15.4.13

Recenze: Nevědomí [Oblivion] - 70%

Jack Harper (Tom Cruise) má velmi unikátní práci. Píše se rok 2077 a Země je už několik desetiletí opuštěná. Před půl stoletím ji napadli Vetřelci a při následující jaderné bitvě (a přírodních katastrofách následkem zničení našeho Měsíce) lidé sice vyhráli, ale Země byla zničena.

Jack a Victoria (Andrea Riseboroughová) už pět let slouží na Zemi jako údržbáři. Komunikují se základnou Tet na oběžné dráze (kde sedí dalších pár lidí) a ve svém tryskovznášedle opravují robotické Hlídače a starají se o bezpečí obřích hydrověží, které odčerpávají energii z mořské vody a posílají ji do Tetu. Odtud je energie přeposílána na měsíc Titan, kde je většina přeživsího lidstva. Za pár dní, až skončí služba, se tam oba vydají také. Victoria už se nemůže dočkat, ale Jack má pořád jakési zvláštní pocity sounáležitosti k Zeměkouli, nemluvě o o divných snech, které ho pronásledují, a ve kterých vidí krásnou ženu a New York plný lidí (což je zvláštní, protože se narodil dlouho po jeho zničení).

Aby toho nebylo málo, po Zemi se prohánějí tlupy Vetřelců, kteří přežili válku a snaží se sabotovat Hlídače a hydrověže.

A jako by ani to nestačilo, najednou spadne z oběžné dráhy nějaká stará kosmická loď a v ní je zmražená Olga Kurylenková, která po probuzení ví, jak se Jack jmenuje...Nechtěl jsem spoilerovat, takže jsem se vůbec nezmínil o tom, co se děje po první třetině filmu. Bohužel, hodně z toho vidíte v traileru. Mnohem víc, než byste měli vidět. Například Morgana Freemana. Nemusíte být Holmesové, aby vás napadly jisté možnosti a zkazili jste si několik překvapení v pokročilých částech filmu dřív, než na něj vůbec půjdete.

Nevědomí je drahý film natočený Josephem Kosinskim, který natočil také Tron: Legacy a dokáže vyprodukovat hezké vizuálno. A hezké audio, protože hudba v Nevědomí je velkolepá. Není nijak zvlášť dobrá a už vůbec ne originální, ale je VELKOLEPÁ (což je označení stylu, nikoliv kvality). A zní přesně jako z Tron: Legacy.

Takže když film začal, byl jsem nadšen. Vypadalo to jako některé z těch trochu chytřejších sci-fi z minulých desetiletí, ale s dnešními triky a dnešním rozpočtem. Nebo ještě spíš jako adaptace knihy nějakého sci-fi klasika (Asimov, Bradbury, Clarke...). Hned na začátku je nám slušně předestřeno, jak Jack tráví své dny na Zemi: Hledá poškozené Hlídače a opravuje je, občas utíká před chrchlajícími Vetřelci, občas si zalétne do tajně postavené chatky v zapadlém koutku, kde existuje vegetace a jezírko s rybami. Je nám jasné, že Jack Zemi miluje, zatímco Victoria se nemůže dočkat, aby odtud zmizela. Výprava je velmi působivá a všechen úžasný hardware, zbraně, kostýmy, i třeba bazén působí dojmem něčeho, co v tomto futuristickém světě reálně existuje a smysluplně funguje.

Bohužel, když spadne záchranný modul s Kurylenkovou a v těch úžasných kulisách by se měl konečně rozjet nějaký zajímavý příběh, tempo začne skomírat a příběh se začne ubírat kličkami, které jsou povětšinou velmi předvídatelné (pokud jste viděli trailer) a pokud ne předvídatelné, jsou čím dál méně uvěřitelné.


Nemám principielně nic proti filmům, které jsou drahé, hloupé a jsou na to pyšné. Ale Nevědomí začíná jako něco ambiciózního, s obrovským příslibem, který zůstane katastrofálně nenaplněn a degraduje v podívanou, která je v rámci hollywoodu přijatelná, ale zůstává hodně dlužna tomu příslibu něčeho chytrého a promyšleného, který byl na začátku filmu.

