6.7.09

Jak netočit a točit pocty starým filmům

Shodou okolností jsem v Karlových Varech v rozmezí 12 hodin viděl dva nové filmy, které skládají poctu žánrovým filmům minulých desetiletí:


Černej dynamit je něco mezi poctou a parodií na laciné černošské akčňárny ze 70. a 80. let.Projekce ve Velkém sále Thermalu se zúčastnil režisér Scott Sanders, který vysvětloval, že v případě těchto "blaxploitation" filmů býval často trailer lepší než samotný film. A bohužel, téměř totéž platí i o jeho filmu.

Je bez debaty, že se Sanders má tento styl filmů velmi zevrubně nakoukaný a že se mu podařilo shromáždit talentovaný filmařský tým, který (s omezeným rozpočtem) dokázal dosti věrně napodobit styl předlohy.

To ale nestačí. Tarantinův Death Proof kopíroval grindhouse filmy poměrně věrně, ale byl k nepřežití.

Z těch "původních blaxploitation" jsou už dnes k nepřežití i jejich trailery (nebo vydržíte dívat se dvě minuty na tohle?). Sanders se tudíž rozhodl udělat ze svého filmu současně i parodii, což zdaleka není originální myšlenka: viz I'm Gonna Git You Sucka, Undercover Brother, Hebrew Hammer a další. A humor Černýho dynamita není dostatečně humorný na celovečerní film, přestože má jen něco přes 80 minut a přestože do něj Sanders pro každý případ zamíchal ještě kung-fu. Jsou v něm desítk dobrých vtipů a několik hystericky epických, to ano. Na druhou stranu v něm jsou mnohaminutové pasáže, během kterých se nikdo v celém velikém sále nezasmál ani neuchechtl.

Je to škoda, protože výprava, technické zpracování a hlavní představitel (Michael Jai White - hrál Spawna) nemají daleko k dokonalosti.

Mnohem lepší poctou vymřelému žánru byl dnešní film Cover Girl (Děvče z titulní stránky), který je natočen jako pocta starým hollywoodským muzikálům.Zásadní rozdíl mezi Černým dynamitem a tímto filmem spočívá v tom, že Děvče z titulní stránky natočil pro mě zcela neznámý Charles Vidor (pseudonym nějakého Maďara?) přesně tak, jako kdyby šlo o mnoho desetiletí starý film (včetně starého loga Columbia Pictures), aniž by si z něj dělal jakýmkoliv způsobem legraci - a o to vtipnější a roztomilejší to celé je. Nejen, že film má typicky dobově stupidní námět a scénář (chudá umělkyně se přes noc stane slavnou a je zmítána mezi světem bohatých a pravou láskou), ale jsou v něm i mnohá taneční a pěvecká čísla, která jako kdyby vypadla ze Zpívání v dešti nebo něčeho podobného, starého.

Je nutno vyzdvihnout i debutující hlavní představitele: Nějakého Genea Kellyho (vizuálně velmi podobný týpek jako ten chlapík ze Zpívání v dešti) a Ritu Hayworthovou (pravděpodobně pseudonym podle jedné z novel Stephena Kinga): Ti lidé opravdu hrají, mluví, zpívají a tančí přesně jako se to dělal před šedesáti lety a díky tomu, že ani na chvíli nevypadnou z role, a nezačnou se chovat jako v parodii z 21. století, je tento film tak vtipný a současně dojemně retro. Nemůžu se dočkat, co podobného tihle lidé natočí!

P.S: Jedinými dvěma historicky nerealistickými drobnostmi jsou opravdu přehnaně násilné všudypřítomné odkazy na to, že kolem zuří válka (po chvíli to přestane být vtipné) a triková scéna, ve které Kelly tančí se svým duchem za pomoci digitálního maskingu a naprogramované pohyblivé kamery. Něco tak dokonalého by se samozřejmě za použití trikových technologií z poloviny minulého století nedalo natočit...

13 komentářů:

 1. Tak kdyz uz jsme v tom ..

  Jako fascinuje mne hlavne jak mluvi .. to da peknou makacku nasaknout takovy akcent.

  OdpovědětVymazat
 2. Pah nuda .. ted jsem nasel ze ten rejza chysta dalsi film Together Again, a ma to byt zase retro.

  OdpovědětVymazat
 3. Mluvi se o nem take jako o kandidatovi na pripravovanou Gildu.

  OdpovědětVymazat
 4. ad Cover Girl: muzikály moc nemusím, ale když jde o takhle sofistikovaně udělanou parodii, tak si asi dám říct. Nevíte, kdy to má oficiální premiéru? (Půjde to do oficiální distribuce, že?)

  P.S. Není ten Kelly z Monaka?

  OdpovědětVymazat
 5. Obavam se ze Cover Girl je az prilis sofistikovany humor 8)

  OdpovědětVymazat
 6. to bych nevěřil, že mě tak strašně moc nasere recenze na film, který jsem neviděl... ale co čekat od pejskaře, který dá transformerům sto procent.

  OdpovědětVymazat
 7. Recenze Cover Girl je jedna z nejlepších, co Franta za dlouhou dobu napsal :)))

  OdpovědětVymazat
 8. A to hrali na tom festaku jo ? Tu Cover girl ?

  OdpovědětVymazat
 9. to video je OPRAVDU z toho filmu a ne z tohohle http://en.wikipedia.org/wiki/Cover_Girl_(film) filmu z roku 1944?

  protože já mám pocit, že ne :)

  navíc, to jméno toho režiséra a herců.....

  aha, on to byl od Františka možná humot. Tak nic. Nebo jsem něco nepochopil

  OdpovědětVymazat
 10. ok, +1 bod pro Františka.

  OdpovědětVymazat
 11. ad Cover Girl - nejdříve jsem si myslel, že něco nepochopil František, pak mi ale došlo, že jsem něco nepochopil já; neředěný fuxoftovský humor!

  OdpovědětVymazat
 12. Vyborna recenze na Cover Girl! Doufam, ze takovych pribude, treba bych se rad neco docetl o novem filmu Bustera Keatona.

  OdpovědětVymazat
 13. Károly Vidor? Ano, ten maďar nenatočil jediný maďarský film :-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.