17.4.13

Recenze: Šmejdi - 60%

Pokud jste důchodci s aspoň mírnou senilitou, jistě se vám už párkrát stalo, že vás někdo pozval na výlet za kulturou, ale místo toho vás odvezl do kulturního domu v zapadlé vesnici, kde vás psychicky terorizoval a pak vás donutil zakoupit si nějaké no-name shity za desetitisíce korun. Pokud se to nestalo vám, jistě máte v okolí někoho, koho to potkalo. I já mám doma po maceše několik superhrnců "Seppter" (sic!) a kamaráda potkalo toto.

Toto rodeo provozuje především firma Beck International a pod jinými názvy různé její pobočky, frančízy, krycí firmy a imitátoři. Ti pánové v kvádrech jsou většinou příliš málo hardcore na to, aby se živili jako taxikáři, tak se živí takhle a umějí v tom chodit. Pokud má firma náhodou už příliš velké problémy, zruší se, založí se nová a jede se dál.

Nový český dokument se těmto akcím rozhodl podívat na zoubek.Tvůrci při úvodu před filmem (live, ne na plátně) tvrdili, že nejde o klasický dokument, ale že hlavním cílem filmu je upozornit seniory na toto nebezpečí a varovat je před těmito akcemi. S tím souvisí také chvályhodné rozhodnutí pouštět na všechna představení tohoto filmu seniory (nad 65 let) zdarma! Bohužel mi to nepřijde jako úplně fungující nápad, protože tito lidé žijí především na vesnicích a zjistit si program kina v nejbližším městě a pak se tam dopravit je pro ně nesplnitelný úkol. Mnohem užitečnější by bylo dát film zdarma ke stažení na Internet a spolehnout se na to, že si ho odsud stáhnou mladší (a internetově zkušenější) lidé a pak ho na laptopech promítnou svým rodičům a prarodičům.

I když se ale důchodci na tento film dostanou (například při organizovaných projekcích včetně odvozu), nepomůže jim tolik, kolik by mohl. Používá totiž příliš mnoho dlouhých rozvitých vět, vypilovaných logických argumentů expertů a občas dokonce ironii a nadsázku - tedy věci, které jsou mimo chápání značné části cílového publika. Kromě toho starší lidé naprosto nebudou schopni přečíst rychle naskakující titulky, objevující se při méně srozumitelných záznamech skryté kamery. Rád bych se mýlil, ale obávám se, že nejeden důchodce si po zhlédnutí Šmejdů dokonce řekne "To je fajn akce, tam bych si možná zajel, pokecám si s vrstevníky a i najíst dostanu, když budu hodný!"

Pro nedůchodového diváka pak je film naopak zbytečně polopatistický a příliš povrchní. Opravdu nepotřebuji, aby mi renomovaný právník několik minut vysvětloval, že jednání prodejců není úplně košer. Na to mi stačí vidět 30 sekund těch záznamů. Opravdu nepotřebuji, aby mi vědec vysvětloval, že ty hrnce ve skutečnosti neobsahují zázračnou vrstvu a ukazoval mi jejich řezy pod mikroskopem. Opravdu nepotřebuji, aby mi televizní celebrita říkala, že ti prodejci jsou šmejdi.

Naopak spousta věcí, které jsem ve filmu logicky očekával, v něm nebyla. (A upozorňuji, že velkou část těch nejpeprnějších záznamů skryté kamery už jste měli možnost dříve vidět v televizi a na internetu.)

Na několika záznamech (na záznamech, tzn. je to zdokumentováno) je jasně vidět/slyšet chování, které je protizákonné (například omezování osobní svobody, podepsání smlouvy pod nátlakem nebo aktivní bránění v ošetření důchodce s infarktem). Po takových scénách bych okamžitě očekával jasné vyjádření někoho od policie, co se s tím  dělá/bude dělat a proč ještě nejsou aktéři za mřížemi. Nic takového ve filmu není, jede se dál.

Na druhou stranu, mnohá zásadní obvinění ve filmu padnou jen zprostředkovaně, z úst důchodců, kteří evidentně mají problém s vnímáním a reprodukováním reality a tvrdí, že "jiný důchodce mi povídal, že když jeli loni, tak prý se mu toto a toto...".