A neutěšujte se tím, že "to je fuk, aspoň se je na co koukat". To taky není úplně pravda. Od poloviny filmu totiž výrazně klesne kadence vizuálně zajímavých záběrů. I v tomto ohledu trailer prozrazuje více než by měl (uvidíte v něm téměř vše, co se ve filmu objeví) a plakáty vyloženě lžou: Ve filmu není jediný záběr, ve kterém by se vyskytoval tento útvar nebo ve kterém by se Cruise procházel po troskách tohoto mostu (i když pár sekund po něčem podobném projíždí na motorce)! Vůbec by si zasloužilo trochu více vysvětlování, co přesně se vlastně při těch katastrofách stalo, když z celého New Yorku zůstal jenom vršek Empire State Buildingu (který zdaleka není nejvyšší zdejší stavba) vrchních 50 metrů Empire State Buildingu (přičemž ve městě bylo mnoho dalších podobně vysokých staveb) a kolem něj je na všechny strany rovná pustina až k obzoru, ale při pozdější honičce v proláklině, která by dle logiky děje měla být velmi daleko od New Yorku, uvidíme kusy dalších mrakodrapů a ruku Sochy svobody (asi na sekundu).

Bez spoilerování bohužel nemohu ani pořádně rozebírat Cruiseův herecký výkon. Ale mnohem lépe by mi do filmu sedl někdo, kdo se více podobá "normálnímu chlapovi" a ne supermodelovi.

Pokud jste sci-fi fanoušci a nechcete si Nevědomí nechat ujít, rozhodně na něj jděte do pořádného velkého kina, protože pokud na něm něco stojí za to, je to zvuk a obraz - v IMAXu je promítána speciálně formátovaná (ale pořád 2D) verze filmu.

ZBYTEK ČLÁNKU JE PODROBNĚJŠÍ ANALÝZA PLNÁ SPOILERŮ!!!

Takže nejdříve, co se vlastně v tom 21. století stalo a co v průběhu filmu postupně odhalíme (napřeskáčku). Chronologicky to bylo takto:

Někdy okolo roku 2020 se k Zemi přiblížil neznámý kosmický objekt, zjevně umělého původu (Tet). Byla k němu vyslána kosmická loď, která ho měla prozkoumat. Na její palubě byl Jack, Victoria a další čtyři zmražení vědci, včetně Julie Rusakové (Kurylenková), Jackovy manželky!

Když Jack a Victoria zjistili, že je k sobě Tet přitahuje a nemohou zastavit, odpojili kryo-modul (s Julií a třemi dalšími), aby zůstal na oběžné dráze kolem Země.

Zlí mimozemšťani v Tetu Jacka a Victorii zajali, naklonovali, mentálně přeprogramovali a vyslali ve výsadkových lodích na Zemi, aby ji dobyli - takže na Zemi přistála armáda Tomů Cruiseů, což mohl být zajímavý pohled. Píšu "mohl být", protože téměř nic z toho, co se stalo před rokem 2077, během filmu neuvidíme, jen nám to vždycky někdo odvypráví!

Marťani tedy válku vyhráli a umístili na Zem své hydrověže, aby nám mohli krást vodu. Klony Jacka a Victorie používají příštích 50 let k údržbě Hlídačů a hydrověží. Každých 5 let je pravděpodobně zabijí a nahradí novými klony (i když to ve filmu výslovně řečeno není) a to, co "šéfová z Tetu" (ve skutečnosti zlý mimozemšťan s ukradeným obličejem šéfky NASA z roku 2020) označuje za "nebezpečnou radiační zónu, kam nikdy nesmíte" je ve skutečnosti jen jeden z mnoha dalších sektorů, hlídaný dalšími klony Jacka a Victorie (takže podle očekávání dojde i na scénu, ve které se Cruise pere sám se sebou).

