9.7.09

ヤッターマン / Yattâman / Yatterman - 0%

Yatterman je celovečerní hraná (s množstvím CGI) verze animovaného seriálu ze 70. let (který se dočkal animovaného remaku před rokem). Jde v něm pravděpodobně o to, že Yatterman 1 (mládenec) a Yatterman 2 (fešné děvče) mají obrovského robo-psa a malého létajícího robota, a bojují se zlou SM dominou Lady Doronjo, která má dva pomocníky (jeden vypadá jako krysa, druhý jako prase, i když jsou lidi) a několik bojových robotů. No a pak je tam ještě nějaký archeolog, kterého unesl nějaký SkullObey (což je buď malý robot nebo chlapík s umělohmotnou lebkou na hlavě nebo obojí) a jeho dcera ho hledá. A všichni hledají několik kusů nějaké křišťálové lebky, která způsobuje, že po světě mizí různé věci (například mosty, hory a písmena na transparentech). Je to ještě mnohem složitější, ale raději bych toho nechal, protože už v tuto chvíli si nejsem úplně jistý, jestli nepíšu bludy.Yatterman je neutuchající trikový a zvukový nápor na všechny smysly, který nemá ani špetku jakéhokoliv smyslu (různých druhů logiky je spousta, ale tenhle film nemá žádnou). V tomto ohledu připomíná Transformers 2, ale na rozdíl od nich jsou triky v Yattermanovi strašlivé (i když samozřejmě lepší než v čemkoliv z České republiky). Dílo dovršily anglické titulky, které se snažily být vtipné, ale nejenže se jim to nedařilo, ale přibližně každá pátá věta mi nedávala žádný gramatický smysl. (Například SkullObey ukončuje každou větu slovem "obey", aniž by před ním byla čárka nebo interpunkce - "I will kill you all obey.")

Mám představu, kdo je Takashi Miike, i když jsem od něj shodou okolností nic neviděl (mám to už dlouho v plánu). A podle všech indicií je to schopný tvůrce.

Film Yatterman je tak konzistentně strašný, přeplácaný a nesmyslný od první do poslední sekundy, že se nejlogičtějším závěrem zdá být ten, že to tak tvůrce natočil schválně. Znovu zdůrazňuji, že celovečerní Speed Racer, hraní Super Mario Bros. nebo kterýkoliv celovečerní Pokemon Movie dávají více smyslu a jsou filmovější, než Yatterman.

Ani Yattermanovy akční scény nestojí za nic. Živí herci se v nich pohybují v CGI prostředích a uhýbají před CGI efekty. Nevypadá to ani akčně ani cartoonově, a postrádá to nejelementárnější choreografii: Velmi často dojde k tomu, že se spolu rvou A, B, C a D, my sledujeme několik minut A a B, a občas C, zatímco D zřejmě stojí někde stranou a kouká na to, protože se těch několik minut vůbec neobjeví, dokud si na něj režisér nevzpomene.

Samozřejmě je na vině i to, že neznám původní seriál a nechápu tudíž, když některé scény ve filmu parodují něco ze seriálu a obracejí to nějakým způsobem naruby (což se pravděpodobně děje dost často, protože ve filmu je na dětský seriál překvapivě mnoho narážek na bradavky, erekce, orální sex apod.). Stejně tak mi jistě unikla spousta point a celých dlouhých scén, které pochopí pouze Japonec. Například jsem pochopil tu, ve které padouši prodávají suši za 60 jenů, načež následně přestříkají prázdné talíře na zlato a tím zákazníky okradou, protože ve zdi je schovaná cedule, že zlaté talíře jsou za 100 000 jenů. Ale ve filmu jistě bylo nejméně 999 podobných humorů, které mi zcela unikly.

To všechno dohromady vytváří z Yattermana unikátní zážitek pro každého neasiata. Nezáleží na tom, jestli výsledek vznikl náhodou, když měl Miike lobotomii, nebo jestli jde o jeho precizně realizovaný záměr. Tohle je přesně ten typ filmu, kterému dokonale sedne hodnocení "nula procent", aniž by to byl "shit". Na jednu stranu ho nechci už nikdy vidět. Na druhou stranu ho chci pouštět nepřetržitě zacyklený v pozadí při nějaké party, zatímco hosté budou dělat nějaké smysluplnější věci, například fetovat mrtvé netopýry a jíst si navzájem nudle z nosů.

A ještě alternativní videonázor na tento film od mých dvou kolegů:

8 komentářů:

 1. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 2. Nemělo být Obey přeloženo jako "slyšte", nebo na ten něco způsob?
  Ale pan Fuka asi neviděl dost anime, aby se moh zasmát zdůrazněným trademarkům ve filmu. Sice to sračka byla, ale někdy dost vtipně věci podala. Kámoš co viděl 300 dílů Naruta si to dost užil :--)

  OdpovědětVymazat
 3. Tak je to jasny, vzhledem k volbe psu, Fuka suka Baldynskyho.

  OdpovědětVymazat
 4. Pěkný pěkný a ten koment nad mým, tomu říkám ubohost.

  OdpovědětVymazat
 5. Baldynsky suka Fuku, to je jasny.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak už i Yatterman dostam hraný remake? To už se snad brzy dočkáme i remake Uchuu Senkan Yamato. A to bude síla, protože Yamato je japonský konglomerát Star Treku, Flash Gordona a samurajského étosu - a to prosím pěkně skoro tři roky před Star Wars. Materiál na velkofilm.

  http://www.youtube.com/watch?v=u5oniErmeuE

  Předělávka by mohla vypadat třeba takhle:

  http://www.youtube.com/watch?v=2BhvLvQ08RM

  OdpovědětVymazat
 7. Takovej dotaz, neuváděl ten chlapík co moderuje psa Fuku a psa Baldýnskýho projekci dokumentu Cesta domů? Hrozně mi ho připomíná:D

  OdpovědětVymazat
 8. No. Co jsem říkal loni touhle dobou, tedy přesněji právě před rokem a čtyřmi dny? Kuk na strejdu:

  http://www.youtube.com/watch?v=zIAXTaxjyXU

  http://yamato-movie.net/

  Tohle bude bomba.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.