27.7.09

Všude dobře, proč být doma [Away We Go] - 60%

Muž a žena. Je jim něco přes třicet, nemají moc peněz a čekají dítě. Vydávají se na cestu po USA a Kanadě, za příbuznými a známými, a hledají nový domov a obživu.Musí se nechat, že Sam Mendes je velmi všestranný a dokáže natáčet filmy tak rozmanité, že byste vůbec neuvěřili, že jsou od stejného člověka. Na jednom konci pomyslného spektra stojí Road to Perdition, drahé dobové drama se superhvězdami, a na konci druhém třeba tenhle film: Komorní televizní inscenace, nebo spíše několik dílů komorního televizního seriálu, slepených dohromady.

"Epizod" je přibližně půl tuctu, přibližně polovina z nich je velmi dobrá a/nebo dojemná, a druhá polovina ujde. Všichni herci hrají velmi dobře (včetně těch, kteří podle scénáře mají být totálně nesnesitelní) a zaplaťpánbůh za to, protože tenhle film je postaven výhradně na hereckých výkonech.

Čímž se dostávám k tomu, že různé postavy - byť dobře zahrané - jako kdyby patřily do různých filmů. Například hlavní hrdinové jsou velmi reální lidé, se kterými se divák snadno ztotožní, zatímco někteří jejich přátelé a známí jsou absurdní karikatury jako z "Přátel" nebo podobného kvalitního sitcomu, do kterého by se ovšem zase naprosto nehodili hlavní hrdinové.

Film nakonec skončí šťastně a Burt a Verona najdou místo, kde vychovat potomka. Kdyby ale předtím navštívili o tři rodiny více nebo o tři méně (nebo se prohodilo pořadí těch návštěv), na výsledném poněkud rozpačitém vyznění by se vůbec nic nezměnilo.

Matně si vzpomínám, že jsem velmi podobný dojem (příjemný sled náhodných epizodek s různými pošuky a lidskými troskami) měl z filmu Camerona Crowea Elizabethtown.

4 komentáře:

 1. tento film ma nevyhodu v tom, ze jakakoli recenze nutne musi rict neco z deje filmu, nebude to tudiz prekvapive v kine (ani tato recenze neni vyjimka) - jedna se ale o moc dobry film, ve Frantiskove pojeti bych dal 80%, jinak 90%

  OdpovědětVymazat
 2. Na vyzrazovani deje je Fuka expert.

  OdpovědětVymazat
 3. Dyť Elizabethtownu jsi dal palec dolů, ne?

  OdpovědětVymazat
 4. Ja teda mel dojem, ze nahoru, ale oboje je to tak na hranici...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.