21.4.13

Recenze: Záhada Hory mrtvých [The Dyatlov Pass Incident] - 10%

V roce 1959 v uralský horách za dosud nevysvětlených okolností zemřelo devět turistů. Nyní se do stejných míst vydává pět mladých amerických studentů, aby vypátrali, co se zde vlastně před více než 50 lety stalo...Především: "Incident v Djatlovově průsmyku" se skutečně stal. Tedy, není jasné, co se tam přesně stalo, ale teoretizuje se o tom už 50 let a není to virální reklama na tento nový film. (Který, mimochodem, je uváděn v kinech v bývalých sovětských republikách, ve Vietnamu a v České republice. Všude jinde jde přímo na DVD / BluRay.)

I většinou střídmá Wikipedie připouští, že se tehdy v horách skutečně stalo něco nevysvětlitelného. A každý milovník záhad a konspirací si na tehdejších událostech opravdu smlsne:Filmové zpracování takové story mohlo být velmi zajímavé. Proto jsem byl poněkud smutný z toho, jak hrozně blbý tento film je. A je hrozně laciný a dost špatně zrežírovaný (Rennym Harlinem, kdysi slavným režisérem Smrtonosné pasti 2 a Cliffhangera).

Především je nutno upozornit, že Záhada hory mrtvých je "na motivy skutečných událostí" (což se tvrdí na jejím začátku) asi stejně, jako (hypotetický) film o amerických studentech, kteří v roce 2013 navštíví Prahu a zde sledují jak Golem bourá domy, dokud ho nezastaví Spiderman. Hybatelem děje má být ona "skutečná událost" z roku 1959, ale ta je použita jen jako záminka k hodně debilní a hodně nesmyslné zápletce jako z "Akt X".

Kterou vám kompletně prozradím, abyste na film nemuseli chodit a přesto mohli společně se mnou kroutit hlavou, jak hluboko může klesnout kdysi slavný režisér (který si film také sám produkoval). Jediným plusem je, že se zjevně natáčelo v nějaké reálné post-sovětské zemi, takže městečko vypadá patřičně zanedbaně, auta jsou patřičně rozpadlá, obyvatelé mluví správnou ruštinou atd...

Pět studentů tedy odjede do ruského městečka pod horami, kde na ně všichni podivně koukají. Chtějí navštívit desátého člena výpravy, který přežil a je ve zdejším blázinci. V blázinci jim ošetřovatelé řeknou, že tam nikdo takový není. Jen v okně ve druhém patře shodou okolností stojí vytřeštěný dědeček a drží ceduli s nápisem "Уходите!". Studenti odejdou.

Jedna důchodkyně studentům prozradí, že se před 50 lety zúčastnila pátrání, a že objevili 11 mrtvých těl, nikoliv 9 (toto je "důchodkyně X", zapamatujte si ji, později bude důležitá).

Studenti tedy vyrazí do hor, přičemž krajina i počasí celou dobu vypadá docela příjemně, asi jako když v teplý podzimní den vystupujete na Sněžku - a nevzbuzuje to vůbec žádný strach nebo napětí. Studenti se spolu baví, obě děvčata souloží/chtějí souložit se dvěma ze tří hochů (ale není to vidět). Vše je natáčeno jakoby "dokumentárně", jako Záhada Blair Witch, Monstrum atd., ale kamera je o něco méně rozklepaná a obraz je superkvalitní - ne jako z videa.

V první více než polovině filmu pozůstává veškerá hrůza z toho, že se občas obraz v kameře divně rozpadne, z dáli se ozývají divné zvuky a ve sněhu u stanů se objevují stopy bosých nohou, které zničeho nic začínají a zničeho nic končí (ale studenti si z toho nic nedělají, protože si myslí, že to je žertík někoho z nich). Pak spadne lavina a zabije jednu z holek. Dva přeživší objeví ve skále pancéřové dveře, ale přijde jim jako skvělý nápad neříct o nich zbývajícím dvěma a počkat až se objeví ruští vojáci, kteří zastřelí jednoho z kluků.

