9.4.13

Recenze: Pád Bílého domu [Olympus has Fallen] - 60%

Prezident USA je cool sympaťák (Aaron Eckhart) a má sexy ženu. Aspoň do té chvíle, než mají autonehodu a žena umře. Šéf jeho ochranky a kámoš (Gerard Butler) si to klade za vinu a odchází do civilu.

O rok a půl později. Korejci provedou velmi vychytaný útok na Bílý dům (zevnitř i zvenčí současně), obsadí ho a uzavřou se v protiatomovém bunkru pod ním, s prezidentem a dalšími rukojmími. Náhradním prezidentem se stává Morgan Freeman (kdo jiný), který se snaží zjistit, co vlastně únosci chtějí a co dalšího ošklivého mohou provést (kromě zabití prezidenta a dalších rukojmí).

Gerard Butler je ale náhodou poblíž Bílého domu a protože je badass motherfucking commando navy seal lamač vazů a má rád prezidenta, dostane se dovnitř, začne si hrát na (první) Smrtonosnou past a postupně likvidovat Korejce, aby se dostal až k prezidentovi (který je za metrovým pancířem, hodně štěstí).Velice, velice dlouho se mi v kině nestalo, abych měl tak zásadně rozporuplné pocity z první a druhé poloviny nějakého celovečerního filmu.

Film začíná krátkým "prologem", směřujícím k autoněhodě. V něm je během pár minut režisérem Fuquou velmi pěkně načrtnuto, jaký frajer prezident je, jak se mají s manželkou rádi, a jak se mužně kamarádí s Butlerem. Smrt první dámy opravdu, neironicky funguje jako něco, co si prezident nezasloužil a z čeho má pochopitelné trauma.

Následuje skok o 18 měsíců dopředu a téměř okamžitě začíná válka ve Washingtonu D.C., nad ním i pod ním. Dobře to mají Korejci vymyšleno, a k provedení jejich ďábelského plánu jim stačilo jen pár set milionů dolarů, nenápadné ukradení nejmodernější vojenské techniky a pár tisíc elitních zabijáků, odhodlaných zemřít a schopných nenápadně se infiltrovat mezi americké turisty...

Je naprosto zřejmé, že celá zápletka je totálně imbecilní, a že by podobně vymyšlený scénář přepadení v reálném světě nikdy nemohl fungovat - ve filmu funguje jen díky tomu, že ochranka Bílého domu shodou okolností poruší základní bezpečnostní předpisy přesně tak, jak to Korejci potřebují. Jistě.

Přitom ale první polovina filmu JE VELMI ZÁBAVNÁ, dravá a poměrně hardcore! Nad Bílým domem létá letadlo s megakulomety, všechno na zemi vybuchuje, z náhodných lidí stříká krev, budovy se bortí, z nenápadných popelářských aut se vysunují skryté kanóny, prostřílená americká vlajka se zpomaleně snáší na trávník, a tak dále... Je to opravdu skvělá, výpravná a svižně natočená zábava, a docela jsem se tetelil radostí.

Stop... Hammertime!

Bohužel, jakmile dojde k obsazení Bílého domu, zajetí prezidenta, a do akce se vrhne Butler (který vysíačkou komunikuje s Pentagonem, respektive s Freemanem), tempo a zábavnost naprosto mizí!

Zbytek filmu se Butler prohání po chodbách Bílého domu, nachází různé teroristy a likviduje je. Provádí také různé bonusové sidequesty, jako "zachránit malého prezidentova synka, který je tam někde schovaný", "zničit megazbraň na střeše" atd...

