8.4.13

Recenze: Práskač [Snitch] - 70%

Dwayne Johnson (aneb The Rock, což zní líp, sorry Dwayne) hraje majitele dopravní firmy, který je rozvedený a má novou ženskou a dceru. Pak se dozví, že jeho dospívající syn z předchozího manželství byl zavřen za distribuci drog.

Následkem jistých specifických zákonů došlo k tomu, že i když synek drogy neprodával a prodávat nechtěl, hrozí mu minimálně deset let vězení. Polepšit si může jen tím, že by práskl jiné obchodníky s drogami, ale žádné pořádné nezná.

Tudíž The Rock bere osud syna do vlastních rukou, sežene kontakt na nebezpečné dealery a nabídne jim, že pro ně bude pašovat drogy ve velkém (ve svých náklaďácích). Pak je chce udat policii a tím si vymoci snížení trestu pro syna...Vzhledem k námětu a vzhledem k tomu, že v hlavní roli uvidíme Rocka, je nutno zdůraznit jednu velmi zásadní skutečnost: Rock nehraje žádného tajného agenta, ex-Navy Seala, a dokonce ani boxera amatéra. Hraje normálního tátu, kterému shodou okolností narostly svaly. Hlavní hrdina, pokud se nepletu, v celém filmu nikoho nezastřelí ani nikoho nezmlátí.

Film nemá ani vzdáleně takovou atmosféru, jak se snaží lživě tvrdit trailer. Hlavní hrdina je většinu filmu POSRANÝ STRACHY, dostane pořádně přes hubu a párkrát náhodou unikne smrti (ne že by bojoval s nebezpečím, ale utíká před ním a podaří se mu to).

Přestože se ve filmu vyskytuje přestřelka a něco jako automobilová honička, rozhodně nejde o akční podívanou a překvapivě připomíná spíše přízemnější, syrovější drama jako Gone Baby Gone nebo Gran Torino.

To znamená, že The Rock v tomto filmu je nucen podávat herecký výkon a přestože ho, chlapíka, mám takovým tím heterozpůsobem rád, přesto mě překvapilo, jak dobře je schopne zahrát roli, která nemá nic společného s akcí ani s komedií, což je snad v jeho kariéře poprvé! Fakt příjemné překvapení a doufám, že ho ještě v něčem podobně zajímavém uvidím.

The people's elbow (vlevo)

A vůbec, všichni hrají dobře: Nejzajímavější týpek je policajt ze speciální jednotky - Barry Pepper se strašidelným kozím fousem. Soudkyni hraje Susan Sarandonová a v ostatních rolích jsou herci, jejichž tváře ani jména mi nic neříkaly. A gangsteři jsou správně gangsta!

Ani jméno režiséra mi nic neříkalo, ale budu si ho pamatovat, protože se mu podařilo dát scénám mnohem lepší atmosféru, než by objektivně měly mít. Všimněte si například, jakým způsobem používá hudbu, a jaké teskné tóny provázejí závěrečnou honičku (a nikoliv zimmertechno nebo rap, který zní v traileru).

Bohužel, film má scénář, který je přinejlepším průměrný. Většina děje je předvídatelná a některé zvraty a náhody jsou opravdu hodně přitažené za vlasy (včetně té ústřední zápletky, že když otec odhalí zločince, jeho syna pustí oficiálně z basy). Je nadhozeno několik zajímavých dilemat, která jsou následně vyřešena až rušivě hladce. A celé je to nakonec pojato jako nějaká obžaloba amerického právního systému, což je - vzhledem k primitivnosti zápletky - divné, až nevkusné. Více o tom viz rozbor zde (spoilery!).

Abych to shrnul: Práskač vznikal podle velmi slabého scénáře, ale nějakou zajímavou shodou okolností se toho scénáře ujal překvapivě dobrý režisér a překvapivě dobří herci - včetně Rocka!

4 komentáře:

 1. Odpovědi
  1. Myslím, že se tomu odborně říká eroze :-P

   Vymazat
  2. V Tooth Fairy už trošku přezrál, skoro jsem si říkal, že by bylo načase sklidit ovoce, pokácet strom a vysadit nový.

   Vymazat
 2. doprčic radost mi v tý Tvý recenzi udělal ten holomek, pís ^^

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.