Zbývající tři živí studenti se schovají do pancéřových dveří, za nimiž je typický sovětský bunkr a v něm typická supertajná laboratoř, dávno opuštěná a zničená (hrozně mi to připomínalo starší díly videohry "Resident Evil"). Zde studenti objeví různé staré mumifikované mrtvoly, operační sál a složky s fotografiemi a údaji o Filadelfském experimentu! Také zde najdou přesně stejnou videokameru, jako mají v ruce, a v ní je kazeta se stejnými nahranými záběry, jakou mají ve své videokameře! Než stačí tuto kameru B převinout do časového úseku, který právě prožívají, vybije se akumulátor (a nenapadne je dát do ní nabitý akumulátor ze své kamery A). A také tady najdou jaderný reaktor.


V tuto chvíli už jsem jen čekal, kdy se objeví Dr. Emmett Brown a bude se pokušet získat 1,2 džigawatů z reaktoru, ale byl jsem překvapen, protože se místo něj objevili dva Glumové z Pána prstenů - tedy dvě špatně animované CGI turbozombie, které skákaly po zdech a teleportovaly se. Ty sežraly jednoho ze studentů, takže zůstal jen jeden hoch a jedno děvče. Ti utekli z laboratoře dále do nitra hory, za další pancéřové dveře (skrz které se zombie nemohou teleportovat) a zde našli kamennou chodbu a v ní se vlnilo nějaké silové pole, či co.

Ze všeho, co se dosud stalo, si vzdělaný student vyvodí jediný možný logický závěr: To silové pole je starý eskymácký teleport a je to jediný způsob, jak uniknout dvěma turbozombiím. Protože teleport nemá žádná viditelná tlačítka, je nutné ho ovládat silou vůle, vzpomínkou na nějaké konkrétní místo. Protože to musí být jasná a silná vzpomínka, tudíž nedávná, tak se rozhodnou myslet na místo venku těsně u vchodu do bunkru (kde na ně zřejmě čekají ti ruští vojáci, ale to jim najednou nevadí). Opravdu nekecám, tohle všechno si oba hrdinové vyvodí jen na základě toho, že vidí CGI efekt v jeskynní chodbě. Takže vlezou do teleportu, zableskne se, a pak...

Pak se odehraje závěrečná scéna, jejíž epičnost překonává všechny fyzikální zákony, a jsem si skoro jist, že jsem ji pochopil správně:
  • Kamera se skutečně přenese před jeskyni, k pancéřovým dveřím, a zabírá těla obou studentů, kteří leží nehybně ve sněhu (a nejeví známky života).
  • Objeví se pár ruských vojáků, kteří se tváří rozmrzele.
  • Objeví se mladé ruské děvče, které říká cosi o "ztracených turistech" a vojáci ji zaženou. Je to mladá Důchodkyně X (viz výše), což nám ale má dojít až za chvíli.
  • Vojáci seberou oba studenty (stále nejevící známky života) a odnesou je dovnitř do do bunkru, kde je všechno čisté, nezničené, fungující a je zde spousta lidí. Zjevně jsme se propadli časem, ale vojákovi, který nese kameru z roku 2012 a dál s ní natáčí, na ní nepřipadá nic divného.
  • Vojáci si řeknou pár slov o tom, že "tyhlety bude chtít vidět doktor", svléknou studenty z šatů a ukáže se, že to nejsou studenti, nýbrž vyzáblé zombie!
  • Zombie jsou pověšeny na háky do spižírny a před ně je položena stále běžící kamera (na místo, kde byla o 50 let později nalezena, stále s nabitým akumulátorem).
  • Kamera nazoomuje na hlavu zombie-samice, která má za uchem stejné tetování, jaké tam měla studentka.
  • Zombie otevře oči.
  • The End.

Přísahám, že jsem se nesnažil ten závěr záměrně zesměšnit, opravdu se to odehrálo takto, ale natolik mě to překvapilo, že mi až dosti dlouho po skončení filmu došlo, že se skutečně cestovalo časem (dvě videokamery, důchodkyně, 9 vs. 11 obětí) a že studenti vlastně honili v bunkru sami sebe, podobně jako mladí lidé v těchto NSFW videích.

Nemohu se dočkat pokračování...

1 komentář:

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.