28.4.13

Recenze: Iron Man 3 [Iron Man Three] - 80%

Tony Stark (opět Robert Downey Jr.) by se možná rád věnoval své přítelkyni, ale objevují se dvě nebezpečí najednou: Jednak blízkovýchodní terorista Mandarin (Ben Kingsley) a jednak Aldrich Killian (Guy Pearce), kterého kdysi Stark poslal k šípku a on mezitím vyvinul sérum, které způsobuje hyperléčbu těla, a občas jeho následkem člověk vybuchne.

Takže dojde k tomu, že Mandarin zničí Starkovo sídlo a většinu techniky a Stark se kdesi v ústraní pokouší rozchodit jednoho Iron Mana a všechny zachránit, včetně amerického prezidenta...Děj je ještě o trošku složitější, například v něm figuruje také jedna další fešná vědkyně (Rebecca Hallová), ten černoch z předchozího dílu, který léta v "Iron Patriotovi", a také bodyguard Happy. Toho pořád hraje Jon Favreau, který natočil první dva Iron Many, ale v tomto díle ho na režisérské (a spoluscenáristické) stoličce nahradil Shane Black.

Shane Black je znám především jako scenárista čtyř prvních dvou Smrtonosných zbraní, Posledního skauta nebo Dlouhého polibku na dobrou noc. Mohli jsme ho ale také vidět jako herce v původním Predátorovi, kde se nám svěřil s velikostí vagíny své přítelkyně:


Mimochodem, z necelých deseti herců v Predátorovi později dva byli američtí guvernéři a třetí na guvernéra neúspěšně kandidoval, tzn. asi každý třetí herec v tomto filmu je guvernérský kandidát. Který jiný film tohle má?

Ale zpět k Iron Manovi 3.

Shane Black má dobrý smysl pro humor a ironii (který mu studio bohužel téměř zlikvidovalo ve scénáři Posledního akčního hrdiny). Nejpamátnější momenty ve třetím Iron Manovi jsou ty, ve kterých se někdo s někým verbálně špílcuje - což je především Downey (tradičně skvělý), Paltrowová, Favreau a Ben Kingsley, který je nejúžasnějším překvapením filmu: Zprvu je jeho Mandarin působivý hardcore terorista, nebezpečný psychopat natočený jako v pseudodokumentu Kathryn Bigelowové. A pak dojde k jistému zvratu, který jsem naprosto neočekával a který povznese tuto postavu (a Kingsleyho s ní) do nebeských výšin!

Podobně jako u předchozích dílů platí, že ústřední zápletka (tzn. "co vlastně chce kdo komu udělat a proč a jak to dělá") je poněkud nepřehledná a nezajímavá. Prostě všichni kují nějaké pikle a mezi tím jsou nějaké akční scény, kterými se zázračně vyřeší všechny ty pikle. Ty akční scény jsou zjevně drahé, ale (podobně jako třeba v Avengers) působí značně digitálním dojmem - Iron Man se pohybuje dosti prkenně i když uvnitř něj právě je Tony Stark.

Třetí Iron Man je o něco lepší, než byl druhý, ale je nutno si uvědomit, že je to víceméně pořád totéž a téměř vše, co je na tomto filmu dobré (s výjimkou Kingsleyho!) bylo dobré v jeho předchozích dvou dílech. Někomu to možná tak stačí, ale já bych očekával něco víc.

P.S: Dodatečně jsem si vzpomněl, že jsme na projekci dostali 3D brýle, ale vůbec si nepamatuji, že by mi něco ve filmu připadalo plastické...

P.P.S: Trojka by měla být bez větších problémů k vidění bez dabingu, s českými titulky (které jsou ovšem často nečitelně rychlé)!

18 komentářů:

 1. psani komentaru sem, je posledni dobou z tabletu peklo :-)
  nejak se to zaseklo.

  OdpovědětVymazat
 2. Black napsal tuším jen první dvě Zbraně. Také napsal asi největší kultovku Posledního skauta...

  OdpovědětVymazat
 3. Heleme se, komentáře jsou zpět (jiné, ale zpět - jééé).

  Iron Man 2 byl u mě hodně silný propadák, trojka to tak snad trochu vylepší. Očekávám od toho hlavně akci a vizuál na plátna kin, jestli to má i nějaký smysluplný překvapivý nonWTF zvrat, jedině dobře.

  OdpovědětVymazat
 4. Nesnáším, když kliknu na komentáře a ono mi to otevře nové okno. Franto, fuj!

  OdpovědětVymazat
 5. Zjevně chybí původní možnost odpovídat na komentáře toho kterého uživatele (což byla ta největší sranda v té verzi, co tu v pohodě šlapala skoro třičtrvrtě roku).

  OdpovědětVymazat
 6. uz v traileru me znechutilo to salutovani u letadla

  OdpovědětVymazat
 7. Když už Franta zmínil Avengers, tak si dopřejte geniální diskuzi pod jeho recenzí. A to bylo teprve před rokem...

  OdpovědětVymazat
 8. Jeste k tomu prekladu, ten byl naprosto hrozny a tragicky. Ve filmu byla stovka nelogicnosti a debilit takze muj vyslednej dojem byl ten, ze je to Troskuv Kamenak s trochu lepsimi herci a efekty

  OdpovědětVymazat
 9. Jsem se právě vrátil z kina (2d, titulky) a naprostý souhlas s recenzí (zejména Downey a Kingsley). Jen bych doplnil, že ve srovnání s předchozími díly má trojka jednoznačně nejlepší soundtrack od Briana Tylera.

  OdpovědětVymazat
 10. Právě jsem to viděl a jsem celkem nadšený. Tomu klučina je už teď dobrý herec a pokud nebude (moc) fetovat, tak to určitě dotáhne dál, než mladý Anakin Skywalker (každý kdo měl chuť toho malého kluka zabít nechť napíše "Jar-Jar je debil" jako odpověď na tento komentář).

  PS: Nevšiml (;-)) jsem si, že by někde byly nečitelně rychlé titulky.

  OdpovědětVymazat
 11. Včera jsem byl na 3D (bylo mi vcelku fuk, jestli to a nebo 2D, nicméně to 3D bylo pro mě ve víc vyhovující čas, tak jsem vybral to) a řek bych, že trojrozměrný to bylo vcelku hezky :)

  Začínám podezřívat Frantu, že z nějakýho záhadnýho důvodu jeho oči to 3D nevnímaj, tak jak autoři technologie zamýšleli? :) Třeba vinou větší dominance jednoho oka? Těžko říct:)

  Tak v recenzích asi nebudu zas tolik vnímat Frantovy komentáře na 3D ;)

  Titulky se mi nezdály nečitelně rychlý, i když toho textu bylo místy docela dost. Občas byl ale ten překlad krapet volnější, než by mi vyhovovalo, na několika místech by šel zvolit lepší, i když to nebylo nic zásadního, spíš drobnosti. Nějak jsem si ani nevšim, kdo vlastně byl autorem těch titulků :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.