19.4.13

Marie Kreyer [Marie Krøyer] - 70%

Marie Kreyerová byla dánská malířka, která se proslavila především tím, že byla manželkou Pedera Severina Kreyera, nejslavnějšího dánského malíře. "Nejslavnější dánský malíř" pro mě znamená asi tolik jako "Nejslavnější ukrajinský krasobruslař", takže jsem o něm pochopitelně nikdy neslyšel.Bille August (Dům duchů) natočil o nich obou životopisný film. A také o švédském skladateli, který se stal Mariiným milencem a kterého Peder nechal bydlet v domku u jejich baráku, aby mohla Marie být přes den s milencem a v noci s manželem.

Kromě tohoto dobrého nápadu měl Peder Kreyer spíše divné nápady, například se občas pokakal, občas nutil malou dcerku aportovat, občas střílel po lidech z brokovnice a občas chtěl manželce po rozvodu sebrat dceru. Naštěstí ho pak dali do blázince...

Takhle to může znít jako zábavná podívaná, ale ve skutečnosti se v životě Kreyerových (a skladatele) zase tak moc zajímavého nestalo (aspoň podle tohoto filmu). Prostě spolu žili ve dvou (a měli severský klinický neerotický sex), pak ve třech, pak a byly nějaké tahanice o dcerku.

Chvílemi je film vizuálně zajímavý (zdá se, že místy kopíruje obrazy zúčastněných) a občas se objeví svěží černohumorová drobnost, například když při pohřbu hodně prší a rakev tudíž v hrobě plave...

Celkově na mě ale film působil dojmem, že Kreyer možná byl kvalitní malíř, ale byl jen o trochu víc šílený, než je v severských zemích běžné, a zase tak moc zajímavého se v jeho životě nestalo. A totéž platí pro Kreyerovou, s tím rozdílem, že ta se ani nepokakávala.

1 komentář:

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.