5.7.09

"Smrt sovětským dětem 2" - Spojení stále nenavázáno

Před pár měsíci jsem viděl ruský slasher horor Smrt sovětským dětem - Spojení nenavázáno, který vznikl vykradením (špatným) různých jiných slasherů. Od té doby (a myslím, že i dlouho předtím) jsem neviděl žádný jiný ruský film. Až dnes v Karlových varech: Jednalo se o snímek Valerije Gaj Germanikové Všichni umřou, jen já ne, takže mohu srovnávat. Není to sice slasher, nicméně jde v něm o něco podobného: O několik mladých rusů, kteří se tak dlouho a tak intenzivně snaží kompletně si posrat život, až se jim to nakonec povede...

Jsou při hodnocení filmu relevantní takové věci jako věk a předchozí zkušenosti tvůrců? Pokud ano, pak jde o obdivuhodný film, neboť se jedná o celovečerní debut pětadvacetileté dámy a je natočený mnohem lépe, než by se na debut pětadvacetileté dámy slušelo. Po jeho zhlédnutí ze sebe ale nedokážu vyždímat extatičtější reakci než "ušlo to". Stejný film jsem totiž viděl už mockrát. Byly v něm vždycky následující věci:
 • Děti, které kašlou na jakoukoliv autoritu, především na učitele a rodiče
 • Děti, které hovoří sprostě
 • Děti, které utíkají z domova
 • Děti, které se nemohou dočkat první soulože, která následně nedopadne tak suprově, jak si představovaly
 • Děti, které chlastají a užívají různé jiné návykové látky...
Jmenovalo se to Třináctka, Pusinky, nebo třeba Gympl, ale dějová osnova byla vždycky stejná. Rozdíly byly pouze v tom, jakým jazykem hrdinové mluvili, jak dobře to bylo natočeno a jestli u toho byla hudba od předního českého rappera. Film Všichni umřou, jen já ne je originální pouze tím, že se v něm na rozdíl od ostatních podobných mluví rusky. Natočen je mírně nadprůměrně (a hlavní hrdinky hrají velmi dobře) a nerapuje se v něm. A to je úplně všechno, čím je zajímavý. A když už vidím za týden 10 filmů, tak bych byl rád, kyby byly aspoň zajímavé...

To takový Mrtvý sníh má lepší námět. Jak všichni víme, zombies jsou cool, sníh je cool a brutální nacisti jsou taky cool. Takže film o nacistických zombies ve sněhu musí nezbytně být super ultra cool. Musí. Ale jak by řekl Borat: "Not so much".Mrtvý sníh je hororová splatter komedie, snažící se imitovat raného Petera Jacksona a Sama Raimiho. Koncept je bezva, slogan "Ein, Zwei, Die" taky není k zahození a nejlepší je název, který obsahuje pouze souhlásky a nuly:

"Død snø"!

Z celého projektu čiší podobné nadšení a podobný minirozpočet jako z Choking Hazardu Marka Dobeše. Některé nápady jsou geniální (např. souboj na skalní stěně v závěsu na střevech zombieho), ale těch geniálních nápadů není dost na celovečerní film. A to pravé maso začne až někdy po dvou třetinách filmu, ale to se tak nějak dalo očekávat. Nicméně Tommy Wirkola je rozhodně lepší režisér než Marek Dobeš.

Prostě: Ušlo to.

P.S: Mrtvý sníh vyjde v dohledné době u nás na DVD.

5 komentářů:

 1. no jo, frantisek v puberte nepil alkohol, nesoulozil, nemluvil sproste, poslouchal rodice, a programoval si jak pada micek. a jako to dopadlo ...

  OdpovědětVymazat
 2. chudáci mladí švábi :)

  OdpovědětVymazat
 3. Ještě mě napadá TV seriál "Dobrá čtvrť". Ten taky splňuje kritéria.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak možná se pletu, ale "ø" není nula, nýbrž normální písmeno (tedy alespoň v norštině).

  OdpovědětVymazat
 5. Tak mně jako další příklad napadl film Kids. Tenkrát, co si tak vzpomínám, kolem něj bylo docela haló, dneska už tyhle věci nešokujou.

  (Co jsem tak pochytil, dneska naopak letí verze s důchodcema...)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.