To, co Jack a Victoria pokládají za "Vetřelce", je ve skutečnosti hrstka lidí, kteří přežili válku, a vede je Morgan Freeman. Tito lidé běhají po pustině v přilbách a dlouhých pláštích a používají "hlasové scramblery", aby zmátli Hlídače. Díky náhodné shodě všech těchto okolností lidé vypadají a zní jako zlí mimozemšťané a Cruise, který je pět let zabíjí, se nikdy nevšimne, že celou dobu zabíjí lidi.

Mimochodem: Jak vlastně zlí mimozemšťané vypadají, odkud přiletěli, a čím se vyznačují kromě toho, že jsou zlí, to se během celého filmu nedozvíme.

V roce 2077 se povstalcům, vedeným Freemanem, podaří "rozkódovat GPS" a tím donutit spadnout starý kosmický modul z oběžné dráhy. Je to modul s Julií (ostatní zemřou po přistání), která po probuzení v Jackovi samozřejmě pozná svého manžela - což vám ale má dojít až o několik desítek minut později. Pokud to víte předem (nebo se na film díváte poněkolikáté jako já), tak se Julie chová zvláštně klidně a pohodově na někoho, kdo se probudil po 50 letech v hyperspánku a zjistil, že jeho planeta je zničená, a žijí tu jeho manžel a kolegyně, kteří vypadají stejně staří jako před 50 lety.

Freeman před 50 lety sloužil jako mladý voják pod elitním komandérem Jackem Harperem a velmi ho obdivoval. Nyní, po 50 letech, dálkovým signálem shodí z oběžné dráhy modul, ze kterého potřebuje získat jaderný mini-reaktor - takže ví, že tam ten reaktor je, ale přitom NEVÍ, jak vypadala supersexy manželka jeho nadřízeného a že v tom modulu letěla v roce 2020 zachránit svět - nebo aspoň vypadá velmi překvapeně, když je mu později řečeno, že Julia je Jackova žena.


No a ten reaktor potřebují povstalci k tomu, aby ho dopravili do Tetu, vyhodili ho do vzduchu a byl od ufonů pokoj. Což udělají, ale Jack se přitom obětuje (IMHO zcela zbytečně, ale to už je na velmi dlouhý rozbor).

Následuje scéna "o tři roky později", ve které Julia vychovává Jackovo dítě v chatce u jezera (stačili se spolu před akcí vyspat) a k chatce přijde jiný Jackův klon (ten, se kterým se Jack předtím pral) s voiceoverem, vysvětlujícím, že i on měl pořád sny o té krásné ženě v New Yorku, a teď ji konečně našel. THE END

Takhle na monitoru to celé zní jako strašná hovadina, ale ve filmu je to odhalováno postupně a nechronologicky, takže nemáte v tom přívalu informací moc času přemýšlet o tom, jaká je to z logického hlediska hovadina -  a to na vícerých úrovních.

A věcí, které "nesedí", je ve filmu mnohem víc - především v tom, že Julia ví věci, které by pravděpodobně vědět neměla (neboť 50 let spala) a Freeman neví věci, které by vědět měl (protože pod Jackem sloužil a 50 let ho zpovzdálí sledoval, aby se v pravou chvíli do věci vložil).

Mnohé velmi zajímavé otázky, které jsou nadhozeny a které by vydaly na samostatný celovečerní film, jsou odbyty mávnutím ruky, případně se vůbec neřeší. Co se stalo s původním Jackem (kterého ufoni v roce 2020 zajali)? Proč se lidé nikdy dříve nepokusili Jackovi naznačit, že jsou lidé (například složit velký nápis z kamení na pláži, nad kterou Jack každý den létá)? Kolik dalších Tomů Cruisů bylo naklonováno a existuje v jiných částech Země? Co se s nimi na konci filmu stalo? Mají všichni gruppensex s Kurylenkovou???

