18.7.09

Zastav a nepřežiješ 2: Vysoké napětí [Crank: High Voltage] - 60%

Chev Chelios (Jason Statham) na konci prvního dílu nezemřel! Gangsteři ho zachránili, vzali mu srdce a dali mu místo něj dočasné umělé (aby ho udrželi při životě, než mu seberou další orgány, počínají penisem). Chevovi se to nelíbí a vydává se své srdce hledat. Problém je v tom, že aby mu fungovalo to dočasné, umělé, potřebuje pravidelný přísun elektrického proudu...Pokud pochybujte o logice této zápletky, nebo o tom, že někdo spadne z několikakilometrové výšky na auto a přežije to, pak jste buď neviděli první díl, nebo vám naprosto unikla jeho pointa. V rámci světa Crank je to úplně stejně logické jako když na Wile. E. Coyota spadne šestnáctitunové závaží a on je v příští scéně živý a zdravý.

První díl mi udělal radost jako "svěží jednohubka", ale když jsem se doslechl o pokračování, měl jsem vážné pochybnosti, jak může dopadnout. První Crank je groteska (byť velmi hardcore a rozhodně ne pro děti) a nemá žádný smysluplný děj nebo vývoj postav. Je docela obdivuhodné, že se tvůrcům podařilo tu grotesku natáhnout na celovečerní stopáž, ale pokračování...????? Může mít smysl natočit 90 dalších minut téhož, které budou naprosto zaměnitelné s 90 minutami prvního dílu?

Překvapení se nekoná a Crank 2 má stejný styl jako první díl. Neveldine a Taylor mají problém v tom, že více na pilu už se tlačit nedá, protože pak by audiovizuální chaos dosáhl takového stupně, že by nebylo možné ho vnímat (ani pro cílové publikum - necílové publikum ho samozřejmě nestíhalo vnímat nikdy). Další problém mají v tom, že pokud film vlastně nemá děj, je dost těžké vymyslet 90 minut nějakých situací, které by nekopírovaly situace z prvních 90 minut.

Tyto problémy se jim podařilo vyřešit jen částečně. Mnoho situací je zcela záměrně variacemi situací z jedničky, ale přesto jsem se dočkal několika vtípků, které jsem nečekal a kterým jsem se od srdce zasmál (což se mi opravdu často nestává). Také trochu přibylo brutality a není nouze o usekávání částí těl, stříkající krev, vnitřnosti, lámání částí těl atd... atd... To všechno je ztvárněno poměrně realisticky, ale přitom groteskově a absurdně, pokud na to máte žaludek. Pokud na to žaludek nemáte a dělá se vám třeba jen trošičku šoufl z detailního záběru na uřezávání bradavky nožem, pak tento film rozhodně není pro vás.Kromě brutality autoři nešetří také sprosťárnami a nahotou - ve filmu je mnoho prostitutek a souloží (včetně camea slavných pornoherců), přičemž všechna nahota je (zcela záměrně) snímaná tak, aby působila nechutně a neeroticky - v tomto exceluje především Bai Ling v roli "stupid ugly crack whore". Takže je docela zajímavé zamýšlet se nad tím, co tvůrce vedlo k tomu, že natočili film se stupidním humorem pro přibližně osmileté diváky, který je ovšem kvůli svému obsahu nepřístupný minimálně do patnácti let.

Každopádně ale platí, že Neveldine a Taylor jsou velmi schopní tvůrci (už proto, že jejich bizarně dementní film je zcela konzistentně bizarně dementí od začátku do konce) a Crank 2 je o trošičku lepší než jednička. Na druhou stranu, větší polovina je ho zkopírována z jedničky, což výsledné hodnocení zase poněkud sráží dolů...

P.S: Původně jsem chtěl v této recenzi udělat nějaký nechutný vtip v tom smyslu, že ten starý oplzlý Číňan vypadá jako David Carradine. Až v závěrečných titulcích jsem si přečetl, že to byl David Carradine. Way to go!

9 komentářů:

 1. Humor pro osmileté, do patnácti nepřístupné, to je přesně pro tebe Franto!

  OdpovědětVymazat
 2. Smaž ten gif, spoileruješ.

  OdpovědětVymazat
 3. To bych tedy nerekl, ze spoileruju. Z toho GIFu je videt, ze nekdy v prubehu filmu hrdina hori a ze mu to moc nevadi, coz vzhledem k jeho uvodnimu padu na asfalt neni nijak moc prekvapujici objev.

  OdpovědětVymazat
 4. Viděl jsem před cca měsícem a žádný extra brutality si nepamatuju.
  Jenom to řezání bradavky, a to jenom proto, že ho František připomněl. Celkově nic moc, jednička mi připadala lepší.

  OdpovědětVymazat
 5. Hm, tak jedničce jsem dal hvězdičku navíc za to, že hlavní hrdina na konci umře. Podvod.

  OdpovědětVymazat
 6. Řekl bych, že v novodobé historii filmu je absolutně slepá cesta dvojí - sprosté komedie pro teenagery a prostoduché akční filmy s Jasonem Stathamem pro dospělé. Nebýt těchto filmů a lidí adorující tyto filmy (tím nemyslím filmové kritiky), bylo by na světě hned čistěji a lépe.

  OdpovědětVymazat
 7. Předpokládám, že nejste teenager, natož prostoduchou zábavu milující dospělý jedinec.

  OdpovědětVymazat
 8. Jak to vlastně je, to už Franta píše jenom recenze na filmy, které ho zajímají?

  OdpovědětVymazat
 9. Re:Anonymní řekl(a)...
  Pri vsi ucte si myslim, ze tyto filmy maji sve misto a zhruba stejny smysl jako brutalni pocitacove hry... je to proste super relax, odpocinete si u toho a jeste vas pobavi a o to preci jde, ne? Jak Franta psal, film ma specifickou cilovku a neni pro kazdeho a to ze chodi na projekce, ktere ho zajimaji je snad jasne, kdyz se Vam to nelibi, tak preci muzete cist jine recenze jinde nebo ne?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.