25.4.13

Recenze: Bezpečný přístav [Safe Haven] - 30%

Katie (Julianne Houghová) provedla něco dramatického (nevidíme co) a utíká před policií z města na venkov. Vystoupí z autobusu v náhodném zapadákově, kde prodává v koloniálu supermodel Alex (Josh Duhamel) a rozhodne se zde zůstat - se změněnou identitou a účesem...


(Opravdu si nevzpomínám, že by ve filmu byli hrdinové takto obnaženi, ale možná jsem na chvíli usnul.)

Od Nicholase Sparkse jsem nikdy nic nečetl, číst nebudu, ale na základě filmových verzí jeho románů mám tušení, že je ještě strašnější terorista než Stephenie Meyerová. Oba píšou strašlivé hovadiny, ale v knihách Meyerové je aspoň občas nějaké nadpřirozeno / sci-fi. V knihách Nicholase Sparkse je jen láska, touha a rakovina (v různých kombinacích).

Takže: Katie si pronajme chatu v lese u městečka. Její jedinou sousedkou je jistá Jo, která se o ni dost intenzivně zajímá, nejdřív to vypadá, že je lesba a jede po ní, ale pak se ukáže, že ji chce pouze dát dohromady s Alexem, jehož manželka umřela na rakovinu a on se musí starat o dvě roztomiloušké dětišky.

Katie se asi po hodině filmu nechá přemluvit a dá se s tímto krásným, hodným, vtipným, schopným Übermenschem dohromady. Ten ale krátce nato náhodou uvidí na policejní stanici zatykač s Katiinou podobou, vynadá jí a pošle ji kamsi, aniž by si nechal vysvětlit, jak to doopravdy bylo.

Totiž, od prvních minut filmu je naprosto jasné, že Katie ve skutečnosti je hodná žena a nic zlého neudělala, ale teprve ke konci filmu přijdeme na to, že její manžel byl policajt, terorizoval ji, ona před ním utekla a on využil svých policejních styků k vystavení zatykače za (neexistující) vraždu. Ten hajzl!

Ve finále se pak manžel-policajt přepne do módu "psychopatický opilec" a vyrazí do městečka zastřelit / upálit / utopit Katie a všechny kolem ní, shodou okolností při slavnostním ohňostroji (což hodně připomíná Noci s nepřítelem).

Což se mu (spoiler!) nepodaří, nějak náhodně zabije sám sebe a zavládne všeobecná love, kdy Alexovi už nevadí, že mu jeho milá ve všem lhala a že je taková kráva, že delší dobu žije v cizím městě s cizí identitou, protože ji jeden (ex)policajt falešně obvinil.

Následuje jediný neočekávaný zvrat celého filmu, když (ZASE SPOILER!) Katie konečně uvidí fotku Alexovy mrtvé manželky a zjistí, že je to Jo! (Tedy že to byl její duch, ne že Alexova manželka ve skutečnosti žije, jak jsem si nejdřív myslel.) To mě vyvedlo v tomto druhu filmu poněkud z míry, ale hned potom byly závěrečné titulky, takže jsem mohl opět usnout...


Bezpečný přístav (ve kterém, pokud si pamatuji, není žádný přístav) je jedním z těch filmů, u kterých se divíte, jak se dá tak málo děje natáhnout na tak dlouhou stopáž.

Film režíroval Lasse Hallström, který natočil vícero kvalitních snímků, a musím smutně konstatovat, že on se vlastně tenhle film nedal natočit o mnoho lépe - s těmito herci, s tímto rozpočtem a hlavně s tímto lobotomizovaným námětem.

A bohužel, Sparks stíhá psát další knihy přinejmenším tak rychle, jak je stíhají natáčet...

2 komentáře:

  1. Co se týče toho, že ve filmu nebyl žádný přístav, tak bych to dávala za vinu spíš překladu. V originále se film jmenuje Safe Haven nebo tak nějak. Proto nesnáším dabing, kde si lidi vymýšlí kraviny, jen aby to znělo epicky a aspoň trochu dávalo smysl.

    OdpovědětVymazat
  2. Proč nemůžou nechat ten první českej dabing a musej to předabovat a tím to úplně zkurvěj

    OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.