Znovu opakuji: Existují výpravné sci-fi filmy, které mají mnohem blbější děj, než Nevědomí, a přesto jsem se u nich dobře bavil. Problém filmu Nevědomí je v tom, že se nejdříve hodinu snaží nastolovat velmi zajímavé a provokativní otázky, aby si pak řekl "fuck it" a na řešení většiny těch otázek se vykašlal.

P.S: Jestlipak vám došlo, proč se té kosmícké základně říká Tet? Ve filmu to výslovně řečeno není, ale podle filmařů vám to jako inteligentním divákům má dojít samo. Nevíte? Protože má tvar čtyřstěnu (tetrahedron)!

27 komentářů:

 1. Empire je nejvyšší frantisku. dobrá recenze mimochodem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uz zase neni (nove WTC je o dost vyssi)

   Vymazat
  2. Wtc se pořád staví, ale máš pravdu, bude mnohem vyšší

   Vymazat
  3. Ja bych WTC nepocital, protoze zase spadne.

   Vymazat
 2. Plakáty mohou ukazovat všelijaké podvrhy, zvláště když se pod nimi objeví slovíčko APRÍL.

  OdpovědětVymazat
 3. Vysvetlenie toho, čím je "naša" voda výnimočná, niekde vo filme je?

  OdpovědětVymazat
 4. Soundtrack je k poslechu tady: https://w.soundcloud.com/player/?url=http%3A%2F%2Fapi.soundcloud.com%2Fplaylists%2F3968652%3Fsecret_token%3Ds-RMNZ3

  OdpovědětVymazat
 5. Krujz nevypadá jako supermodel. Před cca staletím to býval roztomilý a trochu připrcatělý hoch. Dnes je to plastová obludka, tak jako 90% hvězd houlywůdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bacha! Podle tý vyspělý mimozemský inteligence je Cruise jedinej správnej prototyp člověka a proto ostatně přiletěla k Zemi, aby její povrch kolonizovala tisícema jeho klonů - to je podle mě hlavní pointa celýho Oblivionu. Buď víc Cruise a budeš ušetřen! Jinak ti nepomůže ani solení bulvám...

   Vymazat
 6. zni to tak prekombinovane, az se cloveku chce rict "takovou praci to muselo dat a pritom takova.."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. hele nahodou vysledek je docela slusnej, pokud clovek rad odpociva u scifi zanru

   navic ten vizual a hudba + nektere zvukove efekty jsou proste lahoda (prave proto ze hudba je hodne podobna Tronu)

   mmch. mi prijde ze je hodne znat ze rejza je architekt...... zda se ze si ve filmech trochu plni sny

   Vymazat
 7. SPOILER!!!!
  Františku, když to tak čtu, tak mě napadla ještě daší zajímavá otázka. Kam posílali teda tu energii/vodu a jak si pomohli tím, že rozbili Tet? To je jako bych chtěl zničit ČEZ tím, že rozbiju transformátor u nás na návsi.... asi nemůžu čekat, že se nikdo nepřijede podívat, co se pokazilo, ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, zřejmě to mělo být pochopeno tak, že když se zničí Tet, přestanou automaticky fungovat i ty hydrověže. Ale nějak moc se to neřeší a jsou tam divnější podzápletky...

   Vymazat
  2. Neposílali nikam vodu, získávali z vody energii (vysávali tak Zemi) a tu energii posílali na TET.

   Vymazat
 8. k prvnímu odstavci SPOILERU:

  možná se pletu ale myslím, že naopak oni letěli k Titanu a tam narazili na TET - odpojili cryomodul který byl naveden zpět na oběžnou dráhu a TET je sežral

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Otázka je, co je pravda a co jim nalili mimozemšťani do hlav :-)

   Vymazat
 9. Františku nebuď smutný, jestli to jsou fakt marťani, tak nám curiosity určitě brzo pošle fotku http://static.geeek.org/public/insolite/nasa-mars-exploration-curiosity.jpg

  OdpovědětVymazat
 10. kurnik sopaaak proc to nejni 3d ?

