26.12.11

Retro Recenze: Plod noci [Nightbreed] - 80%

Dnes opět zalovím v paměti a přinesu vám něco tripovitějšího méně známého z roku 1990:Clive Barker je, pokud byste to náhodou nevěděli, slušně slavný hororový spisovatel. Kromě toho je i občasný režisér a pravděpodobně znáte jeho Hellraisera, kterého natočil podle vlastní povídky. (Mimochodem, už někdo zjistil, zda se lze Hellraiserovi ubránit prostým mlácením kladivem do jeho hřebíků?) Nightbreed (u nás na videu vyšel jako Plod noci) je novější film a vznikl podle jeho novely "Cabal".

Hrdinou filmu je Aaron Boone, který je sužován nočními můrami. Jeho psychiatr mu vysvětlí, že ty sny má proto, že je psychicky narušený a - aniž by o tom sám věděl - brutální vrah, o kterém mluví celé město. Aaron se sebere a uteče na místo, o kterém se mu zdává. Je to hřbitov a pod ním město mrtvých Midian, kde žijí... Něco mezi démony, zombiemi a bohy.

To by byl dobrý twist sám o sobě, ale následně se ukáže, že tím brutálním vrahem je ve skutečnosti onen psychiatr a Aarona zabije, takže se z něj stane jeden z nemrtvých. Zbytek filmu je pak o tom, jak se parta hodných (plus mínus) nemrtvých v podzemním městě pod hřbitovem brání útoku zlých lidí.

Speciální bonus: Toho psychiatra hraje David Cronenberg!


On je celý Nighbreed takovým jedním speciálním fanouškovským bonusem. Z hlediska filmového mainstreamu je film absolutně "politicky nekorektní", velmi originální a celkem úspěšně se mu daří vzbuzovat v divákovi sympatie s postavami, které by v jiných filmech byli těmi nejtypičtějšími záporáky. Každý z "Nightbreedu" je jiný, jinak vypadá, jinak mluví, má jiné dovednosti a schopnosti. Trochu to připomíná nějakou depresivní videohru (viz P.S. na konci). Podle Nightbreedu dokonce vznikly dvě hry (akční a klikací), ale vzhledem k tomu, že to bylo na počátku 90. let (pro Amigu), o nějaké atmosféře se u nich nedá mluvit.

Ale zpět k filmu. Barker pracoval s malým rozpočtem a nemohl si dovolit žádné pořádné CGI, takže si vypomáhal klasickými maskami, loutkami a animací a vypomohl si celkem slušně. Dnes ale bohužel působí některé scény po technické stránce až směšně. Škoda, že se film nestal dostatečně kultovním na to, aby dnes natočili jeho drahý remake. K Nightbreedu by se to docela hodilo.

Nedá se říct, že by se protřelý filmový divák u Nightbreedu bál. Nedá se ani říct, že je to výjimečně dobrý film. V téhle branži je ale nutno ocenit všechno, co je originální a současně není blbé. A Nightbreed, i když jako celek úplně stoprocentně nefunguje, obsahuje mnoho velmi nápaditých a dobře fungujících scén nebo hlášek. A fajnový soundtrack Dannyho Elfmana.

P.S: Na Nightbreed jsem si vzpomněl proto, že jsem hraju depresivní nekro videohru "Dark Souls", jejíž autoři pravděpodobně Nightbreed mají moc rádi. Protože v nejbližší dnech nebudou nové filmy na recenzování, napíšu pravděpodobně (kromě filmových retro recenzí) i něco o ní.

18 komentářů:

 1. To je můj oblíbenej film! Super :)

  Dvě perličky:

  Původní verze byla delší asi 45 minut, ale už se k ní nenašel negativ, existuje jen workprint v horší kvalitě (navíc v těch "přidanejch" scénách chybí hudba). Hledání toho negativu byla docela slušná kauza :)

  http://www.clivebarker.info/morenightbreed.html

  Barker v pár rozhovorech naznačil, že příběh Night Breed je metafora o homosexualitě v dobách, kdy se ještě bál veřejně "vyoutovat". :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Režisérský sestřih po letech aktuálně na různých nosičích, závěrečná bitva významně rozšířena, masakr. :-)

   Vymazat
 2. Hru Nightbreed si pamätám zo ZX Spectra. Malo to svojim spôsobom zaujímavú grafiku a bolo to absolútne nehrateľné :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Nightbreed se mi líbil moc, viděl jsem ho jako puberťák a - nezlob se Františku, ale myslím, že to bylo něco jako Twillight akorát pro hetero outsidery. Tenkrát mě fakt dostal vizuál, jakože design masek (třeba převlek psychiatra). A co se týče Dark Souls - už se těším, jsem velký fanda Demons Souls, což je její předchůdce. Halelůja.

  OdpovědětVymazat
 4. Bude retro recenze Komanda? Prosím prosím :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Tyhle retro recenze prostě můžu. Otevírání obzorů, hooray!

  A o Dark Souls si taky rád něco přečtu. Po nich by si franta mohl dát ještě Zaklínače, ať má dobré porovnání dvou přístupů k RPG (zaměření na boj a survival versus zaměření na příběh a dialogy).

  A vůbec, nevadilo by mi kdyby franta psal o čemkoliv, nemusí to bejt jen fffilm, dammit.

  OdpovědětVymazat
 6. V Dark Souls právě umírám :)
  Super hra, těším se na článek :)

  OdpovědětVymazat
 7. prave som docital Barkerove Velke a tajne show a stale si hovorim, cim to je, ze jeho epicke a velmi dobre sfilmovatelne knihy nie su sfilmovavane castejsie. Naposledy celkom slusny Midnight meat train, aj ked to bola len poviedka.

  OdpovědětVymazat
 8. Na fffilmu nelze psát o hrách, zde se mnohou řešit pouze tepláky, sms, odporná prsa a znevažovat státní smutek...

  OdpovědětVymazat
 9. Barker je mimo to ještě velmi slušný malíř, bych doplnil.

  OdpovědětVymazat
 10. Barker je mimo to ještě velmi slušný hulič ptaku, bych doplnil.

  OdpovědětVymazat
 11. napadaju mi dva dovody, preco je jeho sexualna orientacia pre teba podstatny fakt. ten prvy je, ze ho vidis ako potencialneho partnera a ten druhy, ze si teply

  OdpovědětVymazat
 12. Anonym: Těch huličů ptáků je tady mezi náma víc a už to o Barkerovi dávno víme, tak si nedělej starosti. :)

  OdpovědětVymazat
 13. Hellraiser? Nejmenoval se "hlavní" hrdina Pinhead?

  OdpovědětVymazat
 14. ja jsem taky zvedav jestli od barkera nekdy sfilmujou tortured souls. to by mohlo byt masicko, agonistes, talisac.....

  OdpovědětVymazat
 15. Nevěděl jsem, že je Barker homokláda... takhle zpětně to vysvětluje ty "gay" úseky v Imagice, kterou jsem četl v pubertě. Ale vzpomínám si, že to nebyly vůbec špatný knížky.

  OdpovědětVymazat
 16. Jo ten Frantuv "Hellraiser" byl Pinhead, byl to vedouci cenobitu.

  OdpovědětVymazat
 17. 26. prosince 2011 17:37
  napadaju mi dva dovody, preco si myslis ze je jeho sexualna orientacia pre mna podstatny fakt. ten prvy je, ze ma vidis ako potencialneho partnera a ten druhy, ze si teply.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.