2.4.13

Recenze: Jack a obři [Jack The Giant Slayer] - 40%

Jack je nuzný mladý farmář a náhodou se dostane ke kouzelným fazolím, ze kterých může vyrůst strom až do nebeské říše, kde žijí obři. Což se stane, a omylem se tam nahoru k obrům dostane i princezna. Jack (a několik dalších lidí) ji šplhá nahoru zachránit.Jack a obři je ne úplně podařený film, na kterém jsou některé věci příjemné a jiné divné až nepříjemné. Když to zprůměruji, vyjde mi něco okolo zlatého středu, ale bohužel mu musím ubrat nějaké body za to, že jsem český divák a že film je dabovaný...

"Jack and the Beanstalk" je extrémně známá pohádka, kterou slyšelo snad každé dítě, žijící v USA. Existuje ve spoustě verzí a permutací, ale když mladý Američánek uslyší "Fee Fi Fo Fum", je to pro něj něco jako pro nás "Ovčáci čtveráci, vy jste naši vičku". Film začíná přesně těmito slabikami, ale později se ukáže, že (narozdíl od pohádky) jsou to jména konkrétních obrů. V české verzi je to "Fee Fi Fo Fum" přeloženo, už si nepamatuji jak, ale něco ve stylu "Flik, Flak, Flok, Flek". Není to špatný překlad, ale na českého diváka to nutně musí působit jako kdyby byl vypravěč na tripu (že jsou to jména obrů, to se dozví až v půlce filmu).

A takových věcí je ve filmu hodně. Různé drobnosti, které nějak odkazují na původní pohádku, případně tyto elementy nějak mutují a dělají z nich něco jiného. Pro člověka, který k tomu všemu přistupuje jako k původní pohádce, se celým filmem nese neodbytný pocit, že mu jakási důležitá vrstva toho celého uniká...

Docela mě iritovala nekonzistentnost v rámci příběhu, často i v různých záběrech jediné scény. Například země obrů se nachází někde mezi 300 metry a 10 kilometry nad zemí, v každé scéně je to jinak. Megastromy z kouzelných fazolí někdy unesou šplhající obry (a je to bráno jako samozřejmý fakt, nezbytný pro děj), ale jindy se pod nimi prohýbají a visí dolů (a je to bráno jako samozřejmý fakt, nezbytný pro děj). Královské vojsko se rozhodne pokácet megastonek, pracuje na tom mnoho hodin, a pak jsou všichni hrozně vyjeveni, že pokácený stonek spadne...

Jack (Nicholas Hoult) mi byl strašlivě nesympatický, až nepříjemný - takhle nějak si představuji mladého Hannibala Lectera. Chemie mezi ním a princeznou je nulová (princezna je spíš jen taková rekvizita). Mnohem zajímavější je Ewan McGregor jako rytíř Elmont. Férový chlap s nadhledem a šviháckým knírkem, který je příliš sexy na to, aby se zajímal o ženské. Třetí hlavní postavou pak je Stanley Tucci (kterého jsem celý film nepoznal, protože je zarostlý a nafouklý!) jako zlý Roderick, který si má vzít princeznu, ale nějak mu to nestačí, tak si vymyslí složitý plán, jak si podrobí obry a s jejich pomocí dobyde... zřejmě něco víc, než celou říši (kterou by sňatkem získal tak jako tak)... Hlavní obr se dvěma hlavami pak vznikl (ta větší hlava) podle obličeje Billa Nighyho, který ho v původním znění také mluví.

Pokud můžu soudit podle pár minut anglických ukázek, které jsem viděl, český dabing filmu moc nepomohl a leckteré hlášky v českém znění postrádají šmrnc. Obzvlášť nepříjemné jsou pokusy o veršované říkanky.

Film byl jistě drahý, ale působí zvláštně nesourodě, jako kdyby do sebe jeho jednotlivé elementy špatně zapadaly, nebo jako kdyby každou scénu točil někdo jiný. Celé to režíroval Bryan Singer (Obvyklí podezřelí, X-Men, Superman se vrací) a vztahy hlavních hrdinů působí tak nějak... neheterosexuálně.