  OdpovědětVymazat
 11. FF, proč se tedy prostituujete titulkováním takové kraviny? Jinak, mezi námi, tou recenzí prokazujete, že filmu nerozumíte.

  OdpovědětVymazat
 12. jezisi Franto jak jsi necemu takovehlemu mohl dat 70%, vzdyt to neni ani b-ckovej film. Celou dobu co jsem na to koukal tak jsem kroutil hlavou.
  Napriklad: nikomu neni divne ze po jaderne valce ktera zamorila zemi si Cruise jako opravar lita bez jakekoliv ochrany/prilby.
  Kdyz je teda oblast kde jsou bezpecna, tak proc maji barak postavenej na nekolik kilometru vysoke jehle.
  Mimozemstani kteri kolonizuji vesmir jsou tak debilni ze si nedokazi na nekolika mistech zeme postavit retranslacni stanici, nebo mit par dalsich satelitu na orbite a tudiz kdyz se TET dostane za obzor tak ztrati kontakt. Zase jsou mimozemstani tak blby ze nemaji nad svyma klonama zadny monitoring, takze si Cruise muze litat do sveho raje s jezerem.
  Opravari jsou tak debilni ze jim neprijde divny ze maji nejmodernejsi techniku ktera je dokonala, ale pritom spojeni s TET je jen cernobile a plne sumu ze kvalita je horsi nez prenos s prvniho pristani Armstronga
  Droidi jsou podle filmu naprogramovani na zabijeni lidi a lidi se schvalne oblekaji do kostymu a meni si hlas aby je droidy nepoznali, ale presto kdyz droid zachranuje cruise, tak postrili vsechny lidi aniz by vlastne byli videt a predpoklada se ze jsou maskovani (vlastne teda proti svemu naprogramovani)
  Droidi jsou tak debilne udelani ze kdyz se k vam otoci zady tak odstrelovaci puskou je strelite do jednoho mista a tim je vyridite jednim vystrelem, kdezto kdyz na ne strilite kanonadu z tezkeho kulometu tak se jim nerozbije ani sklicko u kamery.
  A takhle bych mohl pokracovat donekonecna, vlastne tam nedava smysl skoro nic.
  Vic jak 30% se za ten vizual neda naprosto dat.

  OdpovědětVymazat
 13. Mně se líbilo, že po Prometheovi je to další reklama na Island. :)

  OdpovědětVymazat
 14. Nevím, mně se film líbil, nelogičnosti mne do očí nebily. Jak čtu zdejší recenzi, souhlasím s %uálním vyjádřením, ale některá slova se mi zdají zbytečně ostrá. Přesně naopak než u tohoto filmu: http://www.fffilm.name/2013/04/recenze-pad-bileho-dobu-olympus-has.html
  Např. v recenzi nechápu, proč by nemohl zůstat vrchol Empirestate building, i když by nebyl nejvyšší. Pokud se cokoli bombarduje, nebo ničí, podle jakého pravidla by měly zůstat zachované prioritně nejvyšší budovy? Nevím, proč by měla být Cruisova oběť na konci zbytečná, vždyť byli pozváni na TET s tou zrzkou oni dva, čili kvůli věrohodnosti to význam mělo. Jinak ta jaderná katastrofa se odehrávala jen v myslích Cruise a té zrzky, protože měli vymytý a nalitý mozek. Proto nevím, proč by nemohlo být v soutěsce jezírko s rybkou :-) Kurylenko nebyla vůbec v pohodě z nového vztahu jejího manžela, jen pochopila, že by nemělo význam se vytasit s pravdivou verzí, když ještě neví jak moc má vymytý mozek. Její nespokojenost je zřejmá ze sarkastického úšklebku, když zrzka chytla Cruise za ruku. Každý sci-fi film je určitě trošku přitažený za vlasy, ale zde mne to tedy nijak nenadzvedávalo ze židle. Na rozdíl od mnou výše zmíněného sr*čkoidního akčňáku z Bílého domu, kde ty nelogičnosti přímo bily do očí. Film jsem zatím viděl jednou a asi se pod vlivem zdejších komentů na něj ještě jednou podívám :-) Třeba změním názor.

