7.4.13

Recenze: Můj pes Killer [Môj pes Killer] - 40%

Osmnáctiletý Marek je skinhead, respektive chtěl by být tak hardcore, aby to někdy dokázal dotáhnout na skinheada, čímž by v životě konečně něco dokázal. Přesněji řečeno, je to slaboch, žije na venkově na slovensko-moravských hranicích, v nefunkční rodině a trénuje svého bojového psa (Killera).

Něco jako "příběh" vzejde z toho, že musí Marek zařídit jakési papírování mezi svým otcem a matkou, která se s otcem dávno rozvedla, dala se dohromady s nějakým Romem a má s ním malého syna. Dojde k jistým interakcím, při kterých je Marek nucen postarat se o malého poloroma, z čehož by měl problém, kdyby se o tom dozvěděli jeho nabušení plešatí soukmenovci.Tento česko-slovenský film Miry Fornayové typickým artfilmem, natočeným digitálně syrovým způsobem, ruční kamerou, s kontaktním zvukem, s dlouhatánskými záběry atd... Bohužel v této "syrovosti" šli tvůrci až příliš daleko, protože MNOHA REPLIKÁM NENÍ ROZUMĚT (a to jsem film viděl ve slušném kině), což představuje velký problém, pokud máte pochopit, o čem je vlastně závěrečná (a jediná) zápletka. Aniž bych příliš spoileroval: Ke konci filmu Marek malého poloroma odveze od jeho (a své) matky do svého příbytku, a nebylo mi jasné, jestli to dělá proto, že ho chce ochránit před matkou, nebo jestli ho tam hodlá umučit protože chce být skinhead, nebo jestli ho tam chce dočasně schovat, aby se mezi jeho soukmenovci nevědělo, že s ním má něco společného.

Další problém pak je v tom, že většina zúčastněných jsou neherci a je to na nich vidět (a slyšet, když jim rozumíme). Výkony některých vedlejších postav jsou strašlivě ochotnické.

Snad proto se ve filmu moc nemluví a jeho většina pozůstává z toho, že Marek (který je překvapivě podobný Michalu Vargovi, legendě internetu) někam pomalu jde, nebo jen tak stojí a někam zarputile kouká. Je to působivější, než byste si mysleli, ale není to dostatečně působivé na to, aby to utáhlo celý film. Spíš to vypadá jako ne úplně podařený dokument, složený z náhodných výjevů z této nehostinné části republiky.

P.S: Při následné diskusi s tvůrci jsem se nejdříve domníval, že celý film byl natočen za jeden den, což by jistým způsobem vysvětlovalo, jak vypadá, a činilo by ho to zajímavějším. Bohužel jsem jen špatně pochopil fakt, že film se ODEHRÁVÁ během jednoho dne, ale natáčení trvalo klasických několik týdnů.

18 komentářů:

 1. Tvůrci toho filmu jsou naivní. Prostě by svého černého bráchu naučil tvrdit, že máma byla znásilněna a za svého fotra se stydí. Skinheadi by pak byli oba, to je standardní postup.
  Je fakt, že všivchni skinheadi by to neuznali, zvlášť ti ze sousední vesnice, ale není na světě skinhead ten, co by byl vší pleší uznáván a proto ostatně mají tolik frakcí, podfrakcí a podpodfrakcí a furt se spolu mlátěj..
  Jen na demonstraci dělnické strany by si musel kolem huby pořádně omotat šátek, nebo tvrdit, že to přehnal se solárkem..Das ist alles! Arbeit macht frei!

  OdpovědětVymazat
 2. Ty skinheadi se spolu sprchujou?

  OdpovědětVymazat
 3. Některé bojůvky mají své specifické rituály, takže možné by to i bylo.
  Ale pokud zvažuješ členství, tak se té konkrétní organizace raději zeptej, abys nebyl zklamán.

  OdpovědětVymazat
 4. Tohle je film, kterýmu můj oblíbený powerlifter-recenzent Kamil Fila dá 80% a pochválí autorku za to, že otvírá nepříjemné společenské otázky. Bude následovat nějaký zklamaný dovětek o tom, proč se v Čechách točí tak málo dobrých filmů.

