6.7.09

JitushFilm - dojmy a pojmy

Měla jsem v úmyslu napsat vlastní recenze na Černej dynamit a Všichni umřou, jen já ne. Ale nerada bych opakovala již jednou napsané a u těchto dvou filmů mezi mnou a Františkem panuje vzácná názorová shoda. Připojím tedy jen pár myšlenek, jak se k těmto filmům staví filmový neznaboh.

Neviděla jsem Pusinky, Gympl ani Třináctku, přesto mi děj a kulisy filmu Všichni umřou, jen já ne přišly důvěrně známé. Jsou prostě ze života. Kdo v patnácti nemluvil sprostě, nekašlal na autority, nechlastal a nesouložil (nebo o tom aspoň netoužil), byl v kolektivu označen za divného patrona a pětadvacetiletá režisérka si to jistě sama dobře pamatuje.

Film obsahuje jasné poselství pro rodiče teenagerů - ať zvolíte cestu benevolentní, "kamarádské" výchovy, či spartánský dril s fackami na denním pořádku, ani jedno řešení není správné a ten fracek si stejně bude dělat, co bude chtít.


V hodnocení Černého dynamitu souhlasím s Františkem takřka bez výhrad, s tím rozdílem, že nemám s čím srovnávat. Co to jsou blaxploitation filmy a co má film parodovat jsem se dozvěděla asi půl hodiny před projekcí. Pokud jste na tom stejně, neberte to jako výrazný handicap (na rozdíl od jiných děl, která jsou založena na odkazování na starší filmy, bez jejichž znalosti nemáte šanci orientace).

První půlka filmu je báječná a strhující, jak ale minuty plynou, vkrádá se podezření, že režisérovi dochází dech a začíná bez rozmyslu plácat páté přes deváté. Čemu jste se s chutí zasmáli v desáté minutě, už o půl hodiny později nefunguje. Bez znalosti žánru nemohu však soudit, zda očividná překombinovanost není náhodou hluboce sofistikovaný záměr odkazující na kontroverzní film z roku blablabla... Po tom ale nemám zájem pátrat.

Kino se přesto otřásalo radostným hýkotem a bouřlivým potleskem, což svádí k domněnce, že jsme s Fukou nemožní suchaři, a film bude v kinech velice úspěšný. Jeden nejmenovaný člověk pracující v televizním průmyslu, který seděl za námi, zlověstně pravil: "Jak málo stačí dětské radosti."

4 komentáře:

 1. Zajímalo by mě, kdo byl ten nejmenovaný člověk!!

  OdpovědětVymazat
 2. S pozdravem:
  "Už tady nepište, a pokud možno, nepište vůbec!"

  OdpovědětVymazat
 3. hihihi "... což svádí k domněnce, že jsme s Fukou nemožní suchaři ..." aha nieco co v 15 netusi co je sex a ani po nom netuzi a ani o par rokov si nevie zivot uzit, ale zaprdi sa niekde vo vztahu s 40rocnym mrzutom. Na druhej strane chlap co mal prvy vztah s opacnym pohlavym svojeho druhu niekde okolo 40-ciatky. Hmm no to nebudu vobec sucharske pavahy. Predpokldam, ze najvacsi zivotny odvaz ste zazili ked ste sa stretli s kaamosmi na bejvaku s WII v maskach ala harry potter ;)

  OdpovědětVymazat
 4. No teda, to neni fér, kde jsou slíbený fotky Banderase a další videa? Chjo, chjo a já se taaak těšila.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.