4.4.13

Recenze: Nerada ruším [Undskyld jeg forstyrrer] - 40%

Dánská černá komedie / existenciální podobenství / bůhvíco jiného...

22letá (pohledná) Helene, žijící se svou matkou, se snaží zjistit, kdo byl její otec. Má tušení, že by to mohl být šéf nedalekého neúspěšného divadla, tak se tam jde podívat. Šéfovi se zalíbí její pes a obsadí ho do právě zkoušené hry. Pes je za záhadných okolností nalezen mrtvý v odpadkovém kontejneru. Helene se nabídne, že bude psa hrát ona. V roli psa kousne herce do rozkroku. Když předvásí psa šéfovi, ten ji análně znásilní. Tlustý scenárista se do Helene zamiluje, přestože nahradila jeho oblíbeného vycpaného jelena, který měl původně ve hře vystupovat. Scenárista má fobii z otevřených prostor. Stárnoucí primadona, obsazená do hry, má podřezané žíly. Všichni se všemi spí / v minulosti spali... Mám pokračovat?Mám rád filmy, které jakýmkoliv způsobem vybočují z normálu a jsou "divné". Většinou to totiž znamená, že - když nic jiného - aspoň nejsou nudné.

Nerada ruším je ovšem každou chvíli divný úplně jiným stylem. Chvílemi jako Amélie z Montmartru, chvílemi jako Klub rváčů, chvílemi jako artová dánská existenciální temné komedie. Občas uvidíme zajímavý vizuální nápad, jindy musíme přetrpět dlouhé scény dialogů na malém divadelním jevišti a v zákulisí.

Když v jedné scéně Helene zabodne nůžky do hrudi své matky, po pár sekundách se ukáže, že si to jen představovala. Kdyby si to nepředstavovala a matku opravdu zapíchla, ani bych se moc nedivil. V tuto chvíli už je totiž jasné, že v tomto filmu se může stát cokoliv a většina toho, co se stane, nemá souvislost s tím, co se stalo předtím a co se stane potom. Typické je, že otázka "Kdo je vlastně hrdinčin otec" nakonec není jasně zodpovězena, ale rád bych se klonil k názoru, že to je ten tlouštík, do kterého se na konci zamiluje a uhání s ním vstříc lepším zítřkům.

Ze všeho nejvíc to celé vypadá jako adaptace nějaké kultovní knihy, ze které byly omylem vypuštěny nějaké zásadní vysvětlující pasáže, takže něco přináší jen těm, kteří četli předlohu. Já ji nečetl (pokud existuje)...

18 komentářů:

 1. něco se muselo stat, něco zavaznyho, něco nevim, proste NECO; jak muze film s takovouhle synopsi skoncit na 40%?
  z popisu vypada bud na jasnych 100% nebo na jasnych 0%

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky jsem v soku. Kdyz v roli psa nekdo nekoho kousne do kouli a je nasledne analne znasilnen pricemz role neni v prvni rovine filmu tak se latka automaticky posouva nad 50%. A to ze se to zanrove trese by melo byt jedno.

   Vymazat
 2. To je ale kravina, nikdo se nezamiluje do tlouštíka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Neodvolám a tvoje žena kecá, buď máš prachy, nebo byla hodně zoufalá.

   Vymazat
  2. Pokud máte děti, tak nepočítej, že jsou tvoje. :P

   Vymazat
  3. I ten Pepa ze slunce, sena věděl, že je na Blážu moc tlustej a to to byl kus znehodnocený březostí s jiným samcem. Žádná ženská, kromě Ornelly, nechce mít tlustý děti!

   Vymazat
  4. I ty fatufobko, a těď trochu prózy:
   Miluji tě nejenom proto, že si tlustý, ale také, že stojíš tak nízko. Miluji zrůdu a miluji komedianta. Tlustý, hanobený, směšný a šeredný je můj milenec! A k tomu se ještě vystavuje! Jaká to chuť, jaká vůně, jaká mimořádnost! Utrhnout ovoce z propasti. Deklasovat se vlastním milencem, jaká rozkoš! Zahryznout se do jablka - ale ne do toho z ráje, do toho z podsvětí, to mě láká, po tom hladovím, po tom žizním. Taková jsem já Eva! Eva pekel! Jsi nejspíš démon a sám o tom nevíš. Zachovala jsem své tělo bez poskvrny. Pro koho? Pro příšernou masku z choroby snů! Pro tlustého panáka. Pro přízrak nesmírného pekelného smíchu. Jsi přemožitel a velitel na jakého jsem čekala. Jsem tak šťastná, že jsem tak hluboko klesla. Chtěla bych, aby všichni viděli, jak jsem hnusná. Tím víc by se mi klaněli, neboť čím víc se jim člověk hnusí, tím víc se před ním plazí. To už jsou lidé. Já jsem zvrhlá. Jako bohové.

   Vymazat
  5. Ale ty nejsi Eva, ty jsi Rýže 58!!

   Vymazat
  6. Za pokus o dialog s anonzmním po té, co byl donucen na sebe vzít převlek uděluji dvojku. Za test ze čtení uděluji k pokročilému věku paně Fuku uděluji doživotní zákaz navštěvovat základní školy.

   Vymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Autorem předlohy je Erling Jepsen (napsal předlohu i k "Ukrutně šťastni" a "Umění plakat") a film je natočen podle jeho románu Biroller z roku 2009.

  OdpovědětVymazat
 5. Odpovědi
  1. tim by se vysvětlilo těch 40%.
   jinak je to od pohledu na nulu a vhodné jen pro lobotomiky ..

   Vymazat
  2. Ajuga? To je latinsky syfilis, ne?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.