  OdpovědětVymazat
 15. Já bych zase na obranu filmu proti Frantovejm výtkam dodal, že Freeman byl při představovaní Julie příjmením Harper překvapenej hlavně proto, že ti dva ve skutečnosti ještě vůbec nebyli svoji - však taky měla na modulu dívčí příjmení Rybakova, akorát se před odletem stihli zasnoubit. Čili Freeman, ačkoli byl pamětník toho odletu, buďto vůbec nevěděl, že k sobě patřej, anebo to věděl, ale pozdvihl obočí nad tím, že se mu představuje jako Harperová - a ona tím zkrátka chtěla Freemanovi, Cruisovi a všem okolo včetně diváků NĚCO VELKÉHO sdělit :) A to že mu tam jednouc řekla "Jsem tvoje žena" mělo asi jako znamenat, patřím k tobě - ona totiž, málo platné, anglická věta "I´m your fiance" zdaleka nevyzní tak pěkně dramaticky (a cimrmanovsky) jako pádné "I´m your wife!" :)
  Btw, celý tenhle komentář jsem musel napsat dvakrát (!) kvůli tomu, že se tady musí člověk do diskuse registrovat přes Google + případně jiné, ještě obskurnější sociálně sítě... Než proběhla registrace, původní příspěvek byl mezitím fuč, což je celkem zlo - co takhle vzít na milost i starý dobrý Facebook? :/

  OdpovědětVymazat
 16. Může mi někdo vysvětlit když zničili 49 ku (aero) a nasedl do 52 jky jak najednou mohl na TED letět zase 49kou....asi ji přemaloval...a TED to nepoznal.....

  OdpovědětVymazat
 17. Nevím kde jsi vzal, že postava Morgena Freemana měla za velitele Jacka Harpera. Jenom o něm mluvil jako o hrdinovi, protože velel posádce pro první kontakt (která byla původně určena pro první lidský výskum na měsíci Titan).
  Taky se mi zdá, že Julia se správala dost rozumně (t.j. opatrně) na to, že její kolegové z poslední misi (teda alespoň tak vypadají) se jí po přebratí ptají, kdo je, jakou měla misi a oznámí jí, že je jediná z její posádky, kdo to přežil.
  Ve filmu je taky naznačeno, že emzáci jsou ve skutečnosti jen tyto robotické bytosti, které se přesouvají z jedné planety na druhou až kým neodčerpají všechnou energii.
  A další věci se mi už nechce rozebírat.

  Úpřimně, tvoje recence Františku jsou založený hlavně na vysmívání se z děje ve filmu a přitom ten, kto to má nejvíc popletené, si často ty. Doufám, že filmům, na které děláš titulky, rozumíš trochu líp anebo se o to alespoň víc snažíš.

  OdpovědětVymazat
 18. Film jsem viděl až nyní. Byly tam strašné díry. TET je jen mimozenmský počítač? Posádka letěla na misi na Titan, nebo za TET(záznamník letu)? Věděli o něm? Proč přitáhli TET raketu silou, že nešla překonat motory a záchranný modul si jen tak zůstal bez ničeho po odpojení na oběžné dráze? Nic jej nepřitahovalo? Kdo postavil ty jejich domy? Kdo postavil ty drony a letající modul? Jak to, že mimozemský modul ergonomicky pasoval pro lidi? Co ti lidi(2020), bojovali? A další nelogické věci. Po dodívání jsme byl až nervózní, jak je to nedodělané. Neuzavřený děj je více filmech, ale v tomto, je těch doměnek a spekulací tolik, že když už to nenatočili, tak to mohl M.F. dokecat. Jinak moc pěkné zpracování scény a hudba výborná. Takový malý kousek mi chyběl ke spokojenosti :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.