13.7.09

Recenze: Bruno [Brüno] - 80%

Po Boratovi se komik Sacha Baron Cohen vrací v obměně téhož: Jen místo buranského kazašského reportéra nás čeká devatenáctiletý (aspoň to tvrdí!) rakouský gay model a moderátor.Skutečnost, že existuje Borat, mi ušetří dlouhé vysvětlování, neboť Brüno (čte se "Bruno", jako kdyby tam ten umlaut nebyl, a v české verzi je to dokonce "Bruno" bez umlautu) je něco velmi podobného. Opět jde o sérii vpodstatě nesouvisejících scének, ve které se Cohen chová jako megaťulpas a uvádí do rozpaků lidi, kteří jsou většinou upřímně přesvědčeni, že jde o skutečného debilního rakouského reportéra. Oběti jsou převážně Američani, protože "děj" (pokud se tomu tak dá říkat) se točí kolem Brünovy cesty za hollywoodskou slávou. Za tímto účelem zkouší různé věci, jako například "adoptovat černouška z Afriky", "nechat se unést teroristou", "stát se v armádě heterosexuálem", "naučit se sexu s ženami", "zařídit mír na Blízkém východě", "mít vlastní televizní show" a tak dále...

Podobně jako Azamat v Boratovi, i v Brünovi vystupují herci (přinejmenším hrdinovi dva asistenti, přičemž Lutze hraje poměrně známý švédský herec Gustaf Hammarsten) a film tudíž obsahuje nejednu scénu, která je kompletně hraná. A stejně jako v Boratovi platí, že většina účinkujících sice nic netušila, ale jejich reakce jsou velmi umně sestříhány tak, aby výsledek byl ještě podstatně vtipnější, než ve skutečnosti byl. O dokument rozhodně nejde.

V čem je tedy rozdíl?

Brüno je o trochu drsnější, takže se mu občas daří šokovat i diváka, který dobře znal Borata. A kromě toho je Brüno o trochu méně vtipný - možná i proto, že ledacos v něm vypadá jako mírná obměna situací z Borata a proto, že titulní hrdina není na rozdíl od Borata nikdy ani trošičku sympatický. Jsou v něm opravdu epické situace, které posunují hranice komedie (a hranice toho, co se může objevit na filmovém plátně v normální filmové distribuci) zase o kousek dále.

Takže ano, vtipné to je. Dokonce hodně. A Cohen je odvážný člověk, že v zájmu zábavy riskuje zdraví a v některých scénách i život. Opravdu se setkal se skutečným teroristou a provokoval ho urážkami Osamy Bin Ládina?!?! Třeba se to někdy dozvíme.

P.S: Z filmu byla po smrti Michaela Jacksona na poslední chvíli před premiérou vystřižena asi dvouminutová scénka s jeho sestrou LaToyou. Docela to chápu, protože ta scéna není o Michaelovi - ten je v ní pouze letmo zmíněn a pokud by v srpnu divák nevěděl, že to celé bylo natočeno před Jacksonovou smrtí, působilo by to opravdu poněkud divně a poněkud "za každou cenu vtipně", tj. nevtipně.

P.P.S: Následují SPOILERY SPOILERY SPOILERY!!!

Některé z věcí, které v Brünovi nejsou tak úplně "dokumentární", jak by se mohlo zdát:
 • Televizní show Richarda Beye neexistuje a byla připravena speciálně pro tento film. Diváci sice pravdu neznali, ale sám Richard Bey od začátku všechno věděl a moderoval podle scénáře.
 • Brünově návštěva na swingers party skončí tím, že se ho pokusí znásilnit prsatá domina. Tato domina pravděpodobně na party vůbec nebyla a její scéna s Brünem byla natočena dodatečně. Předtím se objeví pouze v jednom samostatném záběru, ve kterém není žádný jiný z hostů.
 • Když se Brüno pokusí svést starého prezidentského kandidáta Rona Paula v hotelovém pokoji, celá scéna byla ve skutečnosti natočena ve studiu a Ron Paul byl ve skutečnosti vyjevený z toho, proč ho místo rozhovoru strčili do napodobeniny hotelového pokoje.

16 komentářů:

 1. V jednom rozhovoru s Lettermanem Cohen popisuje, jak kontaktoval CIA, získal od nich kontakt na jednoho skutečného teroristu a jak s ním jel dělat interview. Smál jsem se na celé kolo jen u toho Lettermana :)

  OdpovědětVymazat
 2. Nechci šťourat, ale pokud to teda není nějaký humot, který jen nechápu, doporučil bych zjistit si význam slova "epický"...mám dojem, žes tu napsal něco trochu jiného, než jsi chtěl (ale jak říkám, možná jsem jen něco nepochopil).

  OdpovědětVymazat
 3. Case: "epicky" je podobny humot jako "humot"...

  OdpovědětVymazat
 4. Takže ten humot je jako robot, co dělá srandu, nebo to nechápu zase já? Jo, takový epický souboj humotů, to by bylo něco....

  OdpovědětVymazat
 5. mi se libi jak cohen narusuje
  kulturni vrstvicku na lidske
  civilizaci a jak dokaze vykolejit
  kohokoliv. skvele jako dokument
  o lidskych tabu, dogmatismu, atp.!

  OdpovědětVymazat
 6. Hahahah Humot :-) LOL Fuko- zase jsi mě dostal !!!

  OdpovědětVymazat
 7. case: Já mu to říkám furt a všechno je marné :(

  OdpovědětVymazat
 8. Jitka: Tak jestli všechny ty současný epic faily používá v běžný řeči a né jenom když písmenkuje v internetech, máš mojí soustrast...

  OdpovědětVymazat
 9. epic znamená v Aj něco jiného než v češtině. Stejně jako např. pathetic. Inteligentní čtenář FFFilmu ale rozumí. Ostatním doporučuji studovat angličtinu !!!! nebo si trhnout nohou !!! Podle ctěného IQ

  OdpovědětVymazat
 10. Nemohl by někdo napsat, co všechno tak nějak je a není vlastně fake? Nebo není někde nějaký odkaz?

  OdpovědětVymazat
 11. Anonymní 14. červenec 2009 20:25

  Inteligentní čtenář umí anglicky a současné sraní "epic" do všeho mu už nepřipadá ani vtipné ani humotné...

  Ajvngou: doporučuju preventivně považovat za fake všechno a jestli tě to tak nepobaví, je film špatnej

  OdpovědětVymazat
 12. Již zítra! Harry Potter a Princ dvojí krve za 40%! Fuka jak se zdá opět pracuje na plné obrátky!

  OdpovědětVymazat
 13. to anonymní 7:49

  Pro Vás je samozřejmě ta rada č.2 !!!

  P.S.: Kazíte dobrou pověst všem nám anonymům !!!

  OdpovědětVymazat
 14. Myslel som si, že po Ali G a Boratovi príde hrdina na C. No namiesto Chrüňa je tu (opäť) Brüno.

  OdpovědětVymazat
 15. Starý Brůna, ten byl už v majoru Zemanovi. A divně se kýval...

  OdpovědětVymazat
 16. füka ist zo zwotausendsechs!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.