF, že film je guláš, ve kterém je jedno, co a proč vybuchuje, hlavně když bude šupa co největší a rozlítne se to co nejdál, a kde je příběh tak nějak na druhé koleji. No, spíš jde o kolejiště jak na Hlavním nádraží - děj (?) obsahuje několik vedlejších motivů, které pro příběh (?) nejsou vůbec podstatné, například když POZOR SPOILER ve sklepě narazíme na kohosi, kdo o minutu později natáhne bačkory, a úplně zbytečně se dozvídáme cosi o jeho rodině KONEC SPOILERU. Dále dávám FF za pravdu, že se ve filmu hodně cestuje, ale nepochopila jsem, proč vlastně, snad abychom žasli, jak pěkně vypadají nasvícená pařížská Opera nebo švýcarské Alpy. V čem se s FF neztotožňuju, je tvrzení, že to celé tak nějak funguje, a navzdory svým třem oblíbencům (Downey, Law, Fry) ty dvě hodiny pokládám za nenávratně ztracený čas.

  OdpovědětVymazat
 21. Bol som práve na predpremiére, nedá mi nereagovať na

  "POZOR SPOILER ve sklepě narazíme na kohosi, kdo o minutu později natáhne bačkory, a úplně zbytečně se dozvídáme cosi o jeho rodině KONEC SPOILERU."

  Ak niekto nepochopí, že sa konkrétne v tejto scéne dozvie o rodine preto, lebo je motívom "natáhnutí bačkor" a týmto sa dozvedá aj o metódach inej postavy, tak tomu sa film (akýkoľvek okrem najjednoduchších, napr. Seagaloviek) nebude páčiť.

  Mne sa Sherlock 2 páčil hodne, podobne ako jednotka.

  OdpovědětVymazat
 22. Já jsem souvislost rodiny a bačkor pochopila, jen mi to přišlo jako zbytečná, pro děj nepodstatná scéna, bez které (a jiných) by se film v pohodě obešel. Ovšem co by pak vyplnilo ty dvě hodiny, že?

  OdpovědětVymazat
 23. A prosím, Seagalovky teda už vůbec ne...

  OdpovědětVymazat
 24. Řekla bych, že to nebyla mula ale poník.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.