8.7.09

Veřejní nepřátelé [Public Enemies] - 80%

Příběh posledních měsíců života Johna Dillinera (Johnny Depp), legendárního gangstera z třicátých let minulého století.John Dillinger byl zajímavá osobnost (viz Wikipedie) a kromě Johnnyho Deppa se hodně podobal ještě jednomu slavnému entertainerovi:


V době hospodařské krize Dillinger vykradl velké množství bank, několikrát uprchl z vězení a část Američanů ho obdivovala jako jakéhosi Robina Hooda (protože při vykrádání bank neokrádal jejich řadové zákazníky).

Film Michaela Manna vypráví především o tom, jak se Dillinger seznámil s prostou šatnářkou (Marion Cotillardová) a jak nakonec špatně skončil, především díky agentovi FBI (Christian Bale), který tehdy výraznou měrou přispěl k modernizaci pracovních postupů FBI. Pokud o těchto událostech nic nevíte, je to pro dobro věci, protože se můžete těšit, co nečekaného se stane a současně nebudete mít problémy s mnoha drobnostmi, které scénář změnil v zájmu lepšího dramatického fungování filmu.

Viděl jsem většinu filmů Michaela Manna a mám k nim poměrně zajímavý vztah. Ve všech vidím obrovskou profesionalitu, výborné herecké výkony a občas i něco opravdu revolučního. Michael Mann je pro mě "režisér, který netočí špatné filmy". Na druhou stranu jsem ale z žádného jeho filmu nikdy nebyl vyloženě "nadšený" a neměl jsem přílišnou touhu vidět ho více než jednou.

S Veřejnými nepřáteli je to stejné. Režie, výprava, herecké výkony, napětí téměř dvě a půl hodiny, všechno skvělé a působivé.

Navíc má tento film jeden velmi zásadní "gimmick" - je téměř celý natočen na digitální ruční kameru, a to způsobem, který se to nijak nesnaží maskovat! Nejsem zastáncem podobných "experimentů" ve stylu "natočit něco bez zjevného důvodu úplně jinak, než se to natáčí", ale v tomto případě jsem byl výsledkem do značné míry   fascinován. Díval jsem se na dobový film, který byl evidentně velice drahý (spousty statistů, realistické rekvizity a kulisy) a přitom vypadal, jako kdyby byl natočen lepší turistickou videokamerou. Týká se to nejen obrazu, ale i zvuku, který zní jako kdyby byl kontaktně snímaný (a nedomíchávaný v postprodukci). A je celkem jedno, jestli tomu opravdu tak bylo, nebo jestli to bylo pouze tak lišácky nasimulováno.

Prostě, vidět drahou přestřelku nejslavnějších hollywoodských herců na obrovském širokoúhlém plátně, nasnímanou jedním z nejlepších hollywoodských kameramanů, a přitom působící tak trochu jako přestřelka z "Četnických humoresek", to byl opravdu zajímavý zážitek. A to nemyslím nijak ironicky, není to výsměch nebo kritika, byl to pro mě opravdu zajímavý a vrcholně  originální zážitek. Ale je mi jasné, že to jiní diváci mohou vnímat podstatně jinak.

Nechci Veřejné nepřátele vidět znovu, ale ani jedné z těch 143 minut jsem v kině nelitoval.

10 komentářů:

 1. Jsem nadšená z jeho filmu "Nelítostný souboj" (Heath). Ten mohu vidět vícekrát (ta přestřelka na ulici!). Ale uznávám, že v tomhle asi nejsem standard. No a "Poslední mohykán", tam je důvod zcela evidentní :)
  Jinak na "Public enemies" jsem natěšená už docela dlouho. Kdyby to byla kombinace Nelítostného souboje a Posledního mohykána, tak to bude blaho!

  OdpovědětVymazat
 2. Souhlas, Heat mam ve svem TOP10 a urcite ho muzu videt kdykoliv znova.

  OdpovědětVymazat
 3. poslední mohykán je jeden z nejlepší filmů všech dob. ta hudba, ta kamera, kulervoucí doják

  OdpovědětVymazat
 4. Jak chcete po Fukovi, aby obdivoval kulervouci dojak, kdyz mu koule urval Bay.

  OdpovědětVymazat
 5. Mann - možná nejlepší režisér v Americe. A víc k tomu říkat netřeba.

  OdpovědětVymazat
 6. Z filmu jsem byla nadsena, priteli nijak zvlast - prisel mu pomaly. Diky za technicke info - ja myslela, ze za spatny zvuk muze kino a ono to bylo schvalne... Moc se mi libily pisnicky Billie Holiday.

  OdpovědětVymazat
 7. No ja chcem vidiet Public Enemies znova a znova. Dokonalý film jak vačšina Mannovich filmov

  OdpovědětVymazat
 8. Hřích nezmínit chytlavý OST :)

  OdpovědětVymazat
 9. videt tento film ve Velkem sale byl zazitek, i kdyz jsem si rikal, ze videt ho na festivalu je trosku zbytecne, kdyz jde stejne do kin - byl to super zazitek a Mann nezklamal, jeho filmy muzu kdykoliv...

  OdpovědětVymazat
 10. Jestli tady někdo píše, že nechce film vidět znova, tak je to pěknej pičus, tohle byl vynikající film...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.