12.4.13

Recenze: Temné nebe [Dark Skies] - 20%

V domku jedné rodiny (rodiče, dva malí synové) se začnou dít divné věci. Halucinace, divné sny, alarmy se spouští v noci samy od sebe, někdo vyjedl ledničku a postavil z plechovek abstraktní umění v jídelně, o okna domu se houfně zabíjejí ptáci, a tak dále...

Záhy vznikne podezření, že rodinu obtěžují mimozemšťani a chtějí někoho z ní unést / ovládat / dělat na něm pokusy...Ke kompletnímu popisu děje schází už jen to, že ve druhé polovině filmu rodina vyhledá J.K. Simmonse, který jí (jako UFO-fanatik) vysvětlí, že už v sobě všichni mají ovládací čipy od ufonů a že nemá smysl proti tomu bojovat (protože on ho v sobě má taky).

V tuto chvíli jsem se sám sebe zeptal, proč tedy celá rodina nejde k doktorovi / na policii / do televize, kde by snadno prokázala (např. rentgenem), že mají všichni čtyři v hlavě něco divného, a udělalo by se kolem toho nějaké haló.

Ve filmu se vůbec děje mnoho věcí, které jsou podivné / nevysvětlitelné, je snadno prokazatelné, že se staly (existuje videozáznam, svědci, hmatatelný důkaz), ale přesto rodině pořád nikdo nevěří, a dokonce ani členové rodiny navzájem nevěří sobě, že se děje něco "z jiného světa". Znovu a znovu dochází k situacím ve stylu "Na domácích kamerách vidím záběry mimozemšťanů, kteří se v noci chodí koukat do našich ložnic. --->>> OK, jdu si lehnout a zítra to možná s manželkou probereme. --->>> Profit!"

Vzhledem k tomu, že rodina brzy odhalí, že pro emzáky neplatí fyzikální zákony a tito procházejí skrz zdi rychlostí několika metrů za jedno políčko filmu, je také trochu divné, že finále filmu spočívá v tom, že se celá rodina zamkne v domě a zatluče okna i dveře dřevotřískou.

To jsou ale všechno jen takové drobnosti.

Hlavní je, že se celý film nic zajímavého nestane. Občas má někdo vidiny / záchvaty, občas někdo něco přestěhuje v kuchyni, občas stojí hubená postava v ložnici, občas, někomu krvácí nos... V některých z těchto scén se po chvíli ukáže, že se to vlastně nestalo a byl to jenom sen. Ale i kdyby se to stalo, pořád by to nebylo nic šokujícího nebo aspoň zajímavého. J.K. Simmonsovo cameo na pár minut trochu pozvedne náladu, ale je to příliš málo a příliš pozdě.

Film je laciný, nenápaditě natočený, s průměrnými hereckými výkony. Především mi ale naprosto uniká, jak vůbec někdo mohl přijít v roce 2012 s nápadem natočit tento film, který je spatlán dohromady ze špatně vykradených scén Blízkých setkání třetího druhu, Znamení a "Akt X". Jak mohl nějaký producent doufat, že natočí zajímavý film podle scénáře, který připomíná nějakou slabší televizní epizodu "Akt X" a končí šokujícím odhalením, které neodhaluje a nevysvětluje vůbec nic, jen jsem koukal jako blázen: "A co jako? To má být všechno?" (SPOILER: Ke konci filmu se všichni domnívají, že ufoni chtějí unést mladšího syna. Pak ufoni unesou staršího syna. Při následném stěhování otec ve staré bedně najde šokující kresby, na kterých starší syn už v dětství kreslil ufony. Zachrochtá vysílačka, kterou si oba synové celý film spolu povídali. The End. KONEC SPOILERU)

Tento film není dobře natočený, ale především mě opravdu docela uráží drzost tvůrců, kteří chtěli natočit něco takhle bezobsažného, nezajímavého, nenapínavého - bez ohledu na to, jak se jim to nakonec povedlo nebo nepovedlo (nepovedlo).

P.S: Ve filmu není žádné UFO a méně mimozemšťanů než ve Znameních.

4 komentáře:

  1. Film není vůbec špatný a podezřívám recenzenta, že na to koukal nasraný a nepozorný (viz údaj ve spoileru: kresby v krabici nenajde otec, ale matka) a v daný moment by ho nezaujalo nic. 80%

    OdpovědětVymazat
  2. film je to vicemene nijakej. 80% bych nedaval, 20% je asi malo. ale je fakt, ze kdybych se na to nekoukal ve dve rano, prikritej tmou, tak bych to asi v pulce vypl ;))

    OdpovědětVymazat
  3. Film jsem včera viděl a výjímečně se moje hodnocení od Františkova liší. A klidně bych tomu 80 procent dal. Třeba právě pro tu "prokazatelnost" zmiňovanou v recenzi - video je velmi nejasné, vše se dá vyvrátot tvrzení o neurotickém dítěti ...

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.