3.7.09

Warning: Extrémně technický internetový mobilní příspěvek

Následujících pár odstavců bude určeno velmi specifické části filmových fanoušků, pro které platí následující:
 • Mají mobilní telefon s internetovým připojením
 • Jedou do Karlových Varů
 • Jejich mobilní operátor je Vodafone ČR
 • Mají Festival Pass nebo akreditaci
 • Chtějí si rezervovat vstupenky z mobilu zdarma (protože SMSkou to stojí 5 Kč)
 • Mají telefon, kterému dělá problémy dostat se na portál Vodafone Live
Pokud pro vás neplatí některý z výše uvedených bodů, pak tento příspěvek není pro vás a přečtěte si radši třeba něco od Jitky. Děkuji, nashledanou.Vodafone nabízí svým zákazníkům možnost rezervace vstupenek zdarma skrze svůj portál "Vodafone Live". Přestože používám mobilní internet skoro nepřetržitě už mnoho let, na portálu "Vodafone Live" jsem dodnes nikdy nebyl a jak jsem tak do něj nahlédl, už na něm do konce života nebudu. Nicméně lístky jdou údajně rezervovat jedině skrze něj a tu naráží mobilní uživatel na problém:

Portál "Vodafone Live" totiž nejsou normální internetové stránky, nýbrž něco ve stylu WAP stránek. Nemusíte vědět, co to jsou "WAP stránky", ale byl jsem přesvědčen, že už to vymřelo a nikdo to nepoužívá. Mýlil jsem se. Problém je v tom, že mnohé moderní mobilní telefony (například můj Android G1) prostě už WAP vůbec nepodporují (protože ho nikdo normální k ničemu užitečnému nepoužívá, viz výše). Volal jsem dokonce na Vodafonní podporu, kde mi slečna vysvětlila, že mám tak nový a výkonný telefon, že v něm WAP, a tudíž ani"Vodafone Live", nefunguje. Slečně z Vodafonu jsem ale moc nevěřil (protože mi mimo jiné také tvrdila, že v mém telefonu jsou Windows, o čemž nic nevím) a po delším experimentování se mi nakonec podařilo donutit můj telefon k přístup na Vodafone Live, z čehož jsem pocítil zadostiučinění! Nezbytné nastavení jsem popsal v této diskusi a je značně krkolomné (buď vám funguje Vodafone Live nebo normální internet, ale ne oboje současně), ale počkat! Vůbec tam nemusíte chodit a nemusíte si to číst, protože to k ničemu nepotřebujete, ať máte jakýkoliv telefon.

Humorná pointa totiž spočívá v tom, že stránka "rezervace vstupenek", ke které jsem se po dvouhodinovém experimentování prostřednictvím Vodafone Live dostal, ve skutečnosti vůbec není součástí portálu Vodafone Live! Stačí vám ze svého internetového prohlížeče navštívit adresu http://vodafone.icomvision.com/xhtml/kviff/rezervace/ (lomítko na konci je nezbytné), což je úplně normální internetová stránka, přístupná přes jakékoliv internetové připojení.

Tento server si ale kontroluje vaši IP adresu, takže si na něm vstupenku objednáte pouze pokud jste opravdu připojeni přes mobilní internet Vodafonu (takže např. nikoliv přes WiFi) a v opačném případě dostanete vynadáno. Bohužel jsem nemohl rezervaci vyzkoušet až do konce, poněvadž nemám číslo své akreditační karty (akredituji se až zítra). Ale vše vypadá plně funkčně.

Odpovědi na otázky "Proč se k tomu tedy musí lézt přes nějaký portál?" a "Proč si nemůže rezervovat zadarmo vstupenky online kdokoliv, kdo má jakékoliv internetové připojení od jakéhokoliv providera?" jsou takové rébusy pro chytré hlavičky a radši do toho nebudu šťourat...

P.S: Pro hodně chytré hlavičky (které vědí co je to "zdrojový kód stránky") ještě specialitka: Vypadá to dokonce, že si můžete onu rezervační stránku normálně zkopírovat na disk a (s velmi mírnými úpravami) si ji uložit na svůj vlastní server nebo ji otvírat lokálně ze svého telefonu s už předvyplněnými údaji, například si tam předdefinovat čísla karet a piny a při každé rezervaci pak vždy zadat pouze kód filmového představení, aniž byste vyplňovali cokoliv dalšího. Příklad (nefunkční!) jsem umístil na adresu http://fuxoft.cz/tmp/kviff.xhtml (která záměrně není klikatelná, protože tam jsou předvyplněná nesmyslná čísla a hesla). Na té stránce tedy na nic neklikejte, jen si ji uložte někam k sobě a upravte si ji nejdříve podle svých potřeb (t.j. podle svých čísel karet a PINů).

P.P.S: Pokud jste přes varování dočetli tento příspěvek až do konce a vůbec z něho nejste moudří, pak chyba není ve vás. Varoval jsem vás, že není pro normální lidi...

3 komentáře:

 1. Františku, budeš taky jako Tomáš minulé roky flámovat v hotelu Thermal?

  OdpovědětVymazat
 2. Ja o teto problematice nic nevim, ale Tomas vzkazuje, ze rozhodne ano.

  OdpovědětVymazat
 3. Já se celkem považuji za normálního, IT světem moc nedotčeného člověka, ale tomuto příspěvku jsem rozuměl. Ale ano, úvodní varování bylo zcela přesné, protože mi ten článek opravdu k ničemu nebyl :-D

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.