Triky jsou správně vyrenderované a virtuálně nasvícené, ale ve většině scén s obry mi vůbec nepřišlo na mysl, že bych se snad díval na živé hrdiny. Byli to jenom dobře animovaní virtuální pajďuláci.

Po 90 minutách pohádka logicky, emočně a celkem smysluplně skončí happyendem, nicméně okamžitě následuje něco jako sequel, pozůstávající z třicetiminutové bitvy tuctů obrů proti stovkám lidí, bránicím zámek (z těchto scén pochází většina akce, která je vidět v traileru). Kontrast mezi prvními třemi čtvrtinami (které jsou spíš hravé) a poslední čtvrtinou (která je spíš zkopírovaná z Pána prstenů) je podivný. A úplně na konci je bizarní náznak, že pokračování se bude odehrávat v současnosti! Ale k tomu jistě nedojde, protože Jack a obři byl strašlivý propadák.

3D je opět zcela zbytečné a místy na škodu, protože se mnoho scén odehrává ve tmě.

14 komentářů:

 1. Moment? Ony jsou v kinech jen dabované 3D kopie? Žádná 2D s titulky? Pokud ano, tak si to rovnou ze seznamu návštěv škrtám.

  OdpovědětVymazat
 2. Ten Nicholas Hoult je fakt hroznej gej a tentokrát to myslím fakt jako echt urážku. Na to bych se dívat nemohl už jen kvůli němu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale mohl, stejně jako ti nevadí, že máš mezi nohama díru

   Vymazat
  2. Tobě asi schází anální orgasmus, co?

   Vymazat
 3. Fuku navštěvuje vĕru zajímavé stránky. Ne že by mne překvapovalo, že je tak hrozně moc gay, ale jsem rád, když si čas od času potvrdím své domněnky. Chudák Hanka, namísto atraktivních chlapců s velkými nástroji z orchestru si vybere vyhořelého pseudoprogramátora s čivavo z v trenkách. Ženské myšlení je nevypočitatelné...

  OdpovědětVymazat
 4. "Líbí" se mi, jak je tu téměř v každým článku nějaká narážka na trip/tripování/psychedelično/LSD/lysohlávky/etc. a pokaždý je to v tom kontextu použitý naprosto blbě (neboť Franta prostě nemá nejmenší tušení, co to ten trip ve skutečnosti je a působí to jako kdyby Zdeněk Troška dával do každýho svýho filmu odkaz na Bergmana).

  Holt dneska je to cool a trendy no, rvát do článků slova jako "trip" a "psychedelický"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to řekl Karel Capek, myslim, ze není nutny vse absolovovat na vlastní kuzi, aby clovek získal odpovídající vedomost; mozna ale kdybys napsal, co to ten trip je, místo ty tvy onanyje, ze bysme tu prisli na lepsi způsob, jak se ti vysmat, radost by se nasobila

   Vymazat
  2. http://psychoanalyza.com/testovani-reality/
   je to ten "trip", kterej je ve stejnym clanku, ve kterym se vyskytuje vyraz "tarotove karty"?
   v tom pripade je to jiny trip, nez o kterem mluvi Fuka imho..

   Vymazat
 5. Hustý, Emmerich pořadatel divokejch gay orgií. Jsi fakt detektiv, Franto, nenapadlo by mě, že gay stojí za zbořením White House a zeměkoulí v plamenech, nabízí to zajímavý prostor pro konspirační teorie.

  OdpovědětVymazat
 6. Ten blbec na posledním sreenu je Radovan Kaluža?

  OdpovědětVymazat
 7. No, pokud ten voice over je od Iana McKellena, tak je to sausage fest jak vyšitej.

  OdpovědětVymazat
 8. Nicholas Hoult nevypadal příliš heterosexuálně ani v jeho nejslavnějším filmu: http://movies.about.com/od/asingleman/ig/A-Single-Man-Photos/asinglemanpic5.htm :-) Vypadá prostě božsky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z toho filmu je použitelnej jen ten model z parkoviště.
   U Nicholase je průšvih, že je slizkej a s každým rokem to bude asi jen horší.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.