Ale je to strašlivá nuda, následkem které začnou být všechny ty nesmysly mnohem zřejmější a do očí bijící:
 • Aby Pentagon zachránil život asi 10 rukojmí, z nichž jedno bývalo prezidentem (ale teď už není), je ochoten přenechat Jižní Koreu na pospas Severní.
 • Analogicky je Pentagon ochoten obětovat jadernou bezpečnost celých USA kvůli přežití několika rukojmích.
 • Z prezidentského bunkru se dají ovládat všechny jaderné hlavice ve všech silech v USA, a Pentagon tomu během cca hodiny nemůže nijak zabránit.
 • Terorista "tak tajuplný, že ho nikdy nikdo nevyfotil" sestaví tisícovou armádu s výstrojí za stovky milionů dolarů, propašuje to všechno do blízkosti Bílého domu a sám sebe propašuje do ochranky hlavy státu.
 • Zlí Korejci jsou v bezpečném bunkru pod Bílým domem (s rukojmími), uprostřed nepřátelského města, ale vylezou odsud ven, aby v temném baráku honil elitního commando seal killera, protože jim připadá nesympatický.
 • X je svině a má zabít Y. Y se myslně domnívá, že X je jeho kámoš. Místo aby X okamžitě zastřelil Y svou pistolí zezadu z jednoho metru, několik minut se s ním kamarádsky vykecává a pak omylem prozradí, že je svině, oops.
 • Teroristi nějakým způsobem nepozorovaně propašují do Bílého domu několikatunovou superzbraň.
 • Ke spuštění amerického vynálezu zkázy jsou potřeba tři kódy.  Jeden má prezident, další dva mají další členové vlády. Prezident jim rozkáže kódy prozradit teroristům (při mučení), protože "dva kódy jsou jim k ničemu a ten svůj třetí nikdy neprozradím". Následně teroristická hackerka třetí kód zjistí během několika desítek minut, protože "zjistit jeden kód je mnohem snazší než zjistit tři". Pane prezidente, když nerozumím kryptografii, tak si nehraju na experta, tohle není žádná legrace!
Znovu opakuji, že by mi nevadila přítomnost takovýchto blbostí ve filmu. Nevadila mi ani ve srovnatelně naivně patriotickém Air Force One (nebo ve Skále). Vadí mi, že film začne od své poloviny být strašlivě nudný a neobsahuje téměř nic vzrušujícího nebo vtipného, takže si divák začne těch blbostí víc všímat. Není to vyloženě nesnesitelné, ale pokles zábavnosti ve srovnání s první polovinou je neuvěřitelný.

Film se několikrát snaží vzbudit napětí dějovým zvratem, při kterém si máme myslet, že se stane nebo stalo něco opravdu šokujícího (zabití hlavního hrdiny, zabití prezidenta, zabití prezidentova malého synka, třetí světová válka), ale přitom je jasné, že tohle je film, který si něco tak drsného nedovolí - takže se záhy podle očekávání ukáže, že jsme se "překvapivě" mýlili (v tomto ohledu dodnes obdivuji jaké koule měli tvůrci Nejhorších obav, co se jaderných scén týče).

Asi bych vám doporučil zajít si jen na první polovinu filmu, protože ta druhá vypadá skoro jako nějaké aktuální video béčko se Seagalem. (Bonus pro Seagalovy fanoušky.)

20 komentářů:

 1. co to je za tepláka ten černej Fuqua, Frantův otec?

  OdpovědětVymazat
 2. Tak asi takhle, Františku. Když ty nemáš představivost, tak bys neměl kazit divákům dojem z perfektně promyšleného filmu. Například, zbytečně žasneš nad tím, že "Teroristi nějakým způsobem nepozorovaně propašují do Bílého domu několikatunovou superzbraň." No, vždyť je to lehké jako facka! Těch způsobů! Třeba:
  1) jako úklidový stroj nějakého portoričana z úklidové čety,
  2) jako rakev pro manželku prezidenta,
  3) jako obal na doutníky (vzpomeň si na Clintona),
  4) jako artefakt z Hangáru 61,
  5) jako dildo pro sekretářku prezidenta,
  6) jako nový automat na Coca Colu,
  7) jako multifunkční ořezávátko... atd.
  Prostě všechno dává perfektní smysl, tak něbuď taková Spáčilová!