  Upřímně řečeno, pokud ten skinhead nechodí do fitka, nemá nebo si neplánuje tetování minimálně přes celý rameno a chlastá málo pivo, tak by stejně nezapadl, ať už se snědým bratrem nebo bez. Skinheadi do solárka nechodí, Kabukikino.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, že do solárka nechoděj, ale většina je tak blbá, že vlítne úplně na všechno, když jim to dobře politicky vysvětlíš..znám je víc než dobře.

   Vymazat
  2. Jak dobře zná Fila naše plešky, jak ty, nebo tvůrci filmu, toť je otázka.
   Já je znával dobře.
   http://oi48.tinypic.com/6nqjdh.jpg

   Vymazat
  3. Na té vlastně nejsem. Tady jsem: http://oi46.tinypic.com/9fuqn7.jpg

   Vymazat
  4. Kverulant:
   by bylo vtipny, kdyby to Fila opravdu delal - coz nedela; mozna iyho prekvapive je to imho stran nejakych mentálních vykonu skutecne tezka vaha na poli české žurnalistiky a kritiky
   mel by ses nad sebou zamyslet po dobu alespoň 30 minut klece při tom na hrachu..

   Vymazat
  5. Takže Bukakekikina je bejvalej skinhead a současnej odborník na extrémistický skupiny? To by nejeden post vysvětlovalo.

   Vymazat
  6. nebo možná zatemňovalo ..

   Vymazat
  7. Čačo, Kamil Fila je můj oblíbený kritik bez jakékoliv ironie a ten příspěvek je myšlen bez jakékoliv zlomyslnosti nebo útoku na něj, spíš jako naprosto neironické pobavení nad tím, jak se liší názory Franty a Kamila na "intelektuální" filmy, viz třeba Post Tenebras Lux versus Kamilova recenze v Respektu. Ten hrách nezkoušej, stejně bych si z něj udělal radši hrachovou kaši nebo polívku.

   Kabukikino, já pár plešek znal velmi dobře z fitka, kde se někteří převlíkali do policejních uniforem, i když fyzicky vypadali obdivuhodně, vždycky bylo silným uměleckým zážitkem poslouchat jejich diskuze, příběhy ze života a případně návrhy na řešení společenských krizí. :-)

   Vymazat
  8. Ty vole Karle (Gott mit uns?), to že se s někým moc dobře znáš, protože ke svým způsobem zábavnej, nebo ho k něčemu potřebuješ, ještě nemusí nutně znamenat, že toužíš být, nebo jsi, stejný oddíl.

   Vymazat
  9. Kverulant: Znát někoho od vedlejšíhio stolu z cukrárny a existovat přímo mezi tím pár let, je možná trošku rozdíl.

   Vymazat
  10. Kverulant: nejde vo utoky; bud je pes chromej, a smejeme se mu proto, nebo není a smejeme se mu proto, anebo je uplne jedno, jakej pes je, jestli to je vůbec pes, nebo panelak, a proste se furt smejeme.. kdybys místo Fila napsal CT, tak..

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. Mám za to, že Marek kluka odtáhne pryč, protože matka mu jasně řekne, že si za nimi do vesnice dojede a vše si vyřídí sama a tvrdí že synka vezme s sebou, protože jí ho nikdo nepohlídá.. to že si hlídání nakonec domluví Marek už neví a tak chce zabránit tomu, aby jim tam dělala "ostudu" až s ním přijede.

  OdpovědětVymazat
 7. Hlavní cena v kategorii nejlepší celovečerní film na festivalu Finále v Plzni...

  ODŮVODNĚNÍ VERDIKTU POROTY
  Dospěli jsme k jednohlasnému rozhodnutí: všichni jsme se nadšeně shodli, že film Můj pes Killer představuje tu nejlepší čistou filmařinu, jakou si dokážeme představit. Je to přímý,
  odvážný a ohromujícím způsobem silný film, který přináší osvětlující pohled na netoleranci velmi lidským způsobem a hluboce nás zasáhl. Toho dosahuje hlavně pomocí obrazu a zvuku, což je základní jazyk filmu. Herecké výkony jsou tak skutečné a vypjaté, že máte pocit, jakoby postavy měly každou chvíli explodovat přímo před Vašima očima.
  Dvě slova, která nejlépe vystihují náš dojem z tohoto obdivuhodného filmu jsou: SAKRA
  DOBREJ!)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdybych ten festival poradal ja, tohle by se nikdy nestalo.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.