"Tento ultrasonický detektor mimozemských mentálních signálu jsem si koupila za pouhých 29 999 Kč!"

Nejzajímavější pro mě byly úvahy, proč důchodci na tyto akce OPAKOVANĚ dobrovolně jezdí, takže mají doma tři odšťavovače a čtyři elektrické deky za 100 000 Kč, nic z toho nefungující, a stejně se těší na další výlet. Tvůrci předkládají teorii, že jde o závislost, což je zajímavá teorie a pokud je pravdivá, pak je celý tento film podobně zbytečný jako nálepky "kouření škodí zdraví". Já se obávám, že ti důchodci jsou sami, opuštění posedávají doma, a jsou rádi, že si mohou někam vyjet s ostatními důchodci, za což jsou ochotni zaplatit i hodně peněz, protože nemají co jiného by s nimi dělali. Bylo by zajímavé se nad tímto hlouběji zamyslet, ale opět - nic takového ve filmu není.

Je naťuknuta také zajímavá myšlenka, že by například řidiči a pronajímatelé sálů měli vědět, k čemu se propůjčují a odmítat tyto zakázky z hlediska vyššího morálního principu. Tato představa mi v kapitalistické společnosti připadá hořce úsměvná - obzvlášť ve světle toho, že mediálním partnerem Šmejdů je Blesk.cz a na konci filmu je jeho logo přes celé plátno.

A také musím bohužel konstatovat, že dvě dámy, které dokumenty natočily a pořizovaly na akcích tajně záznamy, jsou i po několika akcích psychicky naprosto nepřipravené na drsné jednání prodejců, takže velmi snadno ztrácejí klid a nechávají se od nich vytočit až k hysterii, což je při konfrontaci s mladým svalovcem velmi kontraproduktivní, až mi jich bylo líto. Jako příklad lepšího (a také zábavnějšího) přístupu uvádím třeba toto zcela fiktivní video z roku 2009.

P.S: Firma Beck provozuje také dětské zábavní centrum na Zličíně. Copak tam asi vašim dětem cpou do hlav a jinam?

23 komentářů:

 1. Nepatří náhodou firmě BECK taky síť Fitek a solárií BBC? :-) Přece jen to BBC znamená Beck Box Club
  Jen mě zaujalo že si to s tím nikdo nespojuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ta solária neznám, ale pokud to tak je, tak se vysvětluje, kde berou ty prodejce :)

   Vymazat
  2. jasne ze jim patri

   a vzhledem k tomu ze majitel si pred par lety poridil toto https://www.youtube.com/watch?v=XlyImuo-IBw tak je videt ze byznys s tim vsim vcetne důchodců funguje vic nez dobre

   Vymazat
  3. Pristup BBC fitnes je trosku podobny. Zakaz vlastniho piti, musis si koupit vodu u nich. to jsou pravidla. Nastesti personal je tam mily, ze tyto pravidla striktne nedodrzuje.

   Vymazat
  4. tez, krom boxovacích pytlu, to nemá nic spolecneho s boxem; a i ten jim vadi, ze dela bordel, ze to není takovy ten tichy zen, kdy zasnena manažerka s ajpodem v usich bezi na pase vstric novym openspacovym vyzvam

   Vymazat
  5. ale obcas se na ty manazerky docela dobre kouka kdyz zasnene behaji ...... mam na ne vyhled z prace

   Vymazat
  6. a BBC? na Chodove mel jeden konkurencni retezec takove pekne prosklene zenove studio

   Vymazat
 2. Hmmm porovnaj http://www.beckinternational.cz/produkty.php?id=13 a http://www.datart.sk/Parny-vysavac-PALSON-Polti-Pocket.html .. zeby podoba cisto nahodna.. akurat to musi byt dobry smejd ten Palson za 3100KC..

  OdpovědětVymazat
 3. Autorka blogovala, bohuzel blog zrusen. V cache jeste je
  http://goo.gl/mYL1k

  OdpovědětVymazat
 4. Lukáš Čerman, díky za tip. A je toho víc http://edenik.elka.cz/smejdi-zmetci-a-jina-podnikatelska-verbez/

  OdpovědětVymazat
 5. Ti pánové jsou málo hardcore, aby někomu dokázali nastavit prdel a jiné dutiny (viz pan Kubík), tak obíraj důchodce.
  Podle hesla já jsem chytrej, mám přece velký prachy a za to, že oni jsou blbý a že všichni jsou blbý a já ten chytrej, přece nemůžu.

  OdpovědětVymazat
 6. "Je naťuknuta také zajímavá myšlenka, že by například řidiči a pronajímatelé sálů měli vědět, k čemu se propůjčují a odmítat tyto zakázky z hlediska vyššího morálního principu. Tato představa mi v kapitalistické společnosti připadá hořce úsměvná" - úsměvná je, ale jen proto kolik okolo běhá sviní které se neštítí vzít peníze za něco takového

  chce to jen vydržet a časem se to trochu vytříbí, trochu ale přece

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U nás jim kdysi starosta odmítal půjčovat sál, želbohu s novým se už tak neděje.

   Vymazat
 7. Samo se nic neudela. Vetsina duchodcu je vyloucena ze spolecnosti, u TV jim pekne mekne mozek a jsou radi, kdyz si na ne vzpomenou deti, nebo s nimi nekdo zaplete hovor v MHD nebo v obchode. Jejich svet uz neexistuje, jejich dovednosti a znalosti nikdo nepotrebuje. Jejich penize a hlasy pri volbach jsou posledni komodita, kterou z nich muze nekdo vyzdimat.

  Kdyby takhle nekdo v obchode jednal s 30ti letym zednikem nebo ITakem, tak by si maximalne mohl prepocitavat zuby a zebra, pripadne pokecat s COIkou.

  Zneuzivani mentalniho stavu obeti je PRITEZUJICI okolnost, ne polehcujici, tak je sakra zavirejte a zalujte az zcernaji. Mam pocit ze VV ma z vlivu na policii prave kvuli kryti takovch hajzlu prospech, ale to se urcite mylim ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. otázka je, co brani policii provest stejnou fintu, kterou podnikla ta režisérka, dyt by byli primo pritomni cinu, trestnemu
   v nasem meste se napr. kradou kola, hodne; vrta mi hlavou, proc jedno za >5000 nekde nevystavi a z povzdáli ho cely den nepozoruji; měli by pachatele + auto, kterym to svazeji + nejspsis cleny nejakeho zlodějského gangu
   co mi hlava nebere je, ze je to nenapadne, místo toho hlidaji na trati na zrusenem prechodu pro chodce (a na miste se snazi dojit pokuty) nebo s radary plni rozpocet města..

   Vymazat
  2. souhlas

   a podivejte se jak se o duchodcich vyjadruje spousta mladych ........ zadna ucta a pritom kdysi to taky byly osobnosti ktere mely stejne schopnosti .......

   Vymazat
 8. No tak otázka je co brání lidem v něčem takovým, žejo... je to sice úkol policie, ale když policie evidentně selhává tak je potřeba svépomoc. Ale ne, lidi jsou posraní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. rozdil je, ze policie JE placena za to, aby se ve svém case tomu věnovala; pekar je placenej za to, aby pekl pecivo, proto na to nemá cas, resp. takhle to chapu

   Vymazat
  2. Tak jistě, to je otázka priorit. V zájmu pekaře je, aby mu nikdo neukrad kolo. Takže když si najde čas, aby hlídal kolo za >5000 a zloději zakroutil krkem, ušetří sobě (i dalším potenciálním obětem) víc, než kdyby po tu dobu pekl pečivo.

   Že je za to placená policie, to se holt nedá svítit, ta bude placená pořád. A nespolehlivá bude taky pořád, až do rozpadu státních struktur.

   Vymazat
  3. a nastoleni nejakych jinych nestatnich struktur, kterazto konfigurace doposavad nebyla v realite pozorovana..

   Vymazat
 9. Špica dyzajn, ten beckiland. Kontakt na grafika?

  OdpovědětVymazat
 10. kdyz na webu toho hovna beck international kliknete na polozku ZABAVA, zobrazi se vam nabidka dostupnych celebrit na akce - maji dokonce Karla Cernocha ze zahrobi!

  OdpovědětVymazat
 11. Mně se líbí, že tady má 60 % a já ho kupoval za 60,- ke stažení (http://www.dvd-premiery.cz/smejdi-ke-stazeni/d-105500/), taková náhodička :D Celkem se mi líbil, ale dalo se z toho vymačkat víc...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.