  OdpovědětVymazat
 3. Co je spravne:
  A/ Soucasna vyhrocena situace na korejskem poloostrove je marketingova kampan na tenhle film
  B/ Film ma ocernit zle komunisticke korejce v ocich verejnosti, aby az USA vlitne na Pchjongjang jim to vsichni odsouhlasili
  C/ Fuku je ucitelem matematiky v koncentracnim tabore

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jdi někam, z "B" je mi trochu zle, protože se to jeví dost pravděpodobně. Radši bych aby platilo to céčko...

   Vymazat
  2. Když odpovím správně, vyhraju alespoň jízdenku na okružní cestu po Severní Koreji s prohlídkou bunkru Kim Čong-una?

   Vymazat
  3. B je špatně, protože hlavní bubák je hodný, trpící severokorejec, kterému zlí severokorejci pobili rodinu a on prchnul ze země. On to dělá proto, aby USA poznaly jaké to je, trpět jako jeho lid. Zlá severokorejská vláda je v tom nevinně.

   Což nic nemění na tom, že film je totální hovadina. A to Franta zapoměl ještě na pár maličkostí. Jako třeba tu, že teroristé dosáhnou svého cíle a americká flotila se stáhne od Koreje. Teroristé zajásají a ještě než zmíněná flotila stihne udělat obrat o 180°, předstírají, že z Bíleho domu odešli, berouc sebou prasidenta jako rukojmí a při útěku jakože všichni zhebnou (opět Nakatomi Plaza). Co zabrání flotile udělat místo 180° rovných 360°, když hlavní důvod (prezident jako rukojmí) už pominul, to nikdo neřeší.

   Vymazat
 4. To je typickej film, kde místo Butlera měl hrát Arnie nebo Sly a byla by to další komedie s akčními prvky na motivy aktuálních událostí ze světa.

  Butler nemá přímej tah na branku, moc mluví a navíc je mu rozumět. A to je pak na hovno taková práce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :-D :-D :-D Dobrý, pobavil.
   Obávám se ale, že tolik nesrovnalostí a nelogičností v ději nemá snad žádný "B" film s Vámi uvedenými super hrdiny.

   Vymazat
 5. Seagalovo video mi přišlo zajímavé, jen jsem nějak nepochopil, proč během návštěvy Ruska shodil vousy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože neoholená tvář v rusku jasně naznačuje církevní příslušnost: http://cs.wikipedia.org/wiki/Patriarcha_Kirill

   Vymazat
 6. Videl jsem to. Vsechny poloviny tohoto filmu jsou strasna kravina. V prubehu sledovani me napadlo, ze reziser chtel ukazat, ze:
  1) Prezident USA vydava v krizovych chvilich zcela stupidni rozkazy. Napr. rozkaz pro ministrini obrany: "rekni korejcum ten tajny kod pro aktivaci jadernych raket", je evidentni vlastizrada.
  2) Clenove vlady USA jsou zbabelci, kteri nevahaji obetovat svou zemi, jen aby si docasne zachranili zivot.
  3) Hosi z tajne sluzby v oblecich budou vybihat z jedinych dveri Bileho domu tak dlouho, az se nechaji jeden po druhem nesmyslne zastrelit.
  4) Premier jizni Koreje si vybere za sefa svoji tajne sluzby cloveka, ktery ma jako jediny zivotni sen znicit USA a ktery toho sameho premiera zastreli jako prvniho pro vystrahu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ve Dni nezávislosti byl charakter prezidenta reálnější, WTZ...

   Vymazat
 7. Jedna žena je tedy mrtvá, byly i nějaké nahé?

  OdpovědětVymazat
 8. Hlavní kravinu tam ani František nenapsal: SPOILER Ten vynález zkázy - spočívá v tom, že USA mají systém napojený na všechny nukleární sila, který dovoluje odvrátit vystřelené rakety (aby mohli stáhnout náhodný úder) nebo je nechat bouchnout přímo ve svých silech! a způsobit tak v USA Armagedon! Propojení není možné zrušit, hlavní počítač je umístěn v ... Bílém domě. A nikoho tato možnost nenapadla, kromě tvůrce obvyklé červeně se plnící mapy států s počítadlem obětí! Prostě autoři systému měli smysl pro humor - dáme tam navíc funkci, která vymaže USA z mapy.

  OdpovědětVymazat
 9. Se slovním hodnocením pana Fuky souhlasím. Jen nechápu to vysoké číselné hodnocení.
  Ano, těch nesrovnalostí a nelogičností by se v ději dalo najít spoustu (a to i v první půlce). Pominu to, že US prezident po několika tvrdých ranách od supermana na obličej a žaludek je schopen během chvilky se převléct do smokingu a vypadat jak ze žurnálu, ale za všechny další třeba...
  - Kde Korejci sehnali TAJNĚ bez pozornosti CIA vojenské letadlo a zbraně na jeho vyzbrojení? Předpokládám, že z Koree by vrtuláč nedoletěl.
  - Když si vojáci došli pro prezidentova synka, proč prostě stejně nenápadně nevtrhlo stejnou cestou nějaké komando do BD na pomoc Butlerovi?
  - Když už superman vybil celý "povrch" BD a vypnul kamerový systém do bunkru, proč tam neposlali Butlerovi někoho na pomoc?
  - Když Butler spadne z takové výšky, že prorazí betonový strop BD, klidně, se zvedne a funguje dál. Pardon chvíli byl otřesen, ale ne tak, aby nemohl zavolat své manželce.
  - když už se Butlerovi podařilo zničit tu "superzbraň", proč nepokračovali v obsazení BD shora?
  ...a asi by se našly i další

  OdpovědětVymazat
 10. Taky mne zaujalo, že v Bílém domu rok a půl nemění hesla od sejfů a bezpečnostních systémů a dokonce ani nemění přístupová práva do bezpečnostních systémů bývalým pracovníkům. To by si ohlídal i poslední Vietnamec na tržišti, i kdyby měl jen posraný alarm.

  OdpovědětVymazat
 11. Ještě jste zapomněli na jeden OPRAVDU NESKUTEČNÝ ÚBLB ve scénáři. Žérard jim pošle kanalizační stokou kluka ven, oni si ho odvedou, ale nikoho už nenapadne, tou samou chdbou jít dovnitř a pomoct mu. Oni místo toho budou řešit přistání vrtulníky na střeše, místo toho, aby se pokusili nenápadně dostat dovnitř, když to jde. Nemluvě o tom, že ji Žérard řekl, kolik těch šikmookej smradů tam ve skutečnosti bylo, ví kolik jich zhruba přežilo, vědí že nic moc a i přesto budou ty jejich special units stát venku před plotem, asi aby náhodou ještě více nerozmrdali trávník nebo co. Na jeden film těch píčovin bylo až moc. Navíc, kolik těch zmrdů tam bylo a kolik jich zabili, a pak při výslechu těch žluťáku z nich vypadne číslo 40 celkem a 28 přeživších? WTF? Já se snad na ten film podívám ještě jednou, jen abych si spočítal, kolik těch žluťáků vlastně padlo. Jenom Butler jich zabil snad přes 20 už jenom na tom trávníku před domem.

  OdpovědětVymazat
 12. boze lidi co to resite je to popkornovka ja se bavil mam rad Buttlera a tyhle filmy zeru nemusim premyslet jen cumim a bavim se na premysleni si pustte woodyho alena nebo neco podobneho

  OdpovědětVymazat
 13. jo hej a vydeli ste supermana ten chlap normalne lita a ma silu jako prase to asi nebude pravda ze ??? :D

  OdpovědětVymazat
 14. Sorry, ale tentorkrát s Fuxoftem nesouhlasím - obě půlky tohohle filmu jsou neskutečně dementní. Žádné množství střelby a výbuchů nezachrání film kde tvůrci zjevně spoléhají na to, že všichni diváci mají nutně IQ tykve.

  Bohužel to o chlup není dost dementní na to, aby to aspoň bylo vtipné...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.