5.7.09

Sin Nombre - 100%

Dva prolínající se příběhy mladých ilegálních imigrantů, keří se snaží ze Střední Ameriky dostat do USA a jejich životy jsou osudově ovlivněny gangy.Sin Nombre ("beze jména") je něco jako Milionář z chatrče, ale bez pohádkovosti. A bez milionáře. A bez chatrče (ale ta vlastně nebyla ani v Milionáři z chatrče). A na jiném kontinentu. Ale víte, jak to myslím...

Pro hrdiny filmu jsou Spojené státy něco vzdáleného, pohádkového. Když se vám tam podaří utéct, všechny vaše probémy (například to, že nemáte peníze nebo vás chce vás gang zabít) se zázračně vyřeší.

Jedenatřicetiletý Cary Jôji Fukunaga (navzdory jménu Američan) napsal a režíroval svůj celovečerní debut neuvěřitelně jistou rukou. Bezchybně vede neznámé herce (mluvící španělsky), bezchybně spřádá osudy svých hrdinů až k osudovému vyvrcholení, a bezchybně skládá záběry a hudbu s polodokumentární profesionalitou Michaela Manna, Dannyho Boylea nebo Stevena Soderbergha - nikoliv jednatřicetiletého debutanta. Obzvlášť jsem ocenil několik okamžiků, ve kterých dojde k něčemu extrémně dramatickému, ale je to natočeno tak "věcně", že si chvíli nejste jisti, jestli se to doopravdy stalo - podobně jako hrdinové, kteří u toho jsou.

To, že se podobné smutné příběhy v oněch končinách opravdu každý den dějí, to je pouze třešnička na dortu.

P.S: Film bude uveden v naší normální kinodistribuci.

1